Постанова № 28113698, 01.06.2012, Тлумацький районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
01.06.2012
Номер справи
916/2640/12
Номер документу
28113698
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 916/2640/12

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2012 року м.Тлумач

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області у складі:

головуючої - судді Лущак Н.І.

з участю: секретаря Чемерис О.М.

представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2

представника відповідача Олешівської сільської ради Тлумацького району

Івано-Франківської області - сільського голови Кузіва М.В.

третьої особи та представника третьої особи ОСОБА_5 - ОСОБА_6

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_7 до Олешівської сільської ради, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_6 та ОСОБА_5 про визнання неправомірними дії Олешівської сільської ради щодо вирішення земельного спору та визнання незаконним рішеннь п'ятої сесії Олешівської сільської ради від 04.09.2011 року "Про затвердження протоколу постійної комісії з питань земельних відносин, агропромислового комплексу, екології" щодо встановлення межових знаків між господарствами ОСОБА_5 та ОСОБА_8 в с. Олешів по вул. Шевченка,-

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідача про визнання неправомірними дії Олешівської сільської ради щодо вирішення земельного спору та визнання незаконним рішеннь п'ятої сесії Олешівської сільської ради від 04.09.2011 року "Про затвердження протоколу постійної комісії з питань земельних відносин, агропромислового комплексу, екології" щодо встановлення межових знаків між господарствами ОСОБА_5 та ОСОБА_8 в с. Олешів по вул. Шевченка, та зобов'язання відповідача вирішити спір відповідно до чинного законодавства України з тих підстав, що він є співвласником жилового будинку, господарських будівель та споруд, які знаходяться в с. Олешів Тлумацького району Івано-Франківської області, іншими співвласниками даного домоволодіння є його дружина ОСОБА_8 та дочка ОСОБА_1 14.03.2012 року на поштову адресу йому надійшов лист від представника ОСОБА_8 з повідомленням про розгляд справи щодо визнання незаконними дій Олешівської сільської ради щодо вирішення земельного спору та скасування рішення Олешівської сільської ради від 04.09.2011 року. Вважає вищевказані рішення сільської ради незаконним, необґрунтованими та такими, що підлягають скасуванню, оскільки позивач не був присутнім при розгляді земельного спору у зв'язку з тим, що його жодним чином не було повідомлено про час та місце розгляду земельного спору, що позбавило його права давати усні та письмові пояснення, які стосувалися розгляду земельного спору, а також користуватися іншими правами, які передбачені законом. Згідно протоколу, який був затверджений оскаржуваним рішенням сільської ради йому була виділена земельна ділянка, яка не дозволяє належним чином здійснювати обслуговування його літньої кухні.

Вважає, що при розгляді земельного спору Олешівською сільською радою були порушені норми ч.2 ст.159 ЗК України, де зазначено, що земельні спори розглядаються за участю зацікавлених сторін, які повинні бути завчасно повідомлені про час і місце розгляду спору. Крім того, незважаючи на те, що земельний спір стосується земельної ділянки, яка розміщена між двома спорудами, до участі у розгляді земельного спору не було залучено спеціалістів будівельної галузі, які також повинні були дати свої рекомендації щодо вирішення даного земельного спору. Що не дало можливості членам комісії встановити межу так, щоб обидва землевласники мали можливості здійснювати належне обслуговування уже споруджених господарських будівель.

Ухвалами суду від 23.05.2012 року залучено до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_6 та ОСОБА_5

В судовому засіданні представники позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2 позов підтримали з підстав наведених в позовній заяві, просили позов задоволити. Додатково пояснили, що згідно встановлених рішеннями п'ятої сесії Олешівської сільської ради від 04.09.2011 року меж відстань від стіни будівлі літньої кухні позивача до лінії межі з однієї частини споруди становить 37 см., а з іншої - 24 см., що унеможливлює обслуговування будівлі. Рішенням Олешівської сільської ради рекомендовано ОСОБА_5 побудувати огорожу зі своєї сторони до існуючої лінії межі, вказаній в викопіровці встановлення межі. У разі виявлення бажання позивачем по справі встановити огорожу зі свої сторони, яка займе приблизно 15 см., то останньому залишається для обслуговування приміщення літньої кухні тільки близько 22 см. з однієї сторони, та близько 9 см. - з іншої сторони, що унеможливлює його та суперечить чинному законодавству. До того, будівля відповідача побудована значно пізніше, є значно вищою, що призводить до того, що всі опади стікають на сторону позивача. Вважають дані рішення незаконними, необґрунтованими та таким що підлягають скасуванню, оскільки ОСОБА_7 як співвласник не був запрошеним та присутнім при розгляді земельного спору.

Представник відповідача - сільський голова с. Олешів Кузів М.В. в судовому засіданні позов не визнав, вказавши на те, що Олешівська сільська рада, діяла відповідно до норм чинного законодавства і своїми діями жодним чином не порушила права позивача. Просить в задоволенні позову відмовити. Додатково пояснив, що в липні 2011 року було встановлено межові знаки та встановлено межу між господарствами ОСОБА_5 та ОСОБА_7. Дві сторони погодилися, їм було надано двохтижневий термін для подачі на розгляд земельної комісії всі наявні документи, а саме будівельні паспорти та картографічні матеріали, що зафіксовано в протоколі засідання постійної комісії з питань земельних відносин агропромислового комплексу, екології від 28.07.2011 року. Однак жодна із сторін у визначений комісією термін не представила документів. Тому в присутності сторін, в його присутності, земельною комісією було встановлено межу, яка відповідала тим межам, які були до затвердження рішення попередньої комісії, тобто по фундаменту колишньої огорожі, який, в основному, зберігся. Також було рекомендовано сесії Олешівської сільської ради затвердити протокол комісії та викопіровку встановлення межових знаків між господарствами гр. ОСОБА_8 та ОСОБА_5, рекомендовано гр. ОСОБА_5 побудувати огорожу зі своєї сторони від існуючої лінії межі, вказаній в викопіровці встановлення межі та не чинити заборону ОСОБА_8 в доступі до обслуговування своєї літньої кухні, що зафіксовано в протоколі засідання постійної комісії з питань земельних відносин агропромислового комплексу, екології від 31.08.2011 року. Крім того, сторонам було рекомендовано не встановлювати огорожі між будівлями для нормального обслуговування своїх будівель, оскільки дотриматись архітектурних норм не має можливості в цій ситуації. Про розгляд земельного спору земельною комісією було повідомлено голову домоволодіння ОСОБА_8 та її чоловіка ОСОБА_7, однак документів, які б підтверджували факт повідомлення в нього не має.

Третя особа на стороні відповідача та представник третьої особи ОСОБА_5 - ОСОБА_6 заперечив щодо задоволення позову, просить в задоволенні позову відмовити.

Суд, вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши та оцінивши дані, що містяться в письмових доказах по справі, вважає, що позов підлягає до задоволення, з таких підстав.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.55 Конституції України права та свободи громадян захищаються судом. Це означає, що суд не може відмовити у правосудді, якщо громадянин України, іноземець, особа без громадянства вважають, що їхні права і свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації, або мають місце інші ущемлення прав та свобод.

Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ч.3 ст.158 ЗК України органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори у межах населених пунктів щодо меж земельних ділянок, що перебувають у власності і користуванні громадян, та додержання громадянами правил добросусідства.

У відповідності до норм ст.ст.159, 160 ЗК України земельні спори розглядаються як правило за участю зацікавлених сторін, які обов'язково повинні бути завчасно повідомлені про час і місце розгляду справи. У рішенні органу місцевого самоврядування визначається порядок його виконання. Сторони, які беруть участь у земельному спорі, мають право знайомитись з матеріалами щодо цього спору, робити з них виписки, брати участь у розгляді земельного спору, подавати документи та інші докази, порушувати клопотання, давати усні і письмові пояснення, заперечувати проти клопотань та доказів іншої сторони, одержувати копію рішення щодо земельного спору, і у разі незгоди з цим рішенням, оскаржувати його.

Згідно з чинним ЗК України земельні спори розглядаються на сесіях рад чи засіданнях їх виконавчих органів.

Рішення з земельного спору повинно бути винесене компетентним органом, тобто тим органом, якому підвідомчий спір. Рішення щодо земельного спору повинно містити: вступну частину, в якій зазначається час і місце його розгляду, найменування органу, що його постановив, перелік осіб, які його приймали, найменування сторін та інших осіб, що брали участь у справі; описову частину, де викладається суть вимоги заявника, заперечень відповідача; мотивувальну частину, де обгрунтовуються висновки з урахуванням фактичних обставин. Вони повинні цілком відповідати всім документам (доказам), що наявні у справі; резолютивну частину, де міститься кінцевий висновок, підсумок щодо спору, порядок його виконання та строки і порядок оскарження.

Рішення п'ятої сесії шостого демократичного скликання Олешівської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області від 04.09.2011 року "Про затвердження протоколу постійної комісії з питань земельних відносин, агропромислового комплексу, екології" щодо встановлення межових знаків між господарствами ОСОБА_5 та ОСОБА_8 в с. Олешів по вул. Шевченка, якими затверджено протоколи постійної комісії Олешівської сільської ради з питань земельних відносин, агропромислового комплексу, екології від 28 липня 2011 року «Про встановлення межових знаків між господарствами ОСОБА_5 та ОСОБА_8 в с. Олешів по вул. Шевченка» та від 31 серпня 2011 року та викопіровку «Про встановлення межових знаків між господарствами ОСОБА_5 та ОСОБА_8 в с. Олешів по вул. Шевченка», вцілому не відповідають вищевказаним вимогам (а.с. 3,4).

