Постанова № 28101954, 12.12.2012, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.12.2012
Номер справи
5570/11/2170
Номер документу
28101954
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" грудня 2012 р. Справа № 2-а-5570/11/2170 Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ковбій О.В.,

за участю: секретаря - Багненко Т.В.,

представника позивача - Лігінович Н.С.

представника відповідача - Лук"янова О.В.

прокурора - Пономаренко С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Споживчого товариства "Генічеське споживче товариство "Нова Кооперація" до Державної інспекції сільського господарства в Херсонській області про визнання дій протиправними та скасування припису від 18 жовтня 2011 року № 001221,

встановив:

Споживче товариство "Генічеське споживче товариство "Нова кооперація" (далі - позивач, Товариство) звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної інспекції сільського господарства в Херсонській області (далі - відповідач, Інспекція), за участю прокуратури Херсонської області, про визнання дій протиправними та скасування припису.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала, пояснила, що державний інспектор з контролю за використанням та охороною земель безпідставно під час проведення перевірки позивача встановив порушення норм статей 92 та 126 Земельного кодексу, зокрема зробив висновок щодо неправомірності користування земельною ділянкою. Оскільки позивач є правонаступником Генічеської районної споживчої спілки, яка діяла з 1944 року до її реорганізації та отримала державний акт на право користування земельною ділянкою у м. Генічеськ, вул. Махарадзе, 64 (територія ринку), то відповідно право користування даною земельною ділянкою перейшло і до правонаступників. Відповідну позицію висловив Пленум Вищого господарського суду у постанові № 6 від 17.05.2011р.

Представник відповідача проти позову заперечував, та зазначив, що право постійного користування земельною ділянкою відповідно до Земельного кодексу не можуть набувати приватні підприємства, вони могли оформити у постійне користування земельну ділянку державної або комунальної власності до 01.01.2002р. Позивач відповідні документ не отримав, а державний акт на постійне користування земельною ділянкою був виданий іншій юридичній особі, яка була ліквідована у 1997 році. Відповідно до листа Держкомзему України від 02.08.2004р. № 14-22-6/6835 переоформлення право установчих документів на землю при реорганізації підприємства має здійснюватись одночасно з реорганізацією.

Прокурор підтримав представника відповідача, наполягав на тому, що на сьогоднішній день Товариство не має законних підстав для використання земельної спірної ділянки, тому дії відповідача є законними, а позов задоволенню не підлягає.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши наявні докази, суд прийшов до наступного.

Судом встановлено, що 18.10.2011р. державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Галицьким І.О. проведена позапланова перевірка дотримання вимог земельного законодавства при використання земельної ділянки під існуючим ринком у м. Генічеськ по вул. Махарадзе, 64 Генічеською районною спілкою споживчих товариств відповідно до вимоги прокурора Генічеського району.

За результатами складено акт та винесено припис від 18.10.2011р. № 001221, відповідно до якого встановлено використання Генічеською районною спілкою споживчих товариств зазначеної земельної ділянки без правоустановчих документів.

Суд з таким висновком відповідача не погоджується зважаючи на таке.

Позивач є правонаступником Генічеської райспоживспілки (ідентифікаційний код юридичної особи 01770898), яка діяла з 1944 року до 30.01.1997 року (до її реорганізації в Генічеське районне споживче товариство).

Земельна ділянка за адресою: м. Генічеськ, вул. Махарадзе 64, (територія ринку) відносно якої Генічеською міською радою прийнято рішення № 108 від 25.03.2011 року, належить на праві постійного користування позивачу СТ ГСТ "Нова кооперація" відповідно до державного акта на право постійного користування земельною ділянкою від 22.03.1996 року, який є чинним та не скасований в установленому законом порядку, а тому згідно зі статтею 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння та використання земельної ділянки без встановлення строку і ніхто не може бути його позбавлений без його згоди.

Згідно державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серія ХС від 22.03.1996 року, виданого за рішенням № 60 Генічеської міської ради від 21.02.1996 року Генічеській районній споживчій спілці, земельна ділянка, розташована за адресою м. Генічеськ вул. Махарадзе 64 належить на праві постійного користування Генічеській районній споживчій спілці.

Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою серія ХС від 22.03.1996 року є дійсним, земельна ділянка, юридично перебуває в користуванні позивача, підстави вважати, що Товариство незаконно використовує спірну земельну ділянку суд не вбачає.

Приймаючи рішення про часткове задоволення позову, суд виходив з того, що дії відповідача щодо організації та проведення перевірки є законними, оскільки, відповідно до п. "а" ч.1 ст.6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19.06.2003 р. № 963-IV (станом на день виникнення правовідносин) до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель належать: здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині: додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням.

Згідно з вимогами ч.1 ст.10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" (станом на день виникнення правовідносин) державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.

Порядок проведення перевірок, оформлення матеріалів за їх результатами визначається наказом Держкомзему від 12.12.2003 р. № 312 "Про затвердження Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель".

Пунктом 3 вказаного Порядку визначено, що Держземінспекція та її територіальні органи проводяться такі види перевірок: планові, позапланові, оперативні.

