Постанова № 28075364, 11.12.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
11.12.2012
Номер справи
2а-13462/12/0170/15
Номер документу
28075364
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 грудня 2012 р. (о 13:01) Справа №2а-13462/12/0170/15

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Тоскіної Г.Л., за участю секретаря судового засідання Кисельової А.Є., представників сторін:

від позивача - Посунько Ю.О., Кисилішина О.В.,

від відповідача - не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Приватного акціонерного товариства "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ВАШ ВИБІР"

до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

Обставини справи: до Окружного адміністративного суду АР Крим звернулося Приватне акціонерне товариство "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ВАШ ВИБІР" (далі позивач) до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби (далі відповідач) з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0005201501 від 06.09.2012р., яке прийняте Державною податковою інспекцією у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби, відповідно до якого ПрАТ «ФК «ВАШ ВИБІР» було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «Податок на прибуток приватних підприємств, 3011021000» в сумі 1967938,75грн., у т.ч. 1572351 грн. - за основним платежем, та 393587,75 грн. - штрафних (фінансових) санкцій.

Позовні вимоги мотивовані тим, що спірне податкове повідомлення-рішення прийнято з порушенням норм діючого законодавства, відповідачем невірно застосовані норми Податкового кодексу України. Позивач зазначає, що висновки відповідача щодо невірного відображення у податкової декларації з податку на прибуток (додатку ЦП) за 1 півріччя 2012 р. від'ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами попередніх звітних періодів у сумі 9 995882,00 грн., замість 2 498971,00 грн. (25% х 9995882,00 грн.) не ґрунтується на нормах податкового законодавства. Позивач вказує, що відповідачем невірно застосовані норми абз. 5 п. 153.8 ст. 153 Податкового кодексу України, оскільки згідно декларації, яка була предметом камеральної перевірки, витрати звітного періоду не перевищують доходи цього періоду з урахуванням задекларованого від'ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами попередніх звітних періодів. На думку позивача, положення розділу III Податкового кодексу України, у т.ч. п.150.1 ст. 150, п 153.8 ст. 153 Податкового кодексу України, не поширюються на операції з цінними паперами, які були придбані до 01.04.2011 р. Крім того, платником податків були уточнені дані, в тому числі декларації з податку на прибуток за 2 півріччя 2012 р., за результатом чого, у зв'язку з подачею уточнюючий декларації з податку на прибуток за 2 півріччя 2012 р. відсутній від'ємний фінансовий результат від операцій з цінними паперами попередніх звітних періодів.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 30.11.2012 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

Представники позивача у судовому засіданні наполягали на задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на необґрунтованість висновків відповідача, викладених в акті перевірки.

Відповідач у судове засідання явку представника не забезпечив, про місце, день та час слухання справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, заперечень на адміністративний позов не надав.

Заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ВАШ ВИБІР" є юридичною особою (ідентифікаційний код юридичної особи - 22229861), зареєстрованою Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим 27.09.1994 р.

Згідно відомостям Довідки з ЄДРПОУ основними видами діяльності ПрАТ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ВАШ ВИБІР" є посередництво за договорами по цінних паперах або товарах (КВЕД 66.12), надання інших фінансових послуг (крім страхування та пенсійного забезпечення), н.в.і.у. (КВЕД 64.99), інша допоміжна діяльність у сфері фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення (КВЕД 66.19).

Судом встановлено, що позивач зареєстрований в податковому органу платником податків та зборів, в тому числі є платником на податку на прибуток, має відповідні ліцензії на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку - діяльність з торгівлі цінними паперами (брокерську діяльність, андеррайтингу, депозитарну діяльність, дилерську діяльність).

Таким чином, ПрАТ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ВАШ ВИБІР" являється суб'єктом господарювання, юридичною особою, зобов'язано виконувати обов'язки, покладені на нього законами у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності.

13.08.2012р. посадовими особами Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби була проведена невиїзна документальна перевірка податкової звітності з податку на прибуток ПрАТ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ВАШ ВИБІР".

За результатами перевірки був складений Акт невиїзної документальної перевірки податкової звітності з податку на прибуток ПрАТ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ВАШ ВИБІР" і.н. 22229861 від 13.08.2012 р. №4409/15-01/22229861 (далі - акт перевірки).

Згідно листа від 28.08.2012 р. вих. № 18354/10/15-1 податковий орган повідомив позивача про допущені технічні помилки в акті перевірки від 13.08.2012 р. №4409/15-01/22229861, а саме зазначив, що назву акту перевірки податкової звітності з податку на прибуток необхідно читати у наступній редакції: Акт камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток ПрАТ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ВАШ ВИБІР" і.н. 2222986, тип перевірки - проведено камеральну перевірку за звітний податковий період 1 півріччя 2012 р.

На підставі висновків акту перевірки 06 вересня 2012 р. податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0005201501 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем «Податок на прибуток приватних підприємств, 3011021000» в сумі 1967938,75 грн., у т.ч. за основним платежем - 1572351 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 393587,75 грн.

Сума збільшення грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств за основним платежем у розмірі 1572351 грн. визначена податковим органом внаслідок порушення ПрАТ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ВАШ ВИБІР" п. 150.1 статті 150, п. 153.8 статті 153 Податкового Кодексу України.

Не погодившись з вказаним податковим повідомленням - рішенням позивач, в порядку адміністративного оскарження, звернувся до Державної податкової служби в АР Крим зі скаргою.

За результатом розгляду скарги податковим органом було прийнято рішення від 10.11.2012 р. вих. № 3518/10/10-0223, яким залишено без змін податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби від 06.09.2012 р. №0005201501, а первинну скаргу - без задоволення.

Не погодившись з вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду з позовом про визнання його протиправним та скасування.

В ході розгляду справи судом було перевірено правомірність висновків відповідача щодо порушення позивачем вимог податкового законодавства, а також правомірність збільшення грошових зобов'язань з податку на прибуток за спірним податковим повідомленням-рішенням і було встановлено наступне.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу власних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Перевіряючи правомірність прийняття податковим органом податкового повідомлення-рішення від 06.09.2012 р. №0005201501, суд зазначає наступне.

Податковим кодексом України встановлено, що оподаткування операцій з торгівлі цінними паперами, деривативами та іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами, належить до оподаткування операцій особливого виду.

Порядок визначення фінансових результатів від операцій з окремими видами цінних паперів як операцій особливого виду діяльності, викладений в пункті 153.8 статті 153 Податкового кодексу України.

Відповідно до абз 4 п. 153.8 ст. 153 Податкового кодексу України платник податку веде відокремлений облік фінансових результатів операцій з цінними паперами і деривативами в розрізі окремих видів цінних паперів, деривативів та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав. При цьому облік операцій з акціями ведеться разом з іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами.

Згідно абз 5 п. 153.8 ст. 153 Податкового кодексу України якщо протягом звітного періоду витрати на придбання кожного з окремих видів цінних паперів, деривативів, та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, понесені (нараховані) платником податку, перевищують доходи, отримані (нараховані) від продажу (відчуження) цінних паперів, деривативів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав цього ж виду протягом такого звітного періоду, від'ємний фінансовий результат переноситься на зменшення фінансових результатів від операцій з цінними паперами, деривативами або іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами цього ж виду наступних звітних періодів у порядку, визначеному статтею 150 цього розділу.

Виходячи з наведеної правової норми, законодавче встановлений порядок відображення від'ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами попередніх звітних періодів у відповідності до ст. 150 Податкового кодексу України за умовою, якщо витрати на придбання кожного з окремих видів цінних паперів, деривативів, та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, понесені (нараховані) платником податку, перевищують доходи, отримані (нараховані) від продажу (відчуження) цінних паперів, деривативів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав цього ж виду протягом такого звітного періоду.

Таким чином, зазначена законодавча норма застосовується з урахуванням такого: якщо за результатом діяльності платника податків витрати перевищують доходи, від'ємний фінансовий результат переноситься на зменшення фінансових результатів від операцій з цінними паперами, деривативами або іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами цього ж виду наступних звітних періодів у порядку, визначеному статтею 150 цього розділу.

Відповідно до п. 150.1. ст. 150 Податкового кодексу України якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками податкового року є від'ємне значення, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до витрат першого календарного кварталу наступного податкового року. Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками півріччя, трьох кварталів та року здійснюється з урахуванням зазначеного від'ємного значення попереднього року у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення.

Законом України від 24.05.2012 № 4834-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм» (набрав чинності з 01.07.2012 р.), запроваджено особливий порядок застосування статті 150 Кодексу в період 2012-2015 років, який передбачає обмеження розміру від'ємного значення об'єкта оподаткування, отриманого станом на 1 січня 2012 року, що враховується у витратах при визначенні податкових зобов'язань платника податку у наступних звітних податкових періодах.

Так, пунктом 3 підрозділу 4 розділу ХХ (Прикінцеві та перехідні положення) Податкового кодексу України визначено, що пункт 150.1 статті 150 Кодексу застосовується:

у 2011 році з урахуванням такого:

якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками першого кварталу 2011 року є від'ємне значення, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до витрат другого календарного кварталу 2011 року.

Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками другого, другого і третього кварталів, другого - четвертого кварталів 2011 року здійснюється з урахуванням від'ємного значення, отриманого платником податку за перший квартал 2011 року, у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення;

у 2012 - 2015 роках таким чином:

якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів платників з доходом за 2011 рік 1 мільйон гривень та більше станом на 1 січня 2012 року є від'ємне значення (з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування станом на 1 січня 2011 року), то сума цього значення підлягає включенню до витрат:

звітних (податкових) періодів починаючи з І півріччя і наступних звітних періодів 2012 року у розмірі 25 відсотків суми такого від'ємного значення. У разі якщо 25 відсотків суми від'ємного значення об'єкта оподаткування не погашається протягом цього і за наслідками наступних податкових періодів 2012 року, то непогашена сума підлягає врахуванню при визначенні податкових зобов'язань у наступних податкових періодах;

звітних (податкових) періодів 2013 року у розмірі 25 відсотків суми такого від'ємного значення та сум від'ємного значення, не погашених за 2012 податковий рік. У разі якщо 25 відсотків суми від'ємного значення об'єкта оподаткування не погашається протягом відповідних звітних (податкових) періодів 2013 року, то непогашена сума підлягає врахуванню при визначенні податкових зобов'язань у наступних періодах;

звітних (податкових) періодів 2014 року у розмірі 25 відсотків суми такого від'ємного значення та сум від'ємного значення, не погашених за 2013 податковий рік. У разі якщо 25 відсотків суми від'ємного значення об'єкта оподаткування не погашається протягом відповідних звітних (податкових) періодів 2014 року, то непогашена сума підлягає врахуванню при визначенні податкових зобов'язань у наступних періодах;

звітних (податкових) періодів 2015 року у розмірі 25 відсотків суми такого від'ємного значення та сум від'ємного значення, не погашених за 2014 податковий рік. У разі якщо 25 відсотків суми від'ємного значення об'єкта оподаткування не погашається протягом відповідних звітних (податкових) періодів 2015 року, то непогашена сума підлягає врахуванню при визначенні податкових зобов'язань у наступних періодах до повного погашення такого від'ємного значення.

При цьому платники податку на прибуток ведуть окремий облік показника від'ємного значення об'єкта оподаткування, що склався станом на 1 січня 2012 року та включається до витрат наступних податкових періодів і сум, не погашених протягом 2012 - 2015 років. Таке від'ємне значення погашається в першу чергу. В другу чергу погашається від'ємне значення об'єкта оподаткування, що виникло після 31 грудня 2011 року.

Для підприємств з доходом за 2011 рік менше 1 мільйона гривень пункт 150.1 статті 150 Кодексу застосовується з урахуванням такого:

якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку за наслідками 2011 податкового року є від'ємне значення, то сума такого значення підлягає включенню до витрат звітного (податкового) періоду I півріччя 2012 року та наступних звітних (податкових) періодів до повного погашення такого від'ємного значення.

Як вбачається з акту перевірки, згідно декларації з податку на прибуток підприємств за 1 півріччя 2012р. № 9044512886 від 30.07.2012р., додатка ЦП за 1 півріччя 2012 рік (з урахування 1 кварталу 2011 року додатка К-3) дохід від операцій з цінними паперами складає 71775148 грн., тому від'ємний фінансовий результат від операцій з цінними паперами попередніх звітних періодів підлягає перенесенню у рядок 1.3 додатку ЦП у сумі 2498971 грн. (9995882 грн. х 25%), у зв'язку з чим, з посиланням на норми п. 150.1 статті 150, п. 153.8 статті 153 Податкового Кодексу України податковим органом зроблений висновок про порушення позивачем вимог п. 150.1 статті 150, п. 153.8 статті 153 Податкового Кодексу України.

