Постанова № 28245149, 20.12.2012, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2012
Номер справи
2а-9563/12/1370
Номер документу
28245149
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 грудня 2012 р. № 2а-9563/12/1370

17 год. 34 хв. м. Львів, вул. Чоловського, 2

Зал судових засідань № 7

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Карп'як О.О.

при секретарі судового засідання Голуб О.Є.

за участю представників сторін:

від позивача -Чирик А.І.

від відповідача - Цицик О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом

ПП Торговий Дім "Львівські пропозиції" до Державна податкова інспекція у Залізничному районі м. Львова Львівської обсласті ДПС про про скасування податкового повідомлення-рішення ,

в с т а н о в и в :

Приватне підприємство Торговий Дім «Львівські пропозиції» звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Львівської області ДПС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення -рішення від 26.10.2012 року № 0000181504.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в вказані у акті перевірки ДПІ у Залізничному районі м. Львова Львівської області № 3363/15-40/30275866 від 08.10.2012 року порушення норм законодавства є необґрунтованими, не підтверджені жодними належними та достовірними доказами та не відповідають фактичним обставинам, а отже прийняте на підставі акту перевірки податкове повідомлення -рішення від 26.10.2012 року № 0000181504 є незаконними та підлягає скасуванню.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві, просить позов задоволити у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, з підстав викладених у запереченнях на позовну заяву, просить відмовити у задоволенні позову.

Повний текст постанови виготовлений і підписаний 25 грудня 2012 року.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.

Державною податковою інспекцією у Залізничному районі м. Львова Львівської області ДПС (далі - відповідач) проведено документальну позапланову виїзну перевірку позивача з питань підтвердження відображення у податковій декларації з податку на додану вартість податкового зобов'язання та податкового кредиту по декларації за липень 2012 року, з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по декларації за серпень 2012 року, за результатами якої складено акт від 08.10.2012 року № 3363/15-40/30275866 (далі -акт перевірки).

На підставі акта перевірки, податковим органом винесено податкове повідомлення -рішення від 26.10.2012 року № 0000181504, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 597740 грн. та застосовано штрафні санкції в сумі 149435 грн.

Як вбачається з акта перевірки, за результатами проведеної перевірки встановлено порушення позивачем з питань підтвердження відображення у податковій декларації з податку на додану вартість податкового зобов'язання та податкового кредиту по декларації за липень 2012, з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по декларації за серпень 2012 року: не встановлено заниження або завищення податкових зобов'язань та податкового кредиту за період з 01.07.2012 р. по 31.07.2012 року.; встановлено завищення суми бюджетного відшкодування ПДВ у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних звітних (податкових) періодів в сумі 597740, 0 грн.; збільшено по декларації з ПДВ за серпень 2012 року залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду в сумі 597740, 0 грн. у зв'язку з порушенням ПП ТД «Львівські пропозиції»пп. 14.1.181 п. 14.1 ст. 14, п. 198.3 ст. 198, п. 200.5 ст. 200, абз. «б»п. 200.14 ст. 200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755- VI (з змінами та доповненнями), ст. 139 Господарського кодексу України від 16.01.2003 року № 434-IV, Наказу МФУ від 28.04.2011 року № 205, Інструкції затвердженої наказом МФУ від 30.11.1999 р. № 291. Вказані висновки податкового органу обґрунтовуються тим, що перевіркою з придбання (спорудження) основних фондів, зменшення розміру незавершених капітальних інвестицій, введення (часткове введення) в експлуатацію об'єктів будівництва встановлено наступне: ПП ТД «Львівські пропозиції»в податковому звітному (податковому) періоді липні 2012 року придбано нежитлові приміщення в ТзОВ «Аскона»ЛТД (перебуває на податковому обліку в ДПІ у Франківському районі м. Львова) згідно договору купівлі -продажу нежитлового приміщення від 23.07.2012 р. № б/н, що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Червоної Калини, 37 загальною площею 1228, 6 кв.м (акт приймання -передачі нежитлового приміщення від 23.07.2012року). ПП ТД «Львівські пропозиції»до перевірки надано «Реєстр податкових накладних, згідно яких виникло бюджетне відшкодування ПДВ», відповідно до якого зазначено контрагента -постачальника ТзОВ «Аскона»ЛТД (ІПН 191656713055), податкова накладна -від 23.07.2012 року № 6 на загальну суму поставки -5 200 000 грн., в т.ч. сума ПДВ -866 666, 67 грн. Сума ПДВ заявлена до відшкодування у зменшення податкових зобов'язань ПДВ наступних звітних (податкових) періодів складає 597 740 грн., згідно даних декларації. Відповідно до Інструкції «Про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій», затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 р. № 291, рахунок 15 «Капітальні інвестиції», призначений для обліку витрат на придбання або створення матеріальних і нематеріальних необоротних активів. Проведеною перевіркою встановлено, що згідно представлених до перевірки документів, за даними бухгалтерського обліку по Кредиту рах. 631 «Розрахунки з постачальниками»та по Дебету рах. 15 «Капітальні інвестиції»у липні 2012 року придбано приміщення в постачальниками ТзОВ «Аскона» ЛТД (ІПН 191656713055) на загальну суму 5 200 000 грн., що підтверджено наступним бухгалтерським проведенням: Дт 15 Кт 631 (без ПДВ).

