Ухвала суду № 28104701, 11.12.2012, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.12.2012
Номер справи
2а/0570/12527/2012
Номер документу
28104701
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Куденков К.О.

Суддя-доповідач - Чумак С.Ю.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2012 року справа №2а/0570/12527/2012 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Чумака С.Ю.,

суддів: Ляшенко Д.В. та Ястребової Л.В.,

при секретарі Копиці С.В.,

за участі представників позивача Філінського О.Д. та Акінжали Г.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Донецьку апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2012 року у справі № 2а/0570/12527/2012 за позовом Управління Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про визнання відмови неправомірною, зобов'язати вчинити дії,

В С Т А Н О В И Л А:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати неправомірною відмову Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» у здійснені заходів для зняття з обліку, як платника єдиного внеску, ВП «Шахта № 4-21» та зобов'язати Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» вчинити дії, спрямовані на зняття з обліку, як платника єдиного внеску, в Управлінні Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька ВП «Шахта №4-21».

В обґрунтування позову зазначив, що Відокремлений підрозділ «Шахта №4-21» ДП «ДВЕК» (далі - ВП «Шахта № 4-21») самостійно не здійснює розрахункові операції зі сплати єдиного внеску, а тому не може обліковуватись як платник єдиного внеску в УПФУ в Петровському районі м. Донецька. Позивач зазначає, що кредитно-розрахункові операції ВП «Шахта № 4-21», у тому числі щодо сплати єдиного внеску, здійснюються централізовано безпосередньо ДП «ДВЕК».

Також, у заяві від 16.10.2012р. № 13736/08 позивач зазначає, що, з огляду на невідповідність ВП «Шахта № 4-21» поняттю платника єдиного внеску, позивач позбавлений:

- права передбаченого п. 8 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - порушувати в установленому порядку питання про притягнення до відповідальності осіб, винних у порушені законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску;

- вживати заходу впливу, передбачені ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2012 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погодившись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій з підстав, що викладені в позовній заяві, просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, представників позивача, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає останні необґрунтованими, а постанову суду такою, що підлягає залишенню без змін з наступних підстав.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що ДП «ДВЕК» зареєстроване у якості юридичної особи, ідентифікаційний код 33161769, місцезнаходження: 83001, м. Донецьк, Ворошиловський район, вул. Артема, б.63, про що зазначено у довідці АА № 543817 з ЄДРПОУ від 23.03.2012р.

Згідно довідки АА №543833 з ЄДРПОУ від 23.03.2012р. ВП «Шахта №4-21», ідентифікаційний код 35204662 має статус філії (іншій відокремлений підрозділ) без права юридичної особи, місцезнаходження: 83010, м. Донецьк, Петровський район, вул. Петровського.

Відповідно до п. 3.3 - п. 3.5 положення про ВП «Шахта № 4-21», затвердженого генеральним директором ДП «ДВЕК» 12.08.2011р., підрозділ має право здійснювати операції за поточними рахунками в установах банків, які відкриваються для підрозділу підприємством, підрозділ складає відокремлений баланс. Фінансові та кредитно-розрахункові операції підрозділу здійснюються підприємством централізовано. Повноваження щодо здійснення зазначених операцій можуть бути передані підприємством посадовим особам підрозділу на підставі виданої довіреності.

Згідно п. 5.1 положення про ВП «Шахта № 4-21» управління підрозділом здійснює його керівник. Керівник підрозділу розпоряджається коштами та майном підприємства відповідно до чинного законодавства та даного положення, про що зазначено у п. 5.5 вказаного положення.

У відповідності до пп. 6.7.1 п. 6.7 вказаного Положення, підрозділ здійснює оплату праці працівникам, які перебувають у трудових відносинах з підрозділом, за відпрацьований час (виконані обсяги робіт) згідно з встановленими їм тарифними ставками, посадовими (місячними) окладами, відрядними розцінками відповідно до положення про оплату праці працівників підрозділу, затвердженого підприємством.

Також, згідно пп. 6.8.3 п. 6.8 положення про ВП «Шахта № 4-21» підрозділ самостійно нараховує всі податки та збори до бюджетів, єдиний соціальний внесок до Пенсійного фонду України відповідно до чинного законодавства.

Крім того, відповідно до пунктів 9.21 та 9.24 Положення керівник підрозділу несе відповідальність за недостовірне нарахування податків і зборів, єдиного соціального внеску та інші передбачені законодавством правопорушення.

Згідно роздруківки із системи «Реєстр страхувальників ДРСС» із якої вбачається, що ВП «Шахта № 4-21» знаходиться на обліку у відповідача в якості платника єдиного внеску.

Колегія суддів зазначає, що факт знаходження ВП «Шахта № 4-21» на обліку в УПФУ в Петровському районі м. Донецька у якості платника єдиного внеску представниками сторін не спростовувався та визнаний останніми.

Позивачем здійснено перевірку правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01.09.2010р. до 01.03.2012 року, за наслідками якої складений акт від 30.03.2012р. № 16 про результати планової перевірки ВП «Шахта № 4-21».

