Рішення № 28128747, 17.12.2012, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
17.12.2012
Номер справи
29пд/5014/2654/2012
Номер документу
28128747
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ______

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

17.12.12 Справа № 29пд/5014/2654/2012

За позовом: Регіонального відділення Фонду

державного майна України

по Луганській області, м. Луганськ,

до відповідача: Приватного акціонерного товариства

«Брянківське управління

шахтобудмеханізації», м. Брянка

Луганської області,

треті особи, які не заявляють

самостійних вимог на предмет

спору на стороні позивача: ОСОБА_1,

м. Брянка Луганської області,

ОСОБА_2,

м. Брянка Луганської області,

третя особа, яка не заявляє

самостійних вимог на предмет

спору на стороні відповідача: Виконавчий комітет

Брянківської міської ради,

м. Брянка Луганської області,

про зобов'язання виконати умови

договору купівлі -продажу надавши

право мешканцям житлових будинків

на приватизацію займаних ними

квартир.

Суддя Якушенко Р.Є.,

секретар судового засідання: Колпакова Г.О.,

в присутності представників

сторін:

від позивача: Гавриш Ю.К., заступник начальника відділу

контрольно -ревізійної роботи, аудиту

та юридичного забезпечення, довіреність

№ 17-08 ВІД 06.04.2012;

від відповідача: Фомін А.В., паспорт НОМЕР_1, видан

Брянківським МВ УМВС України в Луганській

області 26.11.1997, керівник згідно довідки

ЄДР АБ 073977;

від третіх осіб: ОСОБА_1, паспорт НОМЕР_2, видан

Брянківським МВ УМВС України в Луганській

області 26.04.1997;

ОСОБА_2., паспорт НОМЕР_3, видан

Брянківським МВ УМВС України в Луганській

області 27.12.1999.

У судовому засіданні 06.12.2012 згідно статті 77 Господарського процесуального кодексу України було оголошено перерву до 17.12.2012 до 12 год. 30 хвил.

Відповідно до статей 44, 811 Господарського процесуального кодексу України до початку розгляду справи не заявлено вимоги про фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Обставини справи: 19.10.2012 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Луганській області (далі -РВ ФДМ України по Луганській області, позивач у справі) звернулося до господарського суду Луганської області з позовом до Приватного акціонерного товариства «Брянківське управління шахтобудмеханізації»(далі -ПрАТ «БУШБМ», відповідача у справі) з вимогами:

- зобов'язати відповідача виконати пункт 11 договору купівлі -продажу від 12.04.1994, надавши право мешканцям житлових будинків, розташованих за адресою: АДРЕСА_1, № 14, № 14«а», № 15, АДРЕСА_2, на приватизацію займаних ними квартир.

Позивач посилаючись на положення пункту 2.XI Плану приватизації державного майна орендованого підприємства Брянківського управління шахтобудмеханізації та умови договору купівлі -продажу державного майна від 12.04.1994, обґрунтовує свої вимоги невиконанням відповідачем пункту 11 договору купівлі -продажу, відмовляє мешканцям житлових будинків, зазначених у позові, в приватизації квартир, незважаючи на те, що таке право мешканців закріплено в Плані приватизації та договорі купівлі -продажу.

У судовому засіданні 06.12.2012 позивач подав заяву про уточнення позовних вимог, якою уточнює позовні вимоги та просить суд:

- зобов'язати відповідача виконати пункт 11 договору купівлі -продажу від 12.04.1994, надавши право на приватизацію квартир мешканцям житлових будинків, розташованих за адресами: АДРЕСА_1, № 14, № 14«а», № 15, АДРЕСА_2, яким розподілені квартири в порядку черговості надання громадянам жилих приміщень до 10.07.2006.

Вказаною заявою позивач не порушив вимог статті 22 Господарського процесуального кодексу України (далі -ГПК України) не змінив ні підстав, ні предмету позову, а тому суд приймає її як конкретизацію заявлених вимог.

Приватне акціонерне товариство «Брянківське управління шахтобудмеханізації» (далі -ПрАТ «БУШБМ») відповідач у справі, подав відзив на позов від 05.11.2012№ 797, в якому проти заявлених вимог заперечує з наступних підстав.

По -перше, позивачем пропущено строк позовної давності, визначений статтею 257 Цивільного кодексу України (далі -ЦК України).

По -друге, житловий фонд приватної власності не підлягає приватизації в порядку визначеному Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду». В своєму позові позивач помилково застосовує цей закон.

По -третє, позивач своїм розпорядженням від 05.11.2007 № 105 визнав, що ПрАТ «БУШБМ»є власником житлових будинків по АДРЕСА_1, № 14, № 14«а», № 15, АДРЕСА_2.

Розпорядженням позивача від 21.07.2004 № 88 «Щодо передачі державного майна у комунальну власність»визначено передати державний житловий фонд, який перебуває на балансі Закритого акціонерного товариства «БУШБМ»до комунальної власності м. Брянка.

Розпорядженням позивача від 05.11.2007 № 105 «Про втрату чинності розпорядження від 21.07.2004 № 88»визначено, що розпорядження позивача від 21.07.2004 № 88 втратило чинність.

Підставою для прийняття розпорядження № 105 від 05.11.2007 є:

- рішення господарського суду Луганської області від 17.04.2006, постанови Луганського апеляційного господарського суду від 10.07.2006, постанови Вищого господарського суду України від 05.10.2006 у справі № 16/117пн про визнання права власності на спірні будинки за ЗАТ «БУШБМ» та набрання цими судовими актами законної сили.

По - четверте, при розгляді господарськими судами України справи № 16/117пн РВ ФДМ України по Луганській області не заперечувало проти визнання права власності за ПрАТ «БУШБМ»на житлові будинки по АДРЕСА_1, № 14, № 14«а», № 15, АДРЕСА_2.

Повноваження щодо визначення юридичної долі майна ПрАТ «БУШБМ»належить тільки ПрАТ «БУШБМ». Законодавством заборонено втручатися у господарську діяльність підприємства, не інакше як на підставах визначених законами України.

ОСОБА_1, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, у судовому засіданні надала відзив на позов, в якому вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з підстав викладених у відзиві, зокрема, зазначила, що спірні будинки є державною власністю на підставі рішення господарського суду Луганської області № 15/379пн від 03.10.2005, яке набрало законної сили.

Відповідач грубо порушує пункт 11 договору купівлі -продажу державного майна укладеного між сторонами за позовом. Відповідач узгодив, викладені в цьому пункті умови та зобов'язався виконати всі умови плану приватизації у повному обсязі, включаючи розподілення квартир між жильцями з наступною приватизацією.

Крім того, ОСОБА_1 надала пояснення щодо участі Брянківської виправної колонії № 11 (раніше УЛ 314/11) в будівництві житлових будинків у АДРЕСА_1, № 14«а»та № 15 у співвідношенні 50 х 50 (замовник колонія, підрядник -орендоване підприємство БУШСМ). Після закінчення будівництва цих будинків у 1993 році квартири були розподілені та заселені працівниками установи згідно спільних рішень адміністрації та профспілкового комітету від 21.09.1992 № 15, від 17.11.1993 № 28 та № 1 від 04.01.1994 -всього 24 квартири по 12 квартир у кожному будинку (виписки із протоколів залучені до матеріалів справи).

Також залучено до матеріалів справи ксерокопії актів вводу в експлуатацію житлових будинків по АДРЕСА_1, № 15«а»та АДРЕСА_1, № 14«а», затверджених заступником начальника УВД Луганської області 29.12.1993.

ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, у судовому засіданні надав відзив на позов, в якому просить захистити права громадян та задовольнити позов РВ ФДМ України по Луганській області.

Обґрунтовуючи свої доводи, зокрема, вказав, що йому надано 2-х кімнатну квартиру в будинку № 14«а»по АДРЕСА_1.

Відповідач приховав від мешканців квартир та від органів приватизації м. Брянки «План приватизації державного майна БУШБМ», на звернення громадян з приводу приватизації квартир відмовляв. На його заяву, він також отримав відмову в приватизації квартири, що підтверджується листом № 526 від 11.07.2006.

Відповідач привласнив державні квартири і порушив його право та права інших громадян на приватизацію квартири.

Відповідач систематично порушує законодавство України. На звернення мешканців відмовляє в наданні довідок для комунальних служб та оформлення субсидій, відмовляє в реєстрації місця проживання дітей, які вертаються до батьківської оселі після закінчення навчання, шантажем та погрозами примушує підписувати кабальні договори оренди. Незгодних відповідач вирішив виселяти. В міському суді м. Брянки зареєстровані заяви на виселення сімей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 з будинку № 14«а», а також ОСОБА_5 з будинку № 14.

Виконавчий комітет Брянківської міської ради (далі -ВК Брянківської міської ради), третя особа у справі, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача, подав відзив на позов, в якому підтримує позовні вимоги, посилаючись на норми Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», вважає, що висновки позивача про порушення норм чинного законодавства ПрАТ «БУШБМ»відповідають дійсності, зокрема, відповідачем безпідставно не виконано розпорядження позивача у справі № 88 від 21.07.2004 про передачу державного житлового фонду, який перебував на балансі ЗАТ «БУШБМ»до комунальної власності м. Брянка, а саме: житлові будинки, що розташовані за адресами: м. Брянка, АДРЕСА_1 №14, № 14«а», № 15, АДРЕСА_2

Дослідивши подані сторонами докази, вислухавши учасників судового процесу, суд

В С Т А Н О В И В:

Відповідно до наказу № 201 від 27.12.1989 Державного шахтобудівельного тресту «Стахановшахтобуд»з 01.01.1990 створено Орендне підприємство на базі Брянківського УШБМ та укладено договір на умовах оренди майна треста «Стахановшахтобуд»необхідного для самостійного здійснення господарської діяльності Брянківському управлінню шахтобудмеханізації (а.с.1-4,т.2).

Згідно Статуту, зареєстрованому рішенням виконавчого комітету Брянківської міської ради від 19.11.1991, орендне підприємство Брянківське управління шахтобудмеханізації є правонаступником майнових прав Державного підприємства Брянківське управління шахтобудмеханізації (а.с.15,т.2).