Згідно з вимогами пп.3.2 Порядку позаплановою перевіркою є перевірка, яка не передбачена планом роботи відповідного інспекційного органу Держкомзему. У разі неможливості своєчасного повідомлення юридичних і фізичних осіб про проведення позапланової перевірки (обмежені строки на її проведення тощо), вона проводиться без попереднього їх повідомлення, незалежно від кількості раніше проведених перевірок, за наявності таких обставин: отримання доручення від Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, органів прокуратури, місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування та Держземінспекції; отримання заяв, скарг чи звернень громадян, що подані в установленому законодавством порядку, у яких наведена інформація про порушення земельного законодавства чи можливість виникнення аварійних ситуацій, що можуть негативно вплинути на стан земельних ресурсів; проведення перевірки виконання заходів з ліквідації наслідків аварій, інших надзвичайних ситуацій, що призвели до забруднення чи знищення родючого шару ґрунту; виявлення недостовірності даних, поданих юридичними чи фізичними особами на запит інспекційного органу Держкомзему; за наявності інформації щодо самовільного зайняття земельної ділянки та використання її без правовстановлюючих документів; при поданні юридичними чи фізичними особами письмової заяви до відповідного інспекційного органу Держкомзему про бажання проведення позапланової перевірки; у разі публікацій у засобах масової інформації матеріалів, що свідчать про порушення земельного законодавства; за ініціативи інспекційного органу Держкомзему, якщо ним виявлені факти, що свідчать про порушення земельного законодавства.

Як встановлено в судовому засіданні відповідачем проведено позапланову перевірку на підставі вимоги прокурора Генічеського району від 10.10.2011р. № 109/2449 та у зв'язку з обмеженими строками Товариство не повідомлялося про проведення перевірки, що відповідає вимогам п.3.2 Порядку.

Підпунктом 4.1 Порядку передбачено, що Державні інспектори проводять перевірки стану дотримання земельного законодавства в присутності власників земельних ділянок чи землекористувачів або уповноважених ними осіб, а також осіб, які вчинили порушення земельного законодавства. У разі відсутності при перевірці власника чи землекористувача або уповноважених ними осіб перевірка проводиться за наявності двох свідків.

З дослідженого у судовому засіданні акту перевірки від 18.10.2011р. слідує, що перевірку проведено у присутності заступника директора Товариства Полікарпова Ф.М., що засвідчено його підписом у акті перевірки.

Відповідно до пп.пп.5.1-5.6 п.5 Порядку при проведенні всіх видів перевірок державний інспектор складає акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства (додаток 1). Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства (далі - акт) складається за результатами перевірки: якщо виявлено чи не виявлено порушення земельного законодавства; при усуненні чи не усуненні раніше виявлених порушень у строк, установлений у приписах (у тому числі і в повторно виданих приписах); при неможливості встановити особу порушника.

Акт складається у двох примірниках. Перший примірник акта залишається у державного інспектора, який проводить перевірку, другий - вручається або надсилається керівнику юридичної особи чи фізичній особі, які перевірялись. При врученні акта юридичній чи фізичній особі особисто в примірнику акта, який залишається в інспектора, робиться відмітка про дату вручення акта та ставиться підпис особи, яка його отримує. У разі надсилання акта поштою на примірнику акта, який залишається в інспектора, робиться відповідна відмітка. Акт надсилається з повідомленням про вручення.

В акті державний інспектор зазначає: дату та місце складання акта; посаду та прізвище інспектора (інспекторів), який (які) проводив (проводили) перевірку; посади та прізвища осіб, які були залучені до перевірки; посаду та прізвище представника юридичної особи чи прізвище фізичної особи, які були присутні при перевірці; місцезнаходження юридичної чи фізичної особи, які перевіряються; місце розташування земельної ділянки, її площу згідно із земельно-кадастровою документацією та фактичну площу, яка використовується; категорію земель та склад угідь; цільове призначення та фактичний стан використання (освоєння) земельної ділянки; наявність документів, які посвідчують право власності чи право користування земельною ділянкою; обставини порушення земельного законодавства; суть порушення з посиланням на акти чинного законодавства, вимоги яких порушені.

Акт підписується державним інспектором (інспекторами), який (які) проводить (проводять) перевірку, представником юридичної особи чи фізичною особою, що використовують земельні ділянки, свідками (за їх наявності).

В акті наводиться план-схема місця розташування земельної ділянки (схематичний абрис чи викопіювання з картографічних матеріалів планів земельної ділянки з прив'язкою до місцевості та зазначенням суміжних землекористувачів). На плані-схемі вказується загальна площа земельної ділянки та площа, на якій виявлено порушення.

На виконання вказаних вимог законодавства державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель складено акт від 18.10.2011р., в якому зазначено виявлені під час перевірки порушення вимог земельного законодавства.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає дії державного інспектора щодо проведення перевірки правомірними, оскільки від діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суд приходить до висновку про законність дій відповідача щодо перевірки, а тому в цій частині позов задоволенню не підлягає.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення вимог позивача в частині скасування Припису від 18 жовтня 2011 року № 001221, оскільки висновки про використання спірної земельної ділянки без правоустановчих документів є необґрунтованими.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити частково.

Скасувати Припис від 18 жовтня 2011 року № 001221.

В інший частині позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 19 грудня 2012 р.

Суддя Ковбій О.В.

кат. 6