ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ______
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
18.12.12 Справа № 1/5014/2946/2012
За позовом Прокурора Лутугинського району Луганської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Луганській області, м. Луганськ
до Державного підприємства "Луганськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта ХІХ з'їзду КПРС", смт. Біле Лутугинського району Луганської області
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні п о з и в а ч а :
- Управління Державної казначейської служби України у Луганській області,
- Луганської обласної ради
- Білівської селищної ради Лутугинського району Луганської області, с. Біле Лутугинського району Луганської області
про стягнення 35928 грн. 38 коп.
Суддя Н.М.Зюбанова
П р е д с т а в н и к и :
від позивача -Крайнюк Ю.В., довіреність від 03.10.12 № 36;
від відповідача -Фірсюк О.А., довіреність № 03/5-559 від 30.12.11;
прокурор Трофименко П.В.
Суть спору: про стягнення 35928 грн. 38 коп. шкоди, завданої порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Відповідач у відзиві на позовну заяву за листом від 18.12.12 № 09/2365 проти позову заперечує з посиланням на необхідність встановлення факту забруднення атмосферного повітря інструментально-лабораторними методами контролю, підписання довідки про кількість та склад викидів неповноважною особою.
Дослідивши матеріали справи та вислухавши представників сторін та прокурора, суд дійшов до наступного.
Так, ухвалою від 19.11.12 суд залучив до участі у справі у відповідності до ст. 27 ГПК України в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Луганську обласну раду, Управління Державної казначейської служби України у Луганській області, Бісівську селищну раду Лутугинського району Луганської області.
Як вбачається з матеріалів справи, Луганська обласна рада у письмових поясненнях, від 04.12.12 підтримує позовні вимоги прокурора та звертає увагу суду на те, що для підрахунку кількості коштів, які спрямовуються до спеціального фонду місцевих бюджетів, необхідно відокремити від загальної суми грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності у розмірі 70 %, що складає 25149 грн. 86 коп.; для визначення остаточної суми коштів, яка зараховується до спеціального фонду обласного бюджету необхідно визначити 20 % частку з коштів, які спрямовуються до спеціального фонду місцевих бюджетів за відповідну шкоду, що складає 7185 грн. 67 коп.
Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області за листом від 28.11.12 № 15-13/7554 інформує суд про те, що у процесі казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету органи Державного казначейства України здійснюють розподіл платежів між загальним та спеціальними фондами державного бюджету, між державним і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами відповідно до нормативів відрахувань, визначених законодавством та перераховують за належністю розподілені кошти.
Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст. 20 Закону України „Про прокуратуру" прокурор або його заступник при виявленні порушень закону має право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Статтею 36-1 Закону України „Про прокуратуру" визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.
Щодо фактичних обставин справи, то зі змісту позову та доданих до нього матеріалів вбачається, що в обґрунтування вимог про стягнення збитків прокурор та позивач посилаються на те, що проведеною в період з 20 лютого по 12 березня 2012 року плановою перевіркою Державною екологічною інспекцією в Луганській області виявлено, що в період з 01.01.10 по 25.05.11 ВП "Шахта імені ХІХ з'їзду КПРС" здійснювало викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, розташованих на території шахти без відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин, тобто понадлімітно, оскільки дозвіл № 91737 від 06.12.06 закінчив свою дію 31.12.09, а дозволи №№ 4422255300-14, 4422255300-16 почали свою дію з 26.05.11.
За результатами даної перевірки позивачем складено відповідний акт дотримання вимог природоохоронного законодавства № 42 з 20 лютого по 12 березня 2012 року (арк. справи 6-8), на підставі якого у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря", затв. наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.08 № 639 та зареєстр. в Міністерстві юстиції України 21.01.09 за № 48/16064 (далі -Методика) до стягнення заявлено 35928 грн. 38 коп. шкоди за період з 01.01.10 по 25.05.11. у т.ч. 7977 грн. 72 коп. щодо порушення на території с. Ювілейне та 22112 грн. 01 коп. -Лутугінського району Луганської області.
Відповідач проти позову заперечує з підстав, викладених у відзиві, про що зазначено вище.
