Рішення № 28129272, 18.12.2012, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
18.12.2012
Номер справи
12/67
Номер документу
28129272
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

18.12.12

УКРАЇНА

Господарський суд

Чернігівської області

14000, м. Чернігів, телефон канцелярії

проспект Миру, 20 67-28-47

Іменем України

РІШЕННЯ

18 грудня 2012 року справа № 5028/12/67/2012

Позивач: товариство з обмеженою відповідальністю "Карлтон Трейдінг Україна",

пров. Лабораторний, 3, м. Київ, 01133

Відповідач: публічне акціонерне товариство "Укрнафта",

пров. Нестеровський, 3-5, м. Київ, 04053

В особі: ПАТ "Укрнафта" Нафтогазовидобувне управління "Чернігівнафтогаз" Спільна діяльність за Договором №35/4, вул. Вокзальна, 1, м. Прилуки, Чернігівська область, 17500

Предмет спору: про визнання неправомірними дій

Суддя Л.М.Лавриненко

ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:

від позивача: Чернікова О.С. довіреність № 747-11/12 від 29.11.2012, представник, була присутня в судовому засіданні 12.12.2012 року.

від відповідача: Пахомов Ю.О. довіреність № 808 від 15.10.2012, представник, був присутній в судовому засіданні 12.12.2012 року.

В судове засідання 18.12.2012 року представники сторін не з'явились.

Рішення приймається після оголошеної в судовому засіданні перерви, з 12.12.2012 року по 18.12.2012 року, відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

СУТЬ СПОРУ:

Позивачем подано позов, відповідно до якого позивач просить суд: визнати дії публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в особі нафтогазовидобувного управління "Чернігівнафтогаз" Спільна діяльність за договором №35/4 від 19.01.1999 року щодо нарахування та сплати рентної плати за додаткові, понад базові обсяги нафти, що видобуті у процесі здійснення спільної діяльності за період, починаючи з 01 червня 2011 року по жовтень 2012 року включно, неправомірними.

В обґрунтування заявленого позову позивач посилається на те, що Указом Президента України „Про заходи щодо залучення інвестицій для дорозробки нафтових родовищ із важковидобувними та виснаженими запасами" від 17.06.1996р. № 433/96 видобувні підприємства було звільнено від рентної плати за додатково видобуті нафту і газ понад базові обсяги на родовищах, визначених Кабінетом Міністрів України як родовища з важковидобувними та виснаженими запасами (до яких відносяться також і родовища в Прилуцькому нафтогазопромисловому районі на яких здійснюється спільна діяльність сторонами), протягом усього періоду експлуатації зазначених родовищ. За умовами договору про спільну діяльність базові обсяги видобутої нафти є власністю ВАТ „Укрнафта", а понадбазові - досягаються в результаті спільної діяльності учасників договору і приходуються на окремому балансі спільної діяльності у випадку розподілу прибутку. Також позивач вказує на те, що незважаючи на втрату чинності Указу Президента України „Про заходи щодо залучення інвестицій для дорозробки нафтових родовищ із важковидобувними та виснаженими запасами" в січні 2006 року, відповідний вид державних гарантій захисту інвестицій повинен діяти протягом усього періоду експлуатації визначених родовищ, що також встановлено низкою судових рішень, які набрали законної сили.

В судовому засіданні 12.12.2012 року представниками сторін подано письмові клопотання про відмову від фіксації судового засідання технічними засобами, які задоволено судом.

Представник позивача в судовому засіданні 12.12.2012 року заявила письмове клопотання № 770-12/12 від 11.12.2012 р. про залучення до матеріалів справи додаткових документів, яке задоволено судом. Документи залучені до матеріалів справи.

Представник відповідача також заявив усне клопотання про залучення до матеріалів справи копій витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо позивача та відповідача, яке задоволено судом. Документи залучені до матеріалів справи.

В судовому засіданні 12.12.2012 року суд перейшов до розгляду справи по суті.

Представник позивача виклала позовні вимоги.

Представник відповідача надав усні пояснення по справі, щодо позовних вимог частково заперечував.

В судовому засіданні 12.12.2012 року суд оголосив перерву до 18.12.2012 р. на 11:00 та зобов"язав позивача надати копії ліцензій ВАТ "Укрнафта" на видобування/експлуатацію родовищ.

Після оголошеної перерви представники сторін в судове засідання 18.12.2012 року не з'явились.

Судове засідання 18.12.2012 року проводиться без фіксації технічними засобами.

До початку судового засідання 18.12.2012 року від позивача надійшло письмове клопотання №772-12/12 від 12.12.2012 року про залучення до матеріалів справи копій ліцензій ВАТ "Укрнафта" на видобування/експлуатацію родовищ. Подані позивачем документи залучені до матеріалів справи.

Оскільки у попередньому судовому засіданні суд перейшов до розгляду справи по суті і були вислухані пояснення представників сторін та досліджені докази по справі, неявка представників сторін не перешкоджає подальшому розгляду справи по суті.

Рішення приймається за наявними у справі документами на підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважних представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив:

19.01.1999 року між відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" (підприємство) та товариством з обмеженою відповідальністю "Карлтон Трейдінг Україна" (компанія) було укладено Договір № 35/4 про спільну діяльність в Прилуцькому нафтогазопромисловому районі.

Відповідно до п. 1.3. Статуту ПАТ „Укрнафта", затвердженого рішенням Загальних зборів акціонерів ВАТ „Укрнафта" (протокол №21 від 22.03.2011 року), державну реєстрацію змін до установчих документів проведено 23.03.2011 року, номер запису 10741050026002352; згідно рішення загальних зборів акціонерів від 22.03.2011 року, змінено тип та назву Товариства, з Відкритого акціонерного товариства „Укрнафта" на Публічне акціонерне товариство „Укрнафта".

Предметом Договору №35/4 від 19.01.1999 року є спільна діяльність з:

інвестування -створення, реконструкція та модернізація виробничих потужностей з метою освоєння та розробки об'єктів робіт (інвестиційний етап спільної діяльності);

ведення виробничо -господарської діяльності з видобутку і реалізації вуглеводнів в процесі експлуатації об'єктів робіт для отримання прибутку учасниками, або шляхом розподілу прибутку, або розподілу додаткових виуглеводнів (виробничо -господарський етап спільної діяльності).

Під „об'єктом робіт" в договорі розуміється об'єкти пошуку і розвідки родовищ нафти і газу на перспективних площах, нафтові та газоконденсатні поклади, а також окремі свердловини групи родовищ Прилуцького нафтогазопромислового району (Богдановського, Гніденцівського, Малодівицького, Мільківського, Прилуцького, Скороходівського, Софіївського, Щуровського, Ярошевського), які включені до програми спільної діяльності.

У відповідності до п.п. 18.1. та 18.2. договору, договір набуває чинності з моменту його підписання і діє на протязі двадцяти років і буде продовжений на наступні п»ять років, якщо за шість місяців до його закінчення кожна із сторін не заявить інше. Договір втрачає силу в разі завершення терміну його дії або при достроковому припиненні.

Як вбачається із матеріалів справи, договір № 35/4 про спільну діяльність в Прилуцькому нафтогазопромисловому районі від 19.01.1999р. є на даний час чинним і продовжує діяти. Доказів, які підтверджують його дострокове розірвання, припинення чи визнання недійсним ( нікчемним) сторонами суду не надано.

Згідно ст. 1130 Цивільного кодексу України, за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов'язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові.

В статті 9 договору сторони визначили, що вуглеводні, видобуті на об'єкті робіт, розподіляються на базові і додаткові вуглеводні.

Базові вуглеводні -це обсяги видобутку вуглеводнів, що видобуваються в межах рівнів, існуючих на момент включення об'єкту робіт до програми спільної діяльності, або підписання планів робіт (Базові рівні). Базові рівні визначаються з врахуванням природного (закономірного) зниження видобутку вуглеводнів і фіксуються в відповідних документах. Базові вуглеводні є власністю ПАТ „Укрнафта".

Додаткові вуглеводні - це понадбазові обсяги видобутку вуглеводнів, досягнені в результаті спільної діяльності учасників договору і приходуються на окремому балансі спільної діяльності у випадку розподілу прибутку.

Пунктом 4.1. договору № 35/4 від 19.01.1999 року передбачено, що юридичною особою, від імені якої ведеться Спільна Діяльність, Учасниками визначається Підприємство. Вся фактична організаційна, фінансова і виробничо-комерційна діяльність з виконання договору здійснюється Виконавчою Дирекцією під контролем Комітету з управління.

Пунктами 13.1., 13.2. Договору № 35/4 від 19.01.1999 року визначено, що ведення спільних справ, пов'язаних з його виконанням, покладено на Виконавчу Дирекцію, посадові особи якої, згідно з п.п. 13.4. та 13.8. Договору № 35/4, знаходяться у трудових відносинах з Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" у складі нафто-газовидобувного управління (НВГУ "Чернігівнафтогаз").

Нафтогазовидобувне управління „Чернігівнафтогаз" ПАТ „Укрнафта" у відповідності з Положенням про НГВУ „Чернігівнафтогаз", угодою від 28.01.1999р. про внесення змін до договору про спільну діяльність, наказом ВАТ „Укрнафта" від 17.05.1999р. № 74, Положення про виконавчу дирекцію спільної діяльності в Прилуцькому нафтогазопромисловому районі, довіреністю від 14.04.2011р. № юр-465/д уповноважене представляти інтереси ПАТ „Укрнафта" в господарському суді.

Підпунктом 14.1.139. п. 14.1. ст. 14 та п. 153.14. ст. 153 Податкового кодексу України встановлено, що для цілей оподаткування дві чи більше особи, які здійснюють спільну діяльність без утворення юридичної особи, вважаються окремою особою у межах такої діяльності.

Облік результатів спільної діяльності ведеться платником податку, уповноваженим на це іншими сторонами згідно з умовами договору, окремо від обліку господарських результатів такого платника податку.

Відповідно до пунктів 1.5., 1.6. Порядку ведення податкового обліку та складання податкової звітності результатів спільної діяльності на території України без створення юридичної особи, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11.07.1997р. № 234, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.1997р. за № 308/2112 (чинного на момент укладення між сторонами договору про спільну діяльність), податкові органи ведуть облік договорів на підставі копій цих договорів, які після їх укладення направляються платником податку до державної податкової адміністрації за його місцезнаходженням.

При взятті на облік договору у державній податковій адміністрації йому присвоюється обліковий номер. Копія договору зберігається в особовій справі платника податку.

Відповідно до умов договору та рішень його учасників, платником податків визначено нафтогазовидобувне управління (НГВУ "Чернігівнафтогаз") ВАТ "Укрнафта", яке з метою виконання цих функцій, Прилуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією додатково зареєстровано за реквізитами: НГВУ "Чернігівнафтогаз" спільна діяльність за Договором № 35/4, та було взято на облік 01.04.1999р. за реєстраційним (обліковим) номером 534663345.

Для обслуговування спільної діяльності в ПАТ "Сітібанк" м. Київ, МФО 300584 відкрито розрахунковий рахунок № 26002200143019, код ЄДРПОУ 534663345, на якому акумулюються доходи від спільної діяльності і з якого здійснюються розрахунки у процесі її здійснення, у тому числі сплата податків та зборів (обов'язкових платежів).

Суб'єкти господарювання, які є учасниками Договору № 35/4 про спільну діяльність в Прилуцькому нафтогазопромисловому районі від 19.01.1999 року, від імені і за рахунок яких діє платник податків НГВУ "Чернігівнафтогаз" спільна діяльність за договором № 35/4, реєстраційний (обліковий) номер 534663345, вносять до Державного бюджету України рентну плату за нафту, газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні. При цьому права на користування надрами родовищ, на яких здійснюється спільна діяльність, належать учаснику договору 35/4 ВАТ "Укрнафта", і це відповідає вимогам статті 49 Закону України "Про нафту і газ".

Як вбачається з матеріалів справи, 05.11.2012 року відповідачем на адресу позивача було надіслано лист №89 (а.с.34), в якому повідомляється, що відповідачем прийнято рішення здійснити починаючи з 1 червня 2011 року по 30 листопада 2012 року нарахування та сплату рентної плати за нафту, що видобувається при здійсненні спільної діяльності за договором №35/4 на родовищах з важковидобувними та виснаженими запасами. Прийняте рішення відповідач обґрунтував тим, що Податковий кодекс України не містить норм прямої дії, які дають підстави використовувати ставку рентної плати нуль гривень за одиницю обсягу додаткового видобутку відповідної вуглеводної сировини при реалізації діючих інвестиційних проектів, а відповідно до положень ст. 258 Податкового кодексу України, ставка рентної плати нуль може використовуватись лише за умови затвердження нових інвестиційних проектів, тобто раніше надана гарантія інвестиційної діяльності на родовищах з важковидобуваними та виснаженими запасами де-факто скасована.

У відповідь на лист відповідача №89 від 05.11.2012 року, позивач - ТОВ „Картон Трейдінг Україна" листом №521-11/12 від 12.11.2012 року (а.с.37) категорично заперечив стосовно висловленої відповідачем позиції у питанні нарахування та сплати рентної плати та зазначив, що положення Податкового кодексу України не дають підстав заперечувати, що платник НГВУ „Чернігівнафтогаз" спільна діяльність за договором №35/4 у порядку надання гарантій для здійснення інвестиційної діяльності звільнений від рентної плати за додатково видобуті нафту і газ понад базові обсяги протягом усього періоду експлуатації визначених родовищ з важковидобувними та виснаженими запасами. Правомірність використання положень зазначеного Указу Президента України „Про заходи щодо залучення інвестицій для до розробки нафтових родовищ із важковидобувними та виснаженими запасами" від 17.06.1996 року №433/96 при визначенні податкових зобов'язань по сплаті рентної плати за нафту, що видобута з Прилуцького, Гнідинцівського, Малодівицького, Богданівського та Щурівського, Скороходівського родовищ підтверджується положеннями постанови Вищого господарського суду України від 22.02.2012 року у справі №20/29(11/149(6/131)). За таких обставин, позивач просив відповідача переглянути прийняте ним рішення щодо нарахування та сплати рентної плати за нафту, що видобувається при здійсненні спільної діяльності за договором №35/4 з раніше визначених родовищ з важковидобувними та виснаженими запасами.

Відповідач, листом №93 від 19.11.2012 року (а.с.38) повідомив позивача, що в умовах відсутності у Податковому кодексі прямої вказівки щодо використання ставки рентної плати нуль гривень за одиницю обсягу додаткового видобутку відповідної вуглеводної сировини при реалізації діючих інвестиційних проектів, буде змушений нарахувати рентну плату згідно з рішенням, зазначеним у листі №89 від 05.11.2012 року (а.с.34), а донарахування рентної плати з червня 2011 року по 30 жовтня 2012 року буде здійснено шляхом внесення змін до податкової звітності.

Спір у даній справі виник у зв'язку з тим, що відповідач своїм листом №89 від 05.11.2012 року (а.с.34) надав позивачу розрахунки розміру рентної плати за нафту за період 01 червня 2011 року по 31 грудня 2011р.та з 01 січня 2012р. по 31 жовтня 2012 року включно, яка могла б бути нарахована та сплачена з свердловин, що належать до важковидобувних родовищ посилаючись на ту обставину, що прийняте ним рішення щодо здійснення нарахування та сплату рентної плати за нафту, що видобувається починаючи з 01.06.2011 року по жовтень 2012 року при здійсненні спільної діяльності з раніше визначених родовищ з важковидобувними та виснаженими запасами за договором №35/4, прийняте виходячи з внесених змін до ст. 256 Податкового кодексу України.

Проаналізувавши матеріали справи та вислухавши пояснення представників сторін, суд доходить висновку, що дії відповідача щодо нарахування та сплати рентної плати за додаткові, понад базові обсяги нафти, що видобуті у процесі здійснення спільної діяльності за період, починаючи з 01 червня 2011 року по жовтень 2012 року включно, є неправомірними з наступних підстав:

Так, рентна плата за нафту і природний газ, що видобуваються в Україні, була встановлена Указом Президента України "Про встановлення рентної плати за нафту і природний газ, що видобуваються в Україні" від 21.12.1994 р. № 785/94.

Протягом 1995-1998 років діяли ставки рентної плати, що згідно з пунктом 2 даного Указу, затверджувалися Міністерством економіки України, Міністерством фінансів України разом з Державним комітетом України по нафті і газу. З 1999 року до 2006 року включно ставки рентної плати встановлювалися законами про Держаний бюджет України на відповідний рік.

З метою стимулювання збільшення видобутку нафти і газу на родовищах із важковидобувними та виснаженими запасами та залучення інвестицій для дорозробки таких родовищ, Президентом України був прийнятий Указ "Про заходи щодо залучення інвестицій для дорозробки нафтових родовищ із важковидобувними та виснаженими запасами " від 17.06.1996 р. № 433/96.