РВ ФДМ України по Луганській області, позивачем у справі, була здійснена приватизація державного майна Орендного підприємства Брянківського управління шахтобудмеханізації, в результаті якої було створено Закрите акціонерне товариство «Брянківське управління шахтобудмеханізації», Статут якого зареєстровано рішенням комісії з підприємницької діяльності при виконавчому комітеті Брянківської міської ради народних депутатів № 46/2 від 07.12.1994 (а.с.5-14,т.2).

16.03.2011 здійснено державну реєстрацію змін до установчих документів відповідно до яких змінено назву товариства на Приватне акціонерне товариство «Брянківське управління шахтобудмеханізації», відповідача у справі (а.с.42,т.1).

Із матеріалів справи вбачається, що наказом РВ ФДМ України по Луганській області від 23.11.1993 № 737 був затверджений акт оцінки вартості державного майна Орендного підприємства Брянківське управління шахтобудмеханізації. Згідно з пунктом 17.4 вартість державного житлового фонду виключається з вартості цілісного майнового комплексу, що підлягає приватизації (а.с.8-9,т.1).

Наказом РВ ФДМ України по Луганській області від 29.03.1994 № 393 був затверджений План приватизації державного майна Орендного підприємства Брянківського управління шахтобудмеханізації (а.с.11-19,т.1).

В пункті 2.XI Плану приватизації визначено перелік об'єктів державного житлового фонду:

- 24-х квартирний житловий будинок № 1, розташований у АДРЕСА_1, введено в дію - грудень 1990 року, вартістю 341 тис.крб.;

- 24-х квартирний житловий будинок № 2, розташований у АДРЕСА_1, введено в дію - грудень 1992 року, вартість 29 880 тис.крб.;

- незавершене будівництвом 24-х квартирного житлового будинку № 3, розташованого у АДРЕСА_3, вартість 600 073 тис.крб.;

- незавершене будівництвом 24-х квартирного житлового будинку № 4, розташованого у АДРЕСА_2, вартість 778 135 тис.крб.

Всього: 1 408 229 тис.крб.

В пункті 2.XI Плану приватизації також зазначено, що житло, яке знаходиться на балансі підприємства підлягає приватизації відповідно до законодавства України про приватизацію житла.

Витрати на будівництво житлових будинків № 3 та № 4 здійснені за рахунок державних капітальних вкладень у сумі 1 378 208 крб., а також, на будівництво будинків № 1 та № 2, що здійснені Орендним підприємством у сумі 30 021 крб. (всього на суму 1 408 229 крб.) вилучаються із оцінки цілісного майнового комплексу.

Враховуючи, що готовність житлових будинків складає 80 %, а також виходячи з рішення загальних зборів трудового колективу (протокол № 4 від 21.03.1994) та звернення Ради організації орендарів (лист № 190 від 23.03.1994), приватизаційною комісією прийнято рішення про зняття з вартості цілісного майнового комплексу вартість будівництва житлових будинків за умови виконання організацією орендарів обов'язків щодо завершення будівництва та розподілу квартир між працівниками управління, що перебувають на обліку, з подальшою приватизацією цих квартир мешканцями будинків відповідно до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».

Між РВ ФДМ України по Луганській області як Продавцем, позивачем у справі, та Організацією орендарів Брянківського управління шахтобудмеханізації як Покупцем, правонаступником якого є відповідач у справі, 12.04.1994 був укладений договір купівлі -продажу державного майна (а.с.20,21,т.1).

Згідно з пунктом 11 цього договору Покупець зобов'язаний виконати усі умови, вказані в Плані приватизації, затверджені Продавцем, у повному обсязі та у встановлені строки.

Причиною виникнення спору стало невиконання відповідачем зобов'язань за договором купівлі -продажу щодо виконання пункту 2.XI Плану приватизації стосовно приватизації квартир мешканцями вищезазначених житлових будинків.

Під час розгляду справи судом встановлено, що рішенням загальних зборів трудового колективу, оформленого протоколом № 4 від 21.03.1994, схвалено розроблений План приватизації та направлено його для затвердження в комісію з приватизації (а.с.32,т.2)

23.03.1994 організація орендарів Брянківського управління шахтобудмеханізації, правонаступником якого є відповідач у справі, зверталася до РВ ФДМ України по Луганській області, позивачу у справі, з письмовим зверненням № 190, відповідно до якого зобов'язалася добудувати за рахунок власних коштів житлові будинки № 3 та № 4, розподілити квартири між робітниками управління, що перебувають на обліку з наступною приватизацією цих квартир мешканцями будинків відповідно до Закону України «Про приватизацію житлового фонду»(а.с.31,т.2).

Рішенням Брянківського міськвиконкому від 28.12.1990 № 470 затверджено акт Державної приймальної комісії про прийняття закінченого будівництвом об'єкту в експлуатацію 24-квартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 з СШБУ № 1 трест «СШБ», замовник - БУШБМ (а.с.142-145,т.1), будівництво здійснювало ШБУ -1 треста «Стахановшахтобуд». Кошторисна вартість 391,8/358,4 тис.руб.

На даний час цей будинок має адресу: АДРЕСА_1, 14.

