печерський районний суд міста києва
Справа № 1-680/12
В И Р О К
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24.12.2012 Печерський районний суд міста Києва в складі:
головуючого судді Кицюка В.П.
за участю секретаря Руденко Ю.О.
прокурора Франтовської Ю.О.
захисника ОСОБА_1
представника цивільного позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві кримінальну справу за обвинуваченням ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Ростов на Дону Російської Федерації, росіянина, громадянина України, який має вищу освіту, розлучений, працює режисером ТОВ «Авантелком», раніше не судимий, проживає за адресою: АДРЕСА_1 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 у період з вересня по жовтень 2010 року, будучи службовою особою, за попередньою змовою групою осіб заволодів державними коштами у великих розмірах, за наступних обставин.
Наказом Міністерства культури України № 411 від 10.08.1994 створено державне підприємство «Українська студія хронічко-документальних фільмів» (надалі ДП «Укркінохроніка»), статут якого відповідно до наказу Міністерства культури і мистецтва України № 404 від 24.06.2004 затверджено у новій редакції, яке згідно цього статут, зареєстровано як юридична особа Печерською районною у м. Києві Державною адміністрацією 11.08.2004 за № 10701050001000285 за адресою м. Київ, вул. Щорса, 18, перебуває на податковому обліку у ДПІ Печерського району м. Києва з 15.09.1994 за № 36002, зареєстроване платником податку на додану вартість, згідно свідоцтва № 37664775 від 24.09.2004, якому присвоєно індивідуальний податковий номер - 0240439266552 та код за ЄДРПОУ - 02404397.
Згідно контракту № 415 від 09.02.2009, укладеного між Міністерством культури і туризму України та ОСОБА_3, а також відповідно до наказу Міністерства культури і туризму України № 55/0/17-09 від 09.02.2009, ОСОБА_3 призначено на посаду директора ДП «Укркінохроніка» з 09.02.2009.
Відповідно до пункту 1.1 контракту № 415 від 09.02.2009 ОСОБА_3 зобов'язаний безпосередньо і через адміністрацію ДП «Укркінохроніка» здійснювати поточне керівництво підприємством, забезпечувати його діяльність, ефективне використання і збереження закріпленого за Кіностудією державного майна; відповідно до пункту 1.3 цього контракту - ОСОБА_3 є повноважним представником ДП «Укркінохроніка» під час реалізації повноважень, функцій, обов'язків Кіностудії, передбачених актами чинного законодавства, Статутом підприємства, іншими нормативними документами та цим контрактом; відповідно до пункту 1.4 цього контракту - керівник діє на засадах єдиноначальності; відповідно до розділу 2 цього контракту - керівник здійснює поточне (оперативне) керівництво Кіностудією, організовує її виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання завдань Кіностудії, передбачених чинним законодавством, Статутом Кіностудії та цим контрактом; відповідно до пункту 2.1.1 цього контракту - керівник зобов'язаний забезпечувати виконання показників ефективності використання державного майна і прибутку, а також майнового стану Кіностудії; відповідно до пункту 2.1.14 цього контракту - керівник забезпечує ведення бухгалтерського обліку та подання фінансової звітності у відповідності до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»; відповідно до пунктів 2.4-5.5.6 цього контракту - керівнику належать закріплені за ним повноваження і права, які поширюються на кіностудію законодавчими та іншими нормативно-правовими актами, а також передбачені Статутом Кіностудії та цим контрактом, при цьому керівник має право без доручення діяти від імені Кіностудії, представляти її у всіх підприємствах. Установах, закладах та організаціях, укладати господарські та інші угоди, відкривати рахунки в банках України, користуватися правом розпорядження коштами Кіностудії, в межах своєї компетенції видавати накази, нормативні документи, давати вказівки обов'язкові для всіх підрозділів та працівників Кіностудії, вирішувати інші питання, віднесені законодавством, Статутом Кіностудії і цим контрактом до компетенції Керівника; відповідно до пункту 4.1 цього контракту - у випадку невиконання чи неналежного виконання обов'язків, передбачених цим контрактом, Сторони несуть відповідальність згідно з законодавством та цим контрактом.