Таким чином, податковий орган вважає, що в даному випадку від'ємний фінансовий результат, що виник станом на 01.01.2012 року, підлягає включенню за 1 півріччя 2012 року у розмірі 25% від суми, що виникла станом на 01.01.2012 року, що складає 2498971 грн., ані 9995882 грн., як зазначив платник податків.

Судом встановлено, що згідно податкової декларації з податку на прибуток за перше півріччя 2012 року №9044512886 від 30.07.2012р. (додаток ЦП), яка була предметом перевірки, доходи звітного (податкового) періоду від операцій з цінними паперами (рядок 1.1. додатка ЦП) становлять 10632656 грн., витрати звітного (податкового) періоду від операцій з цінними паперами (рядок 1.2. додатка ЦП) - 342710 грн., від'ємний фінансовий результат від операцій з цінними паперами попереднього звітного (податкового) періоду (рядок 1.3. додатка ЦП) - 9995882 грн.

Таким чином, виходячи з декларації, яка була предметом перевірки, доходи звітного (податкового) періоду від операцій з цінними паперами перевищують витрати звітного (податкового) періоду від операцій з цінними паперами, з урахуванням від'ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами попереднього звітного (податкового) періоду та складають 294064 грн. (10632656 грн. - 342710 грн. - 9995882 грн. = 294064 грн. (рядок 1.1. - рядок 1.2. - рядок 1.3.)).

У зв'язку з чим, вся сума прибутку включена до складу доходів ПрАТ «ФК «ВАШ ВИБІР» за результатами такого звітного періоду (рядок 03.20. додатка ЦП до декларації) у розмірі 294064 грн. була перенесена у порядку, передбаченому Наказом Міністерства фінансів України від 28.09.2011 р. N 1213 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємства», до додатку ІД декларації (у рядок 03.20), та у рядок 03 ІД до декларації з податку на прибуток.

А відтак, у податковому періоду за 1 півріччя 2012 року згідно податкової декларації з податку на прибуток, яка була предметом перевірки, у позивача доходи від операції з цінними паперами перевищують витрати, в тому числі, з урахуванням від'ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами попереднього звітного (податкового) періоду.

Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини та наведені норми діючого законодавства, до спірних правовідносин не підлягають застосуванню норми абз 5 п. 153.8 ст. 153 Податкового кодексу України.

Водночас, відповідно до абз 6 п. 153.8 ст. 153 Податкового кодексу України якщо протягом звітного періоду доходи від продажу кожного з окремих видів цінних паперів, деривативів та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав отримані (нараховані) платником податку, перевищують витрати, понесені (нараховані) платником податку внаслідок придбання цінних паперів, деривативів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав цього ж виду протягом такого звітного періоду (з урахуванням від'ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами, деривативами або іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами цього ж виду минулих періодів), прибуток включається до складу доходів такого платника податку за результатами такого звітного періоду.

Таким чином, вказана норма Податкового кодексу, яка регламентує оподаткування операцій з торгівлі цінними паперами, деривативами та іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами, у разі, коли доходи від продажу кожного з окремих видів цінних паперів, деривативів та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав отримані (нараховані) платником податку, перевищують витрати, понесені (нараховані) платником податку внаслідок придбання цінних паперів, деривативів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав цього ж виду протягом такого звітного періоду (з урахуванням від'ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами, деривативами або іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами цього ж виду минулих періодів), не передбачає таки обмежень, які встановлені ст. 150 Податкового кодексу України.

А відтак, суд дійшов висновку, що якщо за підсумками 1 півріччя 2012 р. платник податків отримує дохід, відсутні підстави для розрахунку від'ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами, деривативами або іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами цього ж виду, відповідно до вимог абз. 5 п. 153.8 статті 153 Податкового Кодексу України за правилами, передбаченими ст. 150 Податкового кодексу України, та підлягають застосуванню норми абз 6 п. 153.8 ст. 153 Податкового кодексу України, які не містять таких обмежень, які встановлені ст. 150 Податкового кодексу України.

Крім того, суд звертає увагу відповідача, що, виходячи з вимог пункту 3 підрозділу 4 розділу ХХ (Прикінцеві та перехідні положення) Податкового кодексу України в редакції Закону України від 24.05.2012 № 4834-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм», який передбачає обмеження у відображенні розміру від'ємного значення об'єкта оподаткування, отриманого станом на 1 січня 2012 року, таки обмеження підлягають застосуванню починаючи з І півріччя і наступних звітних періодів 2012 року.

