ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
04 грудня 2012 р. (11:05) Справа №2а-7597/12/0170/11
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Москаленка С.А., за участі секретаря судового засідання Магері М.В., представника позивача - Топчого О.С., довіреність № 03 від 29.11.11р., представника відповідача - Володькіна С.А., довіреність 3 3019/10-0 від 29.02.12р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Антал-Юг»
до Державної податкової інспекції у м. Ялта, Автономної Республіки Крим Державної податкової інспекції
про визнання незаконним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Антал-Юг» звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Ялта Автономної Республіки Крим Державної податкової інспекції про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення від 21.05.2012р. за № 0004171503 про визначення грошового зобов'язання у вигляді штрафних(фінансових) санкцій з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 36286,62грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач неправомірно нарахував позивачу штрафні санкції за березень, квітень 2011р. за затримку сплати орендної плати, оскільки позивачем були подані уточнюючі податкові декларації з плати за землю за 2009р., 2010р., 2011р., щодо яких податковою проведено перевірку та винесено рішення № 0006931503, яке оскаржується, а тому є неузгодженим. Відтак, податковою нараховані штрафні санкції на неузгоджене податкове зобов'язання. Крім того, 27.10.12 р. між позивачем та Ялтинською міською радою укладено угоду, відповідно до якої позивачу розстрочені зобов'язання зі сплати орендної плати за землю.
Ухвалою суду від 13.08.12р. провадження у справі відкрито та після закінчення підготовчого провадження у справі призначено судове засідання.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, пояснивши, що штрафні санкції позивачу нараховані вірно, оскільки податковий борг з орендної плати за землю існував в період березень, квітень 2011 року. З цих підстав представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Антал Юг" є юридичною особою, яка зареєстрована 27.10.2006 року виконавчим комітетом Ялтинської міської ради, що підтверджується довідкою з ЄДРПОУ та свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 065143.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Антал Юг" зареєстровано платником податків у ДПІ в м. Ялта.
Отже, позивач є суб'єктом господарювання, платником податків, відносно якого відповідно до п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби повинні проводити перевірки правильності та своєчасності сплати податків.
Відповідно до ст. 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
18.04.2012р. спеціалістом ДПІ у м. Ялта АРК проведено камеральну перевірку ТОВ «Антал-Юг» з питань своєчасності сплати орендної плати у 2009 році за земельну ділянку комунальної власності, розташовану за адресою: м. Ялта, район пляжу пансіонату «Донбас», за результатами якої складено акт перевірки № 510/1503/34670637.
В акті перевірки зазначається, що згідно із податковою декларацією орендної плати на 2011рік узгоджена сума податкового зобов'язання склала у 2010 році по 131 456, 95 грн., яка була фактично зменшена уточнюючим розрахунками. Перевіркою встановлено порушення строків сплати цього податкового зобов'язання, а саме: на момент перевірки не сплачено оренду плату за березень 2011р. (затримка платежу склала 245 днів) та за квітень 2011р. (затримка платежу склала 270 днів).
У зв'язку із виявленими порушеннями винесено податкове повідомлення-рішення від 21.05.2012р. № 0004171503, яким ТОВ «Антал-Юг» зобов'язано сплатити штраф в розмірі 20% в сумі 36 268,62 грн.
Не погодившись із таким рішенням відповідача позивач звернувся до суду із цим позовом.
Перевіряючи законність винесення ДПІ у м. Ялта АРК ДПС податкового повідомлення-рішення від 21.05.2012р. суд виходив із наступного.
Товариством з обмеженою відповідальністю "Антал-Юг" та Ялтинською міською радою було укладено договір оренди земельної ділянки від 20.07.07р., відповідно до якого товариству передано у платне користування земельну ділянку, яка розташована за адресою: АР Крим, м. Ялта, район пляжу готелю "Ялта" і пансіонату "Донбас ". Згідно із п. 4.1 договору розмір орендної плати за рік встановлений у 859 122,00 грн.
Відповідно до ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно із ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Пунктами 285.1, 285.2 ст. 285 Податкового кодексу встановлено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Відповідно до п. 286.2. ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Враховуючи вимоги податкового законодавства, позивачем були подані податкові декларації з орендної плати за 2009рік в розмірі 1 014 081, 00 грн. (з розбивкою за кожен місяць по 84 506, 75 грн.), а також за 2010 та 2011 роки по 1 577 483, 40 грн. (з розбивкою за кожен місяць по 131 456, 45 грн.).
Уточнюючими деклараціями від 05.09.2011р. за 2009, 2010, 2011 роки ТОВ «Антал-Юг зменшено розмір орендної плати за рік до 859 122,00 грн. (за кожен рік з помісячними платежами 71 593,50 грн.).
Після такого уточнення податкових зобов'язань органом державної податкової служби 07.10.11р. проведено камеральну перевірку ТОВ «Антал-Юг, за результатами якої прийнято податкове повідомлення-рішення № 0006931503 від 21.10.11р. про нарахування податкових зобов'язань в сумі 652 719, 19 грн., з яких 522 175, 35 грн. - основний платіж та 130 543, 84 грн. - штрафні санкції.
Постановою Окружного адміністративного суду АРК від 12.06.12р. у справі № 2а-14234/11/0170/14, яка була залишена без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 25.09.12р., позовні вимоги ТОВ «Антал-Юг» задоволено, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення № 0006931503 від 21.10.11р.
Суд у справі № 2а-14234/11/0170/14 дійшов висновків, що орендна плата за землю встановлюється за домовленістю сторін, а тому її підвищення не може здійснюватись при зростанні нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відтак, судовими рішеннями було встановлено, що орендна плата за земельну ділянку згідно із договором між позивачем та Ялтинською міською радою від 20.07.2007р. становить 859 122, 00 гривень, тобто з помісячними платежами в 71 593,50 грн.
За таких обставин позивач у 2009, 2010 та 2011 роках повинен був сплачувати орендну плату за земельну ділянку в розмірі 859 122, 00 гривень за кожен рік.
Судом встановлено, що відповідно до наданих платіжних доручень зі сплати орендної плати за землю ТОВ «Антал-Юг сплачено у 2009 році 1 103 195, 97 гривень, у 2010році - 461 128, 41 гривень та у 2011році - 216 588, 94 гривень. При цьому у 2011 році позивачем перший раз проведено оплату 26.10.2011р. за платіжним дорученням № 457, а другий - 26.12.11р. за платіжним дорученням № 1 (а.с.133,134).
За таких обставин, ТОВ «Антал-Юг» у встановлені законом строки не сплатив податкові зобов'язання землю за березень та квітень 2011 року розмірі 71 593,50 грн. за кожен місяць, а відтак у позивача виник податковий борг за цей період.
У відповідності до ч. 1 ст. 71 КАС України позивачем не надано суду доказів, які б спростовували такі обставини.
Відтак, відповідач під час перевірки 18.04.12р. правильно дійшов висновків про наявність у позивача податкового боргу зі сплати орендної плати за землю за березень, квітень 2011 року.
Вирішуючи питання про законність нарахування оскаржуваним рішенням штрафних санкцій суд виходив з такого.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 126 ПК України встановлюється, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Із наведеної норми слідує, що штраф нараховується на суму погашеного податкового боргу. Розмір штрафу залежить від днів прострочення погашення відповідної суми боргу.
Судом встановлено, що згідно з розрахунком штрафних санкцій до акту перевірки відповідачем 30.11.11р. було зменшено податкове зобов'язання ТОВ «Антал -Юг» за березень 2011 року на суму 59 863, 45 грн. шляхом врахування уточнюючого розрахунку № 85759. При цьому у розрахунку зазначено про затримку погашення податкового зобов'язання на 214 календарних днів та визначено штрафні санкції. Таким самим чином відповідач зменшив податкове зобов'язання ТОВ «Антал-Юг» 30.12.11р. та 30.01.12р. (на суму 9724,75 грн. за березень, на суму 50138, 70 грн. та 59863, 45 грн. за квітень), визначивши також кількість днів затримки, ставку штрафних санкцій у розмірі 20 відсотків та суми штрафу за кожним погашенням, а саме: 11972,69грн., 1944,95грн., 10027,74грн., 11972,69грн. відповідно.
Отже, самостійне зменшення позивачем податкових зобов'язань шляхом подання уточнюючих розрахунків, відповідач визначив як погашення податкового боргу, який виник внаслідок несвоєчасної сплати податкових зобов'язань, які у свою чергу були визначені позивачем самостійно згідно декларацій, до яких були внесені зміни вказаними уточнюючими розрахунками.
Тобто, відповідач здійснив погашення податкових зобов'язань ТОВ «Антал-Юг» через прийняття уточнюючих розрахунків, якими зменшено суму самостійно визначеного податку.
Суд зазначає, що такий спосіб зменшення податкового зобов'язання не відповідає вимогам ст.ст. 50, 87 Податкового кодексу України, оскільки не є фактичним погашенням грошового зобов'язання, тобто оплатою за рахунок майна платника податків, а представляє собою зміну раніше задекларованих податкових зобов'язань шляхом їх зменшення у зв'язку із виявленою помилкою.
Відповідно до п. 50.1. ст. 50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Судом встановлено, що ТОВ «Антал-Юг» 05.09.11р. подав до звітної декларації за 2011рік від 26.01.2011р. уточнюючу декларацію, визначивши податкові зобов'язання з орендної плати за 2011рік у розмірі 859 122,00грн., тому числі березня та квітня 2011 року в розмірі 71 593, 50 грн. за кожен місяць.
Таким чином, позивач самостійно зменшив свої податкові зобов'язання шляхом подання уточнюючого розрахунку.
Зазначене зменшення не є погашенням податкового боргу у зв'язку із наступним.
Так, пунктом 14.1.152. ст.14 ПК України встановлено, що погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (пп. 14.1.175. ст.14 ПК України).
Пунктом 14.1.39. ст.14 ПК України визначено, що грошове зобов'язання платника податків це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності;
У свою чергу податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк)(пп. 14.1.156 ст.14 ПК України).
Із наведених норм випливає, що податковий борг це у тому числі сума узгодженого податкового зобов'язання, але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк.
Відповідно до п.54.1. ст.54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Таким чином, з урахуванням вимог вищевказаної норми, позивач уточнюючими розрахунками від 05.09.2011р. до податкових декларацій за 2009, 2010, 2011 роки визначив собі податкові зобов'язання з орендної плати за вказаний період у сумі 859 122,00 грн. за кожен рік відповідно.
Різниця між первинно задекларованими податковими зобов'язаннями та податковими зобов'язаннями, які були задекларовані згідно уточнюючих розрахунків, не є податковим зобов'язанням у розумінні пп. 14.1.156 ст.14 ПК України, а відтак не погашення позивачем у встановлений законом строк зазначеної різниці не створює жодних правових наслідків для позивача та не може бути підставою для нарахування штрафних (фінансових) санкцій на вказану суму.
З цих самих підстав, не є погашенням податкового боргу подання позивачем уточнюючих декларацій із визначенням в них меншої суми податкового зобов'язання аніж та, яка була визначена згідно первинно поданих декларацій.
Також слід зазначити, що ст. 87 Податкового кодексу України надано визначення джерел самостійного погашення податкового боргу платника податків, якими є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Тобто, джерелом погашення податкового боргу визнаються кошти та інше майно (майнові права) платника податків з урахуванням обмежень, передбачених вказаною статтею.
Відтак, податкові зобов'язання або податковий борг не можуть бути погашені шляхом подання уточнюючих розрахунків із зазначення в них меншої суми податкових зобов'язань аніж ті суми, які були задекларовані раніше та які повинні бути сплачені до бюджету відповідно до вимог податкового законодавства.
Як вбачається із розрахунку штрафних санкції до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення сума податкового боргу, яка була погашена відповідачем за рахунок уточнюючих розрахунків та на яку нараховані штрафні санкції складає 179590,35грн., розмір штрафних санкцій склав 20 відсотків зазначеної суми, що дорівнює 35918,07грн.
Відтак, податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Ялта АРК ДПС від 21.05.2012р. за № 0004171503 в частині визначення позивачу штрафних санкцій у сумі 35918,07грн. є протиправним, а позовні вимоги в частині визнання його незаконним та скасування у цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Що стосується розміру штрафних санкцій у сумі 348,55грн., які нараховані оскаржуваним рішенням, суд встановлена їх невідповідність вимогам закону у зв'язку із наступним.
Як зазначалося вище, позивачем податкові зобов'язання з орендної плати за землю за березень, квітень 2011року у розмірі 143 187грн ( 71 207,85грн. щомісяця) не були сплачені у встановлений строк, а відтак у позивача виник податковий борг у вказаній сумі.
Згідно платіжних доручень № 22658853 від 29.12.11р. та № 239519 від 24.02.12р. від державної виконавчої служби надійшли грошові кошти та було погашено податковий борг у розмірі 1616,65 грн. та у розмірі 136,11 грн. відповідно.
Відповідно до п.87.9 ст.87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Відтак, за наявності у ТОВ «Антал-Юг» заборгованості з орендної плати за землю в період - березень, квітень 2011 року податковий орган обґрунтовано направив отримані від органів виконавчої служби кошти на погашення податкового боргу, в порядку календарної черговості його виникнення.
Однак, застосовуючи санкції у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу відповідачем не враховано, що норма статті 126 ПК України була обмежена у дії пунктом 7 Підрозділу 10 Податкового кодексу України, відповідно до якого до платників податків за порушення податкового законодавства за період з 01.01.2011р. до 30.06.2011р. застосовується штрафна санкція в розмірі 1 гривні за кожне порушення.
Таким чином, за будь-яке порушення податкового законодавства, здійсненого у першому півріччі 2011р., у тому числі за несвоєчасну сплату податку, штрафна санкція складає 1 гривню.
Виявлені під час перевірки ТОВ «Антал-Юг» порушення щодо несвоєчасності сплати орендної плати за березень та квітень 2011 року випадають на період, коли розмір штрафної санкції встановлювався пунктом 7 Підрозділу 10 Податкового кодексу України, а тому штрафні санкції у податковому повідомленні-рішенні від 21.05.2012р. у розмірі 348,55грн., розраховані невірно. З урахуванням порушення позивачем строків сплати узгодженого податкового зобов'язання у двох періодах, сума обґрунтовано застосованої штрафної санкції становить 2 гривні.
Суд також зазначає, що посилання позивача на відсутність заборгованості у зв'язку із угодою між ТОВ «Антал-Юг» та Ялтинської міської ради про погашення заборгованості є необґрунтованими, оскільки зазначена угода була укладена лише у жовтні 2011 року, тобто після виникнення підстав для нарахування штрафних санкцій. