Постанова № 28075649, 20.11.2012, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.11.2012
Номер справи
0870/9919/12
Номер документу
28075649
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2012 року Справа № 0870/9919/12

м.Запоріжжя

за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Віннінг Спіріт «Л»

до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Автономної республіки Крим Державної податкової служби

про визнання неправомірними дій та скасування податкового повідомлення-рішення, -

У складі головуючого судді Нечипуренко О.М.

при секретарі судового засідання Петрусь Д.К.

за участі представників сторін:

від позивача - Острик С.О. (довіреність №02 від 08.11.2012)

від відповідача - не прибув

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Віннінг Спіріт «Л» до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Автономної республіки Крим Державної податкової служби про визнання неправомірними дії останньої під час проведення зустрічної звірки ТОВ «Віннінг Спіріт «Л» щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків ПАТ «Банк Кіпру» їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.12.2011 по 31.12.2011 та, відповідно скасування податкового повідомлення-рішення №0000192206 від 20.06.2012, яким визначено загальний розмір податкового зобов'язання щодо сплати податку на додану вартість - 1 598 942.50 гри., з яких 1 279154.00 грн. - за основним платежем, 319788,50 грн. - штрафних санкцій, прийнятого на підставі акту №2308/22-06/33130924 від 08.06.2012 про результати проведення зустрічної звірки ТОВ «Віннінг Спіріт «Л» щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків ПАТ «Банк Кіпру» їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.12.2011 по 31.12.2011.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказував, що Податковий кодекс України наділяє посадових осіб органів державної податкової служби правом складати за результатами проведення зустрічних звірок лише довідки.

Отже, дії ДПІ у м. Сімферополі Автономної республіки Крим Державної податкової служби по оформленню результатів зустрічної звірки, які полягають у складанні оскаржуваного податкового повідомлення - рішення є незаконними, та такими, що виходять за межі повноважень, наданих органам державної податкової служби, тому повідомлення-рішення підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 19.10.2012, відкрито провадження у адміністративній справі №0870/9919/12 та призначено до судового розгляду на 05.11.2012. Розгляд справи було відкладено на 14.11.2012. За клопотанням позивача, у зв'язку із повторною неявкою відповідача, провадження у справі було зупинено до 20.11.2012.

Відповідно до ст.160 КАС України, в засіданні 20.11.2012 проголошено вступну та резолютивну частини постанови і оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.

Відповідно до ст. 41 КАС України, у судовому засіданні здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу «Камертон».

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити. Надав пояснення та обґрунтування, аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, місце та час судового розгляду був повідомлений належним чином. Заперечень проти позову та клопотань про розгляд справи за його відсутності суду не надав.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Державна податкова служба України, до складу якої входить відповідач, є одним із органів державної виконавчої влади. Відповідно, її діяльність має підпорядковуватись вимогам наведеної норми Конституції України та аналогічним вимогам чинного законодавства України.

Право органів державної податкової служби на проведення зустрічних звірок платників податків, а також порядок дій при проведенні зустрічних звірок та оформлення їх результатів унормовано статтею 73 Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1232 затверджений Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок.

Пунктами 1 -9 названого порядку встановлено наступне.

Пункт 1. Цей Порядок визначає механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок.

Зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Пункт 2. Зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Пункт 3. З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.

Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

Пункт 4. Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Пункт 5. Облік запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання здійснюється органами державної податкової служби (як ініціаторами, так і виконавцями).

Пункт 6. У разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня. що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.

Пункт 7. За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка

підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

Пункт 8. Довідка про проведення зустрічної звірки підлягає реєстрації в органах державної податкової служби (як ініціатора, так і виконавця).

Пункт 9. Матеріали зустрічної звірки надсилаються до органу державної податкової служби (ініціатора).

Отже, з вказаних норм вбачається, що проведення зустрічних звірок спрямовано на співставлений даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Як свідчать матеріали справи, у період з 07.06.2012 по 08.06.2012 проведена зустрічна звірка ТОВ «Віннінг Спіріт «Л» щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків ПАТ «Банк Кіпру» їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.12.2011 по 31.12.2011. Результати вказаної перевірки оформлені актом про результати проведення зустрічної звірки №2308/22-06/33130924 від 08.06.2012.

Отже, звірку проведено на підставі приписів чинного законодавства, та в порядку, передбаченому діючим законодавством, що відповідає вимогам ч.2 ст. 19 Конституції України.

На підставі викладеного вище, суд дійшов висновку, що дії посадових осіб Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Автономної республіки Крим Державної податкової служби про визнання неправомірними дії останньої під час проведення зустрічної звірки ТОВ «Віннінг Спіріт «Л» щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків ПАТ «Банк Кіпру» їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.12.2011 по 31.12.2011 є правомірними та такими, що вчинені у відповідності до норм закону.

На підставі згаданого вище акта звірки Державна податкова інспекція у м. Сімферополі Автономної республіки Крим Державної податкової служби винесла податкове повідомлення-рішення №0000192206 від 20.06.2012. яким визначено загальний розмір податкового зобов'язання щодо сплати податку на додану вартість - 1 598 942.50 гри., з яких 1 279154.00 грн. - за основним платежем, 319 788.50 гри. штрафних санкцій.

Однак, у відповідності до приписів п.86.8 ст. 86 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень (за результатами фактичної перевірки - з дня реєстрації (надходження) акта такої перевірки до органу державної податкової служби за основним місцем обліку платника податків), а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.

Як встановлено судом, відповідачем перевірка не проводилась, а лише була здійснена звірка, винесення податкових повідомлень-рішень за результатами якої не передбачено приписами чинного законодавства.

Отже, дії Державна податкова інспекція у м. Сімферополі Автономної республіки Крим Державної податкової служби по оформленню результатів зустрічної звірки, які полягають у складанні оскаржуваного податкового повідомлення - рішення є незаконними, та такими, що виходять за межі повноважень, наданих органам державної податкової служби.

Таким чином, податкове повідомлення-рішення №0000192206 від 20.06.2012. яким визначено загальний розмір податкового зобов'язання щодо сплати податку на додану вартість - 1 598 942,50 грн., з яких 1 279154.00 грн. - за основним платежем, 319 788,50 грн. штрафних санкцій, є незаконним та підлягає скасуванню.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч.3 ст.2 КАС України).

Частиною 1 ст. 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Ураховуючи вище викладене, суд вважає, що відповідачем не доведена правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, у зв'язку із чим позовні вимоги в цій частині суд вважає доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

В іншій частині позову суд відмовляє, у зв'язку зі їх необґрунтованістю.

Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Керуючись ст. ст.11, 161-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Автономної республіки Крим Державної податкової служби №0000192206 від 20.06.2012, яким ТОВ «Віннінг Спіріт «Л» визначено суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість у розмірі 1 598 942.50 гри., з яких 1 279154.00 грн. - за основним платежем, 319788,50 грн. - штрафних санкцій.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції

Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 17.12.2012.

Суддя (підпис) О.М. Нечипуренко