Відповідно до пунктів 1.4, 3.1 Статуту ДП «Укркінохроніка» - студія є державним підприємством та юридичною особою; відповідно до пункту 4.3 цього статуту - студія веде первинний та бухгалтерський облік та складає статистичну звітність та адміністративні дані; відповідно до пункту 6.1, 6.3, 6.4 цього статуту - управління студією здійснює директор, який самостійно вирішує питання діяльності студії, здійснює оперативне керівництво роботою студії, забезпечує виконання завдань, покладених на неї статутом, несе повну відповідальність за стан та діяльність студії, є повноваженим представником студії, діє від імені, представляє її в усіх підприємствах, установах, організаціях, розпоряджається державних майном відповідно до чинного законодавства, розпоряджається прибутком підприємства, несе відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечує фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій, обирає форму бухгалтерського обліку, розробляє систему і форми внутрішньогосподарського обміну, звітності і контролю господарських операцій, створює необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, організовує виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність студії, забезпечує ефективне використання і збереження закріпленого за нею державного майна, видає накази та інші акти, дає вказівки, обов'язкові для всіх підрозділів та працівників студії, організовує і забезпечує їх виконання.
Відповідно до пунктів 2,3,6 та 8, пункту 2 ст.11 Закон України «про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», ОСОБА_3 як керівник та службова особа ДП «Укркінохроніка» відповідальний за здійснення керівництва підприємством, організацію бухгалтерського обліку, забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, створення необхідних умов для правильного ведення бухгалтерського обліку. Дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів, крім того був відповідальним за організацію складання і підписання фінансової звітності підприємства та її подавання до відповідних державних органів.
Таким чином, ОСОБА_3 в період з 09.02.2009 по 02.07.2011 перебуваючи на посаді директора державного підприємства, а саме ДП «Укркінохроніка», маючи при цьому владні повноваження, передбачені внутрішніми нормативними актами підприємства, підзаконними нормативно-правовими актами та законодавчими актами України, виконував організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські обов'язки, пов'язані з ефективним використанням та збереженням державного майна, розпорядженням коштами підприємств. Організацією ведення бухгалтерського обліку, тобто, згідно п.1 прим. до ст. 364 КК України, являвся службовою особою.
Однак, всупереч службовим та державним інтересам директор ДП «Укркінохроніка» ОСОБА_3, діючи з корисних мотивів, зловживаючи своїм службовим становищем, ставлячи свої інтереси вище інтересів державного підприємства та загальнодержавних інтересів, умисно вчинив злочинні дії, направлені на заволодіння коштами державного підприємства, в результаті чого заволодів чужим майном у великому розмірі.
Так, 24 листопада 2007 року між Державною службою кіноматоргафії, ТОВ «Продюсерський центр РОДОВІД» та ДП «Укркінохроніка» (код за ЄДРПОУ 02404397), укладено договір на виробництво та розповсюдження фільму «Пісня Галагана» на умовах державного замовлення (реєстр № 376-1 від 26.11.2007) від 26.11.2007.
Згідно цього договору виробництво фільму включено до «Програми виробництва та розповсюдження фільмів за державним замовленням на 2006-2007 роки» (постанова Колегії Міністерства культури і туризму України від 31.05.2007 за № 5/43-г), а виконавець в особі ДП «Укркінохроніка» приймає на себе обов'язок створити на умовах державного замовлення фільм «Пісня Галагана». Зокрема, виконавець ДП «Укркінохроніка» під час виробництва фільму «Пісня Галагана» зобов'язана при виборі підприємств-підрядників надавати превагу державним підприємствам - суб'єктам кінематографічної діяльності, нести матеріальну відповідальність за цільове використання виділених коштів Замовника та достовірність наданих розрахунків в генеральному кошторисі на виробництво фільму, достовірність звітів про фактичне використання отриманих коштів по періодах виробництва та в цілому на виробництво цього фільму, а також інші зобов'язання щодо виробництва фільму.
09.02.2009 ОСОБА_3, будучи призначеним на посаду директора ДП «Укркінохроніка» та отримавши керівні повноваження, прийняв на себе обов'язок цього підприємства по виготовленню фільму «Пісня Галагана».
Додатковою угодою № 3 від 08.01.2009, яку від імені ДП «Укркінохроніка» підписував ОСОБА_3, призупинено дію договору на виробництво фільму «Пісня Галагана» у частині виконання сторонами своїх юридичних та фінансових зобов'язань на строк до відновлення фінансування замовника з Державного бюджету України.
Додатковою угодою № 4 від 01.12.2009, яку від імені ДП «Укркінохроніка» підписано ОСОБА_3, припинено зобов'язання продюсера та покладено зобов'язання продюсера на виконавця, тобто ДП «Укркінохроніка».
