Постанова № 28171656, 20.11.2012, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.11.2012
Номер справи
3693/12/2170
Номер документу
28171656
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" листопада 2012 р. 11 год.50 хв.Справа № 2-а-3693/12/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Дубровної В.А.,

при секретарі: Кургузовій Т.М.,

за участю представників:

позивача - Стецун Н.О.,

відповідача - Гученко А.А., Савченко І.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю українсько-грецького сільськогосподарського підприємства "Афіни" до Іванівського відділення Генічеської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю українсько-грецьке сільськогосподарське підприємство "Афіни" (далі - позивач, ТОВ УГСП "Афіни") звернулось до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Іванівського відділення Генічеської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області Державної податкової служби (далі - відповідач, МДПІ) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 30.08.2012 року № 0000152301, яким збільшено суму грошового зобов'язання по податку на додану вартість на загальну суму 44 781,00 грн., в тому числі за основним платежем у сумі 29 854,00 грн. та за штрафними санкціями у сумі 14927,00 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що висновок податкового органу щодо не підтвердження реального здійснення операцій по придбанню ТОВ УГСП " Афіни " у ФОП ОСОБА_5. нафтопродуктів ґрунтується виключно на результатах зустрічної звірки контрагента позивача, якими визнані нікчемними угоди контрагента ФОП ОСОБА_5. по ланцюгу постачання з його контрагентами, який не є первинним документом податкового та бухгалтерського обліку. При цьому, вказує, що до перевірки позивачем були надані всі первинні документи, у т.ч. податкові накладні, які підтверджують факт поставки товару та його використання у діяльності підприємства. Посилання податкового органу на відсутність товарно-транспортних накладних або відсутність реквізитів в товарно-транспортних накладних є неправомірним, оскільки не можуть спростовувати відсутність господарських операцій взагалі. Позивач також вказує, що оскільки ТОВ УГСП " Афіни " є платником фіксованого сільськогосподарського податку, то суми ПДВ віднесені до скороченої декларації з ПДВ не підлягають сплаті до бюджету, а залишається в розпорядженні такого підприємства, відповідно у позивача відсутня податкова вигода для укладення нікчемних угод з метою формування податкового кредиту з подальшим отриманням права на бюджетне відшкодування. Крім того, позивач звертає увагу, що висновком попередньої перевірки ДПІ було визнано нікчемною угоду ТОВ УСГП "Афіни" з ФОП ОСОБА_5. та нараховані грошові зобов'язання з ПДВ за інший податковий період, проте постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 19.12.2011 року по справі № 2а-5178/11/2170 податкові повідомлення-рішення були визнані протиправними та скасовані. Враховуючи викладене, позивач просить податкове повідомлення-рішення визнати протиправним і таким, що підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Відповідач надав письмові заперечення, в яких вказує на те, що спірне податкове повідомлення-рішення прийнято у відповідності до вимог діючого законодавства, посилаючись на встановлені в ході перевірки порушення позивачем п.198.3, п.198.6 ст. 198 Податкового кодексу України в частині неправомірного включення до складу податкового кредиту ПДВ, сформованого на підставі податкових накладних, отриманих від ФОП ОСОБА_5., діяльність якого має ознаки фіктивності, а тому усі операції по ланцюгу з придбання товару від ФОП ОСОБА_5. до ТОВ УГСП "Афіни" не спрямовані на реальну зміну його майнового стану і є нікчемними.

В судовому засіданні представник відповідача підтримав заперечення на позовну заяву та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши думку представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю Українсько-грецьке сільськогосподарське підприємство "Афіни" є юридичною особою відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 24.07.2012 р. за №14901020000000160, та перебуває на обліку в Нижньосірогозькій МДПІ (Іванівське відділення) з 25.08.2005 р. за № 392.

Основними видами діяльності ТОВ УГСП "Афіни" згідно Довідки про включення до ЄДРПОУ та коду КВЕД є - 01.11.0 - вирощування зернових та технічних культур, 01.12.0 - овочівництво, декоративне садівництво та вирощування продукції розсадників, 01.30.0 - змішане сільське господарство тощо. У перевіреному періоді ТОВ УГСП " Афіни " було платником фіксованого сільськогосподарського податку відповідно до п. 209.2 ст. 209 Податкового кодексу України.

Як вбачається з матеріалів справи, у період з 13.08.2012 року по 17.08.2012 року на підставі направлення від 13.08.2012 року № 56 фахівцем МДПІ, згідно пп. 75.1.2 п. 75.1 ст.75, пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, була проведена документальна позапланова виїзна перевірка з питань правомірності формування податкового кредиту, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість при проведенні господарських операцій з платником податків ФОП ОСОБА_5 за період липень, вересень-грудень 2011 року, лютий-квітень 2012 року, за результатами якої було складено акт від 21.08.2012 року №14/22/33582550 (далі - акт перевірки).

За висновками акту перевірки встановлені порушення :

1) п. 198.1, п. 198.2, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України внаслідок визнання нікчемною угоду, укладену з суб'єктом господарювання - постачальником ФОП ОСОБА_5 за період липень, вересень-грудень 2011 року, лютий-квітень 2012 року у сумі ПДВ 54013,00 грн. відповідно до пп. 1, 2 ст. 215, пп. 1,5 ст. 203, ч.1 ст. 216, ст. 228, ст. 626, ст. 629, ст. 655, ст. 658, ст. 662, ст. 664 Цивільного кодексу України;

2) ст. 200, пп. 209.15.1 п. 209.15 ст.209, п. 198.4, п. 198.3, п. 198.5, п. 198.6, п. 198.1, п. 198.2 ст. 198, п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, в результаті чого встановлено завищення від'ємного значення у сумі 24 159,00 грн. у зв'язку з завищенням податкового кредиту по нікчемним операціям з ФОП ОСОБА_5, у т. ч.:

- по рядку 15 декларації " від'ємне значення " - за липень 2011 року у сумі 10013,00 грн.;

- по рядку 15 декларації "від'ємне значення" між сумою податкових зобов'язань та податкового кредиту звітного періоду за березень 2012 року у сумі 6080,00 грн. та завищено по рядку 18 декларації " перевищення суми податкового кредиту над сумою податкових зобов'язань попереднього звітного періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду "- у сумі 6080,00 грн.;

- по рядку 15 декларації " від'ємне значення " між сумою податкових зобов'язань та податкового кредиту звітного періоду за квітень 2012 року у сумі 8066,00 грн., по рідку 16 " перевищення суми податкового кредиту над сумою податкових зобов'язань попереднього звітного періоду, яке зараховується до складу податкових зобов'язань поточного звітного (податкового) періоду " у сумі 6080,00 грн. та завищено по рядку 18 декларації " перевищення суми податкового кредиту над сумою податкових зобов'язань попереднього звітного періоду, яка зараховується до складу податкових зобов'язань наступного звітного (податкового) періоду " - у сумі 14146,00 грн.

Заниження суми податку на додану вартість в результаті завищення податкового кредиту по нікчемним операціям з ФОП ОСОБА_5 у сумі 29 854,00 грн., у т. ч.:

- по рядку 14 декларації " суми податку на додану вартість, яка в поточному звітному періоді підлягає нарахуванню та спрямовується на спеціальний рахунок сільськогосподарського підприємства (позитивне значення)" за вересень 2011 року у сумі 7823,00 грн.;

- по рядку 14 декларації " суми податку на додану вартість, яка в поточному звітному періоді підлягає нарахуванню та спрямовується на спеціальний рахунок сільськогосподарського підприємства (позитивне значення)" за жовтень 2011 року у сумі 18221,00 грн.;

- по рядку 14 декларації " суми податку на додану вартість, яка в поточному звітному періоді підлягає нарахуванню та спрямовується на спеціальний рахунок сільськогосподарського підприємства (позитивне значення)" за листопад 2011 року у сумі 3810,00 грн.

На підставі вищевказаних висновків акту перевірки від 21.08.2012 року №14/22/33582550 МДПІ було прийнято податкове повідомлення рішення від 30.08.2012 року №0000152301 про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість на загальну суму 44 781,00 грн., в тому числі за основним платежем у сумі 29 854,00 грн. та за штрафними санкціями у сумі 14 927,00 грн., яке є предметом оскарження у даній справі.

Судом встановлено, що перебуваючи на спеціальному режимі оподаткування, ТОВ УГСП " Афіни " у липні, вересні-грудні 2011 року та лютому-квітні 2012 року надало до МДПІ по дві податкові декларації з ПДВ за кожен період, а саме:

- загальну - Декларація з податку на додану вартість, де суб'єктом господарювання декларуються операції, що не пов'язані з виробництвом (продажем) сільськогосподарської продукції (позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з ПДВ підлягає нарахуванню до сплати в бюджет на загальних умовах), надалі Декларація з ПДВ (загальна);

- скорочену - Декларація з податку на додану вартість сільськогосподарського товаровиробника, сума якого нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів (послуг), надалі Декларація з ПДВ (скорочена).

Як вбачається з акту перевірки на встановлення порушення Податкового кодексу України та збільшення грошового зобов'язання з податку на додану вартість за оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням вплинули наступні обставини:

1) на підтвердження здійснення перевезення товару ФОП ОСОБА_5, до перевірки не надано документи щодо транспортування товару за 11.07.2011 року ( на суму ПДВ 10 013,17 грн.), за 06.09.2011 року (на суму ПДВ 3 931,5 грн.), за 21.09.2011 року (на суму ПДВ 3 891,20 грн.), а у наданих товарно-транспортних накладних встановлені порушення, а саме відсутні записи у графі " водій ", відсутній запис у графі " до подорожного листа " тощо;

2) висновок МДПІ за актом перевірки від 03.08.2012 року № 6/17-2/НОМЕР_2 про результати документальної позапланової виїзної перевірки ФОП ОСОБА_5, яким встановлено безпідставне формування об'єкту оподаткування податком на додану вартість по операціях з продажу товарів (послуг) підприємствам-покупцям, оскільки встановлено неможливість ФОП ОСОБА_5 здійснювати фактичне постачання пального в липні 2011 року, вересні-грудні 2011 року та лютому-квітні 2012 року через не надання на перевірку первинних та інших документів щодо підтвердження взаємовідносин з постачальниками та покупцями за перевіряємий період, що стало підставою для визнання угод ФОП ОСОБА_5 нікчемними, у т.ч. по покупцю товару - ТОВ УГСП " Афіни ".

Таким чином, вказані обставини вплинули на висновок, що правочини позивача з постачальником ФОП ОСОБА_5 не мали на меті настання правових наслідків і відповідно до ч.1, 2 ст. 215, ч.5 ст. 203 Цивільного кодексу України є нікчемними, внаслідок чого ТОВ УГСП "Афіни" неправомірно задекларувало протягом липня, вересня - грудня 2011 року, лютого-квітня 2012 року у скорочених деклараціях з ПДВ податковий кредит на загальну суму ПДВ 54013,00 грн. по угоді з вказаним контрагентом.

Суд не погоджується з вказаним висновком МДПІ виходячи із наступного.

Спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства у перевіреному періоді визначав Податковий кодекс України від 02.12.2010 р., № 2755-VI (далі - Податковий кодекс України).

Відповідно до п. 209.1 ст. 209 Податкового кодексу України резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 209.6 цієї статті (далі - сільськогосподарське підприємство), та може обрати спеціальний режим оподаткування.

Пунктом 209.2 ст. 209 цього Кодексу згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається в розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей.

Зазначені суми податку на додану вартість акумулюються сільськогосподарськими підприємствами на спеціальних рахунках, відкритих в установах банків та/або в органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Згідно пп. "а" п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.

Пунктом 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України передбачено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Відповідно до п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної.

Згідно з п.201.6 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця.

Органи державної податкової служби за даними реєстрів виданих та отриманих податкових накладних, наданих в електронному вигляді, повідомляють платника податку про наявність у такому реєстрі розбіжностей з даними контрагентів. При цьому платник податку протягом 10 днів після отримання такого повідомлення має право уточнити податкові зобов'язання без застосування штрафних санкцій, передбачених розділом II цього Кодексу.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Таким чином, для цілей визначення об'єкта оподаткування ПДВ витрати платника щодо сплати (нарахування) відповідної суми податку у складі ціни товару мають бути підтверджені належним чином складеними податковими накладними та первинними документами, що відображають реальність господарської операції та є підставою для формування податкового обліку платника податків.

Як вбачається з наданих позивачем документів, про наявність яких також зазначено в акті перевірки, у перевіряємому періоді позивач мав договірні взаємовідносини з контрагентом - постачальником ФОП ОСОБА_5

Так, 04 січня 2011 року між ТОВ УГСП "Афіни" (за договором - покупець ) та ФОП ОСОБА_5 (за договором - продавець) був укладений договір купівлі-продажу №002, згідно якого продавець зобов'язується продавати, а покупець оплатити та прийняти товар - нафтопродукти в кількості, яка визначається у відповідності з товарно-транспортними накладними, оплата товару здійснюється на умовах 100% передоплати, відвантаження товару здійснюється на умовах само вивезення з нафтобази продавця, за бажанням можлива доставка автотранспортом продавця за відповідну плату, датою передачі товару є дата зазначена в товарно-транспортній накладній, термін дії договору до 31.12.2011 року.

Також, 10 лютого 2012 року між ТОВ УГСП "Афіни" (за договором - покупець) та ФОП ОСОБА_5 (за договором - продавець ) було укладено договір купівлі-продажу №017, згідно якого продавець зобов'язується продавати, а покупець оплатити та прийняти товар - нафтопродукти в кількості, яка визначається у відповідності з товарно-транспортними накладними, оплата товару здійснюється на умовах 100% передоплати, доставка товару здійснюється за рахунок покупця автотранспортом продавця, датою передачі товару є дата зазначена в товарно-транспортній накладній, термін дії договору до 31.12.2012 року.

На виконання вказаних договорів ФОП ОСОБА_5 на адресу ТОВ УГСП "Афіни" поставив дизельне паливо, бензин, масло на загальну суму 324 079,20 грн., у тому числі ПДВ 54 013,19 грн., що підтверджується видатковими та податковими накладними, перелік яких наведений на стор. 11 акту перевірки. Оплата товару на загальну суму 324079,20 грн., здійснена шляхом безготівкового розрахунку, що підтверджується платіжними дорученнями, перелік яких наведений на стор. 12 акту перевірки. Транспортування товару проводилось згідно товарно - транспортних накладних, про зміст яких зазначено на стор. 12-13 акту перевірки та не заперечувалось представниками сторін у судовому засіданні.

Доказом використання нафтопродуктів в господарській діяльності ТОВ УГСП " Афіни " є надані позивачем до матеріалів справи матеріальні звіти з руху ПММ за відповідні періоди, з яких вбачається фіксування придбання відповідних паливо - мастильних матеріалів, кількість використаних нафтопродуктів згідно лімітно - заборних карт, та залишок на кінець відповідного періоду, що не заперечувалось представником відповідача та не було предметом спору.

Таким чином, в наслідок перевірки первинних документів відповідач не вказує на невідповідність вимогам податкового законодавства податкових накладних, за якими позивач формував податковий кредит.

При цьому, на стор. 13 акту перевірки відповідач вказує про безтоварність спірних операцій через відсутність у позивача товарно-транспортних документів на підтвердження перевезення придбаного товару та порушення порядку їх заповнення.

Суд не погоджується з вказаним доводом МДПІ, виходячи з наступного.

Згідно ж з пунктом 1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 № 363, товарно-транспортна накладна - це єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.

За змістом пункту 11.1 цих Правил товарно-транспортна накладна є основним документами на перевезення вантажів.

Таким чином, товарно-транспортна накладна призначена для обліку руху товарно-матеріальних цінностей та розрахунків та їх перевезення автомобільним транспортом, а відтак, враховуючи оприбуткування та використання позивачем у своїй діяльності придбаного у контрагента товару, відсутність товарно-транспортних накладних не може свідчити про відсутність реальних господарських операцій між позивачем та спірним постачальником.

Внаслідок дослідження первинної документації позивача судом встановлено, що у перевіреному періоді позивачем було отримано від ФОП ОСОБА_5 нафтопродукти, вказаний товар оплачений позивачем в повному обсязі грошовими коштами, в тому числі з урахуванням суми податку на додану вартість, після чого отримані податкові накладні на загальну суму ПДВ 54 013,19 грн., за рахунок яких був сформований податковий кредит у відповідному звітному періоду за скороченою декларацією з ПДВ.

Анулювань свідоцтв платника податку на додану вартість учасників угоди на час її реалізації та видачі податкових накладних судом не встановлено. Зокрема, відповідно до акту перевірки ФОП ОСОБА_5 від 03.08.2012 року за № 6/17-2/НОМЕР_2 вказаний суб'єкт господарювання зареєстрований як фізична особа-підприємець Іванівською Райдержадміністрацією, рішення від 31.08.1993 року №185, взятий на податковий облік в Іванівському відділенні Генічеської МДПІ 31 серпня 1993 року, зареєстрований платником ПДВ з 25.04.2001 року по 05.06.2007 року - номер свідоцтва 82465581 та з 06.06.2007 року по 17.07.2012 року - номер свідоцтва 100044672. Таким чином, на момент укладення договору та документальне оформлення його виконання, ФОП ОСОБА_5 мав право на оформлення податкових накладних. Крім цього, в акті перевірки зазначено, що ФОП ОСОБА_5 здійснює діяльність на власних АЗС за адресою: Херсонська область, смт. Іванівна, вул. Радянська, 78, що відповідає здійсненню господарських операцій щодо продажу нафтопродуктів.

Такими чином, судом не встановлено порушення позивачем вимог податкового законодавства щодо порядку формування податкового кредиту за спірною господарською операцією.

Крім того, суд вважає помилковими висновки відповідача, покладені в основу оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, щодо нікчемності поставки нафтопродуктів ФОП ОСОБА_5 на адресу позивача з посиланням на частини 1, 5 ст. 203 та ч. 1, 2 ст. 215 Цивільного кодексу України, виходячи із наступного.

За змістом статей 203, 215 ЦК підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, що встановлені частинами 1 - 3, 5, 6 ст. 203 цього Кодексу. Кожна із цих вимог є самостійною підставою недійсності правочину.

Однак, МДПІ не було враховано припис акту цивільного законодавства України, викладений в частині 1 статті 204 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), згідно з яким правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаним судом недійсним (презумпція правомірності).

Даною нормою визначено, що головною підставою вважати правочин нікчемним являється її недійсність, встановлена виключно законом, а не актами перевірки, які б факти в цьому акті не були відображені. Вказані ж в Акті перевірки висновки є суто суб'єктивною думкою державного податкового ревізора-інспектора, оскільки були зроблені за відсутності інформації, яка надається в передбаченому законодавством порядку.

Крім того, відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 06.11.2009 року було звернено увагу на наступне: "...вимога про встановлення нікчемності правочину підлягає розгляду у разі наявності відповідної суперечки. Такий позов може пред'являтися окремо, без застосування наслідків недійсності нікчемного правочину. В цьому випадку в резолютивній частині судового рішення суд вказує про нікчемність правочину або відмову в цьому. Вимога про застосування наслідків недійсності правочину може бути заявлена як одночасно з вимогою про визнання оспорюваного правочину недійсним, так і у вигляді самостійної вимоги у разі нікчемності правочину і наявності рішення суду про визнання правочину недійсним. Наслідком визнання правочину (договору) недійсним не може бути його розірвання, оскільки це взаємовиключні вимоги. Якщо позивач посилається на нікчемність правочину для обґрунтування іншої заявленої вимоги, суд не має права посилатися на відсутність судового рішення про встановлення нікчемності правочину, а повинен дати оцінку таким аргументам позивача. Відповідно до статей 215 і 216 ЦК України вимога про визнання оспорюваного правочину недійсним і про застосування наслідків його недійсності, а також вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину можуть бути заявлені як однією із сторін правочину, так і іншою зацікавленою особою, права і законні інтереси якої порушені здійсненням правочину".

У зв'язку з цим слід зазначити, що одним з основних завдань органів державної податкової служби є здійснення контролю дотримання податкового законодавства і надання роз'яснень законодавства з питань оподаткування платникам податків. Жодним законом не передбачено право органу державної податкової служби самостійно, в позасудовому порядку, визнавати нікчемними правочини і дані, вказані платником податків в податкових деклараціях.

Таким чином, навіть за наявності ознак нікчемності правочину податкові органи мають право лише звертатися до судів з позовами про стягнення в доход держави коштів, отриманих по правочинах, здійснених з метою, що свідомо суперечить інтересам держави і суспільства, посилаючись на їх нікчемність, як це передбачено ст. 20 Податкового кодексу України.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 67 Господарського кодексу України відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України. Доказів чи доводів того, що позивачем укладена угода, яка суперечить діючому законодавству, відповідачем не наведено.

Суд також зазначає, що Податковий кодекс України не ставить в залежність податковий облік (стан) певного платника від інших осіб і фактичної сплати контрагентами податку до бюджету. Питання віднесення певних сум до податкового кредиту поширюється тільки на окремо взятого платника податків і не залежить від розрахунків з бюджетом третіх осіб. Якщо контрагент якимось чином порушив діюче законодавство або не виконав свого зобов'язання по сплаті податку до бюджету, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме щодо цієї особи.