Рішенням виконавчого комітету Брянківської міської ради Луганської області (далі - виконком м. Брянки) від 15.11.1994 № 35 затверджено акт Державної приймальної комісії від 10.11.1994 та дозволено експлуатацію об'єкту - 24-квартирного житлового будинку по АДРЕСА_1 міста Брянки (а.с.135-137,т1).

Згідно цьому акту, замовником будівництва є Брянківське управління шахтобудмеханізації та ДБП комбінату «Луганськшахтобуд»на підставі рішення виконкому м. Брянки від 21.07.1987 № 295 (а.с. 25, 26).

На даний час цей будинок, має адресу: АДРЕСА_1, 15.

Рішенням виконавчого комітету Брянківської міської ради від 23.12.1994 № 398 затверджено акт Державної приймальної комісії від 20.12.1994 та дозволено експлуатацію об'єкту - 59-квартирного житлового будинку, що знаходиться: Мікрорайон-1 міста Брянки, збудованого Брянківським управлінням шахтобудмеханізації ДБП комбінату «Луганськшахтобуд»(а.с.132-134,т.1). Кошторисна вартість - 47 484,138 тис.крб.

Як вбачається з акту, будівництво будинку розпочато на підставі рішення Луганського облвиконкому №159 від 06 05.1981.

На даний час цей будинок має адресу: АДРЕСА_2.

Рішенням Брянківського міськвиконкому від 20.04.1995 року № 111 затверджено акт Державної приймальної комісії та дозволено експлуатацію об'єкту - 24-квартирного житлового будинку, що знаходиться по АДРЕСА_1 міста Брянки, який збудовано ЗАТ «БУШБМ», на підставі рішення Брянківського міськвиконкому №296 від 21.07.1987.

На даний час цей будинок має адресу: АДРЕСА_1, буд.14-а (а.с.138-140, т.1).

21.07.2004 РВ ФДМ України по Луганській області прийнято розпорядження № 88 «Щодо передачі державного майна у комунальну власність», відповідно до пункту 1 якого зобов'язано передати державний житловий фонд, який перебуває на балансі ЗАТ «БУШБМ»до комунальної власності м. Брянка (а.с.69,т.1).

Рішенням господарського суду Луганської області від 17.04.2006 у справі № 16/117пн визнано право власності за Закритим акціонерним товариством «Брянківське управління шахтобудмеханізації», місто Брянка -5, вул. Шахтарської дивізії, 25 Луганської області, ідентифікаційний код 00181438, п/р 2600630120031 у філії ПІБ міста Стаханова, МФО 304353, на наступні житлові будинки:

- будинок №14 (крім житлової квартири №17), який знаходиться за адресою: місто Брянка, АДРЕСА_1 Луганської області;

- будинки №№ 14-а та 15, які знаходяться за адресою: місто Брянка, АДРЕСА_1 Луганської області;

- будинок №21 (крім житлових квартир №№ 3, 10, 11, 24, 33, 36, 37, 51 та 52), який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.

Постановою Луганського апеляційного господарського суду від 10.07.2006 у справі № 16/117пн рішення господарського суду від 17.04.2006 змінено, замість квартири № 11 в будинку АДРЕСА_2 зазначено квартиру № 13. В решті рішення залишено без змін.

Постановою Вищого господарського суду України від 05.10.2006 у справі № 16/117пн постанова Луганського апеляційного господарського суду від 10.07.2006 залишена без змін.

Вказані судові рішення стали підставою для прийняття 05.11.2007 РВ ФДМ України по Луганській області розпорядження № 105 «Про втрату чинності розпорядження РВ ФДМ України по Луганській області від 21.07.2004 № 88 «Щодо передачі державного майна у комунальну власність»(а.с.70,т.1).

КП БТІ Брянківської міської ради на вимогу суду повідомило листом № 496 від 15.11.2012 (а.с.85-87,т.1) про реєстрацію прав власності на житлові будинки за ЗАТ «Брянківське управління шахтобудмеханізації»:

- АДРЕСА_2 (крім житлових квартир №№ 3,10,13,24,33,36,37,51,52,40) на підставі рішення господарського суду Луганської області від 17.04.2006 за № 16/117пн та постанови Луганського апеляційного господарського суду від 10.07.2006 за № 16/117пн (дата реєстрації 13.10.2009);

- м. Брянка, АДРЕСА_1, буд.15 на підставі рішення господарського суду Луганської області від 17.04.2006 за № 16/117пн (дата реєстрації 28.09.2009);

- м. Брянка, АДРЕСА_1, буд.14а на підставі рішення господарського суду Луганської області від 17.04.2006 за № 16/117пн (дата реєстрації 28.09.2009);

- м. Брянка, АДРЕСА_1, буд.14 (крім житлової квартири № 17) на підставі рішення господарського суду Луганської області від 17.04.2006 за № 16/117пн (дата реєстрації 13.10.2009).

Зареєстровано право власності на квартири, розташовані за адресами:

- АДРЕСА_2, кв.3 за ОСОБА_6 на підставі договору дарування від 29.06.2004, посвідченого Брянківським приватним нотаріусом ОСОБА_7 за реєстровим номером 1975 та зареєстрованим БТІ за № 153/5509 02.07.2004;

- АДРЕСА_2, кв.10 за ОСОБА_8 на підставі договору купівлі-продажу від 24.02.2006, посвідченого Брянківським приватним нотаріусом ОСОБА_7 за номером 178 та зареєстрованого БТІ за № 153/5509 14.03.2006;

- АДРЕСА_2, кв.13 за ОСОБА_9, ОСОБА_10 та ОСОБА_11 на підставі свідоцтва про право власності від 27.12.2000 виданого ЗАТ «БУШБМ»та зареєстрованого БТІ за № 153/5509 24.01.2001;

- АДРЕСА_2, кв.24 за ОСОБА_12 на підставі договору купівлі-продажу від 24.05.2004, посвідченого Брянківським приватним нотаріусом ОСОБА_7 за номером 1457 та зареєстрованого БТІ за № 153/5509 24.06.2004;

- АДРЕСА_2, кв.33 за ОСОБА_13 та ОСОБА_14 на підставі договору купівлі-продажу від 29.03.2002, посвідченого Брянківським приватним нотаріусом за номером 700 та зареєстрованого БТІ за № 153/5009 29.03.2002;

- АДРЕСА_2, кв.36 за ОСОБА_15 та ОСОБА_16 на підставі свідоцтва про право власності від 27.12.2000, виданого ЗАТ «БУШБМ»та зареєстрованого БТІ за № 153/5009 17.01.2001;

- АДРЕСА_2, кв.37 за ОСОБА_17 на підставі договору дарування від 15.03.1996, посвідченого Брянківським приватним нотаріусом ОСОБА_18 за номером 218 та зареєстрованого БТІ за № 153/5009 15.03.1996;

- АДРЕСА_2, кв.40 за ОСОБА_19 на підставі рішення Брянківського міського суду від 21.12.2011 за № 2-1501/2011р. та зареєстрованого БТІ № 153/5009 17.01.2012;

- АДРЕСА_2, кв.51 за ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22 та ОСОБА_23 на підставі свідоцтва про право власності від 13.12.1995, виданого ЗАТ «БУШБМ»та зареєстрованого БТІ за № 153/5009 13.12.1995;

- АДРЕСА_2, кв.52 за ОСОБА_24 на підставі рішення Брянківського міського суду від 15.02.2008 за № 2-350/2008р. та зареєстрованого БТІ № 153/5009 13.10.2011;

- АДРЕСА_1, буд.14, кв.17 за ОСОБА_25, ОСОБА_26 та ОСОБА_27 на підставі Свідоцтва про право власності від 27.12.2000, виданого ЗАТ «БУШБМ»та зареєстрованого БТІ за № 153/5009 25.01.2001.

Під час розгляду справи ВК Брянківської міської ради подав письмові пояснення № 260 від 06.12.2012, в яких повідомив, що 26.07.2004 надійшов лист РВ ФДМ України по Луганській області про виконання розпорядження фонду № 88 від 21.07.2004 та здійснення прийому -передачі державного майна, яке знаходиться на балансі ЗАТ «БУШБМ»до комунальної власності м. Брянка.

З метою виконання вказаного розпорядження до голови правління ЗАТ «БУШБМ»Фоміна А.В. був направлений лист від 31.08.2004 № 1174, в якому йдеться про необхідність узгодження питань передачі державного майна та прибуття до ВК Брянківської міської ради представника Товариства до 10.08.2004, на який було одержано відповідь за № 811 від 09.09.2004 з відмовою у передачі вказаних житлових будинків до комунальної власності з посиланням на те, що житлові будинки є власністю трудового колективу. Зазначені листи залучені до матеріалів справи.

Відповідач у справі подав письмові пояснення № 841 від 06.12.2012, в яких зазначив, що після введення будинків в експлуатацію адміністрація управління надавала квартири працівникам управління за рішенням трудового колективу спільно з профспілковим комітетом, згідно зі списками черговості працівників управління, які стоять на черзі поліпшення житлових умов.

Реєстрація працівників управління в будинку № 14 по АДРЕСА_1 в 1990 році проводилася за ордером -договором оренди на жиле приміщення в будинку житлово -будівельного кооперативу при управлінні шахтобудмеханізації м. Брянка. Житлово -будівельний кооператив при управлінні створювався лише на час будівництва житлових будинків, а по закінченню був ліквідований, і жителі не вносили оплату вартості квартир.

Реєстрація працівників управління в будинках № 14«а»Ѕ будинку, № 15 Ѕ будинку по АДРЕСА_1 та будинку АДРЕСА_2»проводилася за ордером -договором оренди на житлове приміщення в будинку побудованому повністю (100%) за рахунок коштів Брянківського управління шахтобудмеханізації без внесення оплати вартості квартири.

Розподіл квартир в будинках № 14«а»Ѕ будинку, № 15 Ѕ будинку по АДРЕСА_1 проводився Брянківської виправною колонією № 11 та були надані для погодження з БУШБМ.