Встановивши фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог прокурора та задоволення позову, виходячи з наступних підстав.
Так, у відповідності до ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", а також п. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затв. наказом Мінприроди від 19.12.2006 за № 548, зареєстр. в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 за № 120/13387 Державна екологічна інспекція в Луганській області є належним позивачем за позовами щодо відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.
Правове регулювання охорони атмосферного повітря здійснюється Законом України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.92 № 2707-ХІІ, ст. 2 якого передбачено, що відносини в галузі охорони атмосферного повітря регулюються цим Законом, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно зі ст. 10 вказаного Закону підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких зв'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані:
- здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;
- вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;
- забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані
споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу
фізичних та біологічних факторів;
- здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що
викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік;
- заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на
випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і
вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря;
- забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів
викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи
газоочисних установок та інше.
У відповідності до ст. 11 вказаного Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Статтею 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" визначена відповідальність за порушення законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, до яких зокрема віднесено викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону; дотримання вимог, передбачених дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Також у відповідності до п. 2.1.2 Методики наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, вважаються зокрема, викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, уключаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.
Відповідно до вимог статті 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Розмір шкоди, нанесеної державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства у частині забруднення атмосфери обчислений позивачем згідно Методики та складає 35928 грн. 38 коп.
Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни повинні відшкодувати шкоду та збитки, заподіяні ними внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
Як звісно, для настання деліктної відповідальності необхідна наявність складу правопорушення, а саме: наявність шкоди, протиправна поведінка заподіювача шкоди, причинний зв"язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача та вина.
Заперечення відповідача за відзивом спростовуються даними акту дотримання вимог природоохоронного законодавства № 42 з 20 лютого по 12 березня 2012 року, у якому у розділі щодо ВП "Шахта імені ХІХ з'їзду КПРС" зазначається про проведення інструментально-лабораторного контролю параметрів викидів затверджених у дозволі нормативів ГДВ.
Щодо права підписання довідки про кількість та склад викидів забруднюючих речовин відносно шахти, то за наказом від 09.12.11 № 421/к Білик Р.М. був призначений в. о. директора, а тому мав право підписувати документи як керівник підприємства.
Матеріалами справи підтверджено зазначені вище складові шкоди, тому позов є обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю з віднесенням судового збору на відповідача згідно ст. 49 ГПК України, який стягується в доход державного бюджету України, оскільки прокурор та позивач звільнені від їх сплати у встановленому законом порядку.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд
в и р і ш и в :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства "Луганськвугілля", м. Луганськ, вул. Лєрмонтова, буд. 1в, ідент. код 32473323 в особі відокремленого підрозділу "Шахта імені ХІХ з'їзду КПРС", смт. Біле Лутугинського району Луганської області, ідент. код 26447678 - 35928 грн. 38 коп. шкоди з розподіленням в співвідношенні - 70 та 30 відсотків на рахунки, що відкриті в розрізі бюджетів місцевого самоврядування за балансовим рахунком 3151 "Надходження коштів спеціального фонду місцевих бюджетів, які направляються на спеціальні видатки" та за балансовим рахунком 3121 "Надходження коштів спеціального фонду державного бюджету, які направляються на спеціальні видатки" (за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами", кодом класифікації доходів бюджету 24062100 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" (символ звітності 3311)), видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.
3. Стягнути з Державного підприємства "Луганськвугілля", м. Луганськ, вул. Лєрмонтова, буд. 1в, ідент. код 32473323 в особі відокремленого підрозділу "Шахта імені ХІХ з'їзду КПРС", смт. Біле Лутугинського району Луганської області, ідент. код 26447678 в доход Державного бюджету України 1609 грн. 50 коп. судового збору на рахунок 31214206783006, отримувач УДКСУ у м. Луганську, код ОКПО 37991503, МФО 804013, банк отримувач ГУДКСУ у Луганській області, по коду класифікації доходів (ККД) 22030001, символ 206, назва Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), видати наказ ДПІ у Лутугинському районі після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складене 24.12.12.
Суддя Н.М.Зюбанова
Помічник судді Г.А.Кравцова