ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" грудня 2008 р. Справа № 09/5123
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Курченко Н.М.,
при секретарі –Мирошниченко Б.В.,
за участю представників сторін: позивача – Толюпа В.М. за довіреністю, відповідача –Удод І.І. за довіреністю, третіх осіб –не з’явились, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом позашкільного навчального закладу "Центр дитячої та юнацької творчості м. Черкаси" до Черкаської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача –Комунальне підприємство «Черкаські ринки», м.Черкаси та Управління освіти виконавчого комітету Черкаської міської ради, про визнання недійсним рішення №4-17 від 04.10.2007р., -
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про визнання недійсним рішення Черкаської міської ради від 04.10.2007р. №4-17 «Про передачу майна з балансу позашкільного навчального закладу «Центр дитячої та юнацької творчості м. Черкаси»на баланс комунального підприємства «Черкаські ринки»(далі –спірне рішення).
Позовні вимоги мотивовані тим, що спірне рішення вступає в протиріччя із вимогами Закону України «Про позашкільну освіту», оскільки відповідач спірним рішенням, в порушення заборони щодо вилучення майна позашкільного навчального закладу, передав майно квіткового ринку з балансу позивача на баланс КП «Черкаські ринки»; спірне рішення прийняте всупереч вимогам Положення про позашкільний навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2001 року №433, у ньому не вказано про подальше використання майна чи коштів на розвиток позашкільної освіти, не вказано про відшкодування позивачу коштів витрачених на будівництво і утримання квіткових ринків по вул. Гоголя (між вул. Симоненка та вул. О.Дашковича) та по вул. Смілянській, 33, тому воно підлягає визнанню недійсним, згідно ст.ст. 20, 23, 147 Господарського кодексу України, як таке, що суперечить законодавству, ущемляє права та законні інтереси позивача.
Відповідач у письмовому відзиві позовні вимоги не визнав повністю, посилаючись на те, що власником майна є територіальна громада міста, від імені якої діє її представницький орган –Черкаська міська рада, яка відповідно до наданих їй Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»повноважень, з метою упорядкування торгівлі у місті Черкаси правомірно прийняла спірне рішення.
Треті особи:
Управління освіти у письмових поясненнях вважав позовні вимоги безпідставними та необґрунтованими.
КП «Черкаські ринки»письмових пояснень не подав, представника у судове засідання не направив, не повідомивши про причини.
Відповідно до ст. 77 ГПК України у судовому засіданні оголошувалась перерва з 22 по 29 грудня 2008 року. Після перерви представник відповідача у судове засідання не з’явився.
У судовому засіданні:
- представник позивача підтримав позовні вимоги, стверджував, що майно, яке за спірним рішенням передано на баланс третьої особи, було побудовано позивачем за власні кошти, відповідач не здійснював належне фінансування позивача на здійснення його статутної діяльності, тому позивач був зареєстрований як суб’єкт господарювання, платником податків, є прибутковою організацією, одержав дозвіл на будівництво квіткових ринків, які побудував здав в експлуатацію та передав в оренду, значну частину отриманого доходу перераховував до бюджету, а решту використовував на здійснення статутної діяльності, отже відповідач не вправі без згоди позивача вилучати майно та передавати його в користування іншій особі без згоди позивача, спірним рішенням порушені майнові права позивача, отже воно є протиправним, тому підлягає визнанню недійсним;
- представник відповідача проти позову заперечила, з підстав викладених у письмовому відзиві та стверджувала, що проводить реконструкція центрального ринку, торгівля квітами не відноситься до статутної діяльності позивача, отже міська рада, як представницький орган територіальної громади міста, яка є власником майна, у тому числі квіткових ринків, мала право передати квіткові ринки на баланс утвореного для організації ринкової торгівлі комунального підприємства.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Позивач зареєстрований як юридична особа виконавчим комітетом Черкаської міської ради 23.04.1990 року, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, та взятий на облік як платник податків з 27.01.1995 року, що підтверджується довідкою форми №4-ОПП від 27.12.2004 року №1257/28-112. Також позивач зареєстрований як платник податку на додану вартість, що підтверджується свідоцтвами №32038716 серії НВ №700572 від 02.07.1997 року, №32151314 серії НБ №331719 від 24.12.2004 року та №32153527 серії НБ №331966 від 20.04.2005 року.
Згідно повідомлення ДПІ у м. Черкаси від 18.12.1998 року №1171/15-117 позивачу відмовлено у включенні до Реєстру неприбуткових організацій.
Відповідно до Статуту позашкільного навчального закладу "Центр дитячої та юнацької творчості м. Черкаси" (далі –Центр творчості), затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 19.07.2007 року №2-914, він є комунальним комплексним позашкільним навчально-виховним закладом, заснованим на комунальній власності міста, засновником Центру творчості є Черкаська міська рада. Центр творчості є правонаступником Державного позашкільного навчально-виховного закладу «Черкаський Центр дитячої та юнацької творчості»(розділ І Статуту).
Метою діяльності Центру творчості є розвиток здібностей та обдарувань вихованців, учнів і слухачів, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні (п.2.1 Статуту).
Фінансування Центру творчості здійснюється за рахунок міського бюджету, а також може здійснюватись за рахунок додаткових джерел фінансування, не заборонених законодавством, у тому числі за рахунок коштів, отриманих від надання в оренду приміщень (п.6.2 Статуту).
Майно Центру творчості може вилучатися засновником лише за умови використання цього майна та коштів, отриманих від його реалізації, на розвиток позашкільної освіти міста в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (п.7.3 Статуту).
Рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 24.10.2001 року №1199 «Про затвердження акту державної технічної комісії про готовність закінченого будівництвом об’єкта до експлуатації «Квітковий ринок по вул. Смілянській, 33, в м. Черкаси» затверджено акт державної технічної комісії від 21 вересня 2001 року про готовність закінченого будівництвом об’єкта до експлуатації «Квітковий ринок по вул. Смілянській, 33, в м. Черкаси», дозволено позивачу ввести в експлуатацію закінчений будівництвом вищевказаний об’єкт.
Рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 21.03.2003 року №135 «Про затвердження акту державної технічної комісії про готовність закінченого будівництвом об’єкта до експлуатації «Квітковий ринок по вул. Гоголя (між вул. Симоненка та вул. О.Дашковича) в м. Черкаси»затверджено акт державної технічної комісії від 12 лютого 2003 року про готовність закінченого будівництвом об’єкта до експлуатації «Квітковий ринок по вул. Гоголя (між вул. Симоненка та вул. О.Дашковича) в м. Черкаси», дозволено позивачу ввести в експлуатацію закінчений будівництвом вищевказаний об’єкт.
Центр творчості прийняв Квітковий ринок по вул. Смілянській, 33 та Квітковий ринок по вул. Гоголя (між вул. Симоненка та вул. О.Дашковича) на баланс, отримав державний акт на право постійного користування землею, поніс витрати на забудову ринку «Квітковий»по вул. Смілянська, 33, в загальній сумі 29881,00 грн., що підтверджується довідкою №14 від 14.01.2008 року, та використовував їх в якості додаткових джерел фінансування статутної діяльності, що підтверджується деклараціями з податку на прибуток підприємства, актом КРУ у Черкаській області від 16.04.2004 року про перевірку окремих питань фінансово-господарської діяльності Черкаського центру дитячої та юнацької творчості, Довідкою Фінансового управління виконавчого комітету Черкаської області від 22-29.11.2006 року №1-24 про перевірку фінансового-господарської діяльності Центру дитячої та юнацької творчості за 10 місяців 2006 року, та іншими матеріалами справи.
Листом від 13.04.2007 року №6136/15-117 Державна податкова адміністрація в Черкаській області відмовила позивачу у включенні до Реєстру неприбуткових організацій, посилаючись на те, що у Статуті позивача серед переліку видів діяльності не повинно бути «інших видів діяльності, не заперечених законом», «зовнішньоекономічної діяльності», «здача в оренди нежилих приміщень»та інших видів діяльності, які передбачають отримання прибутку.
Згідно довідки про використання коштів від ринкової діяльності Центром творчості по вул. Гоголя (Дашковича-Симоненка) та по вул. Смілянська, 33 за 2007 рік Центр отримав 37000,00 грн. від господарської діяльності на ринку по вул. Гоголя, 40200,00 грн. від господарської діяльності на ринку по вул. Смілянська, та 19800,00 грн. було профінансовано за рахунок місцевого бюджету. У процентному співвідношенні забезпечення Центру творчості з місцевого бюджету в порівнянні з самостійним забезпеченням становить 25,65%.
Згідно довідки про фінансування Центру творчості за рахунок міського бюджету –у 2007 році фінансування здійснено в розмірі 9,6% від потреби (потреба –205500,00 грн., профінансовано –19800,00 грн.), у 2008 році фінансування здійснено в розмірі 9,3% від потреби (потреба – 73850,00 грн., профінансовано –6900,00 грн.).
04 жовтня 2007 року Черкаська міська рада прийняла рішення №4-17 «Про передачу майна з балансу позашкільного навчального закладу «Центр дитячої та юнацької творчості м. Черкаси»на баланс комунального підприємства «Черкаські ринки» (спірне рішення), яким, з метою впорядкування торгівлі у м. Черкаси, вирішила передати майно квіткового ринку по вул. Гоголя (між вул. Симоненка та вул. О.Дашковича) та квіткового ринку по вул. Смілянській,33 з балансу Центру творчості на баланс КП «Черкаські ринки», створити комісію щодо передачі майна квіткових ринків, доручила КП «Черкаські ринки» оформити земельні ділянки по вул. вул. Гоголя (між вул. Симоненка та вул. О.Дашковича) та по вул. Смілянській,33 під ринки.
Актами приймання-передачі від 10 грудня 2007 року майно квіткового ринку по вул. Гоголя (між вул. Симоненка та вул. О.Дашковича) та квіткового ринку по вул. Смілянській,33 передано з балансу Центру творчості на баланс КП «Черкаські ринки». Члени комісії Забєлін О.П. (директор Центру творчості) та Чорна І.В. (головний бухгалтер Центру творчості) акт не підписали, зазначили що порушені вимоги ЗУ «Про позашкільну освіту», нанесені збитки Центру творчості у розмірі 113702,33 грн. та 37415,00 грн.
Прокурор міста Черкаси подав протест на спірне рішення, однак рішенням Черкаської міської ради від 22.05.2008 року №4-404 протест прокурора було відхилено.
Спірне рішення позивач оскаржував в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства. Ухвалою господарського суду Черкаської області від 25 вересня 2008 року у справі №14/3093а, яка набрала законної сили, провадження у справі було закрито з посиланням на те, що спір не підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства оскільки має приватно-правовий характер.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 143 Конституції України визначено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є у комунальній власності, вирішуючи інші питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції.
Стаття 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначає, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно.
Відповідно до статті 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Частинам 7 та 8 ст. 319 Цивільного кодексу України передбачено, що діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом. Особливості здійснення права власності на національні, культурні та історичні цінності встановлюються законом.
Державна політика у сфері позашкільної освіти, її правові, соціально-економічні, а також організаційні, освітні та виховні засади визначається Законом України «Про позашкільну освіту»від 22 червня 2000 року №1841-III (далі –ЗУ «Про позашкільну освіту»)
Центр творчості є комунальним комплексним позашкільним навчально-виховним закладом, тому при вирішенні юридичної долі майна, яке знаходиться у його володінні на праві господарського відання для забезпечення статутної діяльності, представницький орган територіальної громади міста Черкаси –Черкаська міська рада, повинна була діяти в межах повноважень наданих їй Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», а також з врахуванням законних інтересів, прав суб’єкта, у володінні якого знаходиться комунальне майно, зокрема, нормами ЗУ «Про позашкільну освіту», який є спеціальним законом у даних правовідносинах, та Статутом цього закладу.
Відповідно до ч.2 ст.13 ЗУ «Про позашкільну освіту»Положення про позашкільні навчальні заклади затверджується Кабінетом Міністрів України. Позашкільний навчальний заклад на основі Положення про позашкільні навчальні заклади розробляє статут, який затверджується власником (засновником) та реєструється місцевим органом виконавчої влади у порядку, встановленому законодавством України. Позашкільні навчальні заклади діють на підставі власних статутів, затверджених обласними, Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, що засновані на комунальній формі власності і перебувають у сфері їх управління.