01.12.2009 між Державною службою кінематографії та ДП «Укркінохроніка» в особі директора ОСОБА_3, укладено додаткову угоду № 5 до договору на виробництво та розповсюдження фільму «Пісня Галагана» на умовах державного замовлення № 367-1 від 26.11.2007, згідно якої державна служба кінематографії (як спеціальний орган державної влади України в галузі кіно) за рахунок видатків загального фонду Державного бюджету України за бюджетною програмою «створення та розповсюдження національних фільмів» (КПКВ 1806020) протягом 2008-2010 років здійснює оплату виробництва фільму «Пісня Галагана» на загальну суму 9 млн. 999 тис. 914 грн., в тому числі в 2010 році - належить до сплати 7 млн. 700 тис. 014 грн.
Згідно пункту 4 додаткової угоди № 5 від 01.12.2009, яким внесено зміни до пункту 3.1.4 основного договору, виконавець - ДП «Укркінохроніка», в особі директора ОСОБА_3, зобов'язується нести матеріальну та іншу передбачену законодавством України відповідальність за цільове використання виділених коштів Замовника та достовірність наданих розрахунків генеральному кошторисі на виробництво фільму, достовірність звітів про фактичне використання отриманих коштів по періодах виробництва та в цілому на виробництво цього фільму. Кошти, отримані на виробництво фільму використати виключно на створення цього фільму. Крім того, згідно пункту 5 цієї додаткової угоди передбачено, що у разі порушення вимог пункту 3.1.4 договору, Виконавець несе відповідальність згідно чинного законодавства України.
Відповідно до пункту 10.7 Порядку відбору літературних сценаріїв та кінопроектів, відбору об'єктів фінансової підтримки та розміщення державного замовлення, що здійснює Державна служба кінематографії, затвердженого наказом Міністерства культури і туризму України № 991/0/16-08 від 19.09.2008 - відповідальність за нецільове використання коштів замовника, передбачених для забезпечення виконання державного замовлення, несуть відповідні посадові особи Виконавця згідно із законодавством України.
Крім того, відповідно до пункту 14 Положення про державну підтримку національних фільмів у продюсерській системі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 813 від 05.06.1998 - суб'єкт продюсерської системи, якого залучено до виконання державного замовлення або якому надано державну фінансову підтримку, несе відповідальність за використання наданих коштів за призначенням згідно із законом і звітує про виконання робіт та використання коштів за формою і в строки, визначені Держкіно.
30.08.2010 між Державною службою кінематографії та ДП «Укркінохроніка» в особі директора ОСОБА_3, укладено додаткову угоду № 6 до договору на виробництво та розповсюдження фільму «Пісня Галагана» на умовах державного замовлення № 367-1 від 26.11.2007, згідно якої Державна служба кінематографії (як спеціальний орган державної влади України в галузі кіно) за рахунок видатків загального фонду Державного бюджету України за бюджетною програмою «створення та розповсюдження національних фільмів» (КПКВ 1806020) протягом 2008-2011 років зобов'язується здійснити оплату виробництва фільму «Пісня Галагана» на загальну суму 9 млн. 999 тис. 914 грн., в тому числі в 2010 році - належить до сплати 1 млн. 438 тис. 719 грн. При цьому, вартість другого етапу зйомки фільму «Пісня Галагана» складає 2 млн. 055 тис. 512 грн., а сума попередньої оплати, яка передбачена по другому етапу складає 1 млн. 438 тис. 719 грн.
Таким чином, директор ДП «Укркінохроніка» ОСОБА_3, особисто підписавши додаткові угоди № 3, 4, 5, 6 до договору від 24.11.2007 на виробництво та розповсюдження фільму «Пісня Галагана» на умовах державного замовлення (реєстр № 376-1 від 26.11.2007) від 26.11.2007, засвідчив, що він ознайомлений зі змістом цих договорів, ознайомлений із вимогами чинного бюджетного законодавства України та відповідно до цих вимог взяв на себе обов'язок по цільовому та ефективному використанню державних коштів, виділених на зйомку фільму «Пісня Галагана». Крім того, ОСОБА_3, особисто підписавши контракт № 415 від 09.02.2009, ознайомився зі своїми службовими обов'язками, передбаченими цим контрактом та Статутом ДП «Укркінохроніка» і усвідомлював, що він є розпорядником коштів цього державного підприємства, отриманих від Державної служби кінематографії на виробництво фільму «Пісня Галагана».
Далі, 01.09.2010 Державна служба кінематографії, на виконання договору від 24.11.2007 на виробництво та розповсюдження фільму «Пісня Галагана» на умовах державного замовлення № 367-1 від 26.11.3007 та додаткових угод на нього, перерахувала ДП «Укркінохроніка» кошти в розмірі 1 млн.438 тис. 719 грн. із призначенням платежу: «КЕКВ 1172 КПКВ 1806020; попередня оплата робіт другого етапу підготовчого періоду фільму «Пісня Галагана» згідно угоди « 367-1 від 26.11.2007 по рахунку 44 від 30.08.2010 додаткової угоди № 6 від 30.08.2010, в т.ч. ПДВ 239786,50 грн.
Отримавши на рахунок підприємства грошові кошти в сумі 1 млн. 438 тис. 719 грн., які виділені з бюджету України як попередня оплата другого етапу підготовчого періоду зйомки фільму «Пісня Галагана», директор ДП «Укркінохроніка» ОСОБА_3, на виконання підписаних ним додаткових угод, використовуючи можливості свого підприємства, з використанням власної праці та праці робітників ДП «Укркінохроніка», провів всі необхідні роботи другого етапу підготовчого періоду виробництва фільму «Пісня Галагана», в тому числі ОСОБА_3 силами працівників підприємства провів всю необхідну роботу по отриманню реквізиту, меблів, костюмів, інвентарю та іншого майна, самостійно здійснював доставку працівників студії, акторів, масовки, реквізиту, інвентарю, знімального обладнання до місць створення кінопроекту, виконав інші необхідні послуги та роботи по підготовчому періоду фільму «Пісня Галагана».
Із одержаних з державного бюджету України грошових коштів в сумі 1 млн. 438 тис. 719 грн., ОСОБА_3 перерахував кошти в сумі 1 млн. 238 тис. 719, 00 грн. на погашення заборгованості із заробітної плати працівникам свого підприємства. В той же час, володіючи службовими повноваженнями щодо розпорядження коштами ДП «Укркінохроніка», достовірно знаючи, що фактично необхідні роботи по другому підготовчому періоду виготовлення фільму «Пісня Галагана» виконані власними силами підприємства, однак керуючись своїм корисним мотивом, ОСОБА_3 вирішив іншу частину державних коштів в сумі 200 тис. грн. обернути на свою користь, списавши їх на виконання підрядних робіт (послуг), та заволодіти ними.
Так, в подальшому, з метою заволодіння частиною державних коштів в сумі 200 тис. грн., ОСОБА_3 у вересні 2010 року у м. Києві, перебуваючи у невстановленому слідством місці, з використанням всесвітньої мережі Інтернет та засобів електронного спілкування, вступив у попередню змову з ОСОБА_4, якому були підконтрольні юридичні особи ТОВ «Оптдевайс», ТОВ «Зодчій 1» та ТОВ «ДК Трейдинг ЛТД», в результаті якої домовився про перерахування з рахунків ДП «Укркінохроніка» державних коштів на загальну суму 200 тис. грн. на рахунки ТОВ «Оптдевайс», ТОВ «Зодчій 1» та ТОВ «ДК Трейдинг ЛТД», отримання первинних бухгалтерських документів про нібито надання цими підприємствами робіт та послуг, переведення вказаних коштів у готівку та повернення йому цих коштів у готівковому вигляді. При цьому, за спільною домовленістю між ними, ОСОБА_4 за проведення такої оборутки повинен отримати грошову винагороду у розмірі 3% від суми переведених у готівку коштів, тобто кошти в сумі 6 тис. грн.
В подальшому ОСОБА_3 будучи директором Державного підприємства «Укркінохроніка», діючи умисно та з корисних мотивів, з метою заволодіння державними коштами, зловживаючи своїми службовими обов'язками, на виконання спільної з ОСОБА_4 домовленості, у вересні та жовтні 2010 року перерахував з рахунків ДП «Укркінохроніка» на рахунки ТОВ «Оптдевайс», ТОВ «Зодчій 1» та ТОВ «ДК Трейдинг ЛТД» грошові кошти на загальну суму 200 тис. грн.
Зокрема, директор ДП «Укркінохроніка» ОСОБА_3, який в силу своїх службових обов'язків був наділений правом першого підпису банківських платіжних документів та був розпорядником коштів цього державного підприємства, з метою подальшого заволодіння цими коштами, на підставі платіжного доручення № 117 від 27.09.2012 перерахував на рахунок ТОВ «Оптдевайс» державні грошові кошти в сумі 96 тис. 111,65 грн. із призначенням платежу «Часткова передплата за прокат реквізиту, меблів та костюмів згідно договору № 37 від 07.09.2010», на підставі платіжного доручення № 116 від 27.09.2010 перерахував на рахунок ТОВ «ДК Трейдинг ЛТД» державні грошові кошти в сумі 52 тис. 078, 95 грн. із призначенням платежу «Часткова передплата за доставку до місця зйомок згідно договору 03/09 від 03.09.2010», на підставі платіжного доручення № 128 від 01.10.2010 перерахував на рахунок ТОВ «Зодчій 1» державні грошові кошти в сумі 51 тис. 809, 40 грн. із призначенням платежу «Часткова передплата за роботи по підготовчому періоду фільму «Пісня Галагана» згідно договору № 07-2010-і від 09.09.2010»
В свою чергу ОСОБА_5, виконуючи свою частину злочинної домовленості, організував виготовлення від імені підконтрольних йому юридичних осіб ТОВ «Оптдевайс», ТОВ «Зодчій 1» та ТОВ «ДК Трейдинг ЛТД», договорів та первинних бухгалтерських документів до них, а саме актів прийому-передачі, актів виконаних робіт, податкових накладних, на загальну суму перерахованих з рахунків ДП «Укркінохроніка» коштів в сумі 200 тис. грн.
В подальшому ОСОБА_4, діючи за попередньою змовою з ОСОБА_3, керуючи діями підконтрольних йому учасників створеної ним злочинної організації, з метою маскування справжнього руху коштів, організував подальше переведення безготівкових державних грошових коштів в сумі 200 тис. грн., з рахунків ТОВ «Оптдевайс», ТОВ «Зодчій 1» та ТОВ «ДК Трейдинг ЛТД» на рахунки інших підконтрольних йому підприємств - ТОВ «Буд АМВ Групп» і ТОВ «Спорт-Торг», які також були створені ним з метою прикриття незаконної діяльності.
Надалі ОСОБА_4, з метою маскування справжнього руху цих коштів, організував переведення цієї суми коштів на рахунки підконтрольних йому фізичних осіб - ОСОБА_6 та ОСОБА_7, які перевели ці кошти у готівку, отримали в банківських установах ці готівкові кошти на руки та віддали ОСОБА_4
В подальшому, ОСОБА_4, діючи за попередньою змовою та згодою з ОСОБА_3, із суми переведених у готівку коштів, забрав собі винагороду в розмірі 6 тис. грн.., а також домовився з ОСОБА_3 про передачу йому через кур'єрів грошових коштів в сумі 194 тис. грн. та документів, складених від імені ТОВ «Оптдевайс», ТОВ «Зодчій 1» та ТОВ «ДК Трейдинг ЛТД» щодо надання робіт та послуг для ДП «Укркінохроніка» на загальну суму 200 тис. грн.
Після цього ОСОБА_3 посилаючись на свою зайнятість, попросив свого знайомого ОСОБА_8, якого не поставив до відома щодо злочинності своїх дій, отримати від кур'єра (особу якого не встановлено) документи та грошові кошти в сумі 194 тис. грн., на що ОСОБА_8 погодився.
Надалі ОСОБА_8, не усвідомлюючи своєї причетності до вчинення злочину, виконуючи прохання свого товариша ОСОБА_3, зустрівся з кур'єром (особу якого не встановлено) в м. Києві по вул. Гостпітальній, де отримав від нього документи, складені від імені ТОВ «Оптдевайс», ТОВ «Зодчій 1» та ТОВ «ДК Трейдинг ЛТД» щодо надання робіт та послуг для ДП «Укркінохроніка» на загальну суму 200 тис. грн. та грошові кошти в сумі 194 тис. грн., які передав ОСОБА_3
Після цього, ОСОБА_3 з метою маскування своїх протиправних дій. направлених на заволодіння державними коштами, передав, отримані від ОСОБА_8 документи ТОВ «Оптдевайс», ТОВ «Зодчій 1» та ТОВ «ДК Трейдинг ЛТД» щодо надання робіт та послуг на загальну суму 200 тис. грн. до відділу бухгалтерії ДП «Укркінохроніка» для проведення цих документів у бухгалтерському та податковому обліках.
На підставі первинних бухгалтерських документів ТОВ «Оптдевайс», ТОВ «Зодчій 1» та ТОВ «ДК Трейдинг ЛТД», переданих ОСОБА_3 до відділу бухгалтерії ДП «Укркінохроніка», головним бухгалтером підприємства ОСОБА_9, яка не була поставлена до відома щодо злочинності дій, роботи та послуги, які фактично не надавались підприємствами ТОВ «Оптдевайс», ТОВ «Зодчій 1» та ТОВ «ДК Трейдинг ЛТД», були оприбутковані по бухгалтерському обліку, а сплачені кошті в сумі 200 тис. грн. були проведені як оплата за надання таких робіт та послуг.
Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_3, отримавши від ОСОБА_4 готівкові кошти в сумі 194 тис. грн. та віддавши ОСОБА_4 винагороду в сумі 6 тис. грн. за проведення вищевказаних злочинних операцій, використавши своє керівне службове становище на ДП «Укркінохроніка», фактично вивів державні грошові кошти в сумі 200 тис. грн. із категорії цільових коштів, тобто вивів із-під державного контролю та обернув їх на свою користь, в результаті чого отримав можливість вільно розпорядитися цими коштами та в подальшому розпорядився ними на власний розсуд, а не витратив їх за цільовим призначенням на проведення робіт другого підготовчого періоду зйомки фільму «Пісня Галагана».
Згідно акту «Позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Українська студія хронікально-документальних фільмів» № 04-301205 від 03.07.2012, проведеної ревізорами Державної фінансової інспекції у м. Києві, встановлено, що в результаті перерахування підприємством ДП «Укркінохроніка» коштів в сумі 200 тис. грн. на рахунки підприємств з ознаками фіктивності ТОВ «Оптдевайс», ТОВ «Зодчій 1» та ТОВ «ДК Трейдинг ЛТД», державі спричинено збитки в сумі 200 тис. грн. Розпорядником коштів на державному підприємстві «Укркінохроніка» в період здійснення вищевказаних фінансових операцій був директор ОСОБА_3, з вини якого були виявлені порушення.
Таким чином, ОСОБА_3, зловживаючи своїм керівним службовим становищем, діючи за попередньою змовою з групою осіб, заволодів чужим майном, а саме державними коштами в сумі 200 тис. грн., що являється великим розміром.
Підсудний ОСОБА_3 вину у вчиненні злочину в обсязі пред'явленого обвинувачення визнав повністю, підтвердив обставини вчинення злочину, так як вони викладені судом вище, та погодився з юридичною оцінкою його дії за ч. 4 ст. 191 КК України.
По суті фактичних обставин справи ОСОБА_3 пояснив, що з лютого 2009 року по липень 2011 року обіймав посаду директора ДП "Укркінохроніка", яке за його керівництва продовжувало виконувати обов'язки по зйомці фільму "Пісня Галагана" на підставі діючих договорів. Фінансування виробництва цього фільму здійснювалося за рахунок державних коштів, які виділялись з бюджету та перераховувалися Державною службою кінематографії. В серпні 2010 року Державною службою кінематографії України на рахунки ДП "Укркінохроніка" було перераховано кошти в сумі понад 1,4 млн. грн. на проведення другого підготовчого періоду зйомки фільму "Пісня Галагана". Протягом серпня-вересня 2010 року з отриманих коштів він перерахував на погашення заборгованості із зарплати 1,2 млн. грн., які безпосередньо були виплачені працівникам підприємства у якості заробітної плати. Після виплати заборгованості із заробітної плати на підприємстві залишилися кошти у розмірі близько 200 тис. грн., які також були спрямовані на виплату заробітної плати працівників, оскільки Міністерством культури і туризму України неодноразово переносилося фінансування виробництва фільмів, по діючим із ДП "Укркінохроніка" контрактах, внаслідок чого було невідомо чи отримає ДП «Укркінохроніка» ще хоча б якісь кошти у 2010-2011 роках по діючим договорам.
При цьому він усвідомлював, що після отримання коштів та виплати зарплати працівникам йому, як керівнику ДП "Укркінохроніка", необхідно буде відзвітуватися перед Державною службою кінематографії про використання отриманих коштів та показати проведення відповідних робіт і оплату цих робіт. Всі роботи по другому підготовчому періоді зйомки фільму "Пісня Галагана" були виконані силами працівників ДП "Укркінохроніка" та за допомогою залучених третіх осіб. Для цього він разом з іншими працівниками підприємства їздив на місця зйомок, приймав участь у підготовці ескізів, відео-фотозйомки, пристосовували павільйон, власним та залученим транспортом здійснювали виїзди кіногрупи на місця зйомок, домовлялися про поставку костюмів та декорацій. Для того, що б показати виконання цих робіт та необхідність оплати за їх проведення він в мережі Інтернет знайшов особу, яка у телефонному режимі погодилась перевести безготівкові кошти ДП "Укркінохроніка" в готівку та надати оригінали первинних фінансово-господарських документів, запропонувавши оформити документи на виконання робіт від імені підприємств ТОВ "Оптдевайс", ТОВ "Зодчій 1", ТОВ "ДК Трейдінг ЛТД", якими, як йому стало відому в ході досудового слідства, керував ОСОБА_4 При цьому вони домовились, що він перерахує на рахунки названих підприємств з рахунку ДП "Укркінохроніка" грошові кошти в сумі 200 тис. грн. В кінці вересня та на початку жовтня 2010 року він підписав платіжні доручення про перерахування коштів на загальну суму 200 тис. грн. на рахунки ТОВ "Оптдевайс", ТОВ "Зодчій 1", ТОВ "ДК Трейдінг ЛТД". За домовленістю з цим чоловіком він повинен був повернути йому кошти в сумі 194 тис. грн., а 6 тис. грн. забрати собі як винагороду за переведення безготівкових коштів у готівку. В подальшому, у зв'язку з тим, що його викликали до Міністерства культури та туризму, він не встигав піти на зустріч з цим чоловіком, тому на його прохання ОСОБА_8 зустрівся з зазначено особою та забрав в неї примірники документів, складених від ТОВ "Оптдевайс", ТОВ "Зодчій 1", ТОВ "ДК Трейдінг ЛТД" та готівкові кошти в сумі 194 тис. грн., які передав йому, а він розпорядився ними на власний розсуд.
Приймаючи до уваги, що підсудний повністю визнав свою вину у вчиненні злочину в обсязі пред'явленого обвинувачення, його показання в судовому засіданні відповідали фактичним обставинам справи, положення ч. 3 ст. 299 КПК України підсудному та іншим учасникам судового розгляду роз'яснені і вони не наполягали на досліджені інших доказів у справі, при цьому у суду не було сумнівів в добровільності та істинності їх позиції, суд визнав можливим обмежитись допитом підсудного та не досліджувати інші наявні у справі докази, зібрані органом досудового слідства на підтвердження винуватості ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованого злочину.
Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_3 у вчиненні злочину в обсязі пред'явленого обвинувачення та, виходячи з фактичних обставин справи, з урахуванням положень ст.275 КПК України кваліфікує його дії за ч. 4 ст. 191 КК України як заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, у великих розмірах, за попередньою змовою групою осіб.
При призначенні покарання суд, у відповідності до положень ст. ст. 65-67 КК України, враховує ступінь тяжкості та конкретні обставини вчинених злочинів, дані про особу підсудного, наявність обставин, що пом'якшують та обтяжують покарання, думку державного обвинувача.
ОСОБА_3, хоча і вчинив тяжкий злочин, проте матеріали справи свідчать про те, що вчинене підсудним не потягло за собою тяжких наслідків, на стадії досудового слідства ОСОБА_3 у повному обсязі відшкодував завдані збитки.
Як особа ОСОБА_3 характеризується позитивно, вперше притягується до кримінальної відповідальності, має вищу освіту, працює, одружений, має двох батьків похилого віку, на обліку у лікаря нарколога не перебуває (Том 19 а.с. 120-147).
Обставинами, що пом'якшують покарання, суд визнає щире каяття, активне сприяння розкриттю злочину та добровільне відшкодування завданого збитку. Обставин, що обтяжують покарання, передбачених ст. 67 КК України, судом при розгляді справи не встановлено.
З урахуванням зазначених позитивних даних про особу підсудного та обставин, що пом'якшують покарання, суд приходить до висновку, що досягнення цілей покарання та виправлення підсудного можливе без позбавлення чи обмеження волі, однак в умовах здійснення контролю за його поведінкою в період строку звільнення від покарання з покладенням обов'язків, передбачених ст. 76 КК України.
Водночас, оскільки ОСОБА_3 вчинив корисливий злочин з використанням службового становища, суд вважає доцільним у виховних цілях призначити йому додаткове покарання у виді позбавлення права займати певні посади.
При вирішенні цивільного позову Державного агентства України з питань кіно про стягнення з ОСОБА_3 200 000 грн в рахунок відшкодування шкоди, завданої злочином, суд виходить з наступного.
У відповідності до роз'яснень Пленуму Верховного Суду України, викладених у п. 5 постанови № 3 від 31.03.1989р. «Про практику застосування судами України законодавства про відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної злочином, і стягнення безпідставно нажитого майна, при розгляді цивільного позову в кримінальній справі з питань, не врегульованих КПК України, суд може керуватися відповідними нормами ЦПК України.
Згідно пред'явленого обвинувачення, визнаного судом доведеним, договір на створення художнього фільму «Пісня Галагана» з боку Замовника був підписаний Державною службою кінематографії.
