Постанова № 2804454, 27.11.2008, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
27.11.2008
Номер справи
а18/378-08
Номер документу
2804454
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16

тел. 230-31-77

ПОСТАНОВА

Іменем України

"27" листопада 2008 р. Справа № А18/378-08

м. Київ, вул. Комінтерну, 16

(зал судових засідань № 1)

Господарський суд Київської області у складі головуючого судді А.Ю. Кошика при секретарі розглянувши матеріали адміністративної справи

за позовом Київського прокурора з нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах в інтересах держави в особі Баришівської об"єднаної державної податкової інспекції

до Березанської виправної колонії № 95

про стягнення 1345501,25 грн.

За участю представників:

Позивач - Савенко І.В.

Відповідач - Бабич О.М., Дмитрієв О.П., Роздобудько О.І.

Прокуратури - Матвієць В.В.

Суть спору:

До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Київського прокурора з нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах Київської області в інтересах держави в особі Баришівської об’єднаної державної податкової інспекції (далі - позивач) до Підприємства Березанської виправної колонії №95 (далі – відповідач) про стягнення 1345501,25 грн.

Відповідно до ухвали від 20.06.2008 року було відкрите провадження у справі за правилами Кодексу адміністративного судочинства України (далі –КАС України).

В ході вирішення спору позивач позовні вимоги підтримав. Як зазначив позивач, позовні вимоги ґрунтуються на порушенні відповідачем Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», оскільки податкові зобов’язання не сплачені своєчасно та в повному обсязі.

Представник відповідача по суті позовних вимог надав письмовий відзив, в якому заперечив проти стягнення частини суми боргу з посиланням на пропуск строку позовної давності, щодо решти заборгованості пояснив, що є неприбутковою державною установою і фінансується з державного бюджету в межах затверджених видатків.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін встановлено наступне.

Згідно п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідно до розрахунку позивача, станом на день розгляду спору відповідачем не сплачено 1345501,25 грн. заборгованості по податку на додану вартість, в тому числі пені в сумі 286872,37 грн.

Позивач в підтвердження заявлених вимог про стягнення податкового боргу пояснив, що підприємство Березанської виправної колонії № 95 вчасно подає податкові декларації про податок на додану вартість, однак починаючи з 2006 року сплачує його лише частково.

Відповідачеві були направлені податкові повідомлення-рішення, згідно пп. 6.1.2 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»: № 0000091600/0 від 16.02.2007 року на суму 379836,97 грн.; № 0000731600/0 від 10.05.2007 року на суму 351,51 грн.; № 0000871600/0 від 18.06.2007 року на суму 711,75 грн.; № 0001001600/0 від 20.078.2007 року на суму 715,28 грн., суми за якими також не сплачені.

Згідно п. 1.3. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, згідно підпункту 2.3.1. п. 2.3. ст. 2 Закону є виключно податкові органи.

Підпунктом 5.3.1. пункту 5.3. статті 5 Закону України № 2181-ІІІ передбачено, що платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку. У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування. Коли ж податкове зобов'язання визначено контролюючим органом за підставами, зазначеними у п. п. “а”“в”п.п. 4.2.2. п. 4.2 ст. 4, платник податків зобов’язаний погасити нараховану суму податкового зобов`язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення.

Статтею 5 Закону України № 2181-ІІІ встановлено, що узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків (підпункт 5.4.1.).

Згідно підпункту 7.2.1. пункту 7.2. ст. 7 Закону України № 2181-ІІІ джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення, які є виконавчими документами, є будь-які активи платника податків (його філій, відділень, інших відокремлених підрозділів) з урахуванням обмежень, визначених цим Законом, а також іншими законами.

Як передбачено п. 1.7. ст. 1 Закону України № 2181-ІІІ активи платника податків - це кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.

Відповідно до підпункту 3.1.1. пункту 3.1. ст. 3 Закону України № 2181-ІІІ активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Як вбачається з відзиву, відповідач заперечує проти стягнення податкового боргу по податку на додану вартість в сумі 1345501,25 грн., в т.ч. пені в сумі 286872,37 грн.

В заперечення позовних вимог відповідач посилається на пропуск позивачем передбаченого ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»1095 денного строку для звернення з позовом про стягнення податкового боргу.

Зокрема, стверджує, що згідно реєстру податкових накладних Підприємства Березанської виправної колонії (№95) по податку на додану вартість за період з 01.06.2005 року по 30.05.2008 року узгоджена сума податкових зобов'язань складає 712722 грн., податкова заборгованість в сумі 345906,88 грн. виникла до 01.06.2005 року, тобто поза межами терміну позовної давності 1095 календарних днів та не підлягає стягненню.

Судом були досліджені заперечення відповідача та встановлено, що за розрахунком позивача, наданим на вимогу суду до матеріалів справи, самостійно нараховані у податкових деклараціях податкові зобов’язання охоплюють період з 2006 року, решта суми податкового боргу розрахована на підставі податкових повідомлень-рішень, винесених у 2007 році, які на день розгляду спору є чинними і відповідачем не оскаржувались.

Таким чином, посилання відповідача на пропуск строку позовної давності необґрунтоване і судом не приймається.

Крім того, пояснив, що підприємство Березанської виправної колонії (№95) є структурними підрозділом кримінально-виконавчої служби та згідно Закону здійснює некомерційну господарську діяльність без мети одержання прибутку для забезпечення професійно-технічного навчання засуджених та залучення їх до праці. Фінансування діяльності Державної кримінально-виконавчої служби України здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України та інших джерел, передбачених законом, майно належить їм на правах оперативного управління або повного господарського відання, на таке майно не може бути звернено стягнення.

Відповідач також посилається на необхідність застосування податкового компромісу.

Суд вважає, що вищезазначені обставини стосуються порядку виконання судового рішення і не впливають на вирішення спору по суті.

Таким чином, за наслідками розгляду спору з відповідача підлягає стягненню 1058628,88 грн. податкового боргу.

Щодо нарахованих позивачем сум пені, суд враховує, що підпунктом 16.1.1 п. 16.1 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов’язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

З огляду на п.п.16.3.3. ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»пеня нараховується платником податків під час фактичної сплати шляхом зазначення в платіжному документі окремо сум основного податкового платежу та пені на таку суму платежу. В разі ненарахування пені платником податків, розподіл сум здійснюється контролюючим органом, про що надсилаються податкові повідомлення.

Оскільки, нарахування пені здійснене податковою, на суми такої пені має надсилатись відповідне повідомлення.

Позивачем не надано суду доказів нарахування заявлених сум пені у відповідності до вимог чинного законодавства.

Враховуючи встановлений судом склад позовних вимог, позов обґрунтований і доведений, відповідачем не спростований в частині сум основних платежів, щодо сум пені, позовні вимоги не обґрунтовані та не доведені, тому вважаються судом безпідставними і задоволенню не підлягають.

Проаналізувавши вищезазначені норми чинного законодавства та всебічно розглянувши матеріали справи господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню в сумі 1058628,88 грн.

Відповідно до п. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України,

п о с т а н о в и в :

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Підприємства Березанської виправної колонії №95 (07540, Київська обл., м. Березань, вул. Поштова, 2, код 08680193) в доход державного бюджету на рахунок Баришівської об’єднаної державної податкової інспекції (07500, Київська обл., смт. Баришівка, вул. Леніна, 48, код 19422347) 1058628,88 (один мільйон п’ятдесят вісім тисяч шістсот двадцять вісім) грн. податкового боргу.

3. В решті позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня її проголошення, якщо заява про апеляційне оскарження постанови не буде подана. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана, в двадцятиденний строк після надання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя