ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"12" грудня 2012 р.Справа № 5017/2331/2012
Господарський суд Одеської області у складі:
Суддя Брагіна Я.В.
при секретарі судових засідань Ошарін Д.С.
За участю представників сторін:
від прокуратури: Доброжан Н.І., посвід. №010038;
від позивача: не з'явився (був присутній в засіданні суду 26.11.12. Гончаров В.М., довір. від 11.09.2012р.;
від відповідача: не з'явився;
розглянув справу за позовом: Біляївського міжрайонного прокурора Одеської області (м.Біляївка) в інтересах держави в особі Біляївської районної державної адміністрації Одеської області (м. Біляївка)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю „Ринок сільськогосподарської продукції "Гектар" (м. Одеса)
про стягнення 131275,60грн. шкоди
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 09.08.12. порушено провадження у справі № 5017/2331/2012 за позовом Біляївського міжрайонного прокурора Одеської області (м.Біляївка) в інтересах держави в особі Біляївської районної державної адміністрації Одеської області до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю „Ринок сільськогосподарської продукції "Гектар" про стягнення 131275,60грн. шкоди.
Розпорядженням голови суду від 01.10.2012р. справу №5017/2331/2012 передано на розгляд судді господарського суду Одеської області Никифорчуку М.І., у зв'язку із знаходженням судді Брагіної Я.В. у відпустці.
Ухвалою суду від 01.10.2012р. справу №5017/2331/2012 прийнято до свого провадження суддею господарського суду Одеської області Никифорчук М.І.
Розпорядженням голови суду від 15.10.2012р. справу №5017/2331/2012 передано на розгляд судді господарського суду Одеської області Брагіній Я.В., у зв'язку з її виходом з відпустки.
Ухвалою суду від 18.10.2012р. справу №5017/2331/2012 прийнято до свого провадження суддею господарського суду Одеської області Брагіною Я.В.
У судовому засіданні представник прокуратури підтримав позов в повному обсязі з підстав викладених в позовній заяві. Пояснив, що відповідач без належних дозволів зняв ґрунтовий покрив земельної ділянки, що підтверджується актом обстеження земельної ділянки від 13.06.12., поясненнями директора відповідача, відібраними старшим прокурором Біляївської міжрайонної прокуратури 27.06.12., а також постановою про відмову в порушенні кримінальної справи від 09.08.12.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, хоча про розгляд справи був повідомлений належним чином. В засіданні суду 26.11.12. підтримав позов в повному обсязі з підстав викладених в позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, причину неявки не повідомив, вимоги ухвал суду не виконав, хоча місцем реєстрації був повідомлений вчасно і належним чином, про що свідчать поштові повідомлення про вручення кореспонденції (ухвал суду).
Отже, справа розглядається за наявними в ній матеріалами на підставі ст.75 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
20.03.12. між Біляївською районною державною адміністрацією Одеської області та Товариством з обмеженою відповідальністю „Ринок сільськогосподарської продукції „Гектар" укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 56,7400га строком на 49 років для розміщення інфраструктури оптового ринку сільськогосподарської продукції, яка знаходиться на території Хлібодарської селищної ради Біляївського району Одеської області (за межами населеного пункту).
Зазначений договір зареєстровано у відділі Держкомзему у Біляївському районі Одеської області 23.03.12. за №512100004001722 (а.с.8-12).
За умовами договору оренди земельної ділянки від 26.11.12. орендар зобов'язаний, зокрема, додержуватись встановлених щодо об'єкту оренди обмежень (обтяжень) в обсязі, передбаченому законом та договором оренди землі, ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкту оренди чи його частини несе орендар (п.п.29-30 договору).
Згідно пункту "и" частини 1 статті 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення, як зокрема, невиконання умов знімання, збереження і нанесення родючого шару грунту.
Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" визначені правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням і охороною земель, та передбачено, що цей Закон спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів і охорону довкілля (преамбула Закону).
Відповідно до ст. 1 зазначеного Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель", у якій міститься визначення термінів, невиконання умов зняття, збереження і нанесення родючого шару ґрунту - невиконання або неякісне виконання обов'язкових заходів, передбачених затвердженою відповідно до законодавства проектною документацією, щодо знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту, що призвело до його псування чи знищення.
За приписами ч.1 ст.168 ЗК України, грунти земельних ділянок є об'єктом особливої охорони.
Власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу органів, що здійснють державний контроль за використанням та охороною земель (ч.2 ст.168 ЗК України).
