Постанова № 28204811, 19.12.2012, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.12.2012
Номер справи
2а-1870/6516/12
Номер документу
28204811
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 грудня 2012 р. Справа № 2a-1870/6516/12

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Осіпової О.О.,

за участю секретаря судового засідання -Фоменко О.В.,

представника позивача -Сечіна С.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго»до Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області, Охтирського Управління Державної казначейської служби України, Головного управління Державного казначейства України в Сумській області про стягнення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток,-

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство „Сумиобленерго" (далі по тексту позивач - ПАТ "Сумиобленерго") звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області (далі - відповідач, Охтирська ОДПІ) , Охтирського Управління Державної казначейської служби України, Головного управління Державного казначейства України в Сумській області про стягнення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 1 328 351грн.00коп.

Свої вимоги мотивує тим, що згідно з розрахунками податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток по відокремленим підрозділам - Охтирський район електричних мереж та Охтирське районне відділення «Енергозбут» - податкове зобов'язання з податку на прибуток у 2011 році склало: за 2 квартал 2011 року - 772 259грн. (розрахунок по Охтирському району електричних мереж); а 2-3 квартал 2011 року -269 545грн. (розрахунок по Охтирському РЕМ); за 2 квартал 2011 року - 1 273 774 грн. (розрахунок по Охтирському районному відділенню "Енергозбут"; за 2-3 квартал 2011 року - 448 137грн. (розрахунок по Охтирському РВЕ).

У зв'язку з тим, що питома вага витрат по зазначеним структурним підрозділам в 3 кварталі зменшилася порівняно з 2 кварталом 2011 року, що відобразилося на сумі податку, яка підлягає сплаті в цілому по даним структурним підрозділам, виникла переплата на загальну суму 1 328 351 грн., що підтверджується актами звірки від 24.11.2011 року, складеними сторонами.

22.04.2011 року загальними зборами акціонерів ВАТ "Сумиобленерго" прийняте рішення про ліквідацію структурних підрозділів ВАТ "Сумиобленерго", у тому числі Охтирського району електричних мереж та Охтирського районного відділення «Енергозбут»

Тому ПАТ „Сумиобленеого" згідно з п.43.3 Податкового кодексу України 09.11.2011 року подано заяву про повернення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток до Охтирської ОДПІ, проте, відповідач не виконав свої зобов'язання.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

Представник відповідача - Охтирської ОДПІ в судовому засіданні проти позову заперечував, просив у його задоволенні відмовити. Надав письмове заперечення на позов (а.с.28-29), в якому зазначено, що відповідно до п. 26.5 Наказу ДПА в Сумській області від 11.11.2011 року №474, Охтирська ОДПІ у разі звернення платника з проханням щодо повернення надміру сплачених сум податкових зобов'язань за податками (повернення на розрахунковий рахунок, зарахування надміру сплачених сум у погашення податкових зобов'язань за іншими податками (обов'язковими платежами) щодо сум повернення понад 50,0 тис. грн.) повинна надати інформацію до ДПА в Сумській області з метою подальшого надання до ДПС України для рівномірного забезпечення збору платежів до загального фонду Державного бюджету України.

Представник Охтирського Управління Державної казначейської служби України, повідомлений належним чином про час і місце розгляду справи (а.с.126), в судове засідання не з'явився, про причини неявки, всупереч вимог ч.2 ст. 40 КАС України, суд не повідомив. Надіслав письмовий відзив на позовну заяву (а.с.23-24) в якому зазначено, що позивач взагалі не обґрунтовує позовні вимоги в частині зобов'язання Охтирського Управління Державної казначейської служби України в Сумської області повернути надміру сплачену суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 1 328 351 грн. , зокрема, позивач не вказує на те, які саме незаконні дії вчинив орган Державної казначейської служби України та/або в чому полягає протиправна бездіяльність даного державного органу, що могли б порушити права та законні інтереси позивача в даних спірних правовідносинах.

Представник Головного управління Державного казначейства України в Сумській області, повідомлений належним чином про час і місце розгляду справи (а.с.124), в судове засідання не з'явився, про причини неявки, всупереч вимог ч.2 ст. 40 КАС України, суд не повідомив. Надіслав письмовий відзив на позовну заяву (а.с.48), в якому зазначено, що позивач взагалі не обґрунтовує позовні вимоги в частині зобов'язання Охтирського Управління Державної казначейської служби України в Сумської області повернути надміру сплачену суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 1 328 351 грн. , зокрема, позивач не вказує на те, які саме незаконні дії вчинив орган Державної казначейської служби України та/або в чому полягає протиправна бездіяльність даного державного органу, що могли б порушити права та законні інтереси позивача в даних спірних правовідносинах.

Заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що згідно з розрахунками податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток по відокремленим підрозділам - Охтирський район електричних мереж та Охтирське районне відділення «Енергозбут» податкове зобов'язання з податку на прибуток у 2011 році склало:

- за 2 квартал 2011 року - 772 259грн. (розрахунок по Охтирському району електричних мереж), платіжне доручення №6366 від 18.08.2011р. (а.с.14);

- за 2-3 квартал 2011 року -269 545грн. (розрахунок по Охтирському району електричних мереж) (а.с.10);

- за 2 квартал 2011 року - 1 273 774 грн. (розрахунок по Охтирському районному відділенню "Енергозбут"), платіжне доручення №6374 від 18.08.2011р. (а.с.14);

- за 2-3 квартал 2011 року - 448 137грн. (розрахунок по Охтирському районному відділенню "Енергозбут") (а.с.12-13).

24.11.2011 року Охтирською ОДПІ та Охтирським районом електричних мереж був складений акт звірки розрахунків платника податків з бюджетом за період з 01.01.2011 року до 24.11.2011 року, згідно якого за Охтирським районом електричних мереж рахується від'ємне сальдо з податку на прибуток, а саме, станом на 21.11.2011 року - в сумі 502 714 грн. (а.с.16).

24.11.2011 року Охтирською ОДПІ та Охтирським районним відділенням "Енергозбут" був складений акт звірки розрахунків платника податків з бюджетом за період з 01.01.2011 року до 24.11.2011 року, згідно якого за Охтирським районним відділенням "Енергозбут" рахується від'ємне сальдо з податку на прибуток, а саме, станом на 21.11.2011 року - в сумі 825 637 грн. (а.с.17).

Згідно п.43.3 ст.3 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

З матеріалів справи вбачається, що днем виникнення надміру сплаченої суми є день перерахування суми податкового зобов'язання з податку на прибуток до Державного бюджету міста Охтирка, тобто 18.08.2011 року, про що свідчать копії відповідних платіжних доручень №6366 та №6374 (а.с.14).

Таким чином, право позивача на здійснення повернення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток може бути реалізовано протягом 1095 днів, починаючи з 18.08.2011 року, шляхом звернення із заявою про таке повернення до Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області.

05.11.2011 року ПАТ „Сумиобленерго" звернулося із заявою про повернення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 1 328 351грн.00коп. на поточний рахунок платника податків в установі банку до Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області, яка була отримана 09.11.2011 року (а.с.15).

На зазначену заяву Охтирська ОДПІ надало відповідь у листі від 28.12.2011 року №17908/10/19-339 (а.с.100), яким відмовило позивачу у поверненні надміру сплаченого податкового зобов'язання з податку на прибуток (а.с.100).

Статтею 43 ПК України визначені умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, зокрема помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Згідно довідок Охтирської ОДПІ від 01.10.2012 року (а.с.47,54) заборгованості зі сплати податків та зборів у позивача немає.

Тому позивач виконав всі необхідні умови, передбачені ст.43 Податкового кодексу України, для повернення надміру сплаченого грошового зобов'язання. Проте, у встановлений Законом строк орган державної податкової служби не подав висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Зокрема, відповідно до ст.43 Податкового кодексу України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Згідно п.5,8 „Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів", затвердженого Наказом Державного казначейства України від 10.12.2002 N 226 (у редакції наказу Державного казначейства України від 29.05.2008 N 181), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2002 р. за N 1000/7288, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння

надходжень бюджету. Заява та/або подання надається до органу Державного казначейства України за місцем зарахування платежу до бюджету (до Державного казначейства України або відповідного територіального органу Державного казначейства України).

