ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
08 листопада 2012 р. 16:18 Справа №2а-11318/11/0170/14
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кірєєва Д.В., за участю секретаря Цатурян С.О.
за участю представників сторін:
від позивача - Мельник М.О., паспорт НОМЕР_1, довіреність № 01-01-14/17267 від 29.12.2011 року;
від відповідача - Белущенко К.С., тимчасове посвідчення № 61/04/0, довіреність № 21/10-0 від 06.09.2012 року;
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Приватного акціонерного товариства "Кримський ТИТАН"
до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби,
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0000604001 від 24.06.2011 року та № 0000614001 від 24.06.2011 року,
Суть спору: До Окружного адміністративного суду АР Крим надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства "Кримський ТИТАН" (далі-позивач) до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0000604001 від 24.06.2011 року та № 0000614001 від 24.06.2011 року.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 14.09.11року відкрито провадження по справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 01.12.11 року призначено по справі судово-бухгалтерську експертиза.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 01.12.11 року зупинено провадження по справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 23.07.12 року поновлено провадження по справі. Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 11.09.12 року замінено первісного відповідача - Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим на його правонаступника Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби.
Представники позивача у судовому засіданні 08.11.2012 року позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні 08.11.2012 року проти задоволення позовних вимог заперечував в повному обсязі. Надав пояснення по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 1 ч.2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття справи адміністративної юрисдикції, - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст.ст. 1, 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» до системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, спеціалізовані державні податкові інспекції, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах. Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі підпорядковуються Державній податковій адміністрації України.
Основним завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні".
Враховуючи зазначене, відповідач, здійснюючи свої повноваження у спірних відносинах є суб'єктом владних повноважень, спір що виник між сторонами пов'язаний із захистом прав позивача у сфері публічно-правових відносин і є справою адміністративної юрисдикції, його належить розглядати в порядку, встановленому КАС України.
Приватне акціонерне товариство «Кримський ТИТАН» зареєстровано у якості юридичної особи Виконавчим комітетом Армянської міської ради народних депутатів за реєстраційним номером 11381020000000003 від 31.08.2004 року. Місцезнаходження юридичної особи: 96012, АР Крим, м. Армянськ, Північна промзона, ЄДРПОУ 32785994, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (т.1,а.с.12).
Приватне акціонерне товариство «Кримський ТИТАН» взято на податковий облік в органах державної податкової служби з 16.09.2004 року за № 228, на час розгляду справи позивач перебуває на обліку в Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби.
Позивач, відповідно до Свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість від 04.05.2011 року за № 100335329 є платником податку на додану вартість (т.1, а.с.13).
Судом встановлено, що працівниками Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби було проведено камеральну перевірку ПАТ «Кримський ТИТАН» (ЄДРПОУ 32785994) з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість шляхом перерахування на розрахунковий рахунок за квітень 2011 року.
За результатами вищенаведеної перевірки було складено акт № 237/40-01/32785994 від 09.06.2011 року, за висновками якого встановлені порушення п. п. 14.1.18, п. п. -.1.155, п.14.1, ст. 14, п. 15.1, ст. 15, п. 200.17 ст. 200, п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755, в результаті чого Приватному акціонерному товариству «Кримський ТИТАН» зменшено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку у розмірі 60 613,26 грн., та зменшено податковий кредит за квітень 2011 року на загальну суму ПДВ - 374 493,34 грн. (т.1, а.с.49-62).
В акті перевірки Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби від 16.05.2011 року за № 190/40-01/32785994 податковим органом зазначено, що в порушенні п.п. 14.1.18, п.п. 14.1.155, п.14.1, ст. 14, п. 15.1, ст. 15, п. 130.1 ст. 200, п. 201.1 ст. 201 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755 (надалі - ПК України) Приватне акціонерне товариство «Кримський ТИТАН» завищено суму ПДВ, заявлену до бюджетного відшкодування у декларації за березень 2011 року у сумі 9 233 700 грн., зменшено податкового кредиту за березень 2011 року на загальну суму ПДВ - 300 756,12 грн.
