Постанова № 28204824, 13.12.2012, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2012
Номер справи
2а-1870/8648/12
Номер документу
28204824
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 грудня 2012 р. справа № 2a-1870/8648/12

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Аторіної В.С.

представника позивача - Скубири О.М.

представника відповідача - Сумцова А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №2a-1870/8648/12

за позовом публічного акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш"

до державної податкової інспекції у м. Сумах

про скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" звернулося до суду з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у м.Сумах про скасування податкового повідомлення-рішення від 28.08.2012року №0000371550/38846, яким позивачу зменшено розмір від»ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 1737256грн. Свої вимоги мотивує тим, що податковий орган дійшов помилкового висновку про те, що заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування. На думку позивача, Податковим кодексом України не передбачені строки подання заяв про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування.

Державна податкова інспекція у м.Сумах, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що відповідно п. 102.5 ст.102 Податкового кодексу України заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування. Сума від»ємного значення з податку на додану вартість у розмірі 1737256грн., заявлена позивачем до бюджетного відшкодування, знаходиться поза встановленим податковим законодавством строком.

Представник позивача Скубира О.М. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача Сумцов А.С. позов не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов не обґрунтований і задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що державною податковою інспекцією у м. Сумах проведена камеральна перевірка податкової декларації з податку на додану вартість публічного акціонерного товариства «Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування «Насосенергомаш» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за червень 2012 року, за результатами якої складено акт від 06.08.2012р. № 2122/15- 520/05785448 (а.с. 9-16).

На підставі акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення від 28.08.2012р. № 0000371550/38846 про зменшення ПАТ «Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування «Насосенергомаш» розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 1737256грн. (а.с.8).

Як зазначено в акті перевірки, згідно даних додатку 2 (Д2) до податкової декларації з ПДВ за червень 2012 року частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена ПАТ «Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування «Насосенергомаш» постачальникам та не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування (не погашена податковими зобов'язаннями попередніх податкових періодів) складає 6864072 грн.

Причиною виникнення від'ємного значення податку на додану вартість у підприємства є застосування нульової ставки при реалізації продукції власного виробництва (агрегатів електронасосних відцентрових, та частин до насосів відцентрових) за межі митної території України.

Залишок від'ємного значення з ПДВ, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду по перевіряємому підприємству в податковій декларації з податку на додану вартість за червень 2012 року становить -1737256грн.

Товариством «Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування «Насосенергомаш» протягом 1095-денного терміну не було використано залишок від'ємного значення з ПДВ, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду у розмірі - 1737256грн., в тому числі у: січні 2006 року в розмірі - 49грн., лютому 2006 року - 7грн., липні 2006 року - 14грн., серпні 2006 року - 186грн., грудні 2006 року - 56426грн., січні 2007 року - 302441грн., лютому 2007 року - 176267грн., березні 2007 року - 388857грн., квітні 2007 року в розмірі - 17грн., липні 2007року - 203115грн., серпні 2007року - 292889грн., жовтні 2007року - 630грн., листопаді 2007року - 2189грн., грудні 2007року - 1897грн., січні 2008року - 223925грн., березні 2008року в розмірі - 88347грн.

З матеріалів справи вбачається, що ПАТ «Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування «Насосенергомаш» разом з податковою декларацією з ПДВ за червень 2012року подана заява про повернення суми бюджетного відшкодування (Додаток 4) в розмірі 6864072грн., включаючи оспорювану суму 176267грн., шляхом перерахування на рахунок товариства (а.с.27-28).

Податковим кодексом України визначені строки давності та порядок їх застосування.

За приписами п.102.5 ст.102 Податкового кодексу України заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Відповідно до пп.14.1.18 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Згідно п.4.6 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011р. №1492, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.12.2011р. за №1490/20228, якщо в результаті розрахунку значення різниці між сумою податкових зобов'язань і податкового кредиту отримано від'ємне значення, то заповнюється рядок 19 декларації. Якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту (заповнено рядок 19 декларації), така сума враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з податку на додану вартість, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу (що значиться на особовому рахунку платника на перше число звітного (податкового) періоду (відображається у рядку 20.1 декларації)), а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 20.2 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду). Ящо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), подається (Д2) (додаток 2). Платники, які відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість та заповнили рядок 22 декларації, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають (Д 3) (додаток 3). Значення рядка 3 (Д 3) (додаток 3) переноситься до рядка 23 декларації за поточний звітний (податковий) період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума вказується або в рядку 23.1, або у рядку 23.2, або частково розподіляється у рядках 23.1 та 23.2 декларації. При цьому платники податку, які мають право на отримання бюджетного відшкодування та прийняли рішення про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок у банку (заповнено рядок 23.1 декларації), подають (Д4) (додаток 4). Залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду).

Відповідно до п.200.1 ст.200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

За приписами п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:

а)бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг;

б)залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Пунктом 200.6 статті 200 Податкового кодексу України визначено, що платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.

Згідно п.200.7 ст.200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

ПАТ "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" у вищевказаних періодах (2006-2008р.р.) не декларувало до відшкодування з бюджету податок на додану вартість.

Залишок від»ємного значення, який не приймав участі у розрахунку бюджетного відшкодування був включений до рядку 24 податкової декларації.

Суму, на яку зменшено залишок від'ємного значення що після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного періоду у розмірі 1737256грн. грн. підприємству необхідно відобразити у р.21.3 податкової декларації з ПДВ наступного звітного податкового періоду.

Не відобразивши у відповідних рядках декларації напрямок повернення бюджетного відшкодування, підприємство самостійно відмовилось від належної йому суми.

Суд також зазначає, що заява про бюджетне відшкодування 1737256грн. подана позивачем поза встановленими п.102.5 ст.102 Податкового кодексу України граничними строками (1095 днів) з моменту отримання права на таке відшкодування.

Таким чином у суду відсутні підстави для скасування податкового повідомлення-рішення від 28.08.2012року №0000371550/38846.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" до державної податкової інспекції у м.Сумах про скасування податкового повідомлення-рішення від 28.08.2012року №0000371550/38846 -відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.О. Бондар

Повний текст постанови виготовлений 17 грудня 2012року.

З оригіналом згідно:

Суддя С.О. Бондар