Станом на день розгляду справи судом залишок надміру сплаченого до бюджету податку на прибуток підприємств складає 1 328 351грн.00коп., який позивачу з державного бюджету не повернуто.

При цьому, посилання представника Охтирської ОДПІ на положення п.22 Наказу ДПА в Сумській області №474 від 11.11.2011 року (а.с.28-29), як на підставу для відмови у задоволенні позовних вимог ПАТ „Сумиобленерго", спростовуються наступним.

Відповідно до п.22 Наказу ДПА в Сумській області №474 від 11.11.2011 року (а.с.118) враховуючи напруженість планових завдань зі збору платежів до загального фонду Державного бюджету України на листопад 2012 року, заборонено повернення надміру сплачених сум податкових зобов'язань за податками (повернення на розрахунковий рахунок, зарахування надміру сплачених сум у погашення податкових зобов'язань за іншими податками (обов'язковими платежами) без попереднього повідомлення Департаменту прогнозування, аналізу, обліку та звітності (щодо сум повернення понад 50,0 тис. грн.)

На виконання п.27.5 Наказу ДПА в Сумській області №474 від 11.11.2011 року Охтирською ОДПІ від 08.12.2011р. направлена інформація на погодження про повернення надмірно сплачених коштів до ДПА в Сумській області.

Станом на 29.08.2012р. погодження на повернення коштів не надходило, у зв'язку з чим Охтирська ОДПІ в задоволенні позову ПАТ "Сумиобленерго" просить відмовити.

На переконання суду, такі доводи представника Охтирської ДПІ не можуть бути прийняті до уваги, оскільки Наказ ДПА в Сумській області №474 від 11.11.2011 року суперечить нормам чинного податкового законодавства, які не передбачають в якості обов'язкової умови для повернення надміру сплаченого грошового зобов'язання погодження чи повідомлення органом державної податкової служби інших управлінь, відділів чи інших органів та/чи установ щодо надання згоди на таке повернення.

Крім цього, суд звертає увагу, що зазначений наказ не є нормативно-правовим актом та не був зареєстрований у встановленому порядку в Міністерстві юстиції України, тому його положення регулюють виключно питання внутрішньої діяльності органу державної податкової служби та не можуть змінювати норми Податкового кодексу України.

Тому Охтирська ДПІ не довела обґрунтованість не повернення надміру сплаченого позивачем до бюджету податку на прибуток підприємств у розмірі 1 328 351грн.00коп, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

З урахуванням приписів частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Відповідно до п.п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру встановлюється ставка судового збору в розмірі 1 відсотка розміру майнових вимог, але не менше 0,1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 2 розмірів мінімальних заробітних плат, що в даному випадку, з урахування розміру позовних вимог в сумі 1 328 351грн.00коп., становить 2146грн., із розрахунку 1073грн. - одна мінімальна заробітна плата, станом на 01.01.2012 р.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго»до Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області, Охтирського Управління Державної казначейської служби України, Головного управління Державного казначейства України в Сумській області про стягнення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток -задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Державного бюджету (державний бюджет -міста Охтирка, рахунок №31119009700013, банк ГУДКУ у Сумській області, МФО 837013, код ЄДРПОУ 37981563, код бюджетної класифікації 11021000) на користь Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" (40035, м. Суми, вул. Д. Коротченка, 7, п/р 26009275459001 в СФ ПАТ "ПриватБанк", МФО 337 546, код ЄДРПОУ 23293513) надмірно сплачену суму грошового зобов'язання з податку на прибуток у сумі 1 328 351 грн. (один мільйон триста двадцять вісім тисяч триста п'ятдесят одна гривня 00 коп.)

Стягнути з Державного бюджету на користь позивача -Публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго»сплачений при поданні позову судовий збір у сумі 2 146,00 грн. (дві тисячі сто сорок шість грн. 00 коп.)

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) О.О. Осіпова

З оригіналом згідно

Суддя О.О. Осіпова

Повний текст постанови складений та підписаний 24 грудня 2012 року