Відповідно до акту перевірки відповідача від 16.05.2011 року № 190/40-01/32785994 Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби зменшено податковий кредит на суму 300 756,12 грн., у тому числі сума ризикового кредиту складає 240 884,40 грн. у зв'язку із включенням до складу податкового кредиту березня 2011 року сум ПДВ за податковими накладними, отриманими від контрагентів, які мають стан платника у базі співставлення: «23 - місцезнаходження не встановлено», «9 - направлено повідомлення за Ф. № 18- ОПП», «10 - направлено запит на встановлення місцезнаходження», та 59 872,08 грн. сума податкового кредиту з ПДВ по контрагентам, які не відобразили податкові зобов'язання у повному обсязі.
Актом перевірки Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби від 09.06.2011 року № 237/40-01/32785994 відповідачем зменшено податковий кредит за квітень 2011 року на суму 45 185,93 грн. через встановлені розбіжності при співставленні податкових зобов'язань контрагентів та податкового кредиту Приватного акціонерного товариства «Кримський ТИТАН» на суму 329 307,41 грн. у зв'язку із включенням до складу податкового кредиту квітня 2011 року сум ПДВ за податковими накладними, отриманими від контрагентів, які мають стан платника у базі співставлення: «32 - фактична адреса не встановлена», «23 - місцезнаходження не встановлено», «9 - направлено повідомлення за Ф. № 18-ОПП», «10 - направлено запит на встановлення місцезнаходження».
На підставі акту перевірки Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби № 237/40-01/32785994 від 09.06.2011 року відповідачем були винесені податкові повідомлення-рішення № 0000614001 від 24.06.2012 року про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у сумі 374 493,00 грн., та № 0000604001 від 24.06.2011 року про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 60 613,00 грн. та нарахування штрафних (фінансових) санкцій на суму 1 грн.
Не погодившись з зазначеними податковими повідомленнями-рішеннями позивач оскаржив їх до суду.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно.
Тому, вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача щодо скасування податкових повідомлень - рішень, суд зобов'язаний перевірити, чи є правомірними дії відповідача у зв'язку прийняттям таких повідомлень - рішень, яким позивачеві визначені податкові зобов'язання з податку на додану вартість, податку на прибуток та нараховані штрафні санкції.
Вирішуючи питання щодо обґрунтованості позовних вимог судом встановлено, що позовні вимоги підлягають задоволенню за наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З 01.01.2011 р. набрав чинності Податковий Кодекс України (далі ПК України), розділ V якого визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування.
Згідно з п.п. 14.1.39. ПК України (в редакції, яка діяла на час проведення перевірки та прийняття податкових повідомлень - рішень ) грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до п.п. 14.1.157 ПК України податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.
П.п. 54.3.2 п. 54.3. ст. 54 ПК України визначає,що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках;
Згідно з п.55.1. ст.55 ПК України податкове повідомлення-рішення про визначення суми грошового зобов'язання платника податків або будь-яке інше рішення контролюючого органу може бути скасоване контролюючим органом вищого рівня під час проведення процедури його адміністративного оскарження та в інших випадках у разі встановлення невідповідності таких рішень актам законодавства.
Контролюючими органами вищого рівня є Державна податкова адміністрація України - для державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які у свою чергу є контролюючими органами вищого рівня для державних податкових інспекцій (п.55.2 ст.55 ПК України).
Порядок оскарження рішень контролюючих органів визначений у ст.56 ПК України, п. 56.1 якої визначає,що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення (п.56.2 ст.56 ПК України) .
Згідно з п. 56.18. ст.56 ПК України з урахуванням строків давності, визначених ст.102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання у будь-який момент після отримання такого рішення.
У п.п. 58.1. ст58 ПК України зазначено, що у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Розділ V ПК України визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування.
Згідно пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу; ввезення товарів (супутніх послуг) на митну територію України в митному режимі імпорту або реімпорту (далі - імпорт); вивезення товарів (супутніх послуг) у митному режимі експорту або реекспорту (далі - експорт); з метою оподаткування цим податком до експорту також прирівнюється постачання товарів (супутніх послуг), які перебувають у вільному обігу на території України, до митного режиму магазину безмитної торгівлі, митного складу або спеціальної митної зони, створених згідно з положеннями глав 35 - 37 Митного кодексу України; з метою оподаткування цим податком до імпорту також прирівнюється постачання товарів (супутніх послуг) з-під митного режиму магазину безмитної торгівлі, митного складу або спеціальної митної зони, створених згідно з положеннями глав 35 - 37 Митного кодексу України, для їх подальшого вільного обігу на території України; постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.
У п.187.1. ст. 187 ПК України зазначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до п. 198.1.ст.198 ПК України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:
а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;
б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
- дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
- дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною (п. 198.2 ст.198 ПК України).
Згідно з п. 198.3. ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до ст. 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 ст.193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
- придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Відповідно до п.200.1. ст.200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
У п. 200.2 ст. 200 ПК України встановлено, що при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (п.200.3. ст.200 ПК України).
У п.200.4. ст.200 ПК України визначено, що якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації (п.п.200.7. ст.200 ПК України).
Відповідно до п. 200.11 ст.200 ПК України за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
У п.200.14 ст.200 ПК України вказано, що якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:
а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах;
б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;
в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
Частиною 1 ст.9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.2 ст.3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" № 996 бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться на підприємстві. Фінансова, податкова та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку. Підставою для відображення господарських операцій у бухгалтерському обліку є первинні документи, що фіксують факти здійснення господарських операцій (п.1 ст.9 Закону № 996). Первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення (ст.1 Закону № 996). Обов'язкові реквізити первинного документа встановлені п.2 ст.9 Закону № 996. Первинні документи повинні бути складені в момент здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її завершення (п.1. ст.9 Закону № 996).
Відповідно до п. 2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 88 від 24.05.1995р., первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.
Для оподаткування мають значення бухгалтерські документи, що відображають господарські операції та фіксують отриманий прибуток і інші економічні показники господарської діяльності.
Бухгалтерські документі - це сукупність письмових актів, фіксуючих здійснені господарські операції відповідно до вимог законодавства.
Бухгалтерські документи в роботі суб'єкта господарювання служать, як відомо, засобом ведення обліку матеріальних цінностей і грошових коштів. На підставі бухгалтерських документів (документації) контролюється правильність здійсненних операцій, ведеться поточний аналіз виконаної роботи, встановлюються причини господарських порушень, тобто документація виконує контрольно - аналітичні функції.
Правове значення бухгалтерських документів проявляється в тому, що з їх допомогою підтверджується правильність зареєстрованих в обліку фактів. Факт наявності первинного документу не може бути проігнорований контролюючим органом, оскільки тільки аналіз первинних документів може давати об'єктивну картину господарської діяльності і, віддзеркалення її результатів у податковій звітності. Господарська діяльність - будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою (п.1.32 Закону №334).
Згідно п.1 ст.3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Відповідно до п.2 ст.3 Господарського кодексу України господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями.
Статтею 42 Господарського кодексу України передбачено, що підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Підприємництво здійснюється на основі самостійного формування підприємцем програми діяльності, вибору постачальників і споживачів продукції, що виробляється, залучення матеріально-технічних, фінансових та інших видів ресурсів, використання яких не обмежено законом, встановлення цін на продукцію та послуги відповідно до закону (ст.44 Господарського кодексу України ).
Суд зазначає, що сума зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у сумі 374 493,00 грн., та сума зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 60 613,00 грн. визначена Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби внаслідок порушення Приватним акціонерним товариством "Кримський ТИТАН" п. п. 14.1.18, п. п. -.1.155, п.14.1, ст. 14, п. 15.1, ст. 15, п. 200.17 ст. 200, п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України.
З наведеними вище висновками відповідача, викладеними у акті перевірки Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби № 237/40-01/32785994 від 09.06.2011 року, суд не погоджується на підставі наведеного нижче.
З 23.05.2011 року по 09.06.2011 року відповідачем проведено позапланову виїзну перевірку Приватного акціонерного товариства «Кримський ТИТАН» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок в банку за квітень 2011 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось у березні 2011 року.
