Ухвала суду № 28049146, 06.12.2012, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2012
Номер справи
2а-8350/12/2070
Номер документу
28049146
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2012 р.Справа № 2а-8350/12/2070Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Філатова Ю.М.

Суддів: Водолажської Н.С. , Тацій Л.В.

за участю секретаря судового засідання Букар Х.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Харкові Державної податкової служби на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.09.2012р. по справі № 2а-8350/12/2070

за позовом Державного підприємства завод "Електроважмаш"

до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Харкові Державної податкової служби , Державної казначейської служби України в особі Управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області

про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Державне підприємство завод "Електроважмаш", звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідачів, Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби та Державної казначейської служби України в особі управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби з ненадання висновку до органу Державного казначейства України щодо здійснення бюджетного відшкодування в розмірі 7975350,00 грн. зменшеного податковим повідомленням-рішенням №0000160840/0 від 21.03.2011 року;

- стягнути з Державного бюджету України через Державну казначейську службу України в особі управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області на користь Державного підприємства заводу "Електроважмаш" бюджетне відшкодування в розмірі 7975350.00 грн.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 11.09.2012р. по справі №2а-8350/12/2070 вимоги позивача були задоволені.

Визнана протиправною бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби з ненадання висновку до органу Державного казначейства України щодо здійснення бюджетного відшкодування в розмірі 7975350.00 грн. зменшеного податковим повідомленням-рішенням №0000160840/0 від 21.03.2011 року.

Стягнуто з Державного бюджету України через Державну казначейську службу України в особі управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області на користь Державного підприємства заводу "Електроважмаш" бюджетне відшкодування в розмірі 7975350.00 грн.

Не погоджуючись з постановою Харківського окружного адміністративного суду від 11.09.2012р. по справі №2а-8350/12/2070 відповідач, Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби, подав апеляційну скаргу, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, вважає, що судом першої інстанції порушені норми права.

Позивач вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 19.09.2012р. по справі №2а-7689/12/2070 прийнята у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому підстави для її скасування відсутні.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю - доповідача та представників сторін колегія суддів встановила, що Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Харкові було винесено податкове повідомлення-рішення №0000160840/0 21.03.2011 року про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість Державного підприємства заводу "Електроважмаш" в розмірі 7975350,00 грн., яке було винесено на підставі акту від 18.03.2011 року №678/40-028/00213121 про результати позапланової виїзної перевірки Державного підприємства заводу "Електроважмаш" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за грудень 2010 року.

25.06.2011 року позивач - Державне підприємство завод "Електроважмаш" до Харківського окружного адміністративного суду подав адміністративний позов до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000160840/0 від 21.03.2011 року.

Відповідно до абзацу 1 пункту 200.15 статті 200 Податкового кодексу України, у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган Державного казначейства України. Орган Державного казначейства України тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.

Таким чином, органом Державної казначейської служби України було припинено процедуру бюджетного відшкодування податку на додану вартість за грудень 2010 року в розмірі 7975350,00 грн. до набрання законної сили судовим рішенням.

17.11.2011 року постановою Харківського окружного адміністративного суду по справі №2а-8020/11/2070 позовні вимоги Державного підприємства заводу "Електроважмаш" задоволено в повному обсязі, а саме визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №0000160840/0 від 21.03.2011 року.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.05.2012 року по справі №2а-8020/11/2070 апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові залишено без задоволення а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17.11.2011 року без змін.

Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби не погодилась з вищевказаними рішеннями судів та подала касаційну скаргу з проханням скасувати дані рішення судів та зупинити їх виконання до закінчення розгляду справи у порядку касаційного провадження.

14.06.2012 року Вищим адміністративним судом України винесено ухвалу про відкриття касаційного провадження по даній справі та відмовлено в задоволенні клопотання Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби про зупинення виконання вищезазначених рішень судів.

Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Згідно зі ст.255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Згідно з абзацу 2 пункту 200.15 статті 200 Податкового кодексу України, після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Таким чином, в розумінні положень абзацу 2 пункту 200.15 статті 200 Податкового кодексу України при набранні законної сили судовим рішенням Державна казначейська служба України зобов'язана поновити процедуру бюджетного відшкодування, а саме перерахувати на рахунок Державного підприємства заводу "Електроважмаш" бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за грудень 2010 року в розмірі 7975350,00 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, на даний час бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за грудень 2010 року в розмірі 7975350,00 грн. на рахунок позивача не надходило у зв'язку з порушенням Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби своїх зобов'язань передбачених п.200.15 ст.200 Податкового кодексу України, а саме Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби не було подано до органу Державної казначейської служби України висновок про відшкодування суми 7975350,00 грн.

Відповідно до п.1.8 ст.1 Закону України "Про податок на додану вартість" бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до п.п. 7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до п.п. 7.7.2 п.7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);

б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Згідно з п.п.7.7.3 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.

Відповідно до п.п. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.

До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.

Матеріалами справи підтверджено, що позивачем до відповідача була подана декларація з податку на додану вартість за грудень 2010 року разом з розрахунком суми бюджетного відшкодування та заявою про повернення суми бюджетного відшкодування.

Відповідно до п.п.7.7.5 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Відповідачем була проведена позапланова виїзна перевірка Державного підприємства заводу "Електроважмаш" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за грудень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось у червні, вересні, жовтні, листопаді 2010 року та правомірності декларування від'ємного значення за грудень 2010 року.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.п.7.7.5 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Згідно зі ст.4 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", Державна податкова адміністрація України, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції є органами виконавчої влади. Виходячи із аналізу статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", підпункту 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" органи державної податкової служби уповноважені здійснювати контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податку на додану вартість та надавати висновки про суми цього податку, які підлягають відшкодуванню з бюджету. Отже, органи державної податкової служби є суб'єктом владних повноважень, який у правовідносинах, пов'язаних із відшкодуванням з бюджету податку на додану вартість, реалізує надані йому владні управлінські функції.

Враховуючи, що між позивачем та відповідачем 2 виник спір щодо висновку проведеної позапланової виїзної перевірки, викладених в акті перевірки №678/40-028/00213121 від 18.03.2011 року, та прийнятих на підставі висновку податкового повідомлення-рішення №0000160840/0 від 21.03.2011 року, відповідач 2 не надав в установлений законом строк органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету та сума бюджетного відшкодування на рахунок позивача держказначейством перерахована не була.

На час розгляду справи, відповідач 2, за наявності судових рішень: постанови Харківського окружного адміністративного суду від 17.11.2011 року та ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.05.2012 року по справі №2а-8020/11/2070, якими визнані неправомірними та безпідставного висновку податкової, що стали підставою для прийняття незаконного податкового повідомлення-рішення, у зв'язку з чим останні були скасовані, не виконало обов'язку, передбаченого п.п.7.7.5 п.7.5 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість". Отже на користь Державного підприємства заводу "Електроважмаш" бюджетне відшкодування у розмірі 7975350,00 грн. не відбулося.

Відповідач 2 не виконав свого обов'язку з надання вищезазначеного висновку із зазначенням суми бюджетного відшкодування з ПДВ на користь позивача. Суд першої інстанції правомірно дійшов висновку, що бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби з ненадання до Державної казначейської служби України в особі управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області висновку із зазначенням суми бюджетного відшкодування з ПДВ на користь позивача за грудень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось у червні, вересні, жовтні, листопаді 2010 року є протиправною.

Відповідно до п.п.7.7.6 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

Відповідно до ст.48 Бюджетного кодексу України в Україні застосовується казначейська форма обслуговування Державного бюджету України, яка передбачає здійснення Державним казначейством України операцій з коштами державного бюджету.

Згідно з ч. 4 ст.50 Бюджетного кодексу України податки, збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок Державного бюджету України і не можуть акумулюватися на рахунках органів стягнення.

Виходячи з того, що позивач виконав всі необхідні дії, передбачені Законом України "Про податок на додану вартість", відповідне податкове повідомлення-рішення відповідача скасоване у повному обсязі в судовому порядку, а бездіяльність відповідача 2 з ненадання до відповідача 1 висновку із зазначенням суми бюджетного відшкодування з ПДВ за грудень 2010 року є протиправною, з Державного бюджету України на користь ДП заводу "Електроважмаш" підлягає відшкодуванню бюджетне відшкодування з податку на додану вартість у сумі 7975350,00 грн. за грудень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось позивачем у періоді за червень, вересень, жовтень, листопад 2010 року.

На підставі викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Харкові Державної податкової служби залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.09.2012р. по справі № 2а-8350/12/2070 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Філатов Ю.М.Судді Водолажська Н.С. Тацій Л.В.

Повний текст ухвали виготовлений 11.12.2012 р.