Відповідно до ст. 27 ЗУ «Про позашкільну освіту» (в редакції чинній на час прийняття спірного рішення) позашкільний навчальний заклад володіє, користується і розпоряджається майном, земельною ділянкою відповідно до законодавства України. Для здійснення навчально-виховної роботи позашкільним навчальним закладам надаються в користування або в оренду спортивні об'єкти, культурні, оздоровчі та інші заклади безоплатно або на пільгових умовах. Порядок надання зазначених об'єктів у користування або в оренду визначається відповідними місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до законодавства України.
До матеріально-технічної бази позашкільного навчального закладу належать приміщення, споруди, обладнання, засоби зв'язку, транспортні засоби, земельні ділянки, рухоме і нерухоме майно, що перебуває у його власності або у повному господарському віданні, оперативному управлінні, орендоване чи надане йому засновником (власником).
Позашкільні навчальні заклади можуть набувати у власність, брати у постійне користування або в оренду земельні ділянки, на яких вони розміщуються, у порядку відповідно до земельного законодавства.
Основні фонди, земельні ділянки та інше майно державного і комунального позашкільного навчального закладу не підлягають вилученню, крім випадків, передбачених законами України.
Майно державного і комунального позашкільного навчального закладу може вилучатися засновником лише за умови подальшого використання цього майна і коштів, одержаних від його реалізації, на розвиток позашкільної освіти у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України
Зазначені норми знайшли своє відображення у Положенні про позашкільний навчальний заклад, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2001 р. №433.
Отже, Черкаська міська рада (відповідач), як засновник комунального позашкільного навчального закладу –Центру творчості, має право вилучати у нього майно лише за умови подальшого використання цього майна і коштів, одержаних від його реалізації, на розвиток позашкільної освіти.
З матеріалів справи та правового статусу позивача вбачається, що він поставлений в умови самостійної діяльності, на власний ризик, зі всіма ознаками суб’єкта господарювання, при чому - як прибуткової організації. Даний суб’єкт декларує та сплачує податок на прибуток і податок на додану вартість із тих операцій, які є об’єктом оподаткування, у тому числі із орендної плати, одержаної від здачі в оренду квіткових ринків. Частину цих доходів він направляє до місцевого бюджету, а частину використовує для забезпечення статутної діяльності, оскільки фінансування з місцевого бюджету систематично зменшувалось і на даний час майже відсутнє.
Зі спірного рішення вбачається, що вилучене майно квіткових ринків, які перебували на балансі Центру творчості, використовується не на розвиток позашкільної освіти у місті, чим порушено зазначені вимоги ЗУ «Про позашкільну освіту». Також спірним рішенням порушені права позивача щодо отримання додаткових коштів на здійснення статутної діяльності щодо розвитку здібностей та обдарувань вихованців, учнів і слухачів, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні, оскільки фінансування з місцевого бюджету є недостатнім.
Відповідно до п. 2 Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000р. №02-5/35 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів»підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
Відповідно до ч.2 ст. 20 Господарського кодексу України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються, у тому числі, шляхом визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом.
Відповідні положення, згідно ст. 136 Господарського кодексу України, поширюються також на підприємства і організації, які хоча й не є власниками, але володіють майном з підстав, передбачених законом (на праві повного господарського відання або на праві оперативного управління).
Згідно частини 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
З огляду на викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а спірне рішення - підлягаючим визнанню недійсним.
Відповідно до ст. 49 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати понесені останнім при поданні позову, а саме: 85,00 грн. витрати по сплаті державного мита та 118 грн. витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, а всього 203 грн.
Керуючись ст. 49, ст. 82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати недійсним рішення Черкаської міської ради від 04.10.2007р. №4-17 «Про передачу майна з балансу позашкільного навчального закладу «Центр дитячої та юнацької творчості м. Черкаси»на баланс комунального підприємства «Черкаські ринки».
Стягнути з Черкаської міської ради, м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 36, ідентифікаційний код 25212542 на користь позашкільного навчального закладу «Центр дитячої та юнацької творчості м. Черкаси», м. Черкаси, вул. Смілянська, 33, ідентифікаційний код 21367288 –203 грн. судових витрат.
Рішення може бути оскаржено до Київського міжобласного апеляційного господарського суду.
СУДДЯ Н.М.Курченко
Повний текст рішення підписаний 10 січня 2009 року.