Пунктом 1 Указу Президента України від 17.06.1996 р. № 433/96 було встановлено, що видобувні підприємства звільняються від рентної плати за додатково видобуті нафту і газ понад базові обсяги на родовищах, визначених Кабінетом Міністрів України як родовища з важковидобувними та виснаженими запасами, протягом усього періоду експлуатації зазначених родовищ.

При цьому термін "базові обсяги" означає обсяги видобутку нафти і газу, що повинні досягатися видобувним підприємством із використанням існуючих на родовищі виробничих потужностей, техніки та технологій. Базові обсяги встановлюються Державним комітетом нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України та зазначаються в ліцензії на експлуатацію родовища, яка видається видобувному підприємству.

За видобуті нафту і газ у межах базових обсягів здійснюються всі обов'язкові платежі згідно з чинним законодавством України.

З огляду на те, що ст. 18 Закону України «Про інвестиційну діяльність» держава гарантує стабільність умов здійснення інвестиційної діяльності, додержання прав і законних інтересів її суб'єктів, суд проаналізувавши положення прийнятого Президентом України Указу «Про заходи щодо залучення інвестицій для до розробки нафтових родовищ із важковидобувними та виснаженими запасами»відзначає, що зазначений Указ Президента України від 17.06.1996 р. № 433/96, на момент його прийняття, стимулював залучення інвестицій в дорозробку нафтових родовищ шляхом гарантування звільнення від рентної плати за додатково видобуті нафту і газ понад базові обсяги протягом усього періоду експлуатації зазначених родовищ, визначених Кабінетом Міністрів України як родовища з важковидобувними та виснаженими запасами. Цей період обмежується встановленням базових обсягів видобутку вуглеводнів на строк, що не перевищує період дії ліцензії на експлуатацію родовища (спеціального дозволу на користування надрами згідно чинного законодавства).

Відповідно до Указу Президента України від 17.06.1996р. № 433/96 „Про заходи щодо залучення інвестицій для дорозробки нафтових родовищ з важковидобувними та виснаженими запасами" постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.2000р. № 699 «Про визначення нафтових родовищ з важковидобувними та виснаженими запасами»було визначено нафтові родовища згідно з додатком такими, що належать до родовищ з важковидобувними та виснаженими запасами. До таких родовищ були віднесені наступні родовища Чернігівської області: Прилуцьке, Гнідинцівське, Малодівицьке, Богданівське, Щурівське, Скороходівське.

Вказаною постановою Кабінету Міністрів України № 699 від 24.04.2000р. було визначено базові обсяги видобутку нафти на період 1999-2019 роки, встановлені Міністерством палива та енергетики України.

На визначених в Постанові Кабінету Міністрів України № 699 від 24.04.2000р. родовищах видобування нафти та газу ведеться в рамках здійснення власної діяльності ВАТ "Укрнафта" його структурної одиницею НГВУ "Чернігівнафтогаз", а також в рамках спільної діяльності товариства та ВАТ "Укрнафта" за вказаним договором № 35/4 про спільну діяльність від 19.01.1999р.

Згідно з умовами договору № 35/4 про спільну діяльність від 19.01.1999р. базові обсяги видобутку нафти та газу (базові вуглеводні) є власністю ВАТ "Укрнафта" тобто продукція, яка отримана при здійсненні спільної діяльності, є додатковою - понад базовою. Виключення складають випадки коли фактичні обсяги видобутку нафти по окремих родовищах є нижчими базових, що вказані в Постанові Кабінету Міністрів України № 699 від 24.04.2000р.

Постанова Кабінету Міністрів України № 699 від 24.04.2000р. дала підстави для застосування положень Указу Президента України від 17.06.1996р. № 433/96 при нарахуванні та сплаті рентної плати за нафту, видобуту на вказаних родовищах понад встановлені базові обсяги. З вступом у дію Постанови Кабінету Міністрів України № 699 від 24.04.2000р. (з травня 2000 року) рентна плата нараховувалась лише на базові обсяги видобутку нафти з Прилуцького, Гнідинцівського, Малодівицького, Богданівського, Щурівського, Скороходівського родовищ і сплачувалась платником податків НГВУ "Чернігівнафтогаз".

Поняття розміри та порядок сплати рентних платежів за нафту, природний газ і газовий конденсат в України, починаючи з 2004 року визначалися Законом України "Про рентні платежі за нафту, природний газ і газовий конденсат". Згідно з абзацом 4 ст. 11 цього Закону, від оподаткування рентними платежами за нафту, природний газ і газовий конденсат звільняються обсяги нафти, природного газу і газового конденсату, видобуті з родовищ, затверджених Кабінетом Міністрів України як такі, що мають важко видобувні та виснажені запаси.

Як вбачається з матеріалів справи, до квітня 2005 року, відповідач не здійснював нарахування рентної плати на додаткові (понад базові) обсяги нафти, видобутої у процесі спільної діяльності з Прилуцького, Гнідинцівського, Малодівицького, Богданівського, Щурівського та Скороходівського родовищ.

Починаючи з квітня 2005 року по серпень 2007 року відповідач здійснив нарахування рентної плати на додаткові (понад базові) обсяги нафти, видобутої у процесі спільної діяльності з Прилуцького, Гнідинцівського, Малодівицького, Богданівського, Щурівського та Скороходівського родовищ.

Проте, рішенням господарського суду Чернігівської області від 28.05.2008 року у справі № 18/147(6/192) (а.с.135-139), визнано такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства дії відкритого акціонерного товариства „Укрнафта" в особі НВГУ „Чернігівнафтогаз" ВАТ „Укрнафта" по сплаті рентної плати в сумі 54238634,26 грн. за обсяги нафти, видобутої у процесі спільної діяльності за договором від 19.01.99р. протягом квітня 2005 року по березень 2007 року. Дане судове рішення набрало законної сили.

Рішенням господарського суду Чернігівської області від 19.11.2007 року у справі №6/356 (а.с.140-147) визнано дії відкритого акціонерного товариства „Укрнафта" в особі НВГУ „Чернігвнафтогаз" ВАТ „Укрнафта" (спільна діяльність за Договором № 35/4) по сплаті рентної плати у сумі 23956445,88 грн. за обсяги нафти і газу, видобутих у процесі спільної діяльності за Договором № 35/4 у період з квітня 2007 року по серпень 2007 року такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, та зобов'язано відкрите акціонерне товариство „Укрнафта" в особі НВГУ „Чернігівнафтогаз" ВАТ „Укрнафта" (спільна діяльність за Договором № 35/4) вжити дії щодо коригування податкових зобов'язань за період з квітня по серпень 2007 року по сплаті рентної плати за обсяги нафти і газу, видобутих у процесі спільної діяльності за Договором № 35/4. Рішення набрало законної сили.

В період з червня по листопад 2008 року відповідач здійснював нарахування рентної плати на додаткові (понад базові) обсяги нафти, видобутої у процесі спільної діяльності з Малодівицького родовища. Проте рішенням господарського суду Чернігівської області від 18 грудня 2008 року по справі № 6/208 (а.с.148-155), залишено в силі постановою Київського апеляційного господарського суду від 17.02.2009 року (а.с.156-162), визнано такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства дії відкритого акціонерного товариства „Укрнафта" в особі НВГУ „Чернігвнафтогаз" ВАТ „Укрнафта" по нарахуванню та сплаті рентної плати в сумі 107093,00 грн. за обсяги нафти і газу, видобутих у процесі спільної діяльності за договором № 35/4 у листопаді 2008 року. Рішення набрало законної сили.

Рішенням господарського суду Чернігівської області від 10.12.2009р. по справі №11/179 (а.с.163-169), визнано дії ВАТ „Укрнафта" в особі відкритого акціонерного товариства „Укрнафта" нафтогазовидобувного управління „Чернігівнафтогаз" (Спільна діяльність за Договором № 35/4) щодо прийняття рішення (лист від 12.01.09р. вих. № 15) по нарахуванню та сплаті рентної плати за обсяги нафти і газу видобутих у процесі спільної діяльності за договором № 35/4 у період починаючи з січня 2009 року такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства. Дане судове рішення не оскаржувалося та набрало законної сили.

Рішенням господарського суду Чернігівської області від 17.06.2011р. по справі № 20/29 (11/149(6/131)) (а.с.170-176), визнано дії відкритого акціонерного товариства „Укрнафта" нафтогазовидобувного управління „Чернігівнафтогаз" (Спільна діяльність за Договором № 35/4) щодо нарахування рентної плати за обсяги нафти і газу видобутих у процесі спільної діяльності за договором № 35/4 у період починаючи з 16 червня 2010р. по 31 грудня 2010 р. такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства. Постановою Київського апеляційного господарського суду від 12.12.2011р. (а.с.177-173) та постановою Вищого господарського суду України від 22.02.2012р. (а.с.184-187) дане судове рішення залишено без змін.

