ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 грудня 2012 р. о 09:45
Справа №2а-13677/12/0170/4
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Циганової Г.Ю., при секретарі Кузьміні О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Управління Пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АР Крим
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма "Пригородне"
про стягнення 71946,97 гривень,
Суть спору: Управління Пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АР Крим (далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма "Пригородне" (далі - відповідач) про стягнення 71946,97 гривень.
Ухвалами суду від 06.12.2012 року відкрито провадження по справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
У судове засідання представники сторін не з’явились, повідомлені належним чином про місце, дату та час проведення судового засідання. Позивачем надіслано заяву про розгляд справи за відсутності його представника.
Представник відповідача до суду будь-яких заперечень не надіслав.
Позивач обґрунтував свої позовні вимоги тим, що відповідач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим та на підставі Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” є платником єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, однак, в порушення норм зазначено Закону не здійснює сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у встановлений строк.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, на підставі статті 128 КАС України суд ухвалив розглядати справу за відсутністю представників сторін, повідомлених належним чином про дату та місце розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд -
ВСТАНОВИВ:
Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (далі - Закон) визначаються правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Згідно з п. ч. 1 ст.1 Закону зазначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Пунктом 3 Розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону встановлено, що з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.
Перереєстрація платників страхових внесків та застрахованих осіб не здійснюється.
Згідно з п.1 частини 1 статті 4 Закону платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Судом встановлено, що відповідач являється юридичною особою, зареєстрованою 03.03.2000 року Сімферопольською районною державною адміністрацією Автономної Республіки Крим, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності-юридичної особи, довідкою Головного Управління статистики в АР Крим №05.3-8.1/1523 від 04.09.2012 року.
Судом встановлено, що відповідач зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду в Сімферопольському районі АР Крим за №24454357 з 13.03.2001 року, про що свідчить повідомлення про взяття на облік платника єдиного внеску.
Таким чином, відповідач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно з частиною 2 статті 6 Закону платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики. Відповідно до частини 3 статті 9 Закону територіальні органи Пенсійного фонду мають право обчислювати єдиний внесок лише на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до територіальних органів Пенсійного фонду, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Частиною 8 статті 9 Закону встановлено, що платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.
Відповідно до розділу IV пункту 4.3 підпункту 4.3.1. Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 р. за № 994/18289 обчислення єдиного внеску зазначеною категорією платників здійснюється щомісячно на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які нараховується єдиний внесок.
Судом встановлено, що відповідно до наданих відповідачем до Управління Пенсійного фонду звітів, відповідач зобов’язався сплатити єдиний внесок за липень 2012 року в сумі 56214,48 гривень.
Відповідно ч. 4 ст. 25 Закону територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
Судом встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду в Сімферопольському районі АРК направлена відповідачу вимога про сплату боргу № Ю- 1219 С від 03.09.2012 року на загальну суму 56214,48 гривень яка була направлена відповідачу 11.09.2012 року та отримана ним 13.09.2012 року згідно поштового повідомлення.
Відповідно до п. 2 ч.8 ст. 9 Закону, пп.4.3.7 п.4.3 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року №21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 р. за №994/18289 платники під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для відповідних платників (авансові платежі).
Отже, суд приходить до висновку, що недоїмка зі сплати єдиного внеску в розмірі 56214,48 гривень розрахована позивачем вірно, являється погодженою відповідачем та підлягає стягненню з останнього.
Згідно з ст.25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Згідно з ч.10, 13 ст.25 Закону на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону передбачено, що територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Згідно з ч.14 ст.25 Закону про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Судом встановлено, що рішенням №1104 від 03.09.2012 року УПФУ в Сімферопольському районі АРК на підставі п.2 частини 11 ст. 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” за несвоєчасну сплату єдиного внеску до відповідача застосований штраф в розмірі 9792,75 гривень та нарахована пеня в розмірі 5939,74 гривень за період з 20.02.2012 року до 13.06.2012 року.
Судом встановлено, що фінансові санкцій та пеня розраховані позивачем вірно, що підтверджується розрахунком, дослідженим в судовому засіданні.
Зазначене рішення 04.09.2012 року було направлено відповідачу та отримано ним 06.09.2012 року згідно поштового повідомлення.
Згідно з ч.15 ст.25 Закону суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в такому самому порядку, що і суми недоїмки із сплати єдиного внеску.
Суми штрафів та нарахованої пені включаються до вимоги про сплату недоїмки, якщо їх застосування пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки.
Судом встановлено, що відповідачем заборгованість з фінансових санкцій та пені в розмірі 15732,49 гривень не погашені.
Отже, суд приходить до висновку, що штрафні санкції та пеня в сумі 15732,49 гривень, розраховані позивачем вірно, являються погодженими відповідачем та підлягають стягненню з останнього.
Суд також враховує, що відповідно до ч.12 ст.9 Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника та мають пріоритет перед всіма іншими зобов’язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Судом встановлено, що на день розгляду справи відповідачем заборгованість в сумі 71946,97 (56214,48+15732,49) гривень не погашена, що також підтверджується особовим рахунком дослідженим в судовому засіданні.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, і відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
В судовому засіданні 17.12.2012 року проголошені вступна та резолютивна частини постанови, постанова у повному обсязі складена 22.12.2012 року.
Керуючись статтями 94, 158-163,167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма "Пригородне" (ідентифікаційний код 30833731) на користь Управління Пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АР Крим заборгованість в сумі 71946,97 гривень.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Циганова Г.Ю.