ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.12.12 Справа № 5027/365/2012
м. Львів
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
головуючого - судді Галушко Н.А.
суддів Краєвської М.В. Орищин Г.В.
розглянувши апеляційну скаргу Глибоцького виробничого управління житлово-комунального господарства б/д та б/н (Вх. № ЛАГС № 518 від 24.10.2012 р.)
на рішення господарського суду Чернівецької області від 11.07.2012р.
по справі № 5027/365/2012
за позовом Чернівецького міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області, м. Чернівці
до Глибоцького виробничого управління житлово-комунального господарства, смт. Глибока, Чернівецька обл.
про стягнення збитків на суму 226 350,30 грн.
за участю представників сторін:
від прокуратури: Куцик В.Б.
від позивача: Книговський В.О. - представник
від відповідача: не з'явився
Представникам роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22 ГПК України.
Клопотань про здійснення фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, в порядку ст. 81 1ГПК України, учасниками судового процесу не заявлено.
Рішенням господарського суду Чернівецької області від 11.07.2012року у справі № 5027/365/2012 (суддя Миронюк С.О.) задоволено позовні вимоги Чернівецького міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області: стягнуто з Глибоцького виробничого управління житлово-комунального господарства на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Чернівецькій області збитки в сумі 226 350,30 грн., що підлягають зарахуванню на спецрахунок Глибоцької селищної ради та в дохід державного бюджету судовий збір у сумі 4527,00 грн.
Глибоцьким виробничим управлінням житлово-комунального господарства подано апеляційну скаргу б/д та б/н (Вх. № ЛАГС №518 від 24.10.2012р.), в якій просить скасувати рішення господарського суду Чернівецької області від 11.07.2012 року, посилаючись на те, що рішення є незаконним та не обгрунтованим, прийнятим з порушенням норм матеріального права, судом неповно з»ясовано обставини, що мають значення для вирішення спору. Зокрема, скаржник посилається на те, що Глибоцьким виробничим управлінням житлово-комунального господарства здійснювались всі можливі заходи для своєчасного отримання дозволу на спеціальне водокористування, а забір води без спеціального дозволу здійснювався в зв'язку з тим, що відповідач є єдиним водопостачальником для населення, установ, організацій, підприємств с.м.т. Глибока і у разі припинення діяльності відповідача можливе виникнення надзвичайної ситуації регіонального рівня з кодом 10830 «аварії у системах забезпечення населення питною водою»відповідно до Порядку класифікації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру з їх рівнями, затв. Постановою КМУ №368 від 24.03.2004р. Також, відповідач вказує, що Глибоцьке ВУЖКГ являється збитковим підприємством із кредиторською заборгованістю понад 590 000,00 грн. та збитками через невідповідність тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення близько 642 000,00грн., а тому стягнення заявлених збитків буде фінансово неможливим. Наводить скаржник і інші підстави для скасування рішення суду.
Державна екологічної інспекції у Чернівецькій області у запереченні на апеляційну скаргу рішення суду просить залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, заслухавши пояснення прокурора та представників позивача, суд встановив наступне.
Як вбачається із матеріалів справи, Державною екологічною інспекцією в Чернівецькій області (далі -інспекція) проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Глибоцьким виробничим управлінням житлово-комунального господарств, за результатами якої складено акт б/н від 28.10.2011р. (а.с.7-8), яким встановлено, що у період з 01 січня 2011 року по 28 жовтня 2011 року Глибоцьким виробничим управлінням житлово-комунального господарства здійснювався забір поверхневої води з річки Сірет без наявності відповідного дозволу в розмірі 62 150,00м куб., що є порушенням ст.44 Водного кодексу України.
Розмір збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного водокористування, розрахований згідно з Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 року № 389 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 року за №767/16783 (а.с.11).
Сума збитків за період з 01.01.2011р. по 28.10.2011р. становить 226 350,30грн. (а.с.11).
Даний факт підтверджується також довідкою відповідача № 337 від 10.11.2011р. (а.с.10).
Згідно із ч.3ст. 38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" в порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.
Відповідно до статей 1, 48 Водного кодексу України водокористуванням є використання вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів); спеціальне водокористування -це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Згідно із п. 9 ст. 44 та ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України, водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
За приписами п. 6 ч. 3 ст. 110 та ч. 1 ст. 111 Водного кодексу України відповідальність за порушення водного законодавства у вигляді відшкодування збитків, завданих внаслідок такого порушення, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України, несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Відповідальність осіб, винних у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів, передбачена також і у ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
Виходячи зі змісту ст. 1166 Цивільного кодексу України підставою цивільно-правової (господарсько-правової) відповідальності за заподіяння шкоди, в тому числі внаслідок порушення водного законодавства, є склад цивільного (господарського) правопорушення, яке включає в себе протиправну поведінку заподіювача шкоди, наявність негативних наслідків (шкоди), причинновий зв'язок між протиправною поведінкою та наслідками, а також вину правопорушника.
Єдині вимоги до визначення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів суб'єктами господарювання (фізичними і юридичними особами) встановлені Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995 р. N 37, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01.06.1995 р. за N 162/698, з наступними змінами та доповненнями та Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2008р. за № 389.
Дані методики застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб'єктами господарювання природоохоронного законодавства. Державні інспектори з дати встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів проводять збір і аналіз необхідних матеріалів і на підставі цієї Методики розраховують розмір відшкодування збитків.
Розділом 9 Методики №389 визначено порядок здійснення розрахунків розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів при відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води).
При цьому п.9.2. Методики №389 передбачено, що фактичний об'єм води, що використана самовільно без дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), визначається на основі даних: первинної документації, статистичної звітності, ліміту забору та використання води, індивідуальних норм водоспоживання та водовідведення або довідки суб'єкта господарювання за підписом керівництва, завіреної печаткою.
Як зазначалось вище факт порушення Глибоцьким виробничим управлінням житлово-комунального господарства вимог природоохоронного законодавства підтверджується актом від 28.10.2011р. Державної екологічної інспекції в Чернівецькій області.
Згідно довідки Глибоцького виробничого управління житлово-комунального господарств, об?єм добутих вод з підруслового водозбору р.Сірет за період з 01.01.2011р. по 28.10.2011р. становить 62 150куб.м. (а.с.10).
На підставі даної довідки позивачем розраховано розмір збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного водокористування, зокрема, сума збитків за період з 01.01.2011р. по 28.10.2011р.. визначена на підставі Методики №389 становить 226 350,30грн.
Таким чином, неправомірна поведінка відповідача, яка полягала у здійсненні забору прісних поверхневих вод з р.Сірет в період з 01.01.2011р. по 28.10.2011р. без наявності дозволу на спеціальне водокористування, що встановлено актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства 28.10.2011р., підтверджується документальними доказами у справі.
З огляду на викладене судова колегія зазначає, що місцевий господарський суд, встановивши факт порушення відповідачем законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, обумовлене самовільним використанням водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування, дійшов обгрунтованого висновку про правомірність проведення позивачем розрахунку заподіяної у зв'язку з цим шкоди в розмірі 226 350,30грн. обчисленої відповідно до Методики №389 та задоволив позов.
Згідно із ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до абзацу 2 ст. 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Скаржником не подано суду достатніх та допустимих доказів, які б підтверджували вимоги, заявлені в апеляційній скарзі.
Окрім того, судова колегія зазначає, що судом першої інстанції при розгляді справи, задовольняючи позов, стягнено з відповідача 226 350,30грн. збитків на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Чернівецькій області, що підлягають зарахуванню на спецрахунок Глибоцької селищної ради: р/р 33116331700041 в УДК у Глибоцькому районі, МФО 856135, ОКПО 36751529, код платежу 24062100).
Разом з тим, статтею 42 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено зокрема, що в Україні фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища здійснюється за рахунок Державного бюджету України, республіканського бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів.
Відповідно до статті 47 вказаного закону для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища, які утворюються за рахунок, зокрема, частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством (ч.2 ст.47 вказаного закону).
Державний фонд охорони навколишнього природного середовища утворюється за рахунок, зокрема, частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством (ч.4 ст.47 вказаного закону).
Кошти місцевих, республіканського Автономної Республіки Крим і Державного фондів охорони навколишнього природного середовища можуть використовуватись тільки для цільового фінансування природоохоронних та ресурсозберігаючих заходів, в тому числі наукових досліджень з цих питань, ведення державного кадастру територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а також заходів для зниження впливу забруднення навколишнього природного середовища на здоров'я населення (ч.6 ст.47 вказаного закону).
У статті 4 п.28 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", встановлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2012 рік у частині доходів є, зокрема, 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, а в п.1 ст.11 вказаного закону установлено, з урахуванням положень ч.2 ст.69 Бюджетного кодексу України, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2012 році є, зокрема, 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
В главі 8 Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Державного казначейства України від 19.12.2000р. №131 передбачено, що платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік розподіляються між державним та місцевими бюджетами, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в головних управліннях Державного казначейства України за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій. Кошти, які надійшли за день (з урахуванням повернення помилково або надміру зарахованих до бюджетів платежів) на аналітичні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3311, у регламентований час розподіляються головними управліннями Державного казначейства України за встановленими нормативами між державним бюджетом та відповідними місцевими бюджетами.
Враховуючи наведені положення законодавства, завдана шкода навколишньому природному середовищу підлягає стягненню до державного бюджету України, міського та обласного бюджетів.
Оскільки суд правомірно прийшов до висновку щодо наявності правових підстав для відшкодування відповідачем заподіяної шкоди, проте ним не враховано вищевказані вимоги законодавства, в зв»язку із чим рішення суду підлягає зміні, а завдані збитки стягненню до Державного бюджету України, бюджету Чернівецької обласної ради та бюджету Глибоцької селищної ради.
З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, -
Львівський апеляційний господарський суди ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Глибоцького виробничого управління житлово-комунального господарства залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Чернівецької області від 11.07.2012року у справі № 5027/365/2012 змінити.
Абзац 1 пункту другого резолютивної частини рішення господарського суду Чернівецької області від 11.07.2012р. викласти в наступній редакції:
«Стягнути з Глибоцького виробничого управління житлово-комунального господарства (вул. Центральна, 56, с.м.т. Глибока, код 03357553) 226 350,30 грн. збитків, шляхом їх перерахування одержувачам: 113 175,15грн. на користь Глибоцької селищної ради: спецрахунок р/р 33116331700041 в УДК у Глибоцькому районі, МФО 856135, ОКПО 36751529, код платежу 24062100; 79 222,60грн. до Державного бюджету України та 33 952,55грн. до бюджету Чернівецької обласної ради.»
В решті рішення суду залишити без змін.
Місцевому господарському суду видати накази.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Матеріали справи повернути до господарського суду Чернівецької області.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 20.12.2012р.
Головуючий -суддя Галушко Н.А.
Суддя Краєвська М.В.
Суддя Орищин Г.В.