Категорія №11.2
ПОСТАНОВА
Іменем України
04 грудня 2012 року Справа № 2а/1270/8122/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді: Качуріної Л.С.,
при секретарі: Горобець В.О.,
в присутності представників сторін:
від позивача Матузкова Н.В., довіреність №77 від 04.04.12.
від відповідача Фесенко Н.І., довіреність від 31.10.12 року №174-4823;
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «АгроЛугань» до прокуратури Слов'яносербського району Луганської області, третя особа -Жовтеньська сільська рада Слов'яносербського району Луганської області, про визнання протиправним протесту від 05 вересня 2012 року №174-3989, -
В С Т А Н О В И В:
19 жовтня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Агро-Лугань» з адміністративним позовом до прокуратури Слов'яносербського району Луганської області, Жовтеньської сільської ради Слов'яносербського району Луганської області про визнання протиправним протесту від 05 вересня 2012 року №174-3989 та визнання протиправним та скасування рішення №17/1 від 20 вересня 2012 року.
Ухвалою суду від 22 жовтня 2012 року позов в частині позовних вимог до Жовтеньської сільської ради Слов'яносербського району Луганської області повернутий Товариству з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «АгроЛугань» у зв'язку з тим, що відповідно п.1 ч.1 ст.18 КАС України адміністративні справи у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Ухвалою суду від 22 листопада 2012 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Жовтеньську сільську раду Слов'яносербського району Луганської області.
В судовому засіданні в обґрунтування заявленого позову позивач зазначив, що відповідачем винесено протест №174-3989 від 05.09.2012 року на рішення №16/39 від 10.08.2012 року ХVІ сесії Жовтеньської сільської ради VІ скликання «Про надання в оренду земельної ділянки загальною площею 35,9900 га ТОВ НВП «АгроЛугань» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Жовтеньською радою протест був розглянутий, за результатами розгляду радою винесено рішення про скасування попереднього рішення.
Позивач не згодний з тим, що рішення Жовтеньської сільської ради №16/39 від 10.08.2012 року прийнято всупереч законодавству та підлягає скасуванню з підстав, наведених прокуратурою Слов'яносербського району, зокрема з тих підстав, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою та третьою ст.134 Земельного кодексу України.
У судове засідання прибув представник відповідача, який проти адміністративного позову заперечував та просив суд відмовити позивачеві в задоволенні позовних вимог посилаючись на те, що передачу земельної ділянки в оренду здійснено всупереч вимог ст..134 Земельного кодексу України без проведення аукціону.
Третя особа у судове засідання не прибула, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач - суб'єкт господарювання юридична особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «АгроЛугань» (надалі - ТОВ НВП «АгроЛугань», позивач), державна реєстрація проведена 04.02.1997 року виконавчим комітетом Луганської міської ради, ідентифікаційний номер 24204339, адреса місцезнаходження: 91021, Луганська область, м. Луганськ, Артемівський район, вул. Андрія Ліньова, будинок 106, офіс 416, діє на підставі Статуту нової редакції, зареєстрованого державним реєстратором Луганської міської ради 19.04.2007 року.
Згідно довідки АА №431947 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) видами діяльності ТОВ НВП «АгроЛугань» за КВЕД є вирощування зернових та технічних культур, розведення великої рогатої худоби, овець, кіз, коней і т.і.
03 лютого 2006 року рішенням №27/5 двадцять сьомої сесії Жовтеньської сільської ради четвертого скликання Слов'яносербського району Луганської області за заявою директора ТОВ НВП «АгроЛугань» від 13.01.2006 року №6 відповідно до ст.ст. 12, 24 Земельного кодексу України та п.34 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» було погоджено надання ТОВ НВП «АгроЛугань» земельної ділянки загальною площею 35,66 га, з них ріллі - 35,99 га із земель запасу, контур поля 521, 765 згідно схеми розподілу земель КСП «Рассвет» Жовтеньської сільської ради, за межами населеного пункту, в оренду, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. А також вирішено було клопотати перед Слов'яносербською радою та райдержадміністрацією про погодження та надання земельної ділянки сільськогосподарських угідь про погодження та надання земельної ділянки сільськогосподарський угідь загальною площею 35,99га.