Рішенням господарського суду Чернігівської області від 15.07.2011р. по справі № 18/75 визнано такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства дії публічного акціонерного товариства „Укрнафта" нафтогазовидобувного управління „Чернігівнафтогаз" (Спільна діяльність за Договором № 35/4) по нарахування рентної плати за обсяги нафти, видобутої у процесі спільної діяльності за договором від 19.01.1999р. № 35/4 протягом січня 2011р. -травня 2011 року включно. Дане судове рішення не оскаржувалось і набрало законної сили.

Вищевказані судові рішення ґрунтувалися в тому числі на висновку про те, що гарантії, надані для всього періоду експлуатації Прилуцького, Гнідинцівського, Малодівицького, Богданівського, Щурівського, Скороходівського родовищ, згідно з Указом Президента України „По заходи щодо залучення інвестицій для дорозробки нафтових родовищ з важковидобувними та виснаженими запасами" від 17.06.1996р. № 433/96 та Постановою Кабінету Міністрів України „Про визначення нафтових родовищ з важковидобувними та виснаженими запасами" від 24.04.2000р. № 699, продовжують діяти, оскільки стосовно них зберігається дія норми останнього речення абзацу 4 частини 1 статті 19 Закону України "Про інвестиційну діяльність" від 18 вересня 1991 року № 1560-XII про те, що державні гарантії захисту інвестицій не можуть бути скасовані або звужені стосовно інвестицій, здійснених у період дії цих гарантій.

Державні гарантії захисту інвестицій були звужені згідно з Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з метою усунення випадків ухилення окремих підприємств, створених за участю іноземних інвесторів, від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів)" від 20.12.2001р. № 2899-III шляхом обмеження поняття державних гарантій захисту інвестицій виключенням із нього питань сплати ними податків, зборів (обов'язкових платежів). Тобто, це відбулося після того, як на умовах Указу Президента України від 17.06.1996р. № 433/96 та Постанови Кабінету Міністрів України від 24.04.2000р. № 699 розпочалася інвестиційна діяльність на Прилуцькому, Гнідинцівському, Малодівицькому, Богданівському, Щурівському, Скороходівському родовищах і позивач вже здійснив свої інвестиції в обсягах, що були обумовлені договором і спільними рішеннями його учасників.

Визнання Закону України "Про рентні платежі за нафту, природний газ і газовий конденсат" таким, що втратив чинність, як і наступне введення в дію Податкового кодексу України не відміняє дію гарантії, що надана згідно з Указом Президента України від 17.06.1996р. № 433/96 та Постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.2000р. № 699 і полягає у звільненні від рентної плати за додатково видобуту нафту понад базові обсяги на Прилуцькому, Гнідинцівському, Малодівицькому, Богданівському, Щурівському, Скороходівському родовищах, визначених Кабінетом Міністрів України як родовища з важковидобувними та виснаженими запасами, протягом усього періоду експлуатації зазначених родовищ.

Крім того, відповідно до Указу Президента України від 17.06.1996р. № 433/96, встановлення базових обсягів передбачається для видобувного підприємства на період дії ліцензії на експлуатацію родовища (спеціального дозволу на користування надрами згідно чинного законодавства), що позбавляє видобувне підприємство підстав для звільнення від рентної плати після закінчення дії відповідного дозволу. Такі підстави можуть виникнути лише у випадку нового затвердження базових обсягів видобутку.