За результатами перевірки складено Акт № 237/40-01/32785994 від 09.06.2011 року.
При проведенні перевірки, визначення позитивного значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту за березень 2011 року встановлено, що згідно з даними декларації платника за березень 2011 року різниця між сумою податкового зобов'язання і податкового кредиту з ПДВ складає - 29 911 376 грн., а за даними перевірки - 29 610 620 грн.
Наданою Приватним акціонерним товариством «Кримський ТИТАН» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби податкової декларації за квітень 2011 року (вх. № 900359432 від 20.05.2011 року), розрахунком суми бюджет відшкодування за квітень 2011 сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на розрахунковий рахунок в банку складає 29 886 661 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, з урахуванням Акту перевірки № 190/40- 01/32785994 від 16.05.2011 року, у зв'язку з порушенням - пп. 14.1.18, пп. 14.1.155, п. 14.1, ст. 14, п. 15.1 ст. 15, п. 200.17 ст. 200, п. 201. ст. 201 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755, актом № 273/40-01/32785994 від 09.06.2011 року перевірки - за квітень 2011 року сума ПДВ у розмірі 60 613 гривень не може бути підтверджено включення до бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок у квітні 2011 року (рядок 23, 23.1 Декларації з ПДВ за квітень 2011 року), та не підтверджується сума від'ємного значення звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 20, 20.2 Декларації з ПДВ за квітень 2011 року) у сумі 374 493 грн.
Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби податкової проведено позапланову виїзну перевірку Приватного акціонерного товариства «Кримський ТИТАН» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку додану вартість а вересень 2010 року, за результатами якої складено Акт № 190/40-01/3285994 від 3.05.2011.
Перевіркою встановлено порушення пп. 14.1.18, пп. 14.1.155, п. 14.1 ст. 14, п. 5.1 с. 15, п. 200.17, ст. 200, п. 201, ст. 201 Податкового Кодексу України від 12.12.2010 року №2755 встановлено завищення податкового кредиту з ПДВ за березень 2011 року на 300 756,12 грн. та завищено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку у розмірі 9 223 700 грн.
Як вбачається з матеріалів перевірки, в Додатку №5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів» до Декларації з ПДВ за квітень 2011 року, судом встановлено, що до складу податкового кредиту у квітні 2011 року віднесено суми ПДВ в розмірі 274 493,34 грн., які сформовано у зв'язку із здійсненням господарських взаємовідносин з наступними підприємствами: ТОТ "Рембудмонтаж","ТОВ "Укртекстиль", ТОВ "Аеліта", ТОВ "ПВК "Сплав", ТОВ "ІН-Веста", ТОВ "Нові технології плюс", ТОВ «Панда-1», ТОВ "Медаллат", ТОВ "Авант Трейд", ТОВ "Агролюкс ЛГ", ТОВ " Туристична компанія "Київський супутник", ДП "Готель "Затишок" ДАТ "БК"Укрбуд", ТОВ "7 Днів", ТОВ "Підприємство "Агросервіс", ТОВ "Олександрійська фабрика діаграмних паперів", ПП "Сага", ПАТ "Готель "Мир", ПАТ "Готель "Салют", ВАТ "Укрнафта", ТОВ "Дорі", ТОВ "П.А.Л.А.Д.А.", ТОВ "Харківські геоінформаційні системи", ТОВ "Южхімресурси", КП "Готель "Україна", ПП Готельно-ресторанний комплекс"Апельсин", ПП "Веста-Сервіс", ТОВ "Готель "Харків", Державне територіально- галузеве об'єднання "Південно-західна залізниця", ВАТ "Готельний комплекс "Мир", ПАТ "Готельний комплекс "Бротислава", ПАТ "Одесавтотранс", ПАТ ""Миколаївське областне підприємство автобусних станцій", ТОРВ "Транспорта нампанія "САТ", ТОВ "Бізнес-центр Буковіна", ПП "Діпром", ТОВ "Торгівельна компанія "Полісся-продукт", ВАТ "Акціонерна компанія "Кримавтотранс", ДП "Гарантія маркет", КП "Київтранспаксервіс", ТОВ "Альянс холдінг", Українгське державне підприємство поштового зв'язку "Укрпошта", ТОВ "Євроекспрес", ТОВ "ЕКО", ДП "Інформаційно- видавничий центр ДПА України", ТОВ "МІС", ТОВ "Центросервис", ТОВ "Євромета", ТОВ "Металург Трейд", ТОВ "Торгівельний Дім "Вікові традиції", ТОВ "Євро-Цемент", ТОВ "Новатек-Електро", ТОВ "Торгівельна компанія "Блавтоком", ТОВ "Хекрсонавтотранс", ТОВ "Енергетичні Системи".
