Справа №2а/0528/700/2012
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 грудня 2012 року м.Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Літовки В.В.
при секретарі Каун Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управ ління Пенсійного фонду України у місті Краматорську Донецької області до Відділу держав ної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції Донецької області про визнання дій державного виконавця незаконними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження,-
В С Т А Н О В И В:
27.11.2012 року УПФУ у м. Краматорську звернулося до суду з адміністративним позовом до ВДВС Краматорського міського управління юстиції про визнання дій державного виконавця незаконними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження.
УПФУ в м. Краматорську 20.11.2012 року отримало постанову про відкриття виконавчого провадження від 22.08.2012 року ВП 34953250, винесену старшим державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Краматорського МУЮ Василенко В.О. Дана постанова винесена державним виконавцем на підставі статей 3,18,20,24 Закону України від 21.04.1999 №606-ХІV «Про виконавче провадження» та виконавчого листа №2а-27049/11, виданого 17.10.2011 року Краматорським міським судом про зобов'язання УПФУ у м. Краматорську здійснити перерахунок та виплату на користь ОСОБА_2 підвищення до пенсії відповідно до ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, визначеної в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність за період з 20.03.2011 по 22.07.2011 включно зі відрахуванням фактично виплачених сум. З даною постановою позивач незгоден, вважаючи, що її прийнято з порушенням ч. 2 ст. 21 Закону України «Про виконавче провадження», яка визначає підвідомчість виконавчих проваджень відділам примусового виконання рішень, оскільки не враховано те, що управління Пенсійного фонду України є територіальним підрозділом центрального органу виконавчої влади. Просив визнати дії державного виконавця незаконними, зупинити виконання постанови про відкриття виконавчого провадження від 22.08.2012 року ВП № 34953250 до розгляду адміністративного позову по суті, скасувати вказану постанову, винесену старшим державним виконавцем ВДВС Краматорського міського управління юстиції Василенко В.О.
У судове засідання представник позивача Яресько Є.В. не з'явилася, надала заяву про розгляд справи у її відсутність, на позові наполягала та просила його задовольнити.
У судове засіданні представник відповідача ВДВС Краматорського міського управління юстиції ст. державний виконавець Василенко В.О. не з'явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, а також подав письмові заперечення проти позову, в яких зазначав, що отримавши копію адміністративного позову про визнання дій державного виконавця незаконними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження УПФУ у м. Краматорську Донецької області по виконавчому провадженню щодо зобов'язання УПФУ у м. Краматорську провести на користь ОСОБА_2 в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, визначеної в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність за період 20.03.2011 року до 22.07.2011 року за відрахуванням фактично виплачених сум. Вважає, що з питання підвідомчості вказана постанова прийнята вірно, відповідає вимогам ст.ст.20, 21 Закону України «Про виконавче провадження».
Судом встановлено, що 22.08.2012 року державним виконавцем ВДВС Краматорського міського управління юстиції на підставі заяви стягувача винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 34953250 з примусового виконання виконавчого листа № 2а-27049/11 виданого 17.10.2011 року Краматорським міським судом, яким УПФУ у м. Краматорську зобов'язано УПФУ у м. Краматорську здійснити перерахунок та виплату на користь ОСОБА_2 підвищення до пенсії, у відповідності до ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, визначеної в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність за період з 20.03.2011 по 22.07.2011 включно зі відрахуванням фактично виплачених сум.
Вказана постанова про відкриття виконавчого провадження отримана позивачем 20.11.2012 року (а.с.4).
Вважаючи, що постанову прийнято з порушенням правил підвідомчості виконавчих проваджень відділам примусового виконання рішень, що встановлені ч. 2 ст. 21 Закону України «Про виконавче провадження», УПФУ у м. Краматорську звернулося до суду з даним позовом.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Між сторонами виник спір щодо правомірності постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження, який регулюється Законом України «Про виконавче провадження», який визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України «Про виконавче провадження»визначені умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.
Підстави для відкриття виконавчого провадження визначені ст. 19 Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до якої державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону: 1) за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення; 2) за заявою прокурора у випадках представництва інтересів громадянина або держави в суді; 3) у разі якщо виконавчий лист надійшов від суду на підставі ухвали про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду в порядку, встановленому законом; 4) в інших передбачених законом випадках.
Статтею 17 вказаного Закону встановлено, що відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою такі виконавчі документи, як, зокрема, виконавчі листи, що видаються судами.
Статтею 18 Закону визначені вимоги до виконавчого документа.
Статтею 25 вказаного Закону встановлено, що державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.
Статтею 21 Закону України «Про виконавче провадження»встановлена підвідомчість виконавчих проваджень відділам примусового виконання рішень, в залежності від статусу боржника та суми зобов'язань, як двох окремих підстав підвідомчості.
Частиною другою даної статті на відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в області зокрема покладено виконання рішень за якими боржниками є територіальні підрозділи центральних органів виконавчої влади, до яких серед інших належить Управління Пенсійного фонду України у місті Краматорську, яке підпорядковане відповідно головним управлінням Фонду в областях, що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду, про що зазначено пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року №8-2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21 травня 2002 року за № 442/6730). Положення є нормативно-правовим актом в розумінні статті 117 Конституції України, підлягає застосування при вирішенні справ адміністративної юрисдикції за правилами статті 9 КАС України.
Розділом 2 Положення встановлені завдання, функції права та обов'язки Управління, аналіз яких доводить притаманність відповідачу у справі всіх ознак територіального підрозділу центрального органу виконавчої влади, при цьому наявність статусу юридичної особи в управління не позбавляє його такого статусу.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов до висновку про те, що наявними в матеріалах справи документами підтверджено наявність у позивача статусу територіального підрозділу центрального органу виконавчої влади та порушення з боку відповідача підвідомчості виконавчого провадження.
Враховуючи наведене є правові підстави для задоволення позову.
Керуючись ст.ст.4-15,159-163,185-186 КАС України, ст.ст. 2,11,21,25,27 Закону України «Про виконавче провадження», суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Управ ління Пенсійного фонду України у місті Краматорську Донецької області до Відділу держав ної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції Донецької області про визнання дій державного виконавця незаконними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження -задовольнити.
Скасувати постанову державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 22.08.2012 року ВП 34953250, винесену старшим державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції Василенко В.О.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя