Постанова № 28170425, 12.12.2012, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.12.2012
Номер справи
2а-10067/12/1370
Номер документу
28170425
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДП О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 грудня 2012 р. № 2а-10067/12/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого - судді Сасевича О.М.

за участю секретаря судового засідання Чижук М.М.,

за участю сторін:

представника прокуратури -прокурора Цинайко Н.І.,

представника позивача Вавричук І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Франківського району м.Львова в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова до Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії «Надра України»«Західукргеологія»про стягнення заборгованості,-

В С Т А Н О В И В :

прокурор Франківського району м.Львова в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним позовом, в якому просить стягнути з Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії «Надра України»«Західукргеологія»заборгованість по сплаті єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 360 744,21 грн.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що дана заборгованість виникла внаслідок несплати відповідачем сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за липень - вересень 2012 року та застосованих до нього у зв'язку із цим штрафних санкцій та пені.

Згідно ухвали судді від 27.11.2012 року, провадження у даній адміністративній справі відкрито.

У судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві. Просили позов задовольнити.

Відповідач в судове засідання явки уповноваженого представника не забезпечив, хоча про час, дату та місце судового розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Однак, через канцелярію суду відповідачем було подано письмові заперечення проти позову (вх. №49398 від 10.12.2012 року), згідно яких зазначає, що боржником в даному випадку є Львівська геологорозвідувальна експедиція ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія»(надалі-Львівська ГРЕ ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія»), яке зареєстровано в УПФУ у Франківському районі м.Львова як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що підтверджується повідомленням про взяття на облік платника єдиного внеску №07.00-0603 від 12.12.2005 року. Крім того, виникнення вищезазначеної заборгованості пов'язано із складним матеріальним, фінансовим становищем яке склалося через відсутність фінансування у 2009-2012 роках загальнодержавної програми зміцнення мінерально-сировинної бази України. У зв'язку з цим на підприємствах геологічної галузі, в т.ч. і в Львівській ГРЕ, яка є структурним підрозділом підприємства відповідача, склалася критична виробнича, економічна та соціальна ситуація, яка призвела до виникнення боргу по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представника прокуратури та представника позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»№2464-VI від 08.07.2010 року (надалі-Закон №2464-VI) (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (надалі-єдиний внесок) -консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно частини 1 пункту 1 статті 4 цього Закону, платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Пунктом 1 частини 2 статті 6 Закону №2464-VI, на платників єдиного внеску покладено обов'язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до ч.8 ст.9 Закону №2464-VI, платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.

Згідно ч.12 вказаної статті, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Частинами 2, 4 статті 25 Закону №2464-VI визначено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.

У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому, заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.

Як вбачається з матеріалів справи, структурним підрозділом відповідача - ЛГРЕ ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія»були самостійно подані звіти до УПФ України у Франківському районі м.Львова про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України, що підлягають сплаті за липень, серпень, вересень 2012 року.

Згідно пункту 2 частини 11 статті 25 Закону №2464-VI за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до частини 10 статті 25 Закону №2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

16.08.2012 року УПФ України у Франківському районі м.Львова прийнято рішення №2160 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску нарахованих за період з 20.02.2012 року по 09.08.2012 року у розмірі 53 711,44 грн. (у т.ч. штраф на суму 22 896,65 грн. та пеня -30 814,79 грн.). Вказане рішення було надіслано рекомендованою кореспонденцією на адресу Львівської ГРЕ ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія»та отримане адресатом 02.10.2012 року. Доказів оскарження чи скасування зазначеного рішення відповідачем суду не надано.

Також 28.09.2012 року згідно рішення №3520 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску нарахованих за період з 20.04.2012 року по 25.09.2012 року, прийнятого УПФУ у Франківському районі м.Львова, Львівській ГРЕ ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія»нараховано штраф у розмірі 3362,00 грн. та пеню -4744,09 грн.

Крім того, на виконання вимог ч.4 ст.25 Закону №2464-VI та Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, структурному підрозділу відповідача було направлено вимоги про сплату боргу від 07.09.2012 року №Ю-1616, від 03.10.2012 року №Ю-1682, від 05.11.2012 року №Ю-4898, які були отримані представником Львівської ГРЕ, що підтверджується копіями повідомлень про вручення рекомендованого поштового відправлення, наявних в матеріалах справи.

Із матеріалів справи загалом вбачається, що за період з 10.08.2012 року по 12.11.2012 року платником сплачено кошти у сумі 61 605,43 грн., які згідно календарної черговості, зараховано у рахунок погашення боргу, що виник до 10.08.2012 року, в т.ч. переплата на рахунку «Утримання з осіб, які виконують роботи за договором ЦПХ»(2,6%) станом на 12.11.2012 року становить 673,37 грн.

Таким чином, заборгованість відповідача по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становить 360 744,21 грн., а саме: недоїмка по єдиному соціальному внеску -298 926,68 грн., недоїмка по фінансових санкціях -26 258,65 грн., недоїмка по пені -35 558,88 грн.

Окрім цього, судом встановлено, що згідно Положення про відокремлений структурний підрозділ - Львівську ГРЕ ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія», Львівська ГРЕ ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія»є відокремленим структурним підрозділом ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія», не є юридичною особою, має поточний рахунок в установі банку, круглу печатку із своїм найменуванням, штамп, фірмовий бланк. Баланс Експедиції є складовою частиною балансу ДП «Західукргеологія».

Згідно Довідки серії АА №567740 з ЄДРПОУ, організаційно-правова форма Львівської ГРЕ ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія» філія (інший відокремлений підрозділ), ідентифікаційний код 01432463, правовий статус суб'єкта без права юридичної особи.

Відповідно до частини 3 статті 95 Цивільного кодексу України, філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що її створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.

Частиною 2 статті 80 Цивільного Кодексу України визначено, що саме юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю і може бути позивачем та відповідачем у суді.

Згідно ч.1 ст.48 КАС України, здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

Відтак, відповідачем у даній справі за зобов'язанням Львівської ГРЕ ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія»представником прокуратури правомірно зазначено ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія».

У відповідності до ст.121 Конституції України на органи прокуратури покладено представництво інтересів держави у судах у випадках, визначених законом.

Право на представництво інтересів держави у суді закріплено у ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру», в якій зазначено, що вказане представництво може здійснюватися у формі звернення до суду з позовами, коли порушуються інтереси держави і, зокрема, що прокурор самостійно визначає підстави для звернення до суду.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відтак, відповідно до ст.ст.11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно зі статтею 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, згідно поданих звітів про нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України, поданих платіжних доручень та картки особового рахунку платника єдиного внеску, недоїмка зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням штрафних санкцій та пені становить 360 744,21 грн., зокрема, станом на день розгляду справи зазначена сума є узгодженою та у встановлені законом строки відповідачем не погашена, що є підставою для задоволення адміністративного позову.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають до задоволення у повному обсязі.

З урахуванням норм ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати у даній адміністративній справі стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст.2, 7-19, 69-71, 86, 87, 94, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії «Надра України» «Західукргеологія»заборгованість по сплаті єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 360 744 (триста шістдесят тисяч сімсот сорок чотири) грн. 21 коп. на користь управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч.3 ст.160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Сасевич О.М.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 14 грудня 2012 року.