До матеріалів справи залучено один із ордерів -договорів оренди на житлове приміщення в будинку, збудованому за рахунок коштів Брянківського управління шахтобудмеханізації, який видано робітнику Брянківського УШБМ ОСОБА_28. з сім'єю 4-х чоловік на право займання житлової будівлі, що складається із 3-х кімнат, в ізольованій квартирі за адресою: АДРЕСА_4

Ордер видано на підставі рішення ради трудового колективу управління № 59 від 13.05.1994.

Також в цьому ордері зазначено: за умови внесення в касу управління 25 % вартості квартири.

Квартира переходить у власність жильця за наступних умов:

1. Виплата повної вартості житла БУШБМ у цінах діючого періоду.

2. Строк роботи в БУШБМ -30 років (а.с.27,т.2).

Рішенням спостережної ради ЗАТ «БУ ШБМ», оформленого протоколом № 4 від 24.11.1995, у зв'язку з виробничою необхідністю дозволено голові правління провести приватизацію 10 квартир в будинках за адресою: АДРЕСА_2, АДРЕСА_1, буд. № 14, № 14«а», № 15, що належать ЗАТ «БУ ШБМ»(а.с.26,т.2).

До матеріалів справи залучені звернення громадян, яким відмовлено в приватизації квартир (а.с.58,т.1;а.с.132-136,т.2).

Відповідач у справі листами № 783, № 784 від 25.10.2012 надав позивачу у справі інформацію щодо виконання умов приватизації, згідно якої умови приватизації щодо подальшої приватизації квартир відповідно до Закону України «Про приватизацію житлового фонду», на його думку, виконати неможливо, оскільки будівництво житлових будинків здійснено за рахунок власних коштів підприємства, без будь -якої частки держави, а, отже, приватизувати квартири це значить зменшити статутний фонд підприємства та зменшити частку кожного.

Крім того, здійснена в порядку експерименту приватизація 10 квартир привела до втрати робітників і власності Товариства (а.с.24-26,т.2).

Доповнюючи пояснення по справі ВК Брянківської міськради зазначив, що він приймав рішення про затвердження Актів державної комісії про прийом збудованих будинків за адресами: м. Брянка Луганської області, АДРЕСА_1, №№ 14, 14«а», 15, АДРЕСА_2.

Рішень про передачу збудованих будинків у службове або відомче житло не приймалось. Проте, на балансі жодного житлово -експлуатаційного комунального підприємства будинки не знаходяться.

Цим і скористався директор «БУ ШБМ»Фомін А.В., який вказані будинки вважав власністю підприємства, тому квартири у збудованих «БУ ШБМ»будинках ВК Брянківської міськради не розподілялися.

План приватизації «БУ ШБМ»ВК Брянківської міськради не мав.

26.07.2004 з листа РВ ФДМ України по Луганській області № 1-3/1468 дізнався, що вказані будинки не увійшли до статутного фонду «БУ ШБМ»і повинні передаватися до державного житлового фонду.

ВК Брянківської міськради керувався відповіддю, яка була отримана від голови правління ЗАТ «БУ ШБМ»Фоміна А.В. за № 811 від 09.09.2004 про те, що вказані будинки є власністю колективу, що і було потім підтверджено рішенням суду в квітні 2006 року.

План приватизації державного майна «БУ ШБМ»був затверджений 29.03.1994, до того часу був збудований житловий будинок АДРЕСА_5»(1990 рік), по АДРЕСА_1, будинок № 14«а», згідно Акту Державної комісії будівництво було закінчено у 1992 році, введено в експлуатацію згідно рішення виконкому № 111 від 20.04.1995. Будинки по АДРЕСА_1 № 15 та на мікрорайоні-1 м. Брянка з помешканням для роботи з населенням АДРЕСА_2 були майже збудовані, оскільки були прийняті в експлуатацію 15.11.1994 та 23.12.1994.

Все це свідчить про те, що будівництво вказаних житлових будинків здійснювалось державним підприємством, і тому мешканці цих будинків мають право на приватизацію житла.

Під час розгляду справи ОСОБА_2. подав заяву про фальсифікацію відповідачем документів -акта вводу в експлуатацію завершеного будівництвом об'єкту: м. Брянка, АДРЕСА_1, буд.14«а», проте належних доказів вказаної обставини суду не подав, а тому вказана заява залишена судом без задоволення.

Треті особи у справі вважають позовні вимоги обґрунтованими.

Встановивши фактичні обставини, оцінивши подані сторонами докази, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на наступне.

Предметом даного судового розгляду є вимоги позивача:

- зобов'язати відповідача виконати пункт 11 договору купівлі -продажу від 12.04.1994, надавши право на приватизацію квартир мешканцям житлових будинків, розташованих за адресами: АДРЕСА_1, № 14, № 14«а», № 15, АДРЕСА_2, яким розподілені квартири в порядку черговості надання громадянам жилих приміщень до 10.07.2006.

Статтею 27 Закону України «Про приватизацію державного майна»(назва Закону із змінами, внесеними згідно із Законом України від 19.02.1997 № 89/97-ВР Закону України «Про приватизацію майна державних підприємств»на дату укладення договору на підставі якого заявлено позов) передбачено укладення між продавцем і покупцем договору купівлі -продажу об'єкта приватизації.

