02.08.2012 справа № 1017/5531/12
ПОСТАНОВА
Іменем України
02 серпня 2012 року м. Миронівка справа № 1017/5531/12 провадження №2-а/1017/5119/12
Миронівський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді -Каліновської А.В.
при секретарі - Семерей Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Миронівського районного центру зайнятості -робочий орган виконавчої Дирекції Фонду загальнообов'язкового державного страхування соціального страхування на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю,
ВСТАНОВИВ :
Директор Миронівського районного центру зайнятості звернувся до суду з вказаним позовом, мотивуючи заявлені вимоги тим, що з 7 грудня 2011 року відповідач на підставі поданої заяви, в якій вказав, що не працює, не отримує пенсії та не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, отримав статус безробітного. За період з 7 грудня 2011 року по 31 травня 2012 року йому була нарахована та виплачена допомога по безробіттю в сумі 10437 гривень 85 копійок. В результаті проведення прокуратурою Миронівського району Київської області перевірки додержання законодавства про зайнятість населення та на підставі звірки з даними Миронівської міжрайонної державної податкової інспекції, Державного реєстратора Миронівської районної державної адміністрації було встановлено, що на час призначення та отримання допомоги по безробіттю відповідач був зареєстрований як фізична особа -підприємець. Вказані встановлені обставини свідчили про отримання відповідачем допомоги по безробіттю обманним шляхом, в зв'язку з чим йому було запропоновано повернути отриману допомогу. Оскільки в добровільному порядку кошти, отримані обманним шляхом не повернуті, позивач просив стягнути з відповідача 10437 гривень 85 копійок отриманої допомоги по безробіттю в судовому порядку.
В судовому засіданні представник позивача підтримала заявлені вимоги та в їх обґрунтування послалась на обставини, викладені в поданій до суду заяві.
Відповідач у судовому засіданні позовні вимоги визнав. Однак письмової заяви про визнання позову під час підготовчого провадження суду не надав.
Суд, заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши надані ними документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Згідно з ч. 2 ст. 4 КАС юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім тих, для яких законом установлено інший порядок судового вирішення.
У п. 1 ч. 1 ст. 3 цього Кодексу справу адміністративної юрисдикції визначено як переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 17 КАС компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, установлених законом.
За змістом ч. 4 ст. 50 КАС суб'єкт владних повноважень може звернутись з адміністративним позовом до фізичної особи у випадках, установлених законом.
За ч. 1 ст. 18 Закону від 1 березня 1991 р. № 803-XII «Про зайнятість населення»для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається, в тому числі, з районних у містах центрів зайнятості.
У ст. 19 цього Закону визначено обов'язки та права державної служби зайнятості, зокрема, зазначена служба має право розпоряджатися в установленому законодавством порядку коштами Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, в установленому законодавством порядку подавати громадянам допомогу по безробіттю та матеріальну допомогу по безробіттю, припиняти і відкладати їх виплати.
Аналіз наведених норм законодавства дає підстави вважати, що вирішуваний спір є публічно-правовим, оскільки виник за участю суб'єкта владних повноважень, який реалізовував у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції у сфері державної політики зайнятості населення.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про зайнятість населення»від 1 березня 1991 року № 803-ХII, зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм дохід у грошовій або іншій формі.
Абзацом першим статті 2 визначаються безробітними працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Згідно з положеннями пункту 12 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних»від 14 лютого 2007 року № 219, для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає у день, що настає після закінчення встановленого строку для пошуку підходящої роботи, до центру зайнятості заяву із зазначенням у ній інформації про те, що він не займається видами діяльності, що визначені частиною 3 статті 1 Закону України "Про зайнятість населення", і не отримує пенсію на пільгових умовах, а також копію довідки про його ідентифікаційний номер.
Відповідно пункту б частини 3 статті 1 Закону України "Про зайнятість населення", такими особами є громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Відповідно до частини 2 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 2 березня 2003 року № 1533-III, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач 7 грудня 2011 року звернувся до позивача із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю відповідно до Законів України «Про зайнятість населення»та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». В заяві навів обставини про те, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсії не отримує.
На підставі поданої заяви відповідач отримав статус безробітного. З 7 грудня 2011 року по 31 травня 2012 року йому була нарахована та виплачена допомога по безробіттю в сумі 10437 гривень 85 копійок.
З 18 червня 2012 року виплату відповідачу допомоги по безробіттю було припинено в зв'язку з призначенням виплати безробітному на підставі документів, що містять неправдиві відомості відповідно до п.п. «8»п. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Вказані обставини підтверджуються копією заяви відповідача, складеної на його ім'я персональної картки, довідкою позивача № 632/04 від 8 червня 2012 року, витягами з наказів № НТ 111207 від 7 грудня 2011 року та № НТ 120618 від 18 червня 2012 року.
В результаті проведення прокуратурою Миронівського району Київської області перевірки додержання законодавства про зайнятість населення та на підставі звірки з даними Миронівської міжрайонної державної податкової інспекції, Державного реєстратора Миронівської районної державної адміністрації було встановлено, що на час призначення та отримання допомоги по безробіттю відповідач був зареєстрований як фізична особа -підприємець.
Підставою для такого висновку була довідка Миронівської міжрайонної державної податкової інспекції № 385 від 6 червня 2012 року, відповідно до якої ОСОБА_1 станом на 6 червня 2012 року був зареєстрований та перебував на обліку у Миронівській міжрайонній державній податковій інспекції як суб'єктом підприємницької діяльності.
Вказані обставини також підтверджуються листом державного реєстратора Миронівської районної державної адміністрації № 462 від 12 червня 2012 року відповідно до якого ОСОБА_1 зареєстрований в Миронівській районній державній адміністрації як фізична особа-підприємець з 16 вересня 1997 року. Станом на 13 червня 2012 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 не надавав інформації щодо виключення його з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Встановлені обставини свідчать про те, що на час звернення за наданням статусу безробітного та в період отримання допомоги по безробіттю, який тривав з 7 грудня 2011 року по 31 травня 2012 року, відповідач був зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності та зловживав своїми обов'язками при отриманні матеріального забезпечення.
Згідно з частиною 3 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Пунктом 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 307 від 20.11.2000 передбачено, що в разі, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку. Сума виплаченої допомоги по безробіттю підтверджується відповідною довідкою центру зайнятості, що підписується керівником, головним бухгалтером та скріплюється печаткою.
Відповідно до довідки Миронівського районного центру зайнятості № 632/04 від 8 червня 2012 року сума виплаченої відповідачу допомоги по безробіттю становить 10437 грн.85 коп.
Вказана сума коштів не була повернута відповідачем на претензію позивача № 677/03 від 19 червня 2012 року, а тому підлягає стягненню в примусовому порядку.
На підставі викладеного, ст.31, 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», ст.1, 2,18,19 Закону України «Про зайнятість населення»від 01.03.1991 року, Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних»від 14 лютого 2007 року № 219, керуючись Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 307 від 20.11.2000 року, ст.ст. 3, 4 , 17, 50, 89, 99, 100, 158 - 163, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ :
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Миронівського районного центру зайнятості (розрахунковий рахунок 37173001002118 в ГУ ДКУ в Київській області, МФО 821018, ЄДРПОУ 22208540) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 10437 гривень 85 копійок( десять тисяч чотириста тридцять сім гривень 85 копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського Апеляційного адміністративного суду через Миронівський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя підпис А.В.Каліновська
згідно з оригіналом
Суддя А.В.Каліновська