Постанова № 28246336, 05.12.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2012
Номер справи
2а/0570/14636/2012
Номер документу
28246336
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Донецький окружний адміністративний суд П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 грудня 2012 р. Справа № 2а/0570/14636/2012

час прийняття 15 год. 40 хв.

приміщення суду за адресою: 83052, м. Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Дмитрієва В.С.,

суддів: Зінченка О.В., Папазової Г.П.,

при секретарі судового засідання Гаджієвій Г.А.,

за участю:

представника позивача - Липової Т.А., за довіреністю від 23.10.2012,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Командитного товариства «Товариство з обмеженою відповідальністю «Стронгком» до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу від 31 серпня 2012 року № 433 в частині анулювання спеціального дозволу № 4517 від 30 листопада 2007 року, -

В С Т А Н О В И В:

Командитне товариство «Товариство з обмеженою відповідальністю «Стронгком» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу від 31 серпня 2012 року № 433 в частині анулювання спеціального дозволу № 4517 від 30 листопада 2007 року.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що 31.08.2012 відповідачем видано наказ № 433 на підставі пп. 5 п. 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою КМУ від 30.05.2011 № 615, яким анульовано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4517 від 30.11.2007, наданий ЗАТ «Краснолиманське кар'єроуправління» правонаступником якого є КП «ТОВ «Стронгком», посилаючись на порушення вимог ст. 24 Кодексу України про надра - використання надр не за призначенням. Позивач зазначив, що згідно з актом № 131 перевірки дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин від 30.08.2012, складеним за результатами планової перевірки, мета спеціального дозволу - дотримується. Вважає даний наказ відповідача протиправним та таким, що прийнятий з порушенням норм законодавства, оскільки ч. 5 ст. 26 Кодексу України про надра передбачено, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. Посилається на те, що відповідач не мав права без згоди позивача приймати рішення про анулювання спеціального дозволу на користування надрами. Просив визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України від 31.08.2012 № 433.

Представник позивача в судовому засіданні уточнила позовні вимоги стосовно дати спірного наказу № 433 від 31.08.2012, оскільки у позовній заяви зроблено технічну помилку, замість 31.08.2012 вказана дата 30.09.2012. Заявлений позов підтримала та надала пояснення, аналогічні викладеним в позові.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив. На адресу суду надіслав заперечення на позов, в обґрунтування яких зазначив, що відповідно до пп. 13 п. 4 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 391/2011 Державна служба геології та надр України зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами, поновлює їх дію. Посилається на те, що Краснолиманською міською радою Донецької області направлено звернення, в якому зазначено, що надрокористувач (позивач) займається діяльністю, яка не відповідає наданому йому спецдозволу на користування надрами для видобування піску. Зазначені обставини підтверджується матеріалами перевірки: актом обстеження земельної ділянки від 27.06.2012 № 13, актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 27.06.2012 № 000162, приписом від 27.06.2012 № 000162 та актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 27.07.2012 № 000172. Та зазначив, що на підставі пп. 5 п. 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, Державна служба геології та надр України наказом від 31.08.2012 № 433 анулювала дію спеціального дозволу на користування надрами № 4517 від 30.11.2007. Просив відмовити в задоволення позову. За таких обставин та враховуючи приписи ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Заслухавши представника позивача, розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом, позивач - Командитне товариство «Товариство з обмеженою відповідальністю «Стронгком» зареєстроване як юридична особа 27.09.2012 виконавчим комітетом Краснолиманської міської ради, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.28) та довідкою серії АБ № 455103 з ЄДРПОУ від 27.09.2012 (а.с.27), включено до ЄДРПОУ за номером 01235202.

Відповідно до довідки з ЄДРПОУ видом діяльності позивача за КВЕД-2010 є добування піску, гравію, глин і каоліну (08.12), неспеціалізована оптова торгівля (46.90).

Командитне товариство «Товариство з обмеженою відповідальністю «Стронгком» є правонаступником закритого акціонерного товариства «Краснолиманське кар'єроуправління», зареєстрованого на підставі рішення виконавчого комітету Краснолиманської міської ради народних депутатів від 23.02.1994 за № 132, що підтверджується одноособовою заявою (меморандумом) командитного товариства «Товариство з обмеженою відповідальністю «Стронгком» (а.с.29-31).

Як встановлено в судовому засіданні, відповідач - Державна служба геології та надр України є суб'єктом владних повноважень - центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсі України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр відповідно до п. 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 391/2011.

Відповідно до п. 12 ч. 4 Положення про Державну службу геології та надр України, Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, видає у встановленому порядку спеціальні дозволи на: геологічне вивчення родовищ корисних копалин; геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислову розробку родовищ корисних копалин; видобування корисних копалин;геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ з подальшим видобуванням нафти і газу (промисловою розробкою родовищ); будівництво та експлуатацію підземних споруд, не пов'язаних із видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод; створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне та рекреаційно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади та ін.); виконання робіт (здійснення діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції.

Судом встановлено, що 30.11.2007 Міністерством охорони навколишнього природного середовища України видано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4517 закритому акціонерному товариству «Краснолиманське кар'єроуправління» строком на 20 (двадцять) років. Закритому акціонерному товариству «Краснолиманське кар'єроуправління» надано в надрокористування - Краснолиманська-2 Краснолиманського родовища з метою видобування піску, в якості сировини придатної для будівельних робіт після збагачення у процесі гідродобування (а.с. 6).

05.12.2007 між Краснолиманською міською радою та закритим акціонерним товариством «Краснолиманське кар'єроуправління» укладено договір оренди землі №118/07 земельної ділянки кадастрового номеру 1413300000:07:002:0757, 1413300000:07:002:0871 для ведення добувної промисловості строком на 20 (двадцять) років (а.с. 19-22).

Статтею 1 Кодексу України про надра (далі за текстом - Кодекс) визначено, що надра - це частина земної кори, що розташована під поверхнею суші та дном водоймищ і простягається до глибин, доступних для геологічного вивчення та освоєння.

Відповідно до ст. 13 цього Кодексу, користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Згідно зі ст. 14 Кодексу надра надаються у користування для: геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення; видобування корисних копалин; будівництва та експлуатації підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод; створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади та ін.); виконання робіт (здійснення діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції; задоволення інших потреб.

Відповідно до ст. 16 Кодексу спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 19 Кодексу передбачено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

Відповідно до ст. 24 Кодексу користувачі надр зобов'язані: використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Також судом встановлено, що 27.06.2012 Державною інспекцією сільського господарства в Донецькій області проведено перевірки обстеження земельної ділянки закритого акціонерного товариства «Краснолиманське кар'єроуправління». В результаті перевірки складено акт обстеження земельної ділянки № 13, в якому зафіксовано порушення вимог ст. 96 Земельного кодексу України.

Так, 27.06.2012 державним інспектором сільського господарства в Донецькій області Альохіним Л.П. складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства №000162, яким зафіксовано порушення ст. 96 Земельного кодексу України - використання земельної ділянки не за цільовим призначенням. На підставі цього акту складено припис №000162 від 27.06.2012, яким зобов'язано позивача усунути виявлені порушення вимог земельного законодавства протягом 30-денного терміну шляхом використання земельної ділянки для ведення добувної промисловості за цільовим призначенням.

11.07.2012 позивачем направлено лист № 677 на адресу Державної інспекції сільського господарства в Донецькій області з проханням проведення перевірки виконання припису № 000162 від 27.06.2012.

27.07.2012 Державною інспекцією сільського господарства в Донецькій області проведено перевірку з питань дотримання вимог земельного законодавства. В результаті перевірки складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства № 000172, яким встановлено порушення, а саме, не виконано вимоги припису від 27.06.2012 № 000162 щодо усунення порушення стосовно використання не за цільовим призначенням земельної ділянки загальною площею 0,5400 га для розміщення пляжу з відповідною інфраструктурою на території кар'єру для добування піску відкритим способом.

01.08.2012 Краснолиманською міською радою Донецької області направлено лист №02-01-169 до Міністра екології та природних ресурсів України, в якому зазначено, що позивач займається діяльністю, яка не відповідає наданому йому спеціальному дозволу на користування надрами для добування піску. На підставі чого, просили вилучити спеціальний дозвіл на користування надрами для добування піску від 30.11.2007 № 4517.

На підставі Указу Президента України від 06.04.2011 № 391/2011 «Про положення про Державну службу геології та надр України» листом Міністерства екології та природних ресурсів України від 14.08.2012 № 16252/05/10-12 направлено до Державної служби геології та надр України на розгляд лист Краснолиманської міської ради Донецької області від 01.08.2012 № 02-01-169.

З 28.08.2012 по 30.08.2012 Східним міжрегіональним територіальним сектором Управління державного геологічного контрою за веденням робіт з геологічного вивчення та використання надр Державної служби геології та надр України проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини).

За результатами проведення планової перевірки 30.08.2012 складено акт дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини) № 131, яким перевірено, зокрема, дотримання мети робіт, визначеної спеціальним дозволом на користування надрами. Так, актом № 131 встановлено, що мета спеціального дозволу - видобування піску, в якості сировини, придатної для будівельних робіт після збагачення у процесі гідродобування - дотримується.

31.08.2012 наказом Державної служби геології та надр України № 433 про анулювання, зупинення, поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами, на підставі пп. 5 п. 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами та у зв'язку з порушенням вимог ст. 24 Кодексу України про надра, анульовано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4517 від 30.11.2007 (а.с.8-9).

Листом Державної служби геології та надр України № 8100/01/14-12 від 06.09.2012 повідомлено позивача про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4517 від 30.11.2007 наказом Державної служби геології та надр України від 31.08.2012 №433 у зв'язку з використанням надр не за призначенням (а.с.7).

02.10.2012 Державною інспекцією сільського господарства в Донецькій області проведено оперативну перевірки з питання дотримання вимог земельного законодавства. За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства № 000126, в якому порушень земельного законодавства не виявлено.

Згідно з частиною 1 ст. 26 Кодексу, право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Частиною другої статті 26 Кодексу передбачено, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку

Аналіз наведеної норми права дає підстави вважати, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку.

У разі відсутності спору, Держгеонадра України має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3 та 7 частини першої статті 26 Кодексу, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку.

Таким чином, об'єднуючою ознакою цих випадків є неналежне використання права, зокрема, використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, тощо.

Відповідно до частини третьої статті 26 Кодексу законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Пунктом 12 ч. 4 Положення про Державну службу геології та надр України, Держгеонадра України зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами, поновлює їх дію.

Відповідно до Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі за текстом - Порядок) цей Порядок регулює питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін.

Згідно з п. 23 Порядку, право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі: відсутності потреби у подальшому користуванні надрами; відмови надрокористувача від права користування надрами; ліквідації юридичної особи або смерті фізичної особи - підприємця, фізичної особи, що є власниками дозволу; встановлення рішенням суду факту подання надрокористувачем свідомо неправдивих відомостей, підробних документів; використання надр не за призначенням; визнання дозволу недійсним у судовому порядку; визнання недійсним у судовому порядку аукціону, за результатами якого надано дозвіл; вилучення в установленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр; невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк; припинення без поважних причин робіт, передбачених дозволом, більш як на два роки, а у разі, коли дозвіл надано на користування нафтогазоносними надрами, - більш як на 180 днів; коли суб'єкт господарської діяльності протягом двох років, а щодо нафтогазоперспективних площ, родовищ нафти і газу - 180 календарних днів та газу (метану) вугільних родовищ - одного року з початку дії дозволу без поважної причини не розпочав користування надрами; припинення дії договору оренди (концесії) цілісного майнового комплексу, укладеного надрокористувачем, якому надано дозвіл відповідно до підпункту 8 пункту 8 цього Порядку, крім випадку набуття у власність об'єкта оренди (концесії).

Цей нормативний акт може встановлювати додаткові підстави для припинення користування надрами, оскільки таке право надано частиною третьою статті 26 Кодексу, але він не може змінювати правило, відповідно до якого у разі незгоди користувачів з припиненням права на користування надрами за неналежне користування ними здійснюється припинення такого права у судовому порядку.

У судовому засіданні представник Командитного товариства «Товариство з обмеженою відповідальністю «Стронгком» зазначила, що згода позивача щодо анулювання спеціального дозволу користування надрами № 4517 від 30.11.2007 не надавалася. Також з наданих суду документів не вбачається отримання відповідачем такої згоди.

За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідач не звернув уваги на вимоги статті 26 Кодексу, внаслідок чого прийняв необґрунтований наказ про анулювання спеціального дозволу.

Зазначена позиція суду узгоджується з висновками постанови Верховного Суду України від 25 червня 2011 року у справі за позовом дочірнього підприємства «Виробничий підрозділ «Шадурський кар'єр «Карат» закритого акціонерного товариства «Гірничовидобувний і каменеобробний комбінат «Біличі» (далі Підприємство) до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України (далі Мінприроди), за участю заступника прокурора Луганської області, про визнання протиправним та скасування наказу. Вказане рішення Верховного Суду України відповідно до ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковим для суду.

Підсумовуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог Командитного товариства «Товариство з обмеженою відповідальністю «Стронгком» до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу від 31 серпня 2012 року № 433 в частині анулювання спеціального дозволу № 4517 від 30 листопада 2007 року.

На підставі статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, суд присуджує до стягнення з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати у розмірі 32,19 гривень.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов Командитного товариства «Товариство з обмеженою відповідальністю «Строгком» - задовольнити.

Скасувати наказ Державної служби геології та надр України від 31 серпня 2012 року № 433 в частині анулювання спеціального дозволу № 4517 від 30 листопада 2007 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Командитного товариства «Товариство з обмеженою відповідальністю «Строгком» (юридична адреса: 84402, Донецька область, місто Красний Лиман, вулиця Оборони, будинок 232, код ЄДРПОУ 01235202).

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні 05 грудня 2012 року у присутності представника позивача. Постанова у повному обсязі виготовлена 10 грудня 2012 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий суддя Дмитрієв В.С.

Судді Зінченко О.В. Папазова Г.П.