Ці угоди, як окрема юридична категорія угод, мають назву «угоди приватизації»і є особливими договорами купівлі -продажу державного майна, на які поширюються також відповідні норми цивільного законодавства про угоди, якщо інше не випливає із законодавства про приватизацію.

За змістом статті 27 цього Закону до договору купівлі -продажу включають зобов'язання передбачені планом приватизації.

Контроль за виконанням умов договору купівлі -продажу здійснює державний орган приватизації.

Статтею 629 Цивільного кодексу України (далі -ЦК України) встановлено, що договір є обов'язковим до виконання.

Як свідчать матеріали справи, між позивачем та організацією орендарів Брянківського управління шахтобудмеханізації, правонаступником якого є відповідач у справі, 12.04.1994 укладено договір купівлі -продажу державного майна, відповідно до умов пункту 11 якого Покупець, відповідач у справі, прийняв на себе зобов'язання виконати всі умови, зазначені в Плані приватизації державного майна Орендного підприємства Брянківського управління шахтобудмеханізації, затвердженого позивачем, у повному обсязі та в установлені строки.

Відповідно до розділу 2.XI Плану приватизації визначено, що житловий фонд, що знаходиться на балансі підприємства -24-х квартирні житлові будинки № 1, № 2 введені в експлуатацію у 1990 та 1992 роках підлягають приватизації відповідно до законодавства України про приватизацію житла.

Вартість незавершеного будівництва 2-х житлових будинків готовність яких на момент приватизації складала 80 %, було виключено із вартості цілісного майнового комплексу, за умови виконання відповідачем зобов'язань про закінчення будівництва житлових будинків, розподілення квартир між робітниками управління, що перебували на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, з наступною приватизацією цих квартир відповідно до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».

Таким чином, вищевказані об'єкти не увійшли до статутного капіталу новоствореного Товариства в процесі приватизації та залишилися на його балансі, в державній власності, в сфері управління РВ ФДМ України по Луганській області.

Закон України «Про приватизацію державного житлового фонду»визначає правові основи приватизації житла, що знаходиться в державній власності, його подальшого використання.

Відповідно до статті 1 цього Закону приватизація житлового фонду -це відчуження квартир (будинків) та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і таке інше) державного житлового фонду на користь громадян України.

Статтею 3 цього Закону встановлено, що приватизація квартир здійснюється шляхом:

- безоплатної передачі громадянам квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім'ї та додатково 10 квадратних метрів на сім'ю;

- продажу надлишків загальної площі квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках громадянам України, що мешкають в них або перебувають в черзі потребуючих поліпшення житлових умов.

Передача у власність громадян житлових приміщень у гуртожитках здійснюється з одночасною передачею їм у спільну сумісну власність допоміжних приміщень (приміщень загального користування).

Строки здійснення приватизації квартир цим Законом не визначені.

Матеріали справи свідчать, що відповідач закінчив будівництво житлових будинків в м. Брянка:

- по АДРЕСА_1, № 14 -введено в експлуатацію згідно рішення ВК Брянківської міської ради від 28.12.1990 № 470;

- по вул. АДРЕСА_1, № 14«а»-введено в експлуатацію згідно рішення ВК Брянківської міської ради від 20.04.1995 № 111;

- по вул. АДРЕСА_1, № 15 -введено в експлуатацію згідно рішення ВК Брянківської міської ради від 15.11.1994 № 350;

- АДРЕСА_2 - введено в експлуатацію згідно рішення ВК Брянківської міської ради від 23.12.1994 № 398.

Відповідно до статті 30 Житлового кодексу України державний контроль за використанням і схоронністю житлового фонду здійснюється Радами народних депутатів, їх виконавчими і розпорядчими органами, а також спеціально уповноваженими на те державними органами в порядку, встановленому законодавством Союзу РСР.

Спеціально уповноваженим органом державного контролю за використанням і схоронністю житлового фонду в Українській РСР є Міністерство житлово-комунального господарства Української РСР.

Статтею 58 Житлового кодексу Української РСР встановлено, що на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення.

Із матеріалів справи вбачається, що ВК Брянківської міської ради, третя особа у справі, не здійснював державний контроль за використанням і схоронністю житлового фонду відповідачем у справі, не видавав ордери громадянам -працівникам Брянківського управління шахтобудмеханізації на вселення в зазначені вище житлові будинки.

Відповідач у справі безпідставно, вважаючи себе власником житлового фонду, що знаходиться у нього на балансі, вирішив питання про надання робітникам управління, що перебували на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, квартир, самовільно видав ордери -договори оренди на житлове приміщення, які стали підставою для вселення в надане приміщення.

Як вбачається із змісту цього документа «Ордер -договір оренди на житлове приміщення в будинку, збудованому за рахунок Брянківського управління шахтобудмеханізації», видавався за умови внесення робітниками в касу управління 25 % вартості квартир.

Крім того, в ордері - договорі оренди зазначено, що квартира переходить у власність жильця за наявності наступних умов:

1. Виплата повної вартості житла БУШБМ у цінах діючого періоду.

2. Строк роботи в БУШБМ -30 років (а.с.27,т.2).

