Постанова № 2806090, 14.01.2009, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
14.01.2009
Номер справи
ас11/271-08
Номер документу
2806090
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.01.09

Справа №АС11/271-08.

за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ямпільський механічний завод»

про стягнення 16 008 грн. 40 коп.

Суддя ЗРАЖЕВСЬКИЙ Ю.О.

Представники сторін:

від позивача Груздо Т.С

від відповідача Краснонос О.В. довіреність б/н від 03.11.2008 року

Ухвалою суду від 09.12.2008 року клопотання позивача № 04-635/1651 від 17.11.2008 року про поновлення процесуального строку для подання позовної заяви № 18-001 від 12.11.2008 року було задоволено та поновлено процесуальний строк для подання позовної заяви.

Суть спору: позивач просить стягнути з відповідача 16 008 грн. 40 коп., з яких: 13 210 грн. 00 коп. - розмір нарахованих позивачем адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу щодо створення 2 робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів у 2006 році та 2 798 грн. 40 коп. – пені за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій станом на 12.11.2008 р.

Відповідач подав заперечення на адміністративний позов № 87 від 09.12.2008 року, в яких зазначив, що згідно звіту по формі 10-П1 за 2006 рік, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2006 році становила 80 чоловіки, а тому згідно ст. 19 Закону, у відповідача в 2007 році норматив складав 4 робочих місця, і відповідно до звіту відповідачем було працевлаштовано 4 працівників-інвалідів. Відповідач вважає, що вимоги Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» були дотримані, а тому відсутні підстави для застосування адміністративно-господарських санкцій, оскільки відповідачем створено необхідну кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2006 році.

В судове засідання, яке відбулося 14.01.2008 року відповідач надав доповнення до заперечень № 004 від 14.01.2008 року, в яких проти позову заперечує і просить суд відмовити позивачу в задоволені адміністративного позову. Разом з тим надав витребувані ухвалою суду від 09.12.2008 року документи, які долучені до матеріалів справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, оцінивши та дослідивши наявні в справі докази, суд встановив:

Відповідно до ч.1 ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” №875-ХII від 21.03.1991р. зі змінами та доповненнями для підприємств (об’єднань), установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, якщо працює від 15 до 25 чоловік – у кількості одного робочого місця, а якщо від 8 до 15 осіб – в розмірі половини середньорічної заробітної плати за нестворене 1 робоче місце.

Статтею 20 вищевказаного Закону встановлено обов’язок підприємств (об’єднань), установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання, де кількість інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою ст. 19 зазначеного Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об’єднанні), установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

Відповідно до ст. 238 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб’єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб’єкта господарюваннята ліквідацію його наслідків.

З матеріалів справи вбачається, що згідно форми № 10-ПІ «Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів» за 2006 рік, який наданий до Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів» відповідачем, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2006 році становила 80 чоловік, тобто норматив складає 3 робочих місця, а розмір середньої річної заробітної плати на підприємстві за 2006 рік становить 6 605 грн. 00 коп.

Обгрунтовуючи свої позовні вимоги позивач посилається на те, що відповідачем не було створено двох робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Таким чином, сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання відповідачем нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2006 році, становить 13 210 грн. 00 коп., що підтверджується актом перевірки № 222/1 від 15.09.2008 року, розрахунком позивача.

В судовому засіданні встановлено, що надані відповідачем докази прийняття на роботу інвалідів не свідчать про виконання нормативу по створенню 2-х робочих місць, оскільки відповідно до п. 1 ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” №875-ХII від 21.03.1991р. зі змінами та доповненнями підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Відповідно до п. 3.2. Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої Наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 року № 286 середньооблікова кількість штатних працівників розраховується на підставі щоденних даних про облікову кількість штатних працівників, які повинні уточнюватись відповідно до наказів про прийом, переведення працівника на іншу роботу та припинення трудового договору. Облікова кількість штатних працівників за кожен день має відповідати даним табельного обліку використання робочого часу працівників, на підставі якого визначається кількість працівників, які з’явились або не з’явились на роботу. П. 3.2.1. вищезгаданої Інструкції середньооблікова кількість штатних працівників за місяць обчислюється шляхом підсумовування кількості штатних працівників облікового складу за кожний календарний день звітного місяця, тобто з 1 по 30 або 31 число (для лютого – по 28 або 29), включаючи вихідні, святкові та неробочі дні, і ділення одержаної суми на число календарних днів звітного місяця кількість штатних працівників облікового складу за вихідний, святковий і неробочий день приймається на рівні облікової кількості працівників за попередній робочий день. У випадку двох або більше вихідних чи святкових і неробочих днів підряд кількість штатних працівників облікового складу за кожний з цих днів приймається на рівні кількості працівників облікового складу за робочий день, що їм передував.

На підставі наведеного фактична середньооблікова чисельність працюючих інвалідів на ТОВ «Ямпільський механічний завод» становить 1 особа при нормативі 3 особи, тому відповідачем не були виконані вимоги Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” №875-ХII від 21.03.1991р. зі змінами та доповненнями, не виконано норматив створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2006 році.

Крім того, відповідно до Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою КМУ від 31.01.2007 року № 70, порушення строків сплати суми штрафних санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 % річних облікової ставки НБУ за кожний календарний день прострочення.

Пеня за несвоєчасну сплату штрафних санкцій станом на 12.11.2008 р. становить 2 798 грн. 40 коп., що підтверджується відповідним розрахунком.

Таким чином сума пені нарахована правомірно та підлягає стягненню.

Відповідач доказів сплати боргу не подав, не подав і аргументованого заперечення, тому вимоги позивача щодо стягнення 13 210 грн. 00 коп. штрафних санкцій та 2 798 грн. 40 коп. пені визнаються судом правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ямпільський механічний завод» (41200, Сумська область, смт. Ямпіль, 50-річчя СРСР, 2, і.к. 34113014) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (40000, м. Суми, вул. Горького, 2, і.к. 23636315) 13 210 грн. 00 коп. штрафних санкцій вартості одного нествореного робочого місця для працевлаштування інвалідів в 2006 році, 2 798 грн. 40 коп. – пені за несвоєчасну сплату штрафних санкцій.

3. Видати виконавчий лист після набрання постановою законної сили за заявою особи на користь якої ухвалена дана постанова..

4. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

5. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

6. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

СУДДЯ Ю.О. ЗРАЖЕВСЬКИЙ

В судовому засіданні судом оголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Повний текст постанови підписано 16.01.2009 року.