Постанова № 28204425, 19.12.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.12.2012
Номер справи
2а-15676/12/2670
Номер документу
28204425
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

19 грудня 2012 року № 2а-15676/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Пащенка К.С. при секретарі судового засідання Іконніковій О.Ю., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом

Державної фінансової інспекції України

до

Державного підприємства «Управління промислових підприємств державної адміністрації залізничного транспорту України»

про

зобов’язання винити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить зобов’язати відповідача виконати вимогу від 07.09.2011 № 31-14/881 в частині відшкодування завданої матеріальної шкоди (збитків) на суму 18590448 грн.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі.

В судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав та просив відмовити у задоволенні позову.

17.12.2012 в судовому засіданні за згодою представників сторін ухвалено розглядати справу в порядку письмового провадження на підставі ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

08.07.2011 за результатами позапланової перевірки щодо дотримання Державним підприємством «Управління промислових підприємств державної адміністрації залізничного транспорту України»вимог чинного законодавства при проведенні окремих процедур закупівель за 2007-2009 роки Головним контрольно-ревізійним управлінням України (правонаступником є Державна фінансова інспекція України) складено Акт № 31-21/18 (далі —Акт ревізії), яким встановлено порушення, які призвели до матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму у розмірі 18590448 грн., а саме: на порушення п. 4.4 договору, абз. 2 п. 84 Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2008 № 274 та як наслідок –ч. 2 ст. 632 ЦК України відповідачем укладено додаткову угоду № 1 до договору від 08.01.2008 № ЦУПП-04/0001/08 в частині збільшення вартості продукції на 15 %, що в грошовому еквіваленті становить 9186576,00 грн., та додаткову угоду № 2 від 10.07.2008 до договору від 08.01.2008 № ЦУПП-04/0001/08 в частині збільшення вартості продукції в кількості 2372000 шт., що в грошовому еквіваленті становить 8075472,00 грн., чим нанесено підприємству збитків (матеріальної шкоди) на зазначені суми, а також внаслідок неправомірного підвищення вартості анкеру закладного АЗ-2 до пружних рейкових скріплень КПП-5 шляхом укладання додаткових угод №№ 1,2, при укладанні додаткової угоди № 3 щодо пролонгації договору від 08.01.2008 № ЦУПП-04/0001/08 з використанням ціни продукції, що перевищує початкову визначену договором, підприємству нанесено матеріальної шкоди (збитків) на суму 1328400,00 грн.

В подальшому, на підставі Акта ревізії позивачу надіслано вимогу про усунення виявлених порушень та недоліків від 07.09.2011 № 31-14/881 (далі —Вимога), відповідно до якої Державне підприємство «Управління промислових підприємств державної адміністрації залізничного транспорту України»зобов’язано відшкодувати за рахунок осіб, винних у нанесенні збитків, кошти на загальну суму у розмірі 18590448 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому. Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»Головне контрольно-ревізійне управління України, контрольно-ревізійні управління в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі організують роботу контрольно-ревізійних підрозділів в Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі по проведенню державного фінансового контролю, узагальнюють наслідки державного фінансового контролю і у випадках, передбачених законодавством, повідомляють про них органам законодавчої та виконавчої влади.

Відповідно до п. 7 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

За змістом ч. 1 ст. 13 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»дії або бездіяльність службових осіб державної контрольно-ревізійної служби можуть бути оскаржені в судовому або адміністративному порядку.

Як видно з матеріалів справи, відповідач скористався своїм правом та оскаржив у судовому порядку вимогу про усунення виявлених порушень та недоліків від 07.09.2011 № 31-14/881.

Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання на всій території України.

Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

З матеріалів справи видно, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.12.2011 у справі № 2а-14451/11/2670 за позовом Державного підприємства «Управління промислових підприємств державної адміністрації залізничного транспорту України»до Головного контрольно-ревізійного управління України про скасування вимоги про усунення порушень від 07.09.2011 № 31-14/881, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04.09.2012, відмовлено у задоволенні позовних вимог повністю.

Таким чином, вказана вимога, за висновком суду, винесена уповноваженою на те особою, у спосіб та в порядку передбаченому чинним законодавством України, у зв’язку з чим вона є правомірною та підлягає виконанню відповідачем, при цьому доказів виконання відповідачем такої вимоги ГоловКРУ суду не надано.

Відповідно до п. 10 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат заявника - суб'єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 9, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, —

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Державної фінансової інспекції України (04070, м. Київ, вул. П. Сагайдачного, 4; код ЄДРПОУ 37393358) задовольнити повністю.

2. Зобов’язати Державне підприємство «Управління промислових підприємств державної адміністрації залізничного транспорту України»(03038, м. Київ, вул. Федорова, 32; код ЄДРПОУ 24249750) виконати вимогу від 07.09.2011 № 31-14/881 в частині відшкодування завданої матеріальної шкоди (збитків) на суму 18590448 грн.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя К.С. Пащенко