Усі господарські операції у квітні 2011 року підтверджені податковими накладними: № 1 від 19.04.2011 року на загальну суму 25000 грн., у тому числі ПДВ 4 166,67 грн., № 19 від 15.04.2011 року на загальну суму 5170 грн., у тому числі ПДВ 861,67 грн., № 823 від 04.04.2011 року на загальну суму 12 грн., у тому числі ПДВ 2 грн., № 1034 від 18.04.2011 року на загальну суму 98 грн., у тому числі ПДВ 16,33 грн., № 1063 від 19.04.2011 року на загальну суму 16 грн., у тому числі ПДВ 2,67 грн., № 1230 від 27.04.2011 року на загальну суму 321 грн., у тому числі ПДВ 53,50 грн., № 1204 від 27.04.2011 року на загальну суму 3 грн., у тому числі ПДВ 0,50 грн., № 1008 від 15.04.2011 року на загальну суму 76грн., у тому числі ПДВ 12,67 грн., № 2200 від 11.04.2011 року на загальну суму 26466 грн., у тому числі ПДВ 4411 грн., № 22 від 15.04.2011 року на загальну суму 8732,81 грн., у тому числі ПДВ 1455,47 грн., № 9 від 20.04.2011 року на загальну суму 2597,580 грн., у тому числі ПДВ 432,93 грн., № 5 від 08.04.2011 року на загальну суму 2597,58 грн., у тому числі ПДВ 432,93 грн., № 9103 від 12.04.2011 року на загальну суму 4461,60 грн., у тому числі ПДВ 743,6 грн., № 6 від 21.04.2011 року на загальну суму 16218,58 грн., у тому числі ПДВ 2703,10 грн., № 1318 від 22.04.2011 року на загальну суму 10211,11 грн., у тому числі ПДВ 1701,85 грн., № 4 від 01.04.2011 року на загальну суму 89844,30 грн., у тому числі ПДВ 14974,05 грн., № 7 від 04.04.2011 року на загальну суму 90000 грн., у тому числі ПДВ 15000 грн., № 20 від 06.04.2011 року на загальну суму 4243,99 грн., у тому числі ПДВ 4707,33 грн., № 23 від 07.04.2011 року на загальну суму 90756,61 грн., у тому числі ПДВ 15126,1 грн., № 25 від 08.04.2011 року на загальну суму 90000 грн., у тому числі ПДВ 15000 грн., № 29 від 11.04.2011 року на загальну суму 95000 грн., у тому числі ПДВ 15833,33 грн., № 37 від 12.04.2011 року на загальну суму 95000 грн., у тому числі ПДВ 15833,33 грн., № 45 від 14.04.2011 року на загальну суму 95000 грн., у тому числі ПДВ 15833,33 грн., № 54 від 18.04.2011 року на загальну суму 95000 грн., у тому числі ПДВ 15833,33 грн., № 59 від 20.04.2011 року на загальну суму 95000 грн., у тому числі ПДВ 15833,33 грн., № 60 від 21.04.2011 року на загальну суму 95000 грн., у тому числі ПДВ 15833,33 грн., № 62 від 22.04.2011 року на загальну суму 95000 грн., у тому числі ПДВ 15833,33 грн., № 63 від 26.04.2011 року на загальну суму 95000 грн., у тому числі ПДВ 15833,33 грн., № 67 від 27.04.2011 року на загальну суму 95000 грн., у тому числі ПДВ 15833,33 грн., № 70 від 28.04.2011 року на загальну суму 95000 грн., у тому числі ПДВ 15833,33 грн., № 77 від 29.04.2011 року на загальну суму 185000 грн., у тому числі ПДВ 30833,33 грн., № 37 від 12.04.2011 року на загальну суму 95000 грн., у тому числі ПДВ 15833,33 грн., № 381888 від 15.04.2011 року на загальну суму 2505 грн., у тому числі ПДВ 417,50 грн., № 400048 від 20.04.2011 року на загальну суму 10000 грн., у тому числі ПДВ 1666,67 грн., № 