Згідно висновків вказаного акту, перевіркою встановлені порушення вимог законодавства, у тому числі ч. 8 ст. 9 та ч. 12 ст. 9 Закону України від 8 липня 2010 року N 2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» ( далі - Закон № 2464).

Крім того, перевіряючими встановлено осіб, які відповідальні за фінансово-господарську діяльність (директор, головний бухгалтер), та встановлено, що для ведення розрахунків за ВП «Шахта № 4-21» в банках та фінансових установах ДП «ДВЕК» відкрив розрахункові рахунки. Також зазначено, що фінансові розрахунки за ВП «Шахта № 4-21» веде ДП «ДВЕК» за відомостями розшифровки руху грошових коштів згідно з заявками на перерахування грошових коштів (п. 2.10).

Відповідно до заперечень від 03.04.2012р. до акту перевірки від 30.03.2012р. № 16, ВП «Шахта №4-21» зазначає, що довіреності на директора не виписувалась, директор та головний бухгалтер не мають право підпису на банківських документах. Також зазначено, що ВП «Шахта №4-21» не є юридичною особою, не має самостійного балансу, рахунків у відділеннях банків. У зв'язку із чим, ВП «Шахта №4-21» вважає, що порушення, що зазначені в акті перевірки, повинні бути пред'явлені безпосередньо до юридичної особи.

Проте, на вказані заперечення позивачем надані відповідь від 12.04.2012р. 3 4566/03, за змістом якої позивач вказує, що відповідальність за порушення, виявлені перевіркою, несе ВП «Шахта №4-21», який знаходиться на обліку у позивача у якості платника єдиного внеску.

Згідно листа ВП «Шахта № 4-21» від 12.03.2012р. №33-б, позивача повідомлено, що розрахунки по сплаті заробітної плати та іншим утриманням здійснюються безпосередньо з рахунку ДП «ДВЕК».

Позивач звернувся до відповідача із листом від 11150/06 від 16.08.2012р., яким на підставі п. 3 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» вимагає терміново здійснити заходи передбачені п. 6.2 глави 6 «;Зняття з обліку відокремлених підрозділів юридичних осіб» Постанови правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року N 21-6.

В обґрунтування вказаної вимоги позивач посилається на те, що зазначені у листі відокремлені підрозділи ДП «ДВЕК», у тому числі ВП «Шахта № 4-21», не є юридичними особами, та згідно листа Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 18.07.2012р. № 2/10-2191, ДП «ДВЕК» централізовано (самостійно) веде фінансові та кредитно-розрахункові операції по зобов'язанням відокремлених підрозділів зі сплати заробітної плати та внесків до бюджету ПФУ.

Листом від 30.08.2012р. № 8-973 позивач надав відповідь, за змістом якої відокремлені підрозділи ДП «ДВЕК», у тому числі ВП «Шахта №4-21», самостійно ведуть розрахунки із застосованими особами за його місцезнаходженням і мають окремий баланс. Сплата заробітної плати та єдиного внеску відбувається централізовано з поточного рахунку ДП «ДВЕК». Відповідач зазначив, що підстав для зняття відокремлених підрозділів ДП «ДВЕК» з обліку в УПФУ в Петровському районі м.Донецька не має.

Відповідачем до суду надані копії звітів ВП «Шахта № 4-21» про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України за звітні періоди з січня 2012р. по серпень 2012р., які підписані керівником та головним бухгалтером ВП «Шахта № 4-21».

Згідно наданих відповідачем відомостей розшифрування руху грошових коштів, при сплаті через банківські рахунки за платежами ВП «Шахта № 4-21», у тому числі по єдиному внеску, у призначенні платежу зазначаються відомості щодо ВП «Шахта № 4-21».

Таким чином, із вказаних документів вбачається, що ВП «Шахта № 4-21» здійснює всі розрахунки через рахунки головного підприємства - ДП «ДВЕК», що не спростовується відповідачем, але нарахування та облік відповідних сум, а також ведення окремого балансу - здійснюється безпосередньо ВП «Шахта №4-21».

Також, відповідачем надані до суду копії рішень позивача від 16.03.2011р. №223, від 22.11.2011р. №867, від 24.10.2011р. №836, від 24.10.2011р. №835, від 24.10.2011р. №834, від 24.10.2011р. №833, від 16.03.2011р. №222, від 16.02.2012р. №173, від 17.01.2012р. №87, від 17.01.2012р. №88, від 17.01.2012р. №89, від 02.02.2012р. №133, від 16.02.2012р. №172, від 22.02.2012р. №182, від 22.02.2012р. №181, від 04.04.2012р. №267 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені відносно ВП «Шахта №4-21», які прийняті на підставі п. 2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», та рішення від 12.10.2012р. №873 про застосування штрафних санкцій відносно ВП «Шахта №4-21», яке прийнято на підставі п. 2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Відповідність копій вказаних рішень оригіналам представниками сторін не спростовувалась.