Суд вважає, що добросовісний платник податків, який в силу покладеного на нього законами обов'язку щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) вступає у зв'язку з цим у відповідні правовідносини з державою і тому не може нести відповідальність за невиконання чи неналежне виконання такого обов'язку іншими платниками податків, якщо інше не встановлено законом. Таким чином, якщо контрагент позивача - ФОП ОСОБА_5 не надав до перевірки первинні документи, а перевіркою не підтверджено фактичного місця отримання пального від підприємств та встановлено неможливість здійснення фактичного постачання пального, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме щодо цього контрагента. Зазначена обставина не є підставою для позбавлення позивача на віднесення сплачених ним у липні, вересні-грудні 2011 року та лютому-березні 2012 року відповідних сум ПДВ до податкового кредиту, якщо останній виконав усі передбачені законом умови щодо цього та має всі документальні підтвердження розміру свого податкового кредиту.

Крім того, суд приймає до уваги надані позивачем до матеріалів справи ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду 02.10.2012 року, по справі №2а-5178/11/2170, якою залишена без змін постанова Херсонського окружного адміністративного суду за позовом ТОВ УГСП "Афіни" до Ніжньосірогозської МДПІ Херсонської області про скасування податкового повідомлення-рішення, якими визнано, що позивач при формуванні податкового кредиту за червень 2011 року діяв відповідно до положень Податкового кодексу України, а вчинені ним господарські операції є реальними та відповідають дійсному економічному змісту. Висновок МДПІ про те, що операції ТОВ УГСП "Афіни" з придбання дизпалива у ФОП ОСОБА_5 не мали та не можуть мати ніякого юридичного змісту, є безпідставним, оскільки МДПІ не надала достатньо доказів того, що дії позивача або постачальників по ланцюгу ФОП ОСОБА_5 були спрямовані на настання тих негативних наслідків, які наведені у ст. 228 Цивільного Кодексу України, так як незаконність заволодіння майном має бути підтверджена відповідними доказами, зокрема, обвинувальним вироком суду відносно осіб, що незаконно заволоділи майном. Будь-яких свідчень про нікчемність спірних угод не надано. Тому правочини між позивачем та ФОП ОСОБА_5 є правомірними, поки їх недійсність не буде встановлена судом.

Враховуючи, що обґрунтованість та правомірність судження суб'єкта владних повноважень про нікчемність правочину та не реальність господарських операцій між позивачем і його контрагентами не знайшла свого підтвердження здобутими по справі доказами, а інших фактичних мотивів в основу спірного податкового повідомлення-рішення не покладено, а також наявність у позивача належним чином оформлених первинних документів бухгалтерського та податкового обліку, то суд приходить до висновку про недоведеність факту порушення ТОВ УГСП "Афіни" вимог п.198.3, п.198.6 ст.198 Податкового Кодексу України.

Крім того, суд вважає за необхідне вказати, що ТОВ УГСП "Афіни" у перевіреному періоді перебував на спеціальному режимі оподаткування та відповідно був платником фіксованого сільськогосподарського податку.

Підпунктом 14.1.256. пункту 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України передбачено, що фіксований сільськогосподарський податок для цілей глави 2 розділу XIV цього Кодексу - податок, який справляється з одиниці земельної площі у відсотках її нормативної грошової оцінки та сплата якого замінює сплату окремих податків і зборів.

Згідно статті 307 Податкового кодексу України особливістю обкладення платників фіксованого сільськогосподарського податку окремими податками і зборами є звільнення їх від сплати таких податків і зборів, як податку на прибуток підприємств; земельного податку (крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються для ведення сільськогосподарського товаровиробництва); збору за спеціальне використання води; збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності (у частині провадження торговельної діяльності). Податки і збори, не зазначені у пункті 307.1 цієї статті, сплачуються платником податку в порядку і розмірах, установлених цим Кодексом, а єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - в порядку, визначеному Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року №11 затверджено Порядок акумулювання сільськогосподарськими підприємствами сум податку на додану вартість на спеціальних рахунках ( далі - Порядок №11). Пунктом 4 Порядку №11 передбачено, що сума податку на додану вартість, що акумулюється на спеціальному рахунку, не підлягає вилученню до державного бюджету і використовується сільськогосподарським підприємством відповідно до пункту 209.2 статті 209 Податкового кодексу України. Контроль за дотриманням вимог цього Порядку здійснюють органи державної податкової служби (п. 5 Порядку № 11).