400053 від 21.04.2011 року на загальну суму 10000 грн., у тому числі ПДВ 1666,67 грн., № 400054 від 22.04.2011 року на загальну суму 9687,46 грн., у тому числі ПДВ 1614,58 грн., № 400057 від 26.04.2011 року на загальну суму 34150,06 грн., у тому числі ПДВ 5691,68 грн., № 9 від 26.04.2011 року на загальну суму 4842,6 грн., у тому числі ПДВ 707,1 грн., № 16 від 07.04.2011 року на загальну суму 2278,80 грн., у тому числі ПДВ 379,8 грн., № 10 від 05.04.2011 року на загальну суму 2202,84 грн., у тому числі ПДВ 367,14 грн., № 63 від 26.04.2011 року на загальну суму 1433,04 грн., у тому числі ПДВ 238,84 грн., № 27 від 05.04.2011 року на загальну суму 3660 грн., у тому числі ПДВ 610 грн., № 5 від 07.04.2011 року на загальну суму 1285,20 грн., у тому числі ПДВ 214,20 грн., № 24 від 05.04.2011 року на загальну суму 9656 грн., у тому числі ПДВ 1609,33 грн., № 370 від 26.04.2011 року на загальну суму 4990 грн., у тому числі ПДВ 831,67 грн., № 2 від 07.04.2011 року на загальну суму 2190 грн., у тому числі ПДВ 365 грн., № 13 від 28.04.2011 року на загальну суму 483 грн., у тому числі ПДВ 80,50 грн., № 12 від 28.04.2011 року на загальну суму 2442,6 грн., у тому числі ПДВ 407,1 грн., № 392 від 05.04.2011 року на загальну суму 2262,24 грн., у тому числі ПДВ 377,04 грн., № 12 від 12.04.2011 року на загальну суму 43494,96 грн., у тому числі ПДВ 7249,16 грн., № 15 від 14.04.2011 року на загальну суму 14023,2 грн., у тому числі ПДВ 2337,2 грн., № 10 від 12.04.2011 року на загальну суму 38647 грн., у тому числі ПДВ 6441,17 грн., № 11 від 12.04.2011 року на загальну суму 1848 грн., у тому числі ПДВ 308 грн., № 13 від 15.04.2011 року на загальну суму 8547,42 грн., у тому числі ПДВ 1424,57 грн., № 14 від 15.04.2011 року на загальну суму 76230 грн., у тому числі ПДВ 12705 грн., № 6 від 29.04.2011 року на загальну суму 2646 грн., у тому числі ПДВ 441 грн., № 9 від 26.04.2011 року на загальну суму 4842,6 грн., у тому числі ПДВ 707,1 грн.(т.1,а.с.78-140).
Отримані податкові накладні складені, відповідно п. 201.8 ст. 201 ПК України «Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу» особами, зареєстрованими як платники податку, відповідають вимогам п. 201.1 ст. 201 ПКУ «Платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, у якій зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата виписування податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - подавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця); ґ) місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку; д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягає сплаті з урахуванням податку; и) вид цивільно-правового договору; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів,ввезених на митну територію України» та формі, затвердженій наказом ПДА України від 21.12.2010 № 969 «Про затвердження форми Податкової накладної та порядку її заповнення». Зауваження з боку податкового органу щодо форми чи заповнення строк податкових накладних у акті перевірки відсутні.
