Постанова № 28075362, 22.11.2012, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2012
Номер справи
0870/8992/12
Номер документу
28075362
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2012 року (16 год. 15 хв.) Справа № 0870/8992/12

м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Батрак І.В.

за участю секретаря Батечко М.Д.

за участю представника позивача Седлярова В.С.

за участю представника відповідача Варьонова А.О.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго»

до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі Державної податкової служби

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №0000080028 від 19.06.2012

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство «Запоріжжяоблненерго» (далі ВАТ «Запоріжжяоблненерго» або - позивач) звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) із позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі Державної податкової служби (далі СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі, або - відповідач) в якому просить визнати протиправним та скасувати прийняте відповідачем податкове повідомлення - рішення № 0000080028 від 19.06.2012 , яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій у загальному розмірі 17415,35 грн.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві. Зокрема зазначив, що податкове повідомлення - рішення № 0000080028 від 19.06.2012 прийняте на підставі Акту від 01.06.2012 №145/28-0/00130926 (далі Акт перевірки) документальної невиїзної перевірки ВАТ «Запоріжжяобленерго» з питання виявлення недостовірних даних, що містяться у податковій декларації з плати за землю поданої позивачем за 2012 рік за період з 01.01.2012 по 30.04.2012. За результатами перевірки позивачем порушено вимоги пп. 286.2 ст.286 Податкового кодексу України (далі ПК України), а саме недотримання вимог п.п.288.5.1. п.288.5 ст.288 ПК України, рішення Запорізької міської ради від 03.03.2008 №79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» та рішення виконавчого комітету рішення Запорізької міської ради від 26.05.2008 №204 «Про прискорення проведення нормативної грошової оцінки земель міста» в частині не врахування та сплати орендної плати за земельну ділянку за адресою м. Запоріжжя, вул. Одеська, 4 за 2012 рік в результаті занижено орендну плату за землі державної та комунальної власності на суму 13932,28 грн., за період з 01.01.2012 по 30.04.2012.

З даними висновками податкового органу ВАТ «Запоріжжяобленерго» погодитись не може з наступних підстав.

Так істотні умови договору оренди землі визначено статтею 15 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998, №161-ХІV, однією з яких є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення та перегляду та відповідальності за її несплату.

Рішення Запорізької міської ради від 03.03.2008, №79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» лише затверджено базову вартість 1 кв.м. землі у розмірі 190,18 грн., з врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008 та впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.03.2008, а на Управління земельних ресурсів у місті Запоріжжі покладено обов`язок до 01.05.2008 розробити та затвердити заходи щодо взаємодії органів влади усіх рівнів проведенню перерахунків вартості земельних ділянок у розрізі землекористувачів землевласників, разом з тим жодних зобов`язань на землекористувачів не покладено.

Прийняття ПК України яким встановлено, що розмір орендної плати не може бути меншим трикратного розміру земельного податку за своєю природою є змінами в законодавстві. Відповідно до ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, за винятком коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

В даному випадку укладений договір оренди земельної ділянки №386 від 11.08.2003 містить пункт 3.3, який передбачає підстави перегляду розміру орендної плати, а не автоматичної односторонньої зміни за рішенням міськради. Не містять приписів щодо автоматичної зміни орендної плати в договорах орендної плати і положення ПК України, а отже посилання на обов`язковість виконання позивачем рішення міської ради №79 від 03.03.2008 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» щодо внесення орендної плати у розмірі, відмінному від узгодженої в договорі оренди землі від 17.02.2005 безпідставними.

Зі свого боку позивач ініціював підготовку додаткової угоди щодо внесення змін в договір оренди відповідно до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 26.05.2008, №204. На даний час додаткова угода знаходиться на погодженні у відділі Державного земельного кадастру, і терміни підготовки та підписання додаткової угоди не залежать від дій позивача. На підставі викладеного позивач вважає, що висновки, викладені в акті перевірки є неправомірними, необґрунтованими та безпідставними, та обставини зазначені в акті не підтверджують порушення позивачем вимог податкового законодавства.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечив з підстав викладених у запереченнях від 01.11.2012 (вх. № 46629). Зокрема зазначив, що було проведено невиїзну документальну перевірку ВАТ «Запоріжжяобленерго» з питань виявлення недостовірності даних, що містяться у податковій декларації з плати за землю, поданої позивачем за 2012 рік за період з 01.01.2012 по 30.04.2012 року. За результатами перевірки складено Акт від 01.06.2012 №145/28-0/00130926.

Документальною перевіркою встановлено порушення п.286.2 ст.286 ПК України, а саме недотримання вимог п.п.288.5.1. п.288.5 ст.288 ПК України рішення Запорізької міської ради від 03.03.2008 №79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» та рішення виконавчого комітету рішення Запорізької міської ради від 26.05.2008 №204 «Про прискорення проведення нормативної грошової оцінки земель міста» в частині не врахування та сплати орендної плати за земельну ділянку за адресою м. Запоріжжя, вул. Одеська, 4 за 2012 рік в результаті занижено орендну плату за землі державної та комунальної власності на суму 13932,28 грн., за період з 01.01.2012 по 30.04.2012.

Так розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) та орендарем.

Однією умовою із зобов`язань покладених на орендаря (ВАТ «Запоріжжяобленерго» відповідно до пункту 4.4. Договору оренди земельної ділянки №386 від 11.08.2003 року було самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством. Тобто Договором оренди обов`язок розрахувати розмір орендної плати з урахуванням зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, узгоджувати його з орендодавцем і надавати в Державну податкову інспекцію, був покладений на позивача.

