Постанова № 28245544, 06.11.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
06.11.2012
Номер справи
2а-4932/10/14/0170
Номер документу
28245544
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

06 листопада 2012 р. 10:50 Справа №2а-4932/10/14/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Кірєєва Д.В., за участю секретаря судового засідання Цатурян С.О.

за участю представників сторін:

прокурор - Березовиченко Ю.Ю., посвідчення № 009334;

від позивача - не з'явився,

від відповідача - Василць В.О., НОМЕР_1, довіреність № б/н від 04.09.2012 року.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу,

за позовом Прокурора м. Керчі в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Керчі АР Крим Державної податкової служби

до Державного підприємства «Підприємство Керченської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України в АР Крим та м. Севастополі (№126)»,

про стягнення 391 519,25 грн.

Суть спору: Прокурор м. Керчі в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим звернувся до адміністративного суду з позовом до Підприємства Керченської виправної колонії № 126 Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в АРК про стягнення 391 519,25 грн.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 15.04.2010 року відкрито провадження по справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 15.06.2010 року закрито провадження по справі у частині стягнення з Підприємства Керченської виправної колонії №126 Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в АРК суми заборгованості у розмірі 29782,74 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 14.04.2011 року зупинено провадження по справі до проведення судово-економічної експертизи.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 12.03.2012 року поновлено провадження по справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 24.05.2012 року замінено первісного позивача - Державну податкову інспекцію в м. Керчі АР Крим на його правонаступника Державну податкову інспекцію в м. Керчі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 12.06.2012 року зупинено провадження по справі до 10.07.2012 о 10:30.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 10.07.2012 року поновлено провадження по справі. Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 10.07.2012 року замінено первісного відповідача - Підприємство Керченської виправної колонії №126 Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в АРК на його правонаступника Державне підприємство «Підприємство Керченської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України в АР Крим та м. Севастополі (№126)». 23 жовтня на адресу суду надійшла заява від представника позивача про уточнення позовних вимог, відповідно до яких позивач просить стягнути з Державного підприємства «Підприємство Керченської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України в АР Крим та м. Севастополі (№126)» заборгованість у сумі 13 097,33 грн., у тому числі податок на землю у сумі 447,44 грн., пені у сумі 1 696,29 грн., податок з власників транспортних засобів у сумі 10 378,87 грн., пеня у сумі 574,73 грн.

Прокурор у судовому засіданні 06.11.2012 року позовні вимоги підтримав в повному обсязі, з урахуванням Довідки Державної податкової інспекції у м. Керчі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби за № 14121/10/1901, відповідно до якої сума боргу відповідача складає 13 097,33 грн.

Представник позивача у судове засідання 06.11.2012 року не з'явився, надіслав суду клопотання, в якому просить провести розгляд справи без участі його представника, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні 06.11.2012 року позовні вимоги з урахуванням звірки між позивачем та відповідачем, у сумі 10 826,30 грн. (заборгованість з податків) визнав повністю, в частині стягнення пені у сумі 2 271,02 грн. заперечував в повному обсязі.

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим, на підставі ст. 128 КАС України, розглянути справу за наявними матеріалами, за відсутністю представника позивача.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши прокурора та представника відповідача, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 1 ч.2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття справи адміністративної юрисдикції, - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст.ст. 1, 4 Закону України "Про державну податкову службу в Україні"(в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах входять до складу органів державної податкової служби і є органами виконавчої влади.

Основним завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин).

Враховуючи зазначене, відповідач, здійснюючи свої повноваження у спірних відносинах є суб'єктом владних повноважень, спір що виник між сторонами пов'язаний із захистом прав позивача у сфері публічно-правових відносин і є справою адміністративної юрисдикції, його належить розглядати в порядку, встановленому КАС України.

Судом встановлено, що на момент певних обставин, що є предметом судового розгляду, діяли наступні Закони України: Закон України "Про систему оподаткування" від 25.06.1991 №1251-XII, Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 №2181-Ш (надалі - Закон 2181), Закон України "Про плату за землю" від 03.07.1992 №2535-ХП (надалі - Закон «Про плату за землю»), Закон України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів» від 11.12.1991 № 1693.

Вказані Закони втратили чинність з моменту набрання чинності Податковим кодексом України з 01.01.2011 року. У зв'язку з чим суд робить висновок, що вказані Закони України підлягають застосування до правовідносин, що є предметом судового розгляду.