Зокрема, відповідно до п. 30.8 ст. 30 Податкового кодексу України контролюючі органи здійснюють контроль за правильністю надання та обліку податкових пільг, а також їх цільовим використанням, за наявності законодавчого визначення напрямів використання (щодо умовних податкових пільг) та своєчасним поверненням коштів, не сплачених до бюджету внаслідок надання пільги, у разі її надання на поворотній основі. Податкові пільги, використані не за призначенням чи несвоєчасно повернуті, повертаються до відповідного бюджету.

Проте, в матеріалах справи відсутні докази порушення позивачем Порядку №11 щодо нецільового використання коштів податку на додану вартість та підстави для встановлення такого порушення позивачем згідно поданого до МДПІ Звіту про суми податкових пільг.

Також суд зазначає, що позивач в скороченій декларації з податку на додану вартість в розділі 2 Податковий кредит в рядку 8.1 "придбання (виготовлення, будівництво, спорудження, створення) з податком на додану вартість на митній території України товарів/послуг та необоротних активів з метою їх використання у межах господарської діяльності платника податку для здійснення операцій, які, зокрема, підлягають оподаткуванню за основною ставкою та нульовою ставкою" (колонка Б) зазначив:

- за липень 2011 року (№ 9007058706) суму податку на додану вартість у розмірі 219581,00 грн., яка включає податковий кредит у сумі ПДВ 10013,00 грн. по операції з придбання у ФОП ОСОБА_5 нафтопродуктів;

- за вересень 2011 року (№ 9009177423) суму податку на додану вартість у розмірі 322815,00 грн., яка включає податковий кредит у сумі ПДВ 7823,00 грн. по операції з придбання у ФОП ОСОБА_5 нафтопродуктів;

- за жовтень 2011 року (№ 9011668534) суму податку на додану вартість у розмірі 223981,00 грн., яка включає податковий кредит у сумі ПДВ 18221,00 грн. по операції з придбання у ФОП ОСОБА_5 нафтопродуктів;

- за листопад 2011 року (№ 9012874804) суму податку на додану вартість у розмірі 196029,00 грн., яка включає податковий кредит у сумі ПДВ 3810,00 грн. по операції з придбання у ФОП ОСОБА_5 нафтопродуктів;

- за березень 2012 року (№ 9019297656) суму податку на додану вартість у розмірі 128144,00 грн., яка включає податковий кредит у сумі ПДВ 6080,00 грн. по операції з придбання у ФОП ОСОБА_5 нафтопродуктів;

- за квітень 2012 року (№ 9027065110) суму податку на додану вартість у розмірі 18354,00 грн., яка включає податковий кредит у сумі ПДВ 8066,00 грн. по операції з придбання у ФОП ОСОБА_5 нафтопродуктів.

Вказані операції в акті перевірки визнані податковим органом нікчемними.

Однак, форма та порядок заповнення вказаної декларації не передбачає розрахунки з бюджетом, внаслідок чого податкове зобов'язання, які виникають за цією декларацією не можуть визначатись як податкові (або грошові) зобов'язання до бюджету.

Пунктом 14.1.39 ст. 14 ПК України передбачено, що грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до пп. 14.1.156 ст. 14 ПК України податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Визначена МДПІ в оскаржуваному податковому повідомлені-рішенні сума грошового зобов'язання по ПДВ в розмірі 29854,00 грн. має спеціальний режим, оскільки повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств та спрямовується на підтримку власного виробництва і тому зазначена сума не підлягає перерахуванню до бюджету і, відповідно, не є податковим зобов'язанням позивача.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що у податкового органу не було законних підстав для визначення в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні податкового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 29854,00 грн., а тому не має підстав і для застосування відповідно до ст. 123 Податкового кодексу України штрафних санкції у розмірі 50% від суми нарахованого податкового зобов'язання.

Згідно з ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірність прийнятого податкового повідомлення-рішення від 30.08.2012 року № 0000152301 на підставі висновків акту перевірки №14/22/33582550 від 21.08.2012 року, а тому суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю Українсько - грецького сільськогосподарського підприємства "Афіни".

Керуючись ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю українсько-грецьке сільськогосподарське підприємство "Афіни" до Іванівського відділення Генічеської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000152301 від 30.08.2012 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 44 781 грн., в т.ч. за основним платежем на суму 29854 грн., за штрафними санкціями на суму 14927 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 10 грудня 2012 р.

Суддя Дубровна В.А.

кат. 8.2.1