ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 грудня 2012 р. № 2а-8764/12/1370
о 15 год., 12 хв. м. ЛьвівЛьвівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовом Прокурора Галицького району м. Львова в інтересах держави в особі Інспекції з питань захисту прав споживачів у Львівській області до Приватного підприємства Рієлтерське бюро «Маклер»про стягнення штрафу в сумі 1700,00 грн.
Прокурор Галицького району м. Львова звернувся до Львівського окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Інспекції з питань захисту прав споживачів у Львівській області з адміністративним позовом до Приватного підприємства Рієлтерське бюро «Маклер»про стягнення штрафу в сумі 1700,00 грн.
Прокурор, позивач свої позовні вимоги обґрунтовують тим, що ПП Рієлтерське бюро «Маклер»в порушення п. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу»самовільно розміщено зовнішню рекламу за адресою: м. Львів, вул. Братів Рогатинців, 31, без погодження з органами місцевого самоврядування. Начальником Інспекції з питань захисту прав споживачів у Львівській області прийнято рішення № 0204 від 07.08.2012 року про накладення на відповідача штрафу в сумі 1700,00 грн.
Ухвалою суду від 12.10.2012 року відкрито скорочене провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу у десятиденний строк з дня одержання ухвали та копій документів подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
На адресу суду повернувся направлений відповідачу за адресою вказаною у позовній заяві поштовий конверт по причині закінчення терміну зберігання. Згідно ч. 11 ст. 35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив:
16.05.2012 року Департаментом економічної політики Львівської міської ради скеровано ПП Рієлтерське бюро «Маклер»вимогу № 23/Р-5-1128 з пропозицією у встановлений термін усунути порушення вимог ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу».
12.06.2012 року Департаментом економічної політики Львівської міської ради скеровано начальнику Держспоживінспекції у Львівській області про порушення Закону України «Про рекламу».
Листом Інспекції з питань захисту прав споживачів у Львівській області № 1959 від 10.07.2012 року зобов'язано керівника ПП Рієлтерське бюро «Маклер»у встановлений строк інформацію про вартість розміщеної реклами розповсюдженої з порушенням вимог рекламного законодавства (копій рахунків, платіжних доручень), а також пояснення по факту розміщення реклами з дорученням підтверджуючих документів.
10.07.2012 року головним спеціалістом Інспекції з питань захисту прав споживачів у Львівській області складено протокол № 0267, згідно якого керівництвом ПП Рієлтерське бюро «Маклер»(фактична адреса: м. Львів, вул. Словацького, 6; юридична адреса: м. Львів, вул. Словацького, 6) прийнято рішення про самовільне розміщення зовнішньої реклами за адресою у м. Львові: вул. Братів Рогатинців, 31, без погодження з органами місцевого самоврядування, про що позивача поінформовано Департаментом економічної політики Львівської міської ради поданням від 12.06.2012 року за № 23/Р-5-1430.
07.08.2012 року Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Львівській області прийнято рішення № 0204, яким на ПП Рієлтерське бюро «Маклер»накладено штраф за
порушення законодавства про рекламу у розмірі 1700,00 грн. Дане рішення направлено відповідачу супровідним листом № 2428 від 08.08.2012 року.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про рекламу»№ 270/96-ВР від 03.07.1996 року із змінами і доповненнями, Положенням про інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженим Наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 206 від 09.11.2011 року із змінами і доповненнями, Кодексом адміністративного судочинства України.
Згідно ст. 1 Закону України «Про рекламу», реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.
Згідно ч. 1 ст. 16 цього ж Закону, розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 26 цього ж Закону, контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, - щодо захисту прав споживачів реклами.
Згідно ч. 1 ст. 27 цього ж Закону, особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Згідно ч. 6 ст. 27 цього ж Закону, за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно п. 1 Положення про інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, територіальними органами Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів є інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Згідно абз. 6.1.11. п.п. 6.1. п. 6 цього ж Положення, Інспекції мають право:
- у сфері захисту прав споживачів, зокрема, подавати до суду позови щодо захисту прав споживачів;
- накладати відповідно до законодавства адміністративні стягнення та застосовувати адміністративно-господарські санкції, застосовувати фінансові санкції до суб'єктів господарювання в разі порушення ними законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення;
- звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.
Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно з ч. 1 ст. 138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Факт порушення відповідачем законодавства про рекламу встановлений судом у передбаченому законом порядку і підтверджується поданими прокурором та позивачем доказами.
Судом враховуються з викладеними в позовній заяві твердженнями прокурора щодо правомірності накладення на відповідача штрафу, оскільки законодавцем на відповідача покладено відповідальність за порушення законодавства про рекламу, відтак позивачем застосовано штраф у відповідності і в межах ст. 27 Закону України «Про рекламу»за розміщення зовнішньої реклами без погодження з органами місцевого самоврядування.
Крім цього, рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу № 0204 від 07.08.2012 року відповідачем не оскаржено, докази такого оскарження в справі відсутні, відповідно, визначене по ньому зобов'язання є узгодженим.
Докази про сплату відповідачем штрафу у справі відсутні.
Згідно ст. 49, 70 КАС України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобов'язані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень, чого відповідачем зроблено не було.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, з врахуванням вимог ст. 162 КАС України, позовні вимоги Прокурора Галицького району м. Львова в інтересах держави в особі Інспекції з питань захисту прав споживачів у Львівській області до Приватного підприємства Рієлтерське бюро «Маклер»про стягнення штрафу в сумі 1700,00 грн., підлягають задоволенню повністю.
Вимоги ст. 94 КАС України про розподіл судових витрат не застосовується.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задоволити повністю.
2. Стягнути з Приватного підприємства Рієлтерське бюро «Маклер» (ЄДРПОУ 31805066, вул. Словацького, 6, м. Львів) до Державного бюджету м. Львова (ЄДРПОУ 38008294, Банк одержувач ГУДКСУ у Львівській області, р/р 31110106700002, код платежу 21081100, МФО 825014) штраф в сумі 1700,00 грн.
3. Зобов'язати Приватне підприємство Рієлтерське бюро «Маклер» виконати постанову негайно.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього ж Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.
Постанова складена у повному обсязі 04.12.2012 року.
Суддя Гавдик З.В.