Постанова № 28169980, 13.12.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2012
Номер справи
2а/1270/8976/2012
Номер документу
28169980
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Категорія №9.4.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 грудня 2012 року Справа № 2а/1270/8976/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді: Качуріної Л.С.,

при секретарі: Горобець В.О.,

в присутності представників сторін:

від позивача Омелаєва І.О., довіреність № 6 від 30.05.2012 року

від відповідача не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську адміністративну справу за адміністративним позовом Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі Відділу нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Луганській області Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Державного відкритого акціонерного товариства "Центральна збагачувальна фабрика" ДП ДХК "Донбасантрацит" про стягнення штрафних санкцій у сумі 17 000,00 грн., -

В С Т А Н О В И В:

15 листопада 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі Відділу нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Луганській області Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Державного відкритого акціонерного товариства "Центральна збагачувальна фабрика" ДП ДХК "Донбасантрацит" про стягнення штрафних санкцій у сумі 17 000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що ДВАТ «Центральна збагачувальна фабрика «Янівське» ДП ДХК «Донбасантрацит» в порушення вимог ст.. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1591 від 19.12.2006 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції Україні 05 лютого 2007 року за № 97/13364 (із змінами та доповненнями) , в термін до 25.10.2011 року не розкрило регулярну квартальну інформацію за ІІІ квартал шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та подання до Луганського територіального управління ДКЦПФР.

У зв'язку з цим у відношенні товариства уповноваженою особою Комісії - начальником Луганського територіального управління ДКЦПФР було винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 596-ЛУ від 13 грудня 2011 року. Згідно з цього розпорядження, акціонерне товариство повинно було у термін до 13 лютого 2012 року усунути порушення чинного законодавства про цінні папери, розкрити регулярну квартальну інформацію за ІІІ кварталу 2011 року відповідно до вимог п. 1 гл. 3 розділу Положення шляхом: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, подання до ДКЦПФР (луганського тер управління) паперової форми квартальної інформації відповідно до вимог Положення та електронної форми інформації відповідно до вимог Наказу Голови Комісії від 05 квітня 2007 року № 349 «Щодо вимог розділу ІV Положення Про розкриття інформації емітентами про виконання цього розпорядження.

Доказів, що підтверджують виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 596-ЛУ від 13 грудня 2011 року, ДВАТ «Центральна збагачувальна фабрика «Янівське» ДП ДХК «Донбасантрацит» не надано. Розпорядження № 596-ЛУ товариством не виконано, що є порушенням вимог п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Такі дії відповідача підпадають під ознаки правопорушення, відповідальність за яке передбачена п.8 ч.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» - невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів. У зв'язку з цим, на підставі ст.ст.9,11,12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні 02.08.2012 уповноваженою особою Донбаського територіального управління НКЦПФР у відношенні ДВАТ «Центральна збагачувальна фабрика «Янівське» ДП ДХК «Донбасантрацит» винесено постанову № 288-ДО-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 17 000,00 грн. Зазначену суму необхідно було перерахувати в дохід Державного бюджету України на розрахунковий рахунок Управління Державної казначейської служби у Донецькій області протягом 15-ти днів з дня отримання постанови, а копії платіжних документів направити до Донбаського територіального управління НКЦПФР. Постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у встановленому законодавством порядку не оскаржувалася, копій платіжних документів на підтвердження виконання постанови до Донбаського територіального управління НКЦПФР не надходило, що свідчить про несплату суми штрафу в Держбюджет. На підставі викладеного, позивач просив суд стягнути з Державного відкритого акціонерного товариства "Центральна збагачувальна фабрика" ДП ДХК "Донбасантрацит" суму штрафних санкцій у розмірі 17 000,00 грн. в дохід Державного бюджету України.

У судове засідання прибув представник позивача, який надав пояснення аналогічні викладеним в позові та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

У судове засідання не прибув відповідач, який був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином.

Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України основним завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

Правові засади регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначені Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" № 448/96-ВР від 30.10.1996 року.

Контроль за випуском та обігом цінних паперів та їх похідних в Україні, за винятком приватизаційних, здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку і її територіальні відділення на місцях.

Згідно із абзацом 2 ст.1 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (далі - Закон № 448) державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Відповідно до ст.3 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах: прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів; регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів; видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю; заборона та зупинення на певний термін (до одного року); професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством; реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів; контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією; створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів; контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам; встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням; контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів; контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів; проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.

Державне регулювання ринку цінних паперів згідно із ст.5 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Відповідно до ст.6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Відповідно до ст.7 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є: 1) формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних в Україні, сприяння адаптації національного ринку цінних паперів до міжнародних стандартів; 2) координація діяльності державних органів з питань функціонування в Україні ринку цінних паперів та їх похідних; 3) здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування; 4) захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень; 5) сприяння розвитку ринку цінних паперів; 6) узагальнення практики застосування законодавства України з питань випуску та обігу цінних паперів в Україні, розроблення пропозицій щодо його вдосконалення.