Державне підприємство «Підприємство Керченської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України в АР Крим та м. Севастополі (№126)» зареєстроване виконавчим комітетом Керченської міської ради АРК 14.03.2000р. за № 1 141 120 0000 001415, як юридична особа (ідентифікаційний код 08680307), місцезнаходження юридичної особи: 98330, Автономна Республіка Крим, м. Керч, Індустріальне шосе, б. 17, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Серії ААВ № 503499.

Відповідач знаходиться на обліку у ДПІ м. Керчі АР Крим, як платник податків.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" від 25 червня 1991 року N 1251-XII (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до п. 4.1.1. статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.

Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Відповідно до п. 5.1. статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до п. п. 5.3.1 п.5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Згідно п.1.4 ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.

П.п. 16.1.2 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом.

Відповідно до п.п.16.3.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" нарахування пені закінчується у день прийняття банком, обслуговуючим платника податків, платіжного доручення на сплату суми податкового боргу. У разі часткової сплати суми податкового боргу нарахування пені зупиняється на таку сплачену частку.

Відповідно до п.п.16.4.1 пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Із наведених законодавчих норм слідує, що стягнення пені відбувається в момент сплати платником податку податкового боргу, нарахованої на суму сплаченого боргу.

Судом встановлено, що відповідно до поданих відповідачем податкових розрахунків земельного податку за період з 30.10.2007 року по 30.10.2009 року нараховане до сплати 12 044,844 грн. земельного податку, та наступні штрафні санкції: за податковими повідомленнями рішеннями: № 0003561503/0 від 19.10.2007 року на суму 309,19 грн., № 0004261503/0 від 05.12.2007 року на суму 177,17 грн., № 0000061503/0 від 12.01.2008 року на суму 84,34 грн., № 00064111503/0 від 09.04.2008 року на суму 704,52 грн., № 0001391503/0 від 18.06.2008 року на суму 159,67 грн., № 0001791503/0 від 28.08.2008 року на суму 369,01 грн. Крім того, відповідачеві нараховане пеню на суму несплаченого боргу за період з 25.10.2007 року по 30.10.2009 року в сумі 7 885,86 грн.

Також судом встановлено, що відповідачем було порушено ст. 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів» в частині граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання в сумі 11 520,25 грн., та податковим повідомленням рішенням від 26.08.2009 року № 0010881702/0 застосовано штрафні фінансові санкції в сумі 1 039,51 грн., та нарахована пеня в сумі 574,73 грн.

Відповідач частково сплатив суму боргу, у результаті чого за відповідачем залишилася заборгованість в сумі 13 097,33 грн., у тому числі податок на землю у сумі 447,44 грн., пеня у розмірі 1 696,29 грн., та податок з власників транспортних засобів у сумі 10 378,87 грн., та пеня у розмірі 574,73 грн.

Таким чином податковий борг відповідача складає 13 097,33 грн.

Приймаючи до уваги, що податковий борг у розмірі 13 097,33 грн. відповідачем станом на день розгляду справи є погоджений та не сплаченим, а пеня нарахована правомірно, згідно з законодавством України за не сплату у встановлені законом строки податкового боргу, суд відповідно до п.20.1.18 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України вважає необхідним задовольнити позов шляхом стягнення з Державного підприємства «Підприємство Керченської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України в АР Крим та м. Севастополі (№126)»податкового боргу перед бюджетом у розмірі 13 097,33 грн.

Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, і відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Під час судового засідання, яке відбулось 06.11.2012 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст.ст.160, 163 КАСУ постанову складено в повному обсязі 09.11.2012 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.94, 158-163,167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути Державного підприємства «Підприємство Керченської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України в АР Крим та м. Севастополі (№126)» (ЄДРПОУ 08680307) податкову заборгованість в сумі 13 097,33 грн., а саме:

- Податок з власників транспортних засобів в сумі 10 953,60 грн., у тому числі податковий борг у сумі 10 378,87 грн. та пеня у сумі 574,73 грн. на р/р 33219807700019 УДК в АРК м. Сімферополя, код платежу 12020100, до місцевого бюджету м. Керчі, МФО 824026, ЗКПО 34740946.

- Податок на землю в сумі 2 143,73 грн., у тому числі податковий борг у сумі 447,44 грн. та пеня у сумі 1 696,29 грн. на р/р 33215812700019 УДК в АРК м. Сімферополя, код платежу 13050200, до місцевого бюджету м. Керчі, МФО 824026, ЗКПО 34740946.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кірєєв Д.В.