Постанова № 28170848, 20.12.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2012
Номер справи
2а/1270/9848/2012
Номер документу
28170848
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Категорія №10.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 грудня 2012 року Справа № 2а/1270/9848/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Чиркіна С.М.

при секретарі : Камінській М.В.

за участю:

представника позивача: Зубаревої К.В.

відповідач: не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення несплаченої суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з січня 2010 року по грудень 2010 року в розмірі 1702,80 грн., -

ВСТАНОВИВ:

11 грудня 2012 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 1702,80 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на обліку в УПФУ в Слов'яносербському районі Луганської області перебуває ОСОБА_2 фізична особа - підприємець, як платник страхових внесків.

Посилаючись на ч.1 ст.14,ч.3 ст.15, ст..19, ч.6 ст.20 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначає, що за період січень - грудень 2010 року борг по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідача склав 1807,80 грн. В рахунок погашення заборгованості відповідач сплатив 100,00 грн.

На даний час непогашеною залишилась заборгованість по страховим внескам в сумі 1702,80 грн.

За несвоєчасну сплату внесків до ПФУ на підставі ч.3 ст.106 вищезазначеного Закону відповідачу було надіслано вимогу про сплату боргу № Ф-84 від 06.05.2011 на суму 1702,80 грн.

В зв'язку з не оскарженням вимоги дана сума вважається узгодженою.

Враховуючи зазначене, позивач просить суд стягнути з відповідача несплачену суму страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 1702,80 грн.

Представник позивача у судовому засіданні надала заяву про зміну позовних вимог, в якій викладено позовні вимоги у наступній редакції : «Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 на корить управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області несплачену суму страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з січня 2010 року по грудень 2010 року в розмірі 1702,80 грн.

Відповідач у судове засідання не прибув, про час, місце та дату судового засідання повідомлявся належним чином ( а.с.14), причини не явки суду не відомі.

З огляду на вищезазначене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином для реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.

Суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи, які містять достатньо даних про права та обов'язки сторін.

Перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Як зазначено в п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративного суду публічно-правовий спір у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

Пенсійний фонд України та його органи, у розумінні пункту 7 частини першої статті 3 КАС України, є суб'єктами владних повноважень, а спори за участю цих органів є публічно -правовими ,оскільки виникають за участю суб'єкта владних повноважень, що реалізує у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції, та відповідають визначенню "адміністративної справи ".

Відповідач - ОСОБА_2, і.н. НОМЕР_1, зареєстрований як фізична особа - підприємець Слов'яносербською районною державною адміністрацією, перебуває на обліку як платник страхових внесків в УПФУ в Слов'яносербському районі Луганської області.

З 01.01.2011 набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування ".

Пунктом 7 прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування " встановлено, що суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.

Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Оскільки суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування нараховані відповідачем за 2010 рік, граничний строк сплати вказаних внесків до 01.04.2011, суд приходить до висновку, що до правовідносин, які виникли між позивачем та відповідачем, слід застосовувати порядок, що діяв до 01.01.2011.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " ОСОБА_2 є платником страхових внесків (страхувальником) на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно п.6 ч.2 ст.17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " відповідач повинен нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Крім того, п.п.4 п.8 розділу 15 "Прикінцеві положення " Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " (в редакції Закону України від 08.07.2010 № 2461) встановлено, що фізичні особи -суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом.

Сума страхового внеску встановлюється зазначеними особами самостійно. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску, та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески.

Зі звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України вбачається, що за 2010 рік відповідачем до сплати нараховані страхові внески у розмірі 1802,80 грн., сплачено 70 грн. ( а.с.11 звор. бік).

Згідно карти особового рахунку платника станом на 27.11.2012 нараховано -1803,80 грн.,зараховано страхових внесків - 100,00 грн., недоїмка по страховим внескам - 1702,80 грн.( а.с.8).

Відповідно до ч.12 ст.20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. У разі наявності в платника страхових внесків одночасно із зобов'язаннями із сплати страхових внесків зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати страхових внесків виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань щодо виплати заробітної плати (доходу).

Частиною 6 статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " передбачено , що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Відповідно до ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування "суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.

Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку.

У разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.

Строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Відповідно до вимог ч.3 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " позивачем рекомендованою кореспонденцією відповідачу була надіслана вимога про сплату боргу від 06.05.2011 № Ф- 84, згідно якої загальна сума боргу платника страхових внесків станом на 01.05.2011 становить 1702,80 грн.(а.с.9).

Зазначена вимога отримана відповідачем 24.05.2011 року ( а.с.9)

Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки відповідач суму недоїмки не сплатив, вимоги про сплату недоїмки з управлінням Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області не узгодив та у судовому порядку її не оскаржив.

Враховуючи те, що відповідач у добровільному порядку заборгованість із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не сплатив, позовні вимоги позивача визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 71, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.14, 17, 20, 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", п.7 "Прикінцевих та перехідних положень"Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення несплаченої суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з січня 2010 року по грудень 2010 року в розмірі 1702,80 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 ( і.к. НОМЕР_1) на корить управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області ( 93701, смт.Слов'яносербськ, вул.Гагаріна,22, р/р 256023012753 в ЛОД Ощадбанку МФО 304665, код 21792620) заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з січня 2010 року по грудень 2010 року в розмірі 1702,80 грн. ( одна тисяча сімсот дві гривні 80 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

СуддяС.М. Чиркін