З протоколу засідання постійної комісії з питань земельних відносин агропромислового комплексу, екології Олешівської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області від 28.07.2011 року вбачається, що на засіданні були присутніми ОСОБА_9 - голова земельної комісії, ОСОБА_10 і ОСОБА_11 - члени земельної комісії та запрошеними Кузів М.В., ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_6, який діє по довіреності від ОСОБА_5, ОСОБА_8, ОСОБА_1 (а.с. 59-60).

З протоколу постійної комісії з питань земельних відносин агропромислового комплексу, екології Олешівської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області засідання від 31.08.2011 року вбачається, що на засіданні були присутніми ОСОБА_9 - голова комісії, ОСОБА_10 і ОСОБА_11 - члени комісії та запрошеними Кузів М.В., ОСОБА_6, який діє по довіреності від ОСОБА_5, ОСОБА_5, ОСОБА_8, ОСОБА_1 (а.с. 5-6).

Як видно із вищевказаних документів, при вирішенні органом місцевого самоврядування земельного спору не вивчались земельно-облікові документи Олешівської сільської ради, матеріали інвентаризації земель присадибного фонду Олешівської сільської ради та будь-які інші документи. При розгляді даного земельного спору не було залучено спеціалістів будівельної галузі, які також повинні давати свої рекомендації та пропозиції щодо вирішення земельного спору.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_7 не був належно повідомлений про час та місце розгляду земельного спору як 28.07.2011 року так і 31.08.2011 року, а також, яким органом розглядається спір, йому не були роз'яснені права передбачені ст.160 ЗК України і, відповідно, він ними не скористався. Дані обставини ствердив в судовому засіданні представник відповідача сільський голова Олешівської сільської ради - Кузів М.В.

Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 повністю підтвердили пояснення сільського голови Кузіва М.В. та ствердили, що ОСОБА_7 присутнім під час розгляду даного спору не був.

За встановлених в судовому засіданні обставин, суд вважає, що рішення п'ятої сесії Олешівської сільської ради від 04.09.2011 року "Про затвердження протоколу постійної комісії з питань земельних відносин, агропромислового комплексу, екології" щодо встановлення межових знаків між господарствами ОСОБА_5 та ОСОБА_8 в с. Олешів по вул. Шевченка, якими затверджено протоколи постійної комісії Олешівської сільської ради з питань земельних відносин, агропромислового комплексу, екології від 28 липня 2011 року «Про встановлення межових знаків між господарствами ОСОБА_5 та ОСОБА_8 в с. Олешів по вул. Шевченка» та від 31 серпня 2011 року та викопіровку «Про встановлення межових знаків між господарствами ОСОБА_5 та ОСОБА_8 в с. Олешів по вул. Шевченка» є протиправними і підлягають до скасування.

Питання судових витрат по справі суд вирішує відповідно до вимог ст.94 КАС України.

На підставі вищенаведеного та керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задоволити.

Визнати неправомірними дії Олешівської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області щодо вирішення земельного спору між суміжними землекористувачами ОСОБА_5 та ОСОБА_8.

Визнати протиправними та скасувати рішення п'ятої сесії Олешівської сільської ради від 04.09.2011 року "Про затвердження протоколу постійної комісії з питань земельних відносин, агропромислового комплексу, екології" щодо встановлення межових знаків між господарствами ОСОБА_5 та ОСОБА_8 в с. Олешів по вул. Шевченка, якими затверджено протоколи постійної комісії Олешівської сільської ради з питань земельних відносин, агропромислового комплексу, екології від 28 липня 2011 року «Про встановлення межових знаків між господарствами ОСОБА_5 та ОСОБА_8 в с. Олешів по вул. Шевченка» та від 31 серпня 2011 року та викопіровку «Про встановлення межових знаків між господарствами ОСОБА_5 та ОСОБА_8 в с. Олешів по вул. Шевченка».

Стягнути з Олешівської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області на користь держави код ЄДРПОУ 37831044, р/р 31218206700451, МФО 836014, УДК в Тлумацькому районі - 32 (Тридцять дві) грн. 19 коп. судового збору.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду, через Тлумацький районний суд, протягом десяти днів з дня отримання її копії та набирає законної сили в порядку встановленому ст. 254 КАС України.

Головуюча Н.І.Лущак