Судовим розглядом встановлено, підтверджується матеріалами кримінальної справи та визнано сторонами, що ОСОБА_3 вніс державні кошти в сумі 200 000 грн., якими він незаконно заволодів, до каси ДП «Укркінохроніка» та в подальшому організував укладення додаткових угод, за умовами яких внесені кошти є безповоротною фінансовою допомогою, що свідчить про добровільне відшкодування завданих збитків.
По-друге. Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 березня 2011 року № 346 «Про ліквідацію урядових органів та додатку до нього Державну службу кінематографії було ліквідовано», внаслідок чого Державна служба кінематографії припинила своє існування шляхом ліквідації, про що також свідчать відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
Відповідно до ч. 2 ст. 104 ЦК України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення, що і відбулося з Державною службою кінематографії 24.01.2012р.
У ст.ст.104,105, 110 ЦК України визначено, що ліквідація є такою формою припинення юридичної особи за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами у передбачених ним випадках, у результаті якої вона припиняє діяльність без правонаступництва, тобто без переходу прав та обов'язків.
Таким чином, цивільний позивач у справі - Державне агентство з питань кіно - не є правонаступником Державної служби кінематографії, а є новоствореною юридичною особою, а відтак не вправі заявляти вимоги, що виникають із спричинення збитків державі в особі підприємства, яке ліквідовано.
Зважаючи на викладене, суд відмовляє у задоволенні позову.
На підставі ст. 93 КПК суд стягує з підсудного судові витрати за проведення судових експертиз, а долю речових доказів вирішує у відповідності до положень ст. 81 КПК України.
Заходи забезпечення можливої конфіскації майна по справі відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 323, 324, ч. 2 ст. 327, 333-335 КПК України 1960р., суд -
З А С У Д И В :
ОСОБА_3 визнати винним у вчиненні злочину, передбаченого ч.4 ст. 191 КК України, та призначити покарання у виді 5 (п'ять) років позбавлення волі з позбавленням права займати посади, пов'язані з організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими обов`язками на підприємствах, установах та організаціях, незалежно від форми власності, строком на 3 (три) роки.
На підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_3 від відбування основного покарання у виді позбавлення волі, якщо він протягом іспитового строку тривалістю 2 (два) роки не вчинить нового злочину та виконає покладені на нього обов'язки.
У відповідності до п.п.2,3 ст. 76 КК України зобов'язати ОСОБА_3 в період іспитового строку не виїжджати за межі України на постійне проживання без дозволу кримінально-виконавчої інспекції; повідомляти кримінально-виконавчу інспекцію про зміну місця проживання.
Цивільний позов Державного агентства України з питань кіно (Том 19. а.с.216)- залишити без задоволення.
Стягнути з ОСОБА_3 (ід.н. НОМЕР_1) на користь Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (отримувач платежу КНДІСЕ м. Києва ГУ ДКУ у м. Києві 820019, код ЄДРПОУ 02883096, розрахунковий рахунок: 31255272210579) судові витрати за проведення:
-судово-економічної експертизи №8211/8212/12-45 від 13.09.2012 в сумі 8 444,00 ( Том 3 а.с. 137-150);
- експертизи комп'ютерної техніки та програмних продуктів №4795/11-17 від 29.07.2011 в сумі 19 740 грн (Том 3 а.с.92-102);
Стягнути з ОСОБА_3 (ід.н. НОМЕР_1) на користь Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру ( НДЕКЦ при ГУМВС України в м. Києві, р/р 31253272210699 в ГУДКСУ у Київській області, МФО 821018, код 25575285, з приміткою код 10120 «за проведення експертизи) судові витрати за проведення судово-почеркознавчої експертизи № 689 від 20.08.2012 в сумі 3537,60 грн.
Документи, визнані у справі речовими доказами ( Том 4 а.с. 12-124, 134-189; Том 5 а.с. 7-341; Том 6 а.с.6-64, 73-112; Том 7 а.с. 4-28; 32-128; Том 8 а.с.6-15, 21-38, 44-52, 58-118, 124-160, 165-182; Том 9 а.с. 5-78, 82-158, Том 10 а.с.8-227; Том 12 а.с.4-68; Том 13 а.с.50-236; Том 14 а.с.1-128; Том 15 а.с.1-218; Том 16 а.с.1-239, Том 17 а.с. 4-232), зберігати при матеріалах кримінальної справи.
Міру запобіжного заходу ОСОБА_3 до набрання вироком законної сили залишити у вигляді підписки про невиїзд з постійного місця проживання.
Вирок може бути оскаржено до апеляційного суду м. Києва через суд першої інстанції протягом 15 діб з моменту його проголошення.
Суддя В.П. Кицюк