22 серпня 2006 року розпорядженням №303 голови Слов'яносербської районної державної адміністрації було надано земельну ділянку ТОВ НВР «АгроЛугань» площею 35,99га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в оренду, терміном на 5 років, із земель запасу, розташованої за межами населений пунктів на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Жовтеньській сільській раді Слов'яносербського району.
На підставі зазначених погоджень між Слов'яносербською районною державною адміністрацією (Орендодавець) в особі першого заступника голови Коваль В.Я. та ТОВ НВП «АгроЛугань» (Орендар) в особі директора Митько В.М. був укладений договір оренди земельної ділянки загальною площею 35,99 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Жовтеньської сільської ради Слов'яносербського району Луганської області, терміном на 5 років.
16 січня 2007 року договір оренди земельної ділянки зареєстрований у Слов'яносербському реєстраційному офісі в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за номером №82200/040742500127.
Згідно акту прийому-передачі земельна ділянка загальною площею 35,99га була передана з земель державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в оренду ТОВ НВП «»АгроЛугань».
Згідно пункту 8 Договору оренди земельної ділянки передбачено, що після закінчення строку договору Орендар має переважне право поновлення його на новій строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.
16 листопада 2011 року директор ТОВ НВП «АгроЛугань» Митько В.М. звернувся з листом до голови Словяносербської районної державної адміністрації Удовіченко П.Г. про поновлення терміну дії договору оренди земельної ділянки загальною площею 35,99га, реєстраційний номер №82200/040742500127 від 16.01.2007 року терміном на 5 років ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Жовтеньської сільської ради Слов'яносербського району Луганської області.
26 грудня 2011 року на цей лист головою Слов'яносербської районної державної адміністрації надана відповідь №01/7-2873, що згідно з проектом встановлення меж сільських населених пунктів Жовтеньської сільської ради дана земельна ділянка знаходиться в межах населених пунктів, тому необхідно для вирішення даного питання звернутися до Жовтеньської сільської ради.
28 грудня 2011 року директор ТОВ НВП «АгроЛугань» Митько В.М. звернувся з листом №261 до голови Жовтеньської сільської ради Слов'яносербського району Романової М.В. про поновлення терміну дії договору оренди земельної ділянки загальною площею 35,99га, реєстраційний номер №82200/040742500127 від 16.01.2007 року терміном на 5 років ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
26 березня 2012 року рішенням №13/47 тринадцятої сесії Жовтеньської сільської ради шостого скликання Слов'яносербського району Луганської області за заявою директора ТОВ НВП «АгроЛугань» про поновлення договору оренди земельної ділянки, було відмовлено в поновлені договору оренди.
Постановою Донецького апеляційного Господарського суду від 30.07.2012 року по справі №27п/5014/1119/2012 на апеляційну скаргу ТОВ НВП «АгороЛугань» на рішення Господарського суду Луганської області від 12.06.2012 року за позовом ТОВ НВП «АгороЛугань» до Жовтеньської міської ради Слов'яносербського району Луганської області про визнання переважного права на укладання договору оренди земельної ділянки, визнання неправомірним та скасування рішення №13/47 від 26.03.2012 року про відмову ТОВ НВП «АгроЛугань» в поновленні договору оренди земельної ділянки, зобов'язання Жовтеньської сільської ради розглянути на сесії та прийняти рішення з питання укладення з ТОВ НВП «АгроЛугань» договору оренди земельної ділянки загальною площею 35,99га, яка знаходиться на території Жовтеньської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в межах, визначених договором оренди землі, зареєстрованому у Слов'яносербському реєстраційному офісі 16.07.2007 року за номером №82200/040742500127, апеляційну скаргу ТОВ НВП «АгроЛугань» задоволено частково.