На підставі ст.160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.

Розглянувши та дослідивши надані документи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлені наступні обставини.

Згідно договору оренди земельної ділянки від 07.07.2003 Запорізька міська рада, в подальшому орендодавець, з одного боку та ВАТ «Запоріжжяобленерго», з іншого боку, уклали дійсний договорі щодо оренди земельної ділянки, що знаходиться в місті Запоріжжі по вулиці Одеська, 4.

Пунктом 3.4 договору передбачено, що орендна плата підлягає індексації відповідно до індексації грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.

Відповідно до п.4.4. Договору оренди земельної ділянки від 07.07.2003 орендар зобов`язаний самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації грошової оцінки земель, згідно чинного законодавства.

Тобто, договором оренди обов`язок розрахувати розмір орендної плати з урахуванням зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, узгоджувати його з орендодавцем був покладений на орендаря (позивача).

Згідно за Додатковою угодою до договору оренди земельної ділянки від 11.08.2003 №386, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 11071 грн. 84 коп. що складає 1% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2007 року.

Рішенням Запорізької міської ради від 03.03.2008 №79 «Про затвердження нормативно грошової оцінки земель міста Запоріжжя» затверджено базову вартість 2 кв.м. землі у розмірі 190,18 грн., з урахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008 та впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.03.2008, а на Управління земельних ресурсів у місті Запоріжжі покладено обов`язок до 01.05.2008 розробити та затвердити заходи щодо взаємодії органів влади усіх рівнів по проведенню перерахунків вартості земельних ділянок у розрізі землекористувачів та землевласників.

Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 26.05.2008, №204 землекористувачам та землевласникам до 01.07.2008 подати заяви та отримати витяги щодо нормативної грошової оцінки земель. Орендарям земельних ділянок до 01.07.2008 подати заяви та укласти додаткові угоди згідно затвердженої рішенням Запорізької міської ради від 03.03.2008, №79 «Про затвердження нормативно грошової оцінки земель міста Запоріжжя»

ВАТ «Запоріжжяобленерго» ініціювало підготовку додаткової угоди щодо внесення змін в договір оренди відповідно до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 26.05.2008 №204 «Про прискорення проведення нормативно грошової оцінки земель міста» шляхом направлення листа міському голові м. Запоріжжя вих. №007-25/426 від 19.01.2012. На даний час додаткова угода знаходиться на погодженні у відділі Державного земельного кадастру.

01.06.2012 відповідачем була проведена документальна невиїзна перевірка ВАТ «Запоріжжяобленерго» з питання виявлення недостовірності даних, що містяться у податковій декларації з плати за землю (земельний податок та /або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) поданої позивачем за 2012 рік за період з 01.01.2012 по 30.04.2012. в ході якої були виявлені порушення позивачем, п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України.

За наслідками перевірки, результати якої зафіксовані в акті № 145/28-0/00130926, 19.06.2012 СДПІ по роботі з ВПП було винесене податкове повідомлення-рішення за №0000080028, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «орендна плата з юридичних осіб» у загальному розмірі 17415,35 грн.

Позивач, не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням оскаржив його до ДПА в Запорізькій області. Однак, рішенням ДПС у Запорізькій області від 31.07.2012р. за №5628/7/10-420 оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 19.06.2012р. було залишено без змін.

06.08.2012 за №560 юр позивачем подана повторна скарга на податкове повідомлення - рішення до ДПС України. Однак рішенням ДПС України від 30.08.2012 за №1054/0/61-12/10-2215 залишено без змін податкове повідомлення - рішення, а скарга позивача без задоволення.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд виходить з наступного.

Відповідно до вимог чинного законодавства України земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України, а справляння плати за землю з 01 січня 2011 року Податковим кодексом України.

Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Відповідно до п.п. 14.1.72, 14.1.73, 14.147 п. 14.1 ст.14, пп. 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 ПК України, плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Земельний податок це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів. Землекористувачами є юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Справляння плати за землю, в тому числі розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, здійснюється відповідно до положень ПК України з урахуванням критеріїв, які визначені у розділі ХІІІ «Плата за землю».

Так, згідно зі ст.ст.269,270 ПК України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі (яким в даному випадку виступає позивач). Об'єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, а також земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, як визначено у пп.288.1 ст.288 ПК України, є договір оренди такої земельної ділянки.

Статтею 1 Закону України № 161-ХІV визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до статті 13,18,15 Закону України № 161-ХІV, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Однією із істотних умов договору оренди землі між орендодавцем та орендарем є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату .

Згідно зі ст. 21 Закону України № 161-ХІV, орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Так договором оренди не було передбачено обов`язковість внесення змін, що стосувалося розміру орендної плати до вказаного договору, а було передбачено безумовне підвищення орендної плати щорічно, яке пов`язано із зміною індексу інфляції та грошової оцінки земельної ділянки. При цьому обов`язок здійснювати щорічний розрахунок орендної плати з урахуванням вказаних показників та її сплати було покладено договором на орендаря (позивача).

За приписами п.288.4 ст. 288 ПК України, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

З огляду на встановлені в судовому засіданні обставини справи та досліджені докази, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення від 19.06.2012р. №0000080028 відповідає вимогам чинного законодавства, є обґрунтованим, прийняте з дотриманням вимог ст.19 Конституції України, Податкового кодексу України та ч.3 ст.2 КАС України, а тому суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 94, 158-163 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя (підпис) І.В. Батрак

Постанова не набрала законної сили.

Суддя І.В. Батрак