ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 грудня 2012 р. Справа №2а-12665/12/0170/13
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Ольшанської Т.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні
за участю секретаря судового засіданні Ківа А.С., представників позивача- Аширова Ф.Ю. довіреність №б/н від 05.12.12, адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кримагроінвест"
до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим
третя особа- Товариство з обмеженою відповідальністю "Станколідер"
про скасування податкового повідомлення-рішення від 19.09.2012 №0003952204,
Обставини справи: Товариство з обмеженою відповідальністю "Кримагроінвест" звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим,третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача- Товариство з обмеженою відповідальністю "Станколідер" про скасування податкового повідомлення-рішення від 19.09.2012 №0003952204.
Під час судового засідання позивач наполягав на задоволені позовних вимог.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином.
Вислухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статтю 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до підпункту 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
На підставі статті 20, пункту 78.1.1. статті 78, статті 79, Податкового кодексу України, наказу ДПІ у м. Сімферополь від 10.08.2012 №1596/22-3 була проведена позапланова документальна невиїзна перевірка ТОВ «Кримагроінвест» з питань правомірності віднесення податкових накладних до податкового кредиту в квітні 2012 року, які не зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За результатами перевірки складений акт від 27.08.2012 №736/22-3/37774018, в якому зафіксоване порушення ТОВ «Кримагроінвест» пунктів 198.1, 198.6., 198.2., 201.10 Податкового кодексу України у результаті чого донараховано ПДВ у сумі 42000,00 грн. за квітень 2012 року.
На підставі акту, 19.09.2012 ДПІ у м. Сімферополь винесено податкове повідомлення-рішення №0003952204 про визначення грошового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 52500,00 грн., у тому числі 42000,00 грн. основного платежу, 10500,00 грн. штрафних санкцій.
Відповідачем встановлено, що ТОВ «Кримагроінвест» за квітень 2012 року задекларувало податковий кредит в загальній сумі 235100,00 грн., у тому числі 42000,00 грн. за операціями з постачальником ТОВ «Станколідер» (353415504615). У рядку 2 розділу П додатку 5 до податкової декларації з ПДВ за квітень 2012 року платником податків відображена сума податку за постачальником 353415504615 в обсягу постачання 210000,00 грн., ПДВ 42000,00 грн.
Згідно реєстру виданих та отриманих податкових накладних за 4 місяць 2012 року ТОВ «Кримагроінвест» задекларована податкова накладна від 02.04.2012 №1 від ТОВ «Станколідер» на суму 252000,00 грн., у тому числі ПДВ 42000,00 грн.
Проте податкова накладна ТОВ «Станколідер» від 02.04.2012 №1 не зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до Державної податкової адміністрації України є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше двадцяти календарних днів, наступних за датою їх виписки.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. (пункт 198.6 статті 198 ПКУ).
На підставі наведеного суд робить висновок, що у випадку відсутності запису у Єдиному реєстрі податкових накладних про зареєстровану податкову накладну, платник податків позбавлений права формування податкового кредиту на суму, вказану у податковій накладної, що не пройшла відповідної реєстрації.
Таким чином суд погоджується з правомірністю визначення ТОВ «Кримагроінвест» грошового зобов'язання у податковому повідомленні-рішенні від 19.09.2012 №0003952204.
Суд не приймає до уваги доводи позивача про протиправність рішення податкового органу у зв'язку з наступним.
Позивач вважає, що на підставі пункту 201.6. статті 201 Податкового кодексу України органи державної податкової служби повинні за даними реєстрів виданих та отриманих податкових накладних, наданих в електронному вигляді, повідомляти платника податку про наявність у такому реєстрі розбіжностей з даними контрагентів. При цьому платник податку протягом 10 днів після отримання такого повідомлення має право уточнити податкові зобов'язання без застосування штрафних санкцій, передбачених розділом II цього Кодексу.
Тобто, у випадку встановлення розбіжності з даними контрагентів у реєстрі виданих та отриманих накладних, ТОВ «Кримагроінвест» мав право протягом 10 днів уточними податкове зобов'язання без застосування до нього штрафних санкцій. Проте таке повідомлення ТОВ «Кримагроінвест» не отримувало.
Суд вважає помилковою думку позивача, оскільки порушення порядку формування податкового кредиту квітні 2012 року було встановлено відповідачем під час проведення перевірки 27.08.2012.
Податкове повідомлення-рішення прийняте податковим органом 19.09.2012.
Проте, а ні на момент винесення податкового повідомлення-рішення, а ні на момент звернення до суду, а ні під час судового розгляду справи позивачем не надано належних доказів на підтвердження використання права уточнення податкового зобов'язання з урахуванням встановленого факту відсутності реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі.
Суд вважає, що лише використання наданого права на уточнення податкового зобов'язання шляхом подання уточненої податкової декларації звільняє платника податків від сплати штрафних санкцій, разом з тим не звільняє його від обов'язку сплати основного платежу.
З урахуванням викладеного суд відмовляє у задоволені позову у повному обсязі.
Під час судового засідання, яке відбулось 18.12.2012, були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України постанову складено у повному обсязі 20.12.2012.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ольшанська Т.С.