Доказів внесення громадянами грошових коштів суду не надано.

24.11.1995 було прийнято рішення спостережної ради ЗАТ «БУШБМ», оформлене протоколом № 4, яким дозволено голові правління провести приватизацію 10 квартир в житлових будинках за адресами: АДРЕСА_2, АДРЕСА_1, буд. № 14, № 14«а», № 15, вважаючи, що вказані будинки належать ЗАТ «БУШБМ».

Після цієї дати відповідних рішень про приватизацію житлового фонду відповідачем не приймалося та, як стверджує відповідач, приватизація 10 квартир була експериментом, який показав, що подальша приватизація зводиться до втрати власності акціонерного товариства та його робітників.

Вказане твердження відповідача суд вважає необґрунтованим, як таке, що суперечить фактичним обставинам, оскільки державний житловий фонд, що переданий відповідачу під час приватизації не увійшов до статутного капіталу створеного ЗАТ «БУШБМ»та відповідач взяв на себе зобов'язання, згідно пункту 2.XI Плану приватизації, після розподілення квартир між робітниками управління, що перебували на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, здійснити їх приватизацію відповідно до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».

Статтею 525 ЦК України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Правило про неприпустимість односторонньої відмови від зобов'язання або односторонньої зміни його умов витікає з самої суті зобов'язального правовідношення і ґрунтується на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

В силу положень статті 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»відповідач у справі є органом приватизації, оскільки на його баланс в процесі приватизації було передано державний житловий фонд.

Відмовляючи своїм робітникам в приватизації квартир, які були виділені їм у порядку черговості з прийняттям в експлуатацію зазначених вище житлових будинків, він в односторонньому порядку відмовився від взятого на себе зобов'язання встановлено пунктом 11 договору купівлі - продажу, відповідно до пункту 2.XI Плану приватизації державного майна.

За доводами відповідача здійснення приватизації квартир громадянами в зазначених вище житлових будинках можливе було до прийняття рішення господарським судом Луганської області від 17.04.2006, що набрало законної сили 10.07.2006, яким визнано право власності на наступні житлові будинки:

- будинок №14 (крім житлової квартири №17), який знаходиться за адресою: місто Брянка, АДРЕСА_1 Луганської області;

- будинки №№ 14-а та 15, які знаходяться за адресою: місто Брянка, АДРЕСА_1 Луганської області;

- будинок №21 (крім житлових квартир №№ 3, 10, 13, 24, 33, 36, 37, 51 та 52), який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.

Проте, суд не погоджується з такими доводами з огляду на те, що прийнятті зобов'язання покупця, відповідача у справі, передбачені договором купівлі -продажу державного майна щодо подальшої приватизації квартир вказаних вище житлових будинків мешканцями цих будинків відповідно до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», зберігають свою дію для громадян, робітників відповідача, що отримали квартири в будинках за адресами: АДРЕСА_2, АДРЕСА_1, буд. № 14, № 14«а», № 15, після прийняття останніх в експлуатацію.

Обставини даної справи свідчать, що відповідачем порушується право громадян, його робітників на приватизацію житла, передбаченого договором купівлі -продажу та Планом приватизації. В той час, як право людини на житло є загальновизнаним. Згідно Конституції України це право, як і інші конституційні права, є невідчужуваним, непорушним і рівним для всіх без будь -яких обмежень.

В силу положень пункту 10 статті 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»(в редакції Закону України від 22.02.1994 № 3981-XII) органи приватизації не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків) у приватизації займаного ними житла, за винятком випадків, передбачених пунктом 2 статті 2 цього Закону (об'єкти, що не підлягають приватизації).

Також суд відхиляє доводи відповідача щодо пропуску позивачем строку позовної давності з огляду на те, що Закон України «Про приватизацію державного житлового фонду»не обмежує громадян певним строком використання ними права на приватизацію житла.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог та задоволення позову в повному обсязі.

Відповідно до статей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України витрати позивача зі сплати судового збору в сумі 1 073 грн. 00 коп. слід покласти на відповідача.

Керуючись статтями 43, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Зобов'язати Приватне акціонерне товариство «Брянківське управління шахтобудмеханізації», вул. Шахтарської дивізії, буд.25, м. Брянка Луганської області, 94105, ідентифікаційний код 00181438, виконати пункт 11 договору купівлі -продажу від 12.04.1994, надавши право на приватизацію квартир мешканцям житлових будинків, розташованих за адресами: АДРЕСА_1, № 14, № 14«а», № 15, АДРЕСА_2, яким розподілені квартири в порядку черговості надання громадянам жилих приміщень до 10.07.2006.

3. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Брянківське управління шахтобудмеханізації», вул. Шахтарської дивізії, буд.25, м. Брянка Луганської області, 94105, ідентифікаційний код 00181438 на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області, пл. Героїв ВВВ, буд.3«а», м. Луганськ, 91016, ідентифікаційний код 13398493 витрати зі сплати судового збору в сумі 1 073 грн. 00 коп., видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні оголошено тільки вступну та резолютивну частини рішення суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.

Дата підписання рішення -21.12.2012.

Суддя Р.Є. Якушенко