Постанова № 28075587, 10.12.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2012
Номер справи
2а/0570/15647/2012
Номер документу
28075587
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 грудня 2012 р. Справа № 2а/0570/15647/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12-55 год.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Волгіної Н.П.,

при секретарі Прокопенко Н.М.,

за участю:

представника позивача - Міміношвілі Н.М.,

представника відповідача - Чейлях Л.І,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта ім. О.О. Скочинського»

до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька

про визнання протиправними дій та скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач, Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта ім. О.О. Скочинського», звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою про визнання протиправним та скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька № 1519 від 19.09.2012 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в частині нарахування пені у розмірі 3 338,57 грн та штрафу у розмірі 111 285,50 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

На підставі п. 2 частини 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464 від 08.07.2010 року (надалі - Закон України № 2464) Управлінням Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька було винесено рішення про застосування до відокремленого підрозділу «Шахта ім. О.О. Скочинського» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску: рішення № 1519 від 19.09.2012 року.

Рішенням № 1519 від 19.09.2012 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску УПФУ у Кіровському районі м. Донецька було нараховано пеню у розмірі 3338,57 грн та штраф у розмірі 111285,50 грн на зараховану як єдиний внесок суму коштів у розмірі 1112855,04 грн. Між тим, ця сума сплачувалися платіжними дорученнями № 487 від 22.02.2012 року з коштів, які надійшли з держбюджету як держпідтримка (КЕКВ - 1310). Тобто, заробітна плата та єдиний внесок сплачувалися не за рахунок власних коштів підприємства, отриманих від реалізації продукції, а за рахунок дотації з державного бюджету, об'єми та терміни надання яких від підприємства платника єдиного внеску не залежать.

Таким чином, УПФУ в Кіровському районі м. Донецька безпідставно нарахувало пеню та штраф на суму єдиного внеску, який був сплачений за рахунок коштів державного бюджету, цілеспрямовано наданих на сплату заробітної плати працівникам підприємства, та пов'язаних з її виплатою обов'язкових платежів.

Не погодившись із винесення даного рішення, позивач у порядку п. 14 ст. 25 Закону України № 2464 звернувся до органу Пенсійного фонд вищого рівня із скаргою. Відповідно до абз. 3 ст. 25 Закону України № 2464 оскарження рішення територіального органу Пенсійного фонду про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення органом Пенсійного фонду рішення у справі. Рішенням про результати розгляду скарги від 05.11.2012 року № 12019/08 ГУ Пенсійного фонду в Донецькій області залишило скаргу без задоволення. Дата отримання рішення з розгляду скарги 08.11.2012 року (вх. № 267). Тому просить суд визнати причини пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними та прийняти адміністративний позов до розгляду.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила суд поновити строк звернення до суду та задовольнити адміністративний позов.

Представник відповідача у судовому засіданні, яке відбулось 10.12.2012 року заперечувала проти задоволення позову зазначивши, що відповідно до абзацу першого пункту 1 частини першої статі 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою-підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Порядок обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначено ст. 9 Закону № 2464-VI єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Згідно з вимогами ч. 13 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» нарахування пені, передбаченої цим Законом починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно. Граничний строк сплати єдиного внеску за січень 2012 року - 20.02.2012 року. Згідно картки особового рахунку, позивачем була несвоєчасно здійснена сплата єдиного внеску 23.02.2012 року, що доведено платіжним дорученням від 22.02.2012 року № 487.

Відповідно, рішення № 1519 від 19.09.2012 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, було винесено на підставі чинного законодавства.

Заслухавши клопотання представника позивача про поновлення строку звернення до суду, дослідивши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ч. 4 ст. 99 КАС України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Враховуючи, що відповідь за результатами розгляду скарги позивача була отримана останнім 08.11.2012 року, а з адміністративним позовом до суду підприємство звернулось у другій половині листопада 2012 року (більш точну дату встановити неможливо у зв'язку із нерозбірливостю поштового штампу на конверті, в якому до суду надійшла позовна заява), суд дійшов висновку, що клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду (визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними) з даним позовом є передчасним.

Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, заперечення представника відповідача, вирішивши питання - чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» є юридичною особою, код ЄДРПОУ 33161769, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, довідкою з ЄДРПОУ, витягом з ЄДРПОУ та статутом підприємства (а.с. 11-23).

Відокремлений підрозділ «Шахта ім. О.О. Скочинського» є підрозділом Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» без права юридичної особи, що підтверджується Положенням про Відокремлений підрозділ (а.с. 24-29).

Відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» відокремлений підрозділ позивача «Шахта ім. О.О. Скочинського» зареєстрований в управлінні Пенсійного фонду України у Кіровському районі м. Донецька як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування 31.05.2005 року за № 0518013517 (а.с. 47-52).

Згідно з п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.

Відповідно до п. 7 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року № 8-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25.02.2008 року № 5-5) затверджено Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

Згідно із пп. 1.1 цього Положення управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.