Рішення господарського суду Луганської області від 12.06.2012 року у справі №27п/5014/1119/2012 скасовано в частині відмови у задоволенні позову про визнання переважного права позивача на укладення договору оренди земельної ділянки загальною площею 35,9900га, яка знаходиться на території Жовтеньської сільської ради Слов'яносербського району Луганської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах, визначених договором оренди землі зареєстрованим у Слов'яносербському реєстраційному офісі 16.07.2007 року за номером №82200/040742500127. В цій частині позовні вимоги були задоволені, в іншій частині рішення залишено без змін.
Постанова Донецького апеляційного Господарського суду від 30.07.2012 року по справі №27п/5014/1119/2012 набрала законної сили.
Рішенням №16/39 від 10.08.2012 року шістнадцятої сесії Жовтеньської сільської ради шостого скликання Слов'яносербського району Луганської області було надано ТОВ НВП «АгроЛугань» земельну ділянку загальною площею 35,99 га в межах Жовтеньської сільської ради, в оренду, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
05 вересня 2012 року прокурор Слов'яносербського району Луганської області вніс протест №174-3989 на рішення №16/39 від 10.08.2012 року шістнадцятої сесії Жовтеньської сільської ради шостого скликання «Про надання в оренду земельної ділянки загальною площею 35,9900 га ТОВ НВП «АгроЛугань» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться в межах населеного пункту с. Жовте на території Жовтеньської сільської ради Слов'яносербського району Луганської області.
Протест обґрунтований тим, що передача земельних ділянок громадянам регулюється ст.124 Земельного кодексу України, якою передбачається передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки, а також частковим задоволенням позовних вимог позивача Господарським судом.
Прокурор зазначив, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Також прокурор зазначив, що посилання в мотивувальній частині рішення Жовтеньської сільської ради №16/39 від 10.08.2012 року на рішення Господарського суду від 12.06.2012 року по справі №27п/5014/1119/2012 є безпідставним, тому рішення підлягає скасуванню.
Сімнадцятою сесією Жовтеньської сільської ради Слов'яносербського району шостого скликання протест прокурора на рішення №16/39 від 10.08.2012 року був розглянутий, та за результатами розгляду радою винесено рішення №17/7 про відмову директору ТОВ НВП «АгроЛугань» у відкладенні розгляду протесту прокурора Слов'яносербського району №174-3989.
Позивач же вважає, що протест відповідача не заснований на приписах чинного законодавства і є протиправним.
Суд сприяв сторонам, які брали участь у справі, у доказуванні шляхом витребування та надання доказів, уточнення норми матеріального права, яка підлягає застосуванню, та кола фактів, які необхідно доказати.
Відповідно до частини 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Стаття 86 КАС України встановлює право і обов'язок суду оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному і повному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Отже, вирішуючи дану справу суд виходить з того, що відповідно ст.14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Поняття оренди землі визначено статтею 1 Закону України «Про оренду землі» відповідно до якої оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (частина перша статті 2 Закону України «Про оренду землі»).
Стаття 13 Закону України «Про оренду землі» встановлює, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Стаття 30 Закону України «Про оренду землі» встановлює, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Типовим договором оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 N 220 (далі - Типовий договір), передбачається розділ «Зміна умов договору і припинення дії». У даному розділі договору оренди землі може бути визначений порядок зміни умов договору та випадки припинення його дії.
Строк дії договору оренди землі є його істотною умовою (згідно із статтею 15 Закону «Про оренду землі»).
Враховуючи частину першу статті 651 Цивільного кодексу України та положення статей 19, 30 Закону України «Про оренду землі», можна вносити зміни до умов договору оренди землі в частині строків його дії.
Відповідно до статті 654 Цивільного кодексу України, зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, який змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Згідно із статтею 18 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Враховуючи вимоги статті 654 Цивільного кодексу України та статті 18 Закону України «Про оренду землі», зміни до договору оренди землі набувають чинності після їх державної реєстрації.
Державна реєстрація договорів оренди землі здійснюється відповідно до Порядку ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 року №1021, із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №808 від 6 серпня 2012 року.
У разі внесення змін до договору оренди землі у частині визначення строків, перебіг строку основного договору слід обліковувати після набуття ним (основним договором) чинності. Причому слід враховувати, що згідно із статтею 19 Закону України «Про оренду землі», строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.