Матеріали справи свідчать, що відповідачем роботи по зняттю, перенесенню та знищенню ґрунтового покриву (родючого шару грунту) на орендованій земельній ділянці площею 10га проводилось за відсутності спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару грунту) земельних ділянок, а саме: акт обстеження земельної ділянки від 13.06.12, складеного Державню інспекцією сільського господарства в Одеській області (а.с.18), постановою про відмову в порушенні кримінальної справи від 09.08.12. та поясненнями директора відповідача 27.06.12., відібраними старшим прокурором Біляївської міжрайонної прокуратури Малєєвим О.М. (а.с.21).
За приписами п.3 ст.16 Закону України "Про охорону земель" до повноважень центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів в галузі охорони земель належить здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.
Частиною 3 ст. 56 зазначеного Закону України "Про охорону земель" визначено, що юридичні та фізичні особи, винні в порушенні законодавства про охорону земель несуть відповідальність згідно із законом, що не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної природним ресусам. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель підлягає відшкодуванню в повному обсязі.
За приписами ч.1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної обо юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно ст.152 Земельного кодексу України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть, якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою і відшкодування завданих збитків.
Порядок нарахування шкоди за самовільне зайняття земельної ділянки передбачений Методикою визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу", затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.07. №963 з відповідними змінами.
Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Одеської області зроблено розрахунок шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, яка становить 131275,60грн. (а.с.13).
Згідно ст.49 ГК України, підприємці зобов'язані не завдавати шкоди довкіллю, не порушувати права та законні інтереси громадян і їх об'єднань, інших суб'єктів господарювання, установ, організацій, права місцевого самоврядування і держави, за завдані шкоду і збитки підприємець несе майнову та іншу встановлену законом відповідальність.
Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави (ст..1 ЗК України).
Земля є об'єктом права власності Українського народу; від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування (ст.13 Конституції України).
З врахуванням вимог ст.36-1 Закону України „Про прокуратуру", підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) юридичних осіб, що вчиняються у відносинах з державою, формою представництва прокурором інтересів держави є звернення до суду з позовом про захист інтересів держави та про визнання незаконними правових актів.
Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави в позовній заяві самостійно визначає в чому полягає порушення інтересів держави та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах відповідно до ст.2 ГПК України.
Згідно п.2 резолютивної частини рішення Конституційного суду України №1-1/99 від 08.04.99 року під поняттям „орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах", зазначеним у частині другій статті 2 Господарського процесуального кодексу України, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
До повноважень місцевої державної адміністрації відноситься розпорядження землями за межами населених пунктів, координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель, а також вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до ст.17 та п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України та ст.21 Закону України „Про місцеві державні адміністрації".
Оскільки відповідач причинену шкоду не відшкодував, чим порушує інтереси держави в особі Біляївської районної державної адміністрації, то Біляївським міжрайонним прокурором Одеської області правомірно заявлено позов у даній справі.
Враховуючи вищевикладене, господарський суд приходить до висновку про задоволення позову.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідач позов щодо підстав та предмету не спростував, доказів, що підтверджували би наявність у нього дозволу на зняття ґрунтового покриву на орендованій земельній ділянці чи відшкодування шкоди не надав суду.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, господарський суд приходить до висновку про задоволення позову в повному обсязі.
Сплату судового збору суд покладає на відповідача, оскільки останній спонукав прокурора звернутись з позовом до суду.
Керуючись ст.ст. 32,33,43,44,49,75,82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути із Товариства з обмеженою відповідальністю „Ринок сільськогосподарської продукції „Гектар" (65012, м.Одеса, Приморський район, вул. Канатна, буд. 84, кв.14, код ЄДРПОУ 37759534) на користь Біляївської районної державної адміністрації Одеської області (67600, м. Біляївка, проспект Жовтневої революції, 11, код ЄДРПОУ 04057095)
- 131275,60грн. -шкоди.
3. Стягнути із Товариства з обмеженою відповідальністю „Ринок сільськогосподарської продукції „Гектар" (65012, м.Одеса, Приморський район, вул. Канатна, буд.84, кв.14, код ЄДРПОУ 37759534) 2625,51грн. судового збору в дохід Державного бюджету України (ГУ ДКСУ в Одеській області, р/р №31210206783008 в ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 37607526, код класифікації доходів бюджету 22030001, символ звітності 206).
Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного господарського суду, яка подається через місцевий господарський суд протягом 10-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну скаргу. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення підписано: 17 грудня 2012 року
Суддя Брагіна Я.В.
Копію рішення надіслати:
1.Біляївській районній державній адміністрації Одеської обл. (67600, м.Біляївка, про-кт Жовтневої революції, 11, Одеської обл).
2.ТОВ "Ринок сільськогосподарської продукції "Гектар" (65012, м. Одеса, Приморський р-н, вул. Канатна, буд.84, кв.14).
3.Прокуратурі Одеської області (м.Одеса, вул. Пушкінська, 3)