Постанова № 28100397, 04.12.2012, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2012
Номер справи
0870/10675/12
Номер документу
28100397
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2012 року 09год.20хв. Справа № 0870/10675/12

м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Дуляницької С.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя до Публічного акціонерного товариства "Український графіт" про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, -

ВСТАНОВИВ :

Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства "Український графіт" про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 72445,45 грн.

Позивач обґрунтовує заявлені вимоги тим, що відповідачем не відшкодовуються до Пенсійного фонду фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №1, а відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі іменується -Закон №1058-IV) підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, повинні вносити до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Відповідно до вимог законодавства УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя направлялись відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за кожного робітника підприємства, тобто відповідач був повідомлений про розмір фактичних витрат та необхідність їх сплати, але до цього часу наявна заборгованість Публічного акціонерного товариства «Український графіт» за період з червня 2012 року по жовтень 2012 року включно по пенсіонерам: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, не сплачена та становить 72445,45 грн.

04.12.2012 в судове засідання представник позивача не прибув, до суду надійшло клопотання про розгляд справи без його участі, на позовних вимогах наполягає в повному обсязі.

Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, в судове засідання також не прибув, однак надав до канцелярії суду письмові заперечення на адміністративний позов. Відповідач, в обґрунтування своїх заперечень, зазначив, що при складанні розрахунків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій за Списком № 1 відповідачем неправильно визначено розмір фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, а зокрема позивачем включено до розрахунків за кожний місяць осіб, які набули права на пенсію до 1 січня 2004 року. Оскільки до набрання чинності Законом № 1058-IV, тобто до 01.01.2004 року, обов'язку підприємств відшкодовувати ПФУ витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п. "а" частини 1 ст. 13 Закону № 1788-ХІІ, передбачено не було, то витрати на виплату таких пенсій, призначених до 01.01.2004 року, відшкодуванню позивачу відповідачем не підлягають. Відповідно до п. 6.6 Інструкції № 21-1 додаткові пенсії, доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню. Будь-які доплати, надбавки та підвищення повинні виплачуватися пенсіонеру за рахунок коштів Державного бюджету України. Однак, позивач неправомірно просить стягнути з відповідача розмір пенсії з надбавками за понаднормовий стаж. Крім того, позивачем не надано документів, які б підтверджували правомірність нарахування зазначених в розрахунках сум, з яких би вбачалося з чого складається сума пенсії, які надбавки входять до її складу, коли та на якій підставі збільшуються суми пенсій (здійснювався перерахунок). Позивачем не надано документів, якими б підтверджувався відпрацьований працівником стаж. З таких підстав відповідач просив відмовити у задоволенні позову. Справу просив розглянути в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши в порядку письмового провадження позовну заяву, дослідивши подані позивачем письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов слід задовольнити повністю.

При цьому суд виходить з наступного.

Публічне акціонерне товариство «Український графіт» (код ЄДРПОУ 00196204) зареєстроване як юридична особа та відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 №400 (далі -Закон № 400), є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, а також платником страхових внесків відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058

Відповідно до розрахунку боргу (а.с.7), докладного розрахунку боргу (а.с.8) за відповідачем рахується заборгованість з фактичних витрат на виплаті та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за період з червня 2012 року по жовтень 2012 року в розмірі 72445,45 грн.

Так, працівникам відповідача ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, які працювали на роботах за Списком №1, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36, призначено та виплачуються пільгові пенсії відповідно до п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Вказані обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи та дослідженими доказами: довідками про підтвердження наявного трудового стажу, протоколами, розпорядженнями про призначення та перерахунки пенсій, розрахунками стажу, довідками про виплачені пенсії (а.с.27-86).

Позивач направляв відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що підтверджується відповідними копіями розрахунків та доказами їх направлення на адресу відповідача (а.с.9-25). Проте, відповідачем сума заборгованості не сплачена та на дату розгляду справи становить 72445,45 грн.

Відповідно до п. 2 прикінцевих положень Закону №1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Згідно з п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»№1788-ХІІ на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Порядок відшкодування підприємствами витрат до Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначений розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663 (далі іменується -Інструкція).

Підпунктом 2.1.1 п. 2.1 Інструкції встановлено, що платниками страхових внесків є підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб -суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Згідно з п. 6.1 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону №1058-IV в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах: 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.

Відповідно до п. 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону №1058-IV, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Факт надіслання та отримання відповідачем розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, підтверджується наявними у матеріалах справи копіями супровідних листів та повідомлень про вручення рекомендованих поштових відправлень (а.с.9-25).

Пунктом 6.8 Інструкції передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Зазначені вище розрахунки складені з дотриманням всіх необхідних вимог Інструкції. Розмір сум відшкодування фактичних витрат на витрату та доставку пенсій по кожному з вищезазначених пенсіонерів визначено позивачем з дотриманням вимог Закону №1058-IV та Інструкції.

Заперечення відповідача суд вважає необґрунтованими, виходячи з наступного.

Щодо посилання відповідача на п. 6.6 Інструкції №21-1, в якому зазначено, що додаткові пенсії, доплати, надбавки та підвищення призначені відповідно до законодавства України, не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню, необхідно зазначити, що дані надбавки стосуються статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та такі, що виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України.

Отже, додаткові пенсії, доплати, надбавки та підвищення, в розумінні п. 6.6 Інструкції, це ті доплати, надбавки та підвищення, які призначені відповідно до інших законодавчих актів, а не Законом № 1058-IV. Доплата до прожиткового мінімуму та доплата за понаднормативний стаж встановлені ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV та є невід'ємною частиною загального розміру пенсії.

Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV за кожний повний рік понаднормативного страхового стажу пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини. Отже, згідно норм пенсійного законодавства витрати на підвищення пенсій за понаднормативний стаж відносяться до тих витрат, які підлягають відшкодуванню підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форми власності.

Будь-які доплати пенсіонерам входять до загального розміру пенсії, яку фактично отримує пенсіонер і вона фінансується за рахунок коштів Пенсійного фонду, то відповідно до Інструкції №21-1 вона підлягає відшкодуванню ПАТ "Укрграфіт" на рахунки Пенсійного фонду України у повному обсязі.

Чинним законодавством передбачено порядок відшкодування всіх без винятку пільгових пенсій починаючи з дати набрання чинності Закону № 1058-IV незалежно від дати призначення пенсії і до моменту досягнення пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону №1058-IV, оскільки в Законі немає прямої вказівки на дату призначення пенсії, а лише порядок відшкодування пенсій.

Фактична виплата пенсіонерам сум пенсій, а відповідно і фактичне понесення Пенсійним фондом фактичних витрат заявлених до відшкодування, підтверджується довідками УПФУ в Заводському районі м. Запоріжжя.

Крім того, суд зазначає, що у тому разі, якщо підприємство не згодне із розміром заявлених УПФУ до відшкодування сум, воно не позбавлене права оскаржити розрахунки фактичних витрат чи рішення про призначення пенсій по кожному пенсіонеру в установленому законом порядку

Однак, суду такі докази не надані.

З огляду на це, наразі суд не може розглядати доводи про неправомірність (неправильність) нарахування чи розрахунку фактичних витрат, оскільки це не є предметом позову по даній справі та виходить за її межі.

Отже, матеріалами справи підтверджується наявність заборгованості відповідача з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, а заперечення відповідача спростовуються вищенаведеними доводами.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя є законними та обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Український графіт» (ідентифікаційний номер 00196204) суму заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" розмірі 72445,45 грн. (сімдесят дві тисячі чотириста сорок п'ять гривень 45 коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя С.М.Дуляницька