Таким чином, виконавши вимоги п. 201.1. статті 201, п. 198.2, п. 198.3., п. 198.6. ст. 198, ПКУ Приватне акціонерне товариство «Кримський ТИТАН» включило правомірно до складу податкового кредиту за квітень 2011 року суму ПДВ у розмірі 374 493 грн.
Висновки за Актом перевірки Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби № 237/40-01/32785994 від 09.06.2011 року щодо завищення сум по кредиту у розмірі 374 493,34 грн. та завищення бюджетного відшкодування у сумі 60 613,26 гривен, первинними документами бухгалтерського та податкового обліку не підтверджені.
Сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість у Декларації за квітень 2011 року у розмірі 60 613,26 грн. визначена Приватним акціонерним товариством "Кримський ТИТАН" вірно та правомірно.
Також, згідно до висновків експертного дослідження № 04/12 з адміністративної справи № 2а-11318/11/0170/14 судово-економічна експертиза, з якими погоджується суд, встановлено, що висновки, за Актом перевірки ДПІ №237 від 09.06.2011 щодо завищення сум податкового кредиту у розмірі 374 493,34 грн. та завищення бюджетного відшкодування у сумі 60 613,26 гривен, первинними документами бухгалтерського та податкового обліку позивача не підтверджені. Виконавши вимоги п. 201.1. статті 201, п. 198.2, п. 198.3., п. 198.6. ст. 198, ПКУ Приватне акціонерне товариство «Кримський ТИТАН» включило правомірно до складу податкового кредиту за березень 2011 року суму ПДВ у розмірі 300 756 гривень, та за квітень 2011 року суму ПДВ у розмірі 374 493 грн. Сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість у Декларації за квітень 2011 року у розмірі 60 613,26 грн. визначена Приватним акціонерним товариством "Кримський ТИТАН" вірно та правомірно Отримання товарно-матеріальних цінностей (послуг, робіт) відбулося та оплата за придбані товари (роботи, послуги) підтверджена документами первинного бухгалтерського та податкового обліку Приватного акціонерного товариства «Кримський ТИТАН».Використання отриманих товарно-матеріальних цінностей (робіт, послуг) у господарській діяльності підтверджена документами первинного бухгалтерського та податкового обліку Приватного акціонерного товариства «Кримський ТИТАН» .
Згідно вимог ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 3 зазначеної статті передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про необґрунтованість висновків відповідача, зроблених за наслідком проведеної перевірки, про встановлені порушення позивачем норм податкового законодавства, а прийняте на підставі таких висновків податкові повідомлення - рішення № 0000604001 від 24.06.2011 року та № 0000614001 від 24.06.2011 року, є протиправним та підлягають скасуванню.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Зазначений розмір судових витрат не перевищує граничних розмірів, встановлених ст. ст. 87, 92 КАС України, з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2006 року №590 і Інструкції про порядок і розміри відшкодування витрат та виплати винагороди особам, що викликаються до органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури, суду або до органів, у провадженні яких перебувають справи про адміністративні правопорушення, та виплати державним науково-дослідним установам судової експертизи за виконання їх працівниками функцій експертів і спеціалістів, яку затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 1 липня 1996 року №710. Тому суд вважає можливим стягнути на користь позивача суму витрат на проведення судової експертизи у розмірі 7032,00 грн., що підтверджено документально, а саме: калькуляцією № 047/12 витрат на проведення судово-економічної експертизи, рахунком № 04/12 від 03.02.2012 року, платіжним дорученням № 14253 від 18.04.2012 року.
У судовому засіданні 08.11.2012 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, згідно зі ст. 160 КАСУ постанова складена у повному обсязі 09.11.2012 року.
Керуючись ст.ст. 94,158-163,167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим № 0000604001 від 24.06.2011 року.
3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим № 0000614001 від 24.06.2011 року.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства "Кримський ТИТАН" (ЄДРПОУ 32785994) витрати зі сплати судового збору у сумі 3,40 грн. та витрати на проведення судово-економічної експертизи у розмірі 7 032,00 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кірєєв Д.В.