Як вбачається із наданих позивачем до матеріалів справи ліцензій, а саме: № 1622 від 27.10.1998р. на видобування/експлуатацію/ Богданівського родовища з терміном дії 20 років; № 1563 від 31.08.1998р. на видобування/експлуатацію/ Гнідинцівського родовища з терміном дії 20 років; № 1439 від 22.06.1998р. на видобування/експлуатацію/ Прилуцького родовища з терміном дії 20 років; № 1596 від 05.10.1998р. на видобування/експлуатацію/ Малодівицького родовища з терміном дії 20 років; № 2031 від 11.11.1999р. на видобування/експлуатацію/ Скороходівського родовища з терміном дії 20 років; № 1736 від 05.02.1999р. на видобування/експлуатацію/ Щурівського родовища з терміном дії 20 років, вони видані ВАТ "Укрнафта" (НГВУ "Чернігівнафтогаз") та отримані відповідачем під час дії Указу Президента України від 17.06.1996р. № 433/96 та продовжують діяти як у спірному періоді так і на майбутнє.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Вищого господарського суду України від 20.04.2011р. по справі № 11/149 (6/131) та від 22.02.2012 року по справі №20/29(11/149(6/131)) за позовом ТОВ „Карлтон Трейдінг Україна" до ВАТ „Укрнафта" в особі Нафтогазовидобувного управління „Чернігівнафтогаз" про визнання дій такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства .

Відповідно до ч. 2 ст. 35 Господарського процесуального кодексу України, факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.

Виходячи з викладеного, господарський суд прийшов до висновку, що дії відповідача щодо нарахування та сплати рентної плати за додаткові, понад базові обсяги нафти, що видобуті у процесі здійснення спільної діяльності за період, починаючи з 01 червня 2011 року по жовтень 2012 року включно, є неправомірними та порушують права позивача, як інвестора, а відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.

Оскільки спір виник у зв'язку з неправомірними діями відповідача, то відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України та ст. 4 Закону України „Про судовий збір" від 08.07.2011 року № 3674-VI, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір в розмірі 1073,00 грн.

У відповідності до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір з позовних заяв немайнового характеру, які подаються до господарського суду, сплачується в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законом станом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява подається до суду. Розмір мінімальної заробітної плати на 01.01.2012р. склав 1073 грн., позивач з позовною заявою звернувся до суду 04.12.2012р. та згідно платіжного доручення № 3675 від 29.11.2012р. сплатив судовий збір в сумі 1118,00 грн.

А тому, відповідно до ст. 7 Закону України «Про судовий збір», позивачу підлягає поверненню з державного бюджету надлишково сплачений судовий збір в сумі 45 грн., згідно платіжного доручення №3675 від 29.11.2012 року.

Керуючись ст. ст. 11, 202, 205, 1130,1131 Цивільного кодексу України; ст.ст. 173, 174, 175 Господарського кодексу України; ст.ст. 14, 153 Податкового кодексу України, ст.ст. 4,7 Закону України „Про судовий збір", ст. ст. 22, 35, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати дії публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в особі нафтогазовидобувного управління "Чернігівнафтогаз" Спільна діяльність за договором №35/4 від 19.01.1999 року щодо нарахування та сплати рентної плати за додаткові, понад базові обсяги нафти, що видобуті у процесі здійснення спільної діяльності за період, починаючи з 01 червня 2011 року по жовтень 2012 року включно, неправомірними.

3. Стягнути з публічного акціонерного товариства „Укрнафта", пров. Нестеровський, 3-5, м. Київ, 04053, в особі: ПАТ "Укрнафта" нафтогазовидобувне управління "Чернігівнафтогаз" Спільна діяльність за Договором №35/4, вул. Вокзальна, 1, м. Прилуки, Чернігівська область, 17500 (р/р 26002200143019 в ПАТ „Сітібанк" м. Київ, МФО 300584, код 534663345) на користь товариства з обмеженою відповідальністю „Карлтон Трейдінг Україна", 01133, м. Київ, пров. Лабораторний, 3 (п/р 26002200140001 в ПАТ „Сітібанк" м. Київ, МФО 300584, код 25662676, ІПН 256626726553) 1073,00 грн. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

4. Повернути товариству з обмеженою відповідальністю „Карлтон Трейдінг Україна", 01133, м. Київ, пров. Лабораторний, 3 (п/р 26002200140001 в ПАТ „Сітібанк" м. Київ, МФО 300584, код 25662676, ІПН 256626726553) з державного бюджету (рахунок 31217206783002 ГУ ДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592, код 38054398, отримувач -УК у м. Чернігові/м. Чернігів 22030001) надлишково сплачений судовий збір в сумі 45 грн., згідно платіжного доручення №3675 від 29.11.2012 року, оригінал якого знаходиться в матеріалах справи № 5028/12/67/2012 господарського суду Чернігівської області.

Це рішення є підставою для повернення надлишкового сплаченого судового збору.

СУДДЯ Л.М.Лавриненко