22.02.2012 року позивачем платіжним дорученням № 487 перераховано до УПФУ в Кіровському районі м. Донецька в якості єдиного соціального внеску зі ставкою 49,7%, нарахованого за заробітну плату за січень 2012 року, у розмірі 1 112 855,04 грн (а.с. 7).

19.09.2012 року Управлінням ПФУ в Кіровському районі м. Донецька прийнято рішення № 1519 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, відповідно до якого на Відокремленому підрозділу позивача - Шахті ім. О.О.Скочинського - нараховано пеню у розмірі 71 602,86 грн (0,1% на суму недоїмки) та штраф у розмірі 384 341,85 грн (10%) за період з 20.02.2012 року до 19.04.2012 року (а.с. 6).

Позивач не погодився із зазначеним рішенням в частині нарахування пені у розмірі 3 338,57 грн та штрафу у розмірі 111 285,50 грн (за несвоєчасну сплату єдиного внеску за січень 2012 року), та в порядку, передбаченому п. 14 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» звернувся до Головного Управління ПФУ в Донецькій області з відповідною скаргою.

Рішенням Головного Управління ПФУ в Донецькій області від 05.11.2012 року № 12019/08 скаргу позивача на рішення УПФУ в Кіровському районі м. Донецька № 1519 від 19.09.2012 року залишено без задоволення (а.с. 9-10).

Не погодившись із рішенням Головного Управління Пенсійного фонду України у Донецькій області, позивач звернувся із адміністративним позовом до суду.

Факт здійснення відповідного платежу у певний період часу сторонами не оспорюється. Спірним питанням у цієї справі є правомірність застосування фінансових санкцій та нарахування пені стосовно позивача за порушення Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за умови неприбутковості платника внеску та отримання коштів на сплату заробітної плати працівникам як дотації з державного бюджету.

Верховною Радою України 08.07. 2010 року прийнято Закон України №2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», який набрав чинності 01.01.2011 року.

Правовідносини, що склалися між сторонами з 01.01.2011 року, регулюються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Виключно цим Законом визначається порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та стягнення цього внеску.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є (в тому числі) роботодавці:

підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами;

підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу або компенсацію відповідно до законодавства, - для осіб, зазначених у пунктах 9 - 14 цієї частини.

Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У відповідності до ч.ч. 2, 7 ст. 9 Закону України № 2464-VI обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Єдиний внесок сплачується у національній валюті шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України.

Згідно із ч. 8 ст. 9 Закону України № 2464-VI платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом відповідно до ч. 8 ст. 9 цього Закону є календарний місяць.

Таким чином, позивач мав сплатити єдиний внесок щодо відокремленого підрозділу «Шахта ім. О.О. Скочинського» за січень 2012 року до 20 лютого 2012 року.

Відповідно до вимог ч. 10 ст. 9 Закону України № 2464-VI днем сплати єдиного внеску вважається:

1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду - день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду;

2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами справи єдиний соціальний внесок за січень 2012 року в сумі 1 112 855,04 грн (49,7 %) позивач сплатив 22.02.2012 року (а.с. 7).

Частинами 11, 12 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено що, у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Пунктом 6 ч.1 ст. 13 вищевказаного Закону Пенсійному фонду та його територіальним органам надано право застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом.

Згідно із вимогами ч.11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції:

1) у разі ухилення від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви про взяття на облік платниками єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

2) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум;

3) за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний базовий звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску;

4) за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, територіальним органом Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

5) за неналежне ведення бухгалтерської документації, на підставі якої нараховується єдиний внесок, накладається штраф у розмірі від восьми до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

6) за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.

Згідно із вимогами ч. 13 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

У разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до територіального органу Пенсійного фонду або позову до суду.

Таким чином, судом встановлено, що позивачем зобов'язання щодо сплати єдиного внеску в (за ставкою 49,7 %) за січень 2012 року було виконане 22.02.2012 року, у зв'язку з чим відповідачем правомірно застосовано штрафні санкції у розмірі 10% від несвоєчасно сплаченої суми зобов'язань та нараховано пеню у розмірі 0,1% на підставі п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Суд не бере до уваги доводи позивача стосовно неприбутковості підприємства та отримання дотацій з державного бюджету, оскільки Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не встановлено певних пільг щодо підприємств, які не отримують прибутку з власної господарської діяльності.

Згідно з пп. 1, 2 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Зважаючи на встановлені обставини у справі, виходячи із вказаних норм Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», суд приходить до висновку, що відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а вимоги позивача про визнання недійсним та скасування рішення № 1518 від 19.09.2012 року не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного вище, керуючись Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ст. ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

В задоволені позовних вимог Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу «Шахта ім. О.О.Скочинського» до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька про визнання протиправними дій та скасування рішення - відмовити.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини проголошена в судовому засіданні 10 грудня 2012 року в присутності представників сторін.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складений 17 грудня 2012 року.

Суддя Волгіна Н.П.