Щодо питання поновлення договору оренди землі, відповідно до статті 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.
У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням (частина третя статті 33 Закону України «Про оренду землі»).
За відсутності заперечень, у такому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).
Відповідно до статті 33 Закону орендар, який мас намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.
До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
Таким чином, договір оренди земельної ділянки підлягає поновленню (укладання додаткової угоди) без прийняття відповідного рішення органом місцевого самоврядування при умові, якщо орендар земельної ділянки у строк, який встановлений договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі, звернувся із клопотанням до орендодавця про поновлення договору оренди землі орендар з проектом додаткової угоди.
У разі письмового попередження орендаря згідно із частиною третьою статті 33 Закону України «Про оренду землі», орган державної влади або орган місцевого самоврядування, який виступає орендодавцем земельної ділянки, після закінчення строку договору, може ініціювати продаж земельної ділянки або прав на неї в порядку визначеному главою 21 Земельного кодексу України.
Також згідно із частиною четвертою статті 15 Закону України «Про оренду землі» невід'ємною частиною договору оренди землі є акт приймання-передачі об'єкта оренди.
Передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі (стаття 17 Закону України «Про оренду землі»).
У разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця (частина перша статті 34 Закону України «Про оренду землі»).
Суд установив, що згідно пункту 8 Договору оренди земельної ділянки реєстраційний номер №82200/040742500127 від 16.01.2007 року, укладеного між позивачем та Слов'яносербською районною державною адміністрацією передбачено, що після закінчення строку договору Орендар має переважне право поновлення його на новій строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.
Суд також установив, що в період дії зазначеного договору оренди, земельна ділянка, що була передана в оренду позивачу, рішенням двадцять шостої сесії п'ятого скликання Луганської обласної ради від 29.09.2009 року №26/50 «Про встановлення й зміну меж сіл Жовтного, Свабівки, Новоселівки, Крутої Гори, Лобачевого Жовтеньської сільської ради Слов'яносербського району Луганської області» була включена в межі населеного пункту с.Жовте Жовтеньської сільської ради Слов'яносербського району Луганської області. Тобто змінився власник земельної ділянки, що є об'єктом оренди і на теперішній час зазначена земельна ділянка площею 35,99га знаходиться у нового власника - громади Жовтеньської сільської ради.
Але, за загальним правилом, визначеним ч.1 ст.770 ЦК України у разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов'язки наймодавця.
Тобто, зазначена норма Цивільного кодексу надає наймачеві додатковий захист шляхом встановлення правила, що перехід права власності на річ, передану у найм, не є підставою для зміни або припинення договору найму. Новий власник речі автоматично набуває прав та обов'язків наймодавця за договором найму та повинен їх виконувати до закінчення строку дії договору або до моменту його припинення з будь-яких інших підстав. Тобто в результаті переходу права власності на найману річ має місце заміна наймодавця в договорі найму.
Відповідач не надав суду доказів, які б свідчили, що позивач порушував умови договору оренди земельної ділянки отриманої в орендне користування, а орендодавець відповідно до умов договору та приписів чинного законодавства України мав намір розірвати цей договір. Отже договір оренди земельної ділянки діяв відповідно до умов, визначених безпосередньо у цьому договорі і жодна з його сторін його не порушувала.
Крім того, рішенням господарського суду Луганської області від 12.06.2012 року у справі №27п/5014/1119/2012 задоволено вимоги позивача в частині визнання його переважного права на укладення договору оренди земельної ділянки загальною площею 35,9900га, яка знаходиться на території Жовтеньської сільської ради Слов'яносербського району Луганської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах, визначених договором оренди землі зареєстрованим у Слов'яносербському реєстраційному офісі 16.07.2007 року за номером №82200/040742500127.
Таким чином висновок суду, що договір оренди земельної ділянки підлягає поновленню (укладання додаткової угоди) без прийняття відповідного рішення органом місцевого самоврядування Жовтеньської сільської ради Слов'яносербського району, - є обґрунтованим оскільки заснований на приписах чинного законодавства України.