Судом встановлено, що 19.07.2012 року між ТзОВ «Аскона»ЛТД та Приватним підприємством Торговий Дім «Львівські пропозиції» укладено попередній договір купівлі -продажу.

23.07.2012 року між ТзОВ «Аскона»ЛТД (продавець) та Приватним підприємством Торговий Дім «Львівські пропозиції»(покупець) укладено договір купівлі -продажу нежитлового приміщення, що знаходиться за адресою: м. Львів, проспект Червоної Калини, будинок 37. Позивачем до матеріалів справи було подано акт приймання -передачі нежитлового приміщення від 23.07.2012 року та копії платіжних доручень від 23.07.2012 року

Станом на момент проведення перевірки дані нежитлові приміщення в експлуатацію не введені, такий об'єкт відсутній на обліку по рахунку 10 «Основні засоби»та обліковується на рахунку 15 «Капітальні інвестиції», що підтверджується копію картки рахунку № 1521 інвестиції: приміщення за липень 2012 року.

Позивачем до органу державної податкової служби подана податкова декларація з податку на додану вартість за серпень 2012 року разом із розрахунком суми бюджетного відшкодування в розмірі 597740 грн.

За наслідками операцій купівлі -продажу нерухомості позивач отримав податкову накладну №6 від 23.07.2012 року (сума ПДВ -866666,67 грн.) ,яка була відображена у податковій звітності та у реєстрі виданих та отриманих податкових накладних за відповідний звітний період.

Податковим Кодексом України визначено порядок сплати податку на додану вартість до бюджету та порядок визначення сум податку, що підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України.

Відповідно до пунктів 200.1.- 200.5 ст. 200 Податкового Кодексу України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду. Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг бо до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду. Не мають права на отримання бюджетного відшкодування особи, які: були зареєстровані як платники цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів); мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів).

Згідно з пп. 14.1.138 п.14.1 статті 14 Податкового кодексу України, основні засоби - матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 2500 гривень, невиробничих основних засобів і нематеріальних активів), що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 2500 гривень і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік).

Матеріалами справи підтверджено, що позивачем здійснено придбання нежитлового приміщення, що знаходиться за адресою: м. Львів, проспект Червоної Калини, будинок 37, підтверджується первинними документами бухгалтерського та податкового обліку, зокрема, копією податкової накладної від 23.07.2012 року № 6, витягом з Єдиного реєстру податкових накладних № 6100911, деклараціями з податку на додану вартість за січень -вересень 2012 року, жовтень - грудень 2011 року.

Тобто, протягом спірного періоду ПП Торговий Дім «Львівські пропозиції»здійснило придбання нежитлового приміщення, що знаходиться за адресою: м. Львів, проспект Червоної Калини, будинок 37, внаслідок чого і відбулося декларування від'ємного значення податку на додану вартість, а тому, позивач на підставі п. 200.5 ст. 200 ПК України не позбавляється права на отримання бюджетного відшкодування в сумі 597740, 00 грн.

Таким чином, судом не встановлено жодних порушень Закону позивачем.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За змістом ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

Всупереч цьому, відповідачем не були доведені ті обставини, на яких ґрунтувались його заперечення. Посилання представника відповідача на те, що при визначені права платника на отримання бюджетного відшкодування враховується наявність майна, що обліковується на рахунок 10 «Основні засоби», незалежно від процесу його отримання (придбання чи спорудження (будівництва) самостійно, не обґрунтоване нормами законодавства. Відповідач не довів факту порушення позивачем порядку ведення податкового обліку.

Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99 року № 291, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 21.12.99 року за № 893/4186, передбачено, що для обліку витрат на придбання або створення матеріальних і нематеріальних необоротних активів призначений рахунок 15 «Капітальні інвестиції».

Облік витрат на придбання товарно-матеріальних цінностей, робіт та послуг по будівництву (реконструкції) основних фондів був здійснений позивачем по рахунку 15 «Капітальні інвестиції». В даному випадку, зарахування на баланс основних засобів може бути відображеним за дебетом рахунку 10 «Основні засоби»та кредитом рахунку 15 «Капітальні інвестиції»у разі введення основних фондів в експлуатацію. Однак, право на бюджетне відшкодування відповідно до вимог Податкового кодексу України не залежить від обліку основних фондів на 10 рахунку бухгалтерського обліку та від моменту введення в експлуатацію основних фондів.

Із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення від 26.10.2012 № 0000181504 є протиправним, а позовні вимоги позивача про його скасування належать до задоволення.

Відповідно до ст. 94 КАС України понесені витрати позивачем у вигляді сплати судового збору присуджуються позивачу із Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 7-14, 71, 86, 94 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

1. Адміністративний позов задоволити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення -рішення від 26.10.2012 року № 0000181504.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства Торговий Дім «Львівські пропозиції»(адреса: 79066, м. Львів, вул. Грунтова 5, код ЄДРПОУ 30275866) 1494 (одну тисячу чотириста дев'яносто чотири) гривні 35 коп. сплаченого судового збору.

Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України:

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Карп'як Оксана Орестівна