Зазначене спростовує твердження позивача про позбавлення можливості застосовувати до ВП «Шахта № 4-21», як платника єдиного внеску, заходи впливу, передбачені ст. 25 Закону № 2464.

Колегія суддів також зазначає, що в позовній заяві та заяві не наведено, які саме, на думку позивача, заходи повинен здійснити відповідач з метою зняття з обліку ВП «Шахта № 4-21» без закриття цього відокремленого підрозділу.

Представники позивача у судовому засіданні надали пояснення, за якими, на їх думку, відповідач, з метою зняття з обліку у позивача свого відокремленого підрозділу, може подати заяву про зняття вказаного відокремленого підрозділу з обліку як платника єдиного внеску, проте позовні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити саме такі дії позивачем не заявлялись.

Пунктом 10 частини першої статті 1 Закону № 2464 встановлено, що страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до абзацу другого пункту 1 частини першої статті 4 Закону № 2464 визначено, що платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

При цьому, обов'язки платників єдиного внеску виникають у осіб, зазначених в абзацах другому, третьому, п'ятому та сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - з дня їх державної реєстрації відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», про що зазначено в частині 4 статті 5 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Частиною першою статті 5 зазначеного Закону передбачено, що облік осіб, зазначених у частині першій статті 4 цього Закону, ведеться в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування, а щодо застрахованих осіб, які є учасниками накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - учасниками накопичувальної пенсійної системи) - з Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України та центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики.

Зняття з обліку платників єдиного внеску, зазначених в абзацах другому, третьому, п'ятому та сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється Пенсійним фондом на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, а платників єдиного внеску, зазначених в абзацах четвертому, шостому та сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», - за їхньою заявою після проведення передбачених законодавством перевірок платників, звірення розрахунків та проведення остаточного розрахунку.

Відповідно до пункту 6.2 «Порядку взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 N 21-6 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 р. за N 995/18290, передбачено, що у разі запровадження централізованого порядку розрахунків із застрахованими особами орган Пенсійного фонду знімає з обліку такий відокремлений підрозділ на підставі відповідного повідомлення юридичної особи та проведення ним розрахунку, передбаченого пунктом 6.1 цієї глави.

Безпосередньо зазначеним пунктом 6.2 Порядку не передбачено отримання відомостей від державного реєстратора для зняття з обліку відокремленого підрозділу.

Проте, ч. 1 ст. 5 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачена можливість зняття з обліку платників єдиного внеску, що зазначені в абзаці другому п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», тільки на підставі відомостей з реєстраційної картки наданих державним реєстратором.

Згідно ч. 1 ст.1 Закону України від 15 травня 2003 року N 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», відокремлений підрозділ юридичної особи - це філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.

Реєстраційна картка - це документ встановленого зразка, який підтверджує волевиявлення особи щодо внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» не відрізняє відокремлені підрозділи в залежності в способу здійснення розрахунків (централізованого через головне підприємство або самостійно).

Також, реєстраційна картка, як документ, що підтверджує волевиявлення особи, може бути тільки встановленого уповноваженим органом зразка.

Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; передає органам державної статистики (далі - органи статистики), державної податкової служби, Пенсійного фонду України повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, у тому числі щодо створення або ліквідації відокремлених підрозділів юридичних осіб.

Частиною першою статті 28 зазначеного Закону передбачено, що відомості про відокремлені підрозділи юридичної особи залучаються до її реєстраційної справи та включаються до Єдиного державного реєстру.

При цьому частиною 3 статті 28 вказаного Закону передбачено, що виконавчий орган юридичної особи або уповноважена ним особа зобов'язані подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи заповнену реєстраційну картку про створення відокремленого підрозділу та рішення органу управління юридичної особи про створення відокремленого підрозділу або повідомлення встановленого зразка про закриття відокремленого підрозділу.

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла до висновку, що відповідач, на момент звернення позивача із листом від 11150/06 від 16.08.2012р. до відповідача та цією позовною заявою до суду, не мав об'єктивної можливості зняти ВП «Шахта №4-21» з обліку в УПФУ в Петровському районі м. Донецька у якості платника єдиного внеску без закриття цього відокремленого підрозділу.

Таким чином, внаслідок перебування ВП «Шахта №4-21» як платника єдиного внеску на обліку в УПФУ в Петровському районі м. Донецька з боку відповідача відсутні порушення Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та «Порядку взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 N 21-6, а відповідні вимоги позивача про усунення порушень є безпідставними.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що Закон № 2464 та «Порядок взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 N 21-6, не містять імперативних норм, які зобов'язують головне підприємство зняти з обліку свій відокремлений підрозділ у разі сплати єдиного внеску з рахунку головного підприємства. Яке є юридичною особою.

За таких обставин, враховуючи наведені норми законів, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, та вважає, що постанова прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.

Повний текст виготовлений 17 грудня 2012 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2012 року у справі № 2а/0570/12527/2012 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: С.Ю.Чумак

Судді: Д.В.Ляшенко

Л.В. Ястребова