Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 грудня 2012 року Справа № 1170/2а-4102/12
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасічника Ю.П., за участю секретаря Юрчук Л.М. та представників:
Представника позивача: Музики Т.Ф.
Представника відповідача: Скрипник І.І.
Представника відповідача: Леконт Р.В.
за позовомПублічного акціонерного товариства «Кіровоградське автотранспортне підприємство 13555»доКіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області ДПСпровизнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 25.07.2012 року №0001450153, - ВСТАНОВИВ: Публічне акціонерне товариство "Кіровоградське автотранспортне підприємство 13555" звернулося до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області ДПС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 25.07.2012 року №0001450153, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності у сумі 141 532,16 грн., в тому числі 122 405,34 грн. основного платежу та 19 126,82 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що за наслідками проведеної позапланової невиїзної перевірки ПАТ "Кіровоградське автотранспортне підприємство 13555" з питань достовірності нарахування орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2011 рік, січень-квітень 2012 року, посадові особи податкового органу під час перевірки необґрунтовано дійшли висновку, що згідно з даними податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) за 2011 рік та січень-квітень 2012 року, публічне акціонерне товариство "Кіровоградське автотранспортне підприємство 13555" задекларувало податкове зобов'язання орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 45 901,70 грн. та 15 300,64 грн. відповідно, тобто на рівні розміру земельного податку, який становить 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що в свою чергу призвело до заниження податкового зобов'язання з вищевказаного податку на загальну суму 122 405,34 грн., оскільки розмір орендної плати, згідно норм ПК України має становити 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Позивач не погоджуючись з доводами відповідача зазначає, що розмір орендної плати визначено договором оренди земельної ділянки та становить 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, зміни до договору в частині розміру орендної плати не вносились, а тому внесення орендної плати у розмірі визначеному податковими деклараціями з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) за 2011 рік та січень-квітень 2012 року є правомірним.
В судовому засіданні представники відповідача заперечили проти позову у повному обсязі, оскільки вважають, що оскаржуване рішення винесено на підставі чинного законодавства, є обґрунтованими, свою позицію виклали в заперечені на позов (а.с.20-22).
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 12.12.2012 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено до 17.12.2012 р.
Заслухавши представників позивача та відповідача, дослідивши у судовому засіданні надані сторонами докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Посадовими особами відповідача проведено позапланову невиїзну перевірку позивача з питань достовірності нарахування орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік та січень-квітень 2012 року.
Результати перевірки оформлені Актом від 06.07.2012 року №00043/153/05465755 (а.с.11-12) та на підставі якого винесено податкове повідомлення-рішення від 25.07.2012 року №0001450153 (а.с.6).
Висновки відповідача щодо необхідності збільшення позивачеві грошового зобов'язання за платежем орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності ґрунтується на тому, що протягом перевіреного періоду позивачем занижено суму земельного податку, оскільки розмір орендної плати який підлягає до сплати згідно договору оренди земельної ділянки становить 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, в той час, які згідно ст. 288 ПК України, орендна плата має становити не менше 3% від нормативної грошової оцінки землі.
Як вбачається з матеріалів справи 10.08.2005 року між Кіровоградською міською радою та ПАТ "Кіровоградське автотранспортне підприємство 13555" укладено договір оренди земельної ділянки №219 (а.с.26-32), згідно якого позивачу передано в оренду земельну ділянку загальною площею 3,3 га на термін 25 (двадцять п'ять) років. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно довідки державного земельного кадастру про грошову оцінку земельної ділянки №2092 від 15.07.2005 року становить - 2 400 655,08 грн. Розмір орендної плати визначено сторонами на рівні - 2000,55 грн. на місяць. 22.09.2010 року сторонами підписано Додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки №237 (а.с.35), також погоджено розрахунок (а.с.36) згідно якого розмір орендної плати збільшено та встановлено на рівні - 3 825,16 грн. на місяць, тобто на рівні 1% від нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно ст.13 Закону України "Про оренду землі" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до п. 1 додаткової угоди, орендну плату за земельну ділянку встановлено у розмірі 1% від нормативної грошової оцінки, що складає 3 825,16 грн. на місяць, що не відповідає вимогам пп. 288.5.1 п.288.5 ст.288 розділу XIII „Плата за землю" Податкового Кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р.
Згідно з даними податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) за 2011 рік, товариством задекларовано податкове зобов'язання орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності в сумі 45901,70 грн. та за січень-квітень 2012 року в сумі 15 300,64 грн. тобто на рівні розміру земельного податку 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а не 3%, як це передбачено нормами ст. 288 ПК України, що в свою чергу призвело до заниження податкового зобов'язання з вищезазначеного податку на загальну суму 122 405,34грн.
Згідно зі ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним.
Об'єкт плати за землю - земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону. Податковий Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає: вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування; платників податків і зборів; їх права та обов'язки; компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю; відповідальність за порушення податкового законодавства. Норми інших законодавчих та нормативно-правових актів України, прийнятих до набрання чинності Податковим Кодексом України, застосовуються в частині, що не суперечить цьому Кодексу.
Згідно п.7.3 ст.7 Податкового Кодексу України будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства. Відповідно до пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового Кодексу платник податків зобов'язаний сплачувати податки і збори в строки та у розмірах, встановленим цим Кодексом.
Згідно з п.п. 14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового Кодексу плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно зі ст.271 Податкового Кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого у розділі XIII „Плата за землю".
Згідно з пп. 288.5.1 п.288.5 ст.288 розділу XIII „Плата за землю" Податкового Кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель, крім земель сільськогосподарського призначення, трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Оскільки відповідно до п. 274.1 ст. 274 Податкового Кодексу ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки, то розмір орендної плати не може бути меншим (крім земель сільськогосподарського призначення) 3% від нормативної грошової оцінки землі.
Таким чином невідповідність розміру орендної плати задекларованого ПАТ „Кіровоградське АТП 13555" за земельні ділянки державної і комунальної власності згідно додаткової угоди призвело до заниження податкового зобов'язання в сумі 122405,34 грн. втому числі: 91 804,06 грн. за 2011 рік та 30 601,28 грн. за 4 місяці 2012 року.
Крім того, судом враховано, що згідно умов додаткової угоди до договору оренди позивач та орендодавець передбачили необхідність перегляду розміру орендної плати, в т.ч. і у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів; зміни ставок орендної плати.
За таких обставин, у зв'язку з набуттям чинності ПК України, в т.ч. і щодо зміни розміру ставок орендної плати, сторони договору повинні були привести умови договору в частині розміру орендної плати у відповідність до положень ст. 288 ПК України.
З огляду на вище викладене суд приходить до висновку, що адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Кіровоградське автотранспортне підприємство 13555" задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 17, 86, 94, 158, 163-165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволені адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду, апеляційної скарги через Кіровоградській окружний адміністративний суд, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлений 14.12.2012 р.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. Пасічник