З матеріалів справи вбачається, що прокурор ґрунтує свій протест ст.ст. 124, 122, 134 Земельного кодексу України, ст.ст.24, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування», а також на частковому задоволенні Донецьким апеляційним Господарським судом позову ТОВ НВП «АгроЛугань».
Прокурор мав право внести протест відповідно до ст.21 Закону України «Про прокуратуру», але обов'язок прокурора діяти у відповідності лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України встановлений ст.19 Конституції України.
Так, відповідно частини 6 ст.19 ГК України органи державної влади і посадові особи зобов'язані здійснювати інспектування та перевірки діяльності суб'єктів господарювання неупереджено, об'єктивно і оперативно, дотримуючись вимог законодавства, поважаючи права і законні інтереси суб'єктів господарювання.
Зміст протесту прокурора не містить будь-яких посилань на порушення чинного законодавства України ані збоку Жовтеньської сільської ради шостого скликання Слов'яносербського району Луганської області при прийнятті рішення №16/39 від 10.08.2012 року на шістнадцятій сесії щодо надання ТОВ НВП «АгроЛугань» земельної ділянки загальною площею 35,99 га в межах Жовтеньської сільської ради, в оренду, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, ані збоку позивача.
Не було надано відповідачем доказів порушення чинного законодавства України чи то з боку позивача, чи то з боку Жовтеньської сільської ради і під час судового розгляду справи.
Відповідно до ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Заперечуючи проти позову відповідач не навів суду доказів, що подаючи протест, діяв обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мали значення для вчинення цієї дії. Суд установив, що відповідач не враховував як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказують вище проаналізовані судом відповідні норми Земельного кодексу України, Цивільного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», інші нормативно-правові акти, прийняті відповідно до них, а також договір оренди землі між позивачем та орендодавцем, так і інші обставини, що мали значення у конкретній ситуації. Не надання доказів на підтвердження своїх заперечень проти позову свідчить, що відповідач для цього не збирав і не досліджував матеріали, що мають доказове значення у справі, як то документи, пояснення осіб тощо. В той же час відповідач повинен був уникати прийняття невмотивованих висновків у протесті, обґрунтованих припущеннями, а не конкретними обставинами, оскільки несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим. Отже обґрунтованим є висновок суду, що посилання відповідача у протесті ст.ст. 124, 122, 134 Земельного кодексу України, ст.ст.24, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» ніяким чином не обґрунтовують незаконність рішення №16/39 від 10.08.2012 року шістнадцятої сесії Жовтеньської сільської ради шостого скликання «Про надання в оренду земельної ділянки загальною площею 35,9900 га ТОВ НВП «АгроЛугань» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва».
Таким чином, встановлені судом обставини засвідчують, що відповідач діяв не у спосіб, який визначений чинним законодавством України, не обґрунтовано, що дає суду підстави для висновку про протиправність спірного протесту відповідача від 05 вересня 2012 року №174-3989.
Тому, з огляду на викладене суд дійшов висновку, що вимоги позивача відповідають чинному законодавству України, підтверджені доказами та матеріалами справи і підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158, - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «АгроЛугань» до прокуратури Слов'яносербського району Луганської області, третя особа -Жовтеньська сільська рада Слов'яносербського району Луганської області, про визнання протиправним протесту від 05 вересня 2012 року №174-3989 задовольнити.
Визнати протиправним протест прокуратури Слов'яносербського району Луганської області від 05 вересня 2012 року №174-3989 на рішення №16/39 від 10.08.2012 року ХVІ сесії Жовтеньської сільської ради VІ скликання «Про надання в оренду земельної ділянки загальною площею 35,9900 га ТОВ НВП «АгроЛугань» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться в межах населеного пункту с. Жовте на території Жоетеньської сільської ради Слов'яносербського району Луганської області.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «АгроЛугань» судові витрати у розмірі 32,19грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова складена у повному обсязі та підписана 09 грудня 2012 року.
СуддяЛ.С. Качуріна