Згідно п.3.1 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій (затверджених рішенням ДКЦПФР від 11.12.2007 за № 2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12.02.2008 за № 120/14811), у випадку наявності ознак правопорушення порушується справа про правопорушення на ринку цінних паперів, про що виноситься постанова про порушення справи, що передбачено п.4.1 цих Правил.

Пунктом 14 ст.8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні " передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів; 15) порушувати питання про звільнення з посад керівників фондових бірж та інших установ інфраструктури фондового ринку у випадках недодержання ними чинного законодавства України, з метою захисту інтересів інвесторів та громадян.

Згідно з п.8 ч.1 ст.11 цього Закону, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.

У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

Згідно абз.5 ст.12 "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" посадова особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.

З матеріалів справи вбачається, що Державне відкрите акціонерне товариство "Центральна збагачувальна фабрика" ДП ДХК "Донбасантрацит" в порушення вимог ст.. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1591 від 19 грудня 2006 року, затвердженого в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2007 року за № 97/13364 (із змінами та доповненнями) у термін до 25 жовтня 2011 року не розкрило регулярну квартальну інформацію за ІІІ квартал 2011 року шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та подання до Комісії.

У зв'язку з цим у відношенні товариства уповноваженою особою Комісії було винесено розпорядження про усунення порушень чинного законодавства № 596-ЛУ від 13 грудня 2011 року . Згідно цього розпорядження акціонерне товариство повинно було в термін до 13 лютого 2012 року розкрити регулярну квартальну інформацію за ІІІ квартал 2011 року відповідно до вимог п. 1 гл. 3 розд. ІV Положення шляхом: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії подання до Комісії паперової форми квартальної інформації відповідно до вимог Положення та електронної форми відповідно до вимог Наказу Голови Комісії від 05.04.2007 року № 349 «Щодо вимог розділу ІV Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів» та проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання зазначеного розпорядження.

12 липня 2012 року уповноваженою особою Донбаського територіального управління НКЦПФР винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою запропоновано керівнику Державного відкритого акціонерного товариства "Центральна збагачувальна фабрика" ДП ДХК "Донбасантрацит" з'явитись 23.07.2012 року до ДТУ НКЦПФР для надання пояснень та підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів (а. с. 9-10).

02.08.2012 року уповноваженою особою НКЦПФР - начальником Донбаського територіального управління НКЦПФР, на підставі матеріалів про правопорушення на ринку цінних паперів щодо Державного відкритого акціонерного товариства "Центральна збагачувальна фабрика" ДП ДХК "Донбасантрацит", винесено постанову № 288-ДО-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, згідно з яких на відповідача накладено штраф у розмірі 17000,00 грн. Вищезазначена постанова направлена на адресу відповідача рекомендованим листом, про що свідчить копія списку на відправлення рекомендованої кореспонденції (а. с.11-12,13-14).

Згідно з п.19.1 зазначених вище Правил, штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як через 15 днів з дня отримання ним постанови.

Відповідач суму штрафу в добровільному порядку не сплатив, постанову від 02.08.2012 № 288-ДО-1-Е в судовому порядку не оскаржив.

Відповідно до п.19.4 Правил, зазначених вище, у випадку не сплати штрафу правопорушником у визначені строки (п.19.1 цієї Постанови) штраф стягується у судовому порядку.

Згідно з п. п. 6 п. 5 Положення про Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого Указом Президента України від 14.02.1997 № 142/97, комісія, у т.ч. і її територіальні управління, мають право звертатись до суду та господарського суду з позовами у зв'язку з порушенням законодавства України про цінні папери.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що заявлені Донбаським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку вимоги про стягнення з Державного відкритого акціонерного товариства "Центральна збагачувальна фабрика" ДП ДХК "Донбасантрацит" штрафних санкцій у сумі 17 000,00 грн. за порушення вимог законодавства про цінні папери є обґрунтованими, заснованими на законі, підтвердженими наданими до справи доказами та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що ухвалою суду від 19 листопада 2012 року про відкриття провадження у справі Донбаському територіальному управлінню Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі відділу нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Луганській області відстрочено сплату судового збору до винесення судового рішення по справі. Оскільки судове рішення по справі ухвалене на користь позивача - суб'єкта владних повноважень, судові витрати не підлягають стягненню з позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.121 Конституції України, , ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі Відділу нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Луганській області Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Державного відкритого акціонерного товариства "Центральна збагачувальна фабрика" ДП ДХК "Донбасантрацит" про стягнення штрафних санкцій у сумі 17 000,00 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з Державного відкритого акціонерного товариства "Центральна збагачувальна фабрика" ДП ДХК "Донбасантрацит" (код ЄДРПОУ 00175573, місцезнаходження: 94532, Луганська область, м. Красний Луч, смт. Княгинівка) в дохід Державного бюджету України - р/р № 31110106700004 в УДКС у м. Донецьку, код ЄДРПОУ 38033949, МФО 834016, код платежу 21081100 суму штрафних санкцій у розмірі 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова складена у повному обсязі та підписана 18 грудня 2012 року.

СуддяЛ.С. Качуріна