ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
13 грудня 2012 року письмове провадження № 2а-12927/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. розглянувши адміністративну справу
за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Приватного акціонерного товариства "Акціонерна страхова компанія "ІнтерТрансПоліс" про стягнення штрафу
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача в якому просить стягнути з ПАТ АСК "ІнтерТрансПоліс" до Державного бюджету України штраф у сумі 34 000,00 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 19 квітня 2012 року позовну заяву Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України до ПАТ АСК "ІнтерТрансПоліс" про стягнення штрафу в сумі 34 000,00 грн. залишено без розгляду.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 30.08.2012 року ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 квітня 2012 року скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою суду від 07.03.2012 року відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що відповідача внесено до Переліку юридичних осіб, які мають право надавати фінансові послуги та перебувають на обліку в Держфінпослуг, та є суб'єктом нагляду Держфінпослуг. За порушення відповідачем вимог Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" постановами про застосування штрафних санкцій за правопорушення, вчинені на фінансових ринках від 18.11.2011 № СК - 421/11-1194, № СК - 421/11-1195, прийнятими на підставі актів про ненадання ПАТ АСК "ІнтерТрансПоліс" документів, які вимагались для інспекції від 08.11. 2011 року було застосовано штраф у розмірі 34 000,00 грн.
Оскільки, станом на 12.04.2012 року відповідачем сума штрафу добровільно не сплачена, позивач просить суд стягнути її примусово.
Відповідно до ст.52 Кодексу адміністративного судочинства України, суд замінив первинного позивача - Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України на належного позивача Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, в адміністративному позові позивач просив розглянути справу за відсутності представника.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином шляхом направлення на адресу, зазначену у позові, судової повістки рекомендованим листом з повідомленням, проте, до суду повернувся конверт з відміткою поштового відділення «за зазначеною адресою не проживає». Відповідно до ч. 11 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Оскільки у судове засідання сторони не прибули, суд відповідно до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України розглянув справу у письмовому провадженні.
За результатами розгляду документів і матеріалів поданих позивачем, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:
Абз. 2 п. 1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг затвердженого указом Президента України від 23 листопада 2011 року N 1070/2011 (Положення N 1070/2011 від 23.11.2011 р.) зазначено, що Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством .
Основними завданнями Нацкомфінпослуг є, зокрема, здійснення в межах своїх повноважень державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг і дотриманням законодавства у відповідній сфері; захист прав споживачів фінансових послуг шляхом застосування у межах своїх повноважень заходів впливу з метою запобігання і припинення порушень законодавства на ринку фінансових послуг ( п. 3 Положення № 1070/2011 від 23.11.2011 р.)
ПАТ АСК "ІнтерТрансПоліс" є юридичною особою, яка має право надавати фінансові послуги та перебуває на обліку в Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг та є суб'єктом нагляду Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" від 12.07.2001 № 2664-III, фінансова установа це юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг.
Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, Уповноважений орган застосовує заходи впливу відповідно до закону.
Згідно до п. 3 ст. 40 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" накладати штрафи в розмірах, передбачених статями 41 і 43 цього Закону.
Пунктом 3 частини 1 ст. 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" встановлено, що за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпоряджень, рішень Уповноваженого органу, про усунення порушень щодо надання фінансових послуг - у розмірі до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, але не більше одного відсотка від розміру статутного (пайового) капіталу юридичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності, що вчинила правопорушення.
Як вбачається з матеріалів справи, інспекційною групою Держфінпослуг проведено позапланові інспекції ПАТ АСК "ІнтерТрансПоліс", за програмою перевірки питань викладених у зверненнях громадян ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 та ОСОБА_14, та за програмою перевірки питань, викладених у зверненнях громадян ОСОБА_15 (в інтересах ОСОБА_16), ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21 та ОСОБА_22, в результаті яких встановлено порушення пункту 5.2 Правил проведення перевірок Державною комісією з регулювання фінансових послуг України, затверджених розпорядженням Держфінпослуг від 28 жовтня 2003 року № 96, щодо невиконання обов'язку керівника та працівників суб'єкта нагляду під час проведення інспекції надати на запит інспекційної групи копії необхідних документів, засвідчених підписом керівника, або особи, яка його заміщає, та печаткою суб'єкта нагляду для приєднання їх до акта інспекції.
За результатами позапланових інспекцій складено Акти про ненадання ПАТ АСК "ІнтерТрансПоліс" документів, які вимагались для інспекції від 08.11.2011 року № 915/42/6 та № 931/42/6.
На підставі актів перевірок позивачем були складені та направлені на адресу відповідача постанови № СК -421/11-1194 від 18.11.2011 року про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на фінансових ринках у розмірі 17 000,00 грн., та № СК -421/11-1195 від 18.11.2011 року про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на фінансових ринках у розмірі 17 000,00 грн. У добровільному порядку відповідачем штраф сплачений не був.
Відповідно до частини третьої статті 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» штрафи, накладені Уповноваженим органом, стягуються у судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про стягнення з відповідача штрафу підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 69-71, 128, 160-164, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Приватного акціонерного товариства "Акціонерна страхова компанія "ІнтерТрансПоліс" про стягнення штрафу -задовольнити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Акціонерна страхова компанія "ІнтерТрансПоліс" (04080, м. Київ, вул. Фрунзе, буд. 13-Є, код ЄДРПОУ - 31451838) до Державного бюджету України штраф у сумі 34 000,00 (тридцять чотири тисячі грн.00 коп.)
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Р.О. Арсірій