Тобто, законодавець встановлює такі обмеження не за 1 півріччя 2012 р., а починаючи з 1 півріччя 2012 р., тобто починаючи з наступних після 1 півріччя 2012 р. податкових періодів.

А відтак дослівне тлумачення положень вимог пункту 3 підрозділу 4 розділу ХХ (Прикінцеві та перехідні положення) Податкового кодексу України в редакції Законом України від 24.05.2012 № 4834-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм» дає підстави вважати, що у разі наявності розміру від'ємного значення об'єкта оподаткування у 1 кварталі 2012 р., отриманого станом на 1 січня 2012 року, таке від'ємне значення переноситься до складу від'ємного значення об'єкта оподаткування за 1 півріччя 2012 р. без обмежень, встановлених пунктом 3 підрозділу 4 розділу ХХ (Прикінцеві та перехідні положення) Податкового кодексу України.

Водночас, у наступному податковому періоду (3 квартал 2012 р.) таке від'ємне значення повинно бути розраховане у відповідності до вимог пункту 3 підрозділу 4 розділу ХХ (Прикінцеві та перехідні положення) Податкового кодексу України.

Суд зауважує, що згідно частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року N 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Відповідно правомірність відображення розміру від'ємного значення об'єкта оподаткування, отриманого станом на 1 січня 2012 року, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент вчинення відповідних дій, тобто з урахуванням законодавства, яке діяло до набрання чинності Закону України від 24.05.2012 № 4834-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм».

Крім того, суд звертає увагу відповідача, що на час розгляду справи, позивачем були уточнені показники декларацій з податку на прибуток підприємств за 2-4 квартал 2011 р, 1 квартал 2012 р, 1 півріччя 2012 р.

У зв'язку з чим, згідно уточнюючій декларації з податку на прибуток підприємств за перше півріччя 2012 року, яка була прийнята податковим органом, від'ємний фінансовий результат від операцій з цінними паперами попереднього звітного (податкового) періоду (рядок 1.3. додатка ЦП) у сумі 9 995 882 грн. відсутній.

Відповідно до п. 50.1. ст. 50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім митної декларації або обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Згідно п. 50.3. ст. 50 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків подає уточнюючий розрахунок до податкової декларації, поданої за період, що перевірявся, відповідний контролюючий орган має право на проведення позапланової перевірки платника податків за відповідний період.

Таким чином, податковий орган не позбавлений права у відповідності та в порядку, передбаченому нормами Податкового кодексу України, провести позапланову перевірку платника податків за відповідний період.

А відтак, враховуючи встановлені судом обставини та наведені норми діючого законодавства, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення - рішення, яке є предметом оскарження, прийнято з порушенням основних принципів адміністративної процедури, встановлених ст. 2 КАС України, у зв'язку з чим адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Під час прийняття постанови суд, зокрема, вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати (стаття 161 КАС України).

Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа) (частина перша статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до підпункту 3 пункту 9 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України у разі безспірного списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) Державна казначейська служба України відображає в обліку відповідні бюджетні зобов'язання розпорядника бюджетних коштів, з вини якого виникли такі зобов'язання. Погашення таких бюджетних зобов'язань здійснюється виключно за рахунок бюджетних асигнувань цього розпорядника бюджетних коштів. Одночасно розпорядник бюджетних коштів зобов'язаний привести у відповідність з бюджетними асигнуваннями інші взяті бюджетні зобов'язання.

Водночас пунктом 19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ встановлено, що безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету та/або заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.

З огляду на викладене та з урахуванням принципу пріоритетності законів над підзаконними актами суд вважає необхідним стягнути судові витрати із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень -відповідача. Зазначена позиція викладена у листі Вищого адміністративного суду України від 21.11.2011 року № 2135/11/13-11

Під час судового засідання, яке відбулось 11.12.2012 року, були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено у повному обсязі 17.12.2012 року.

Керуючись ст.ст. 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби № 0005201501 від 06.09.2012р.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ВАШ ВИБІР"(ЄДРПОУ 22229861) 2146,00 грн. судових витрат шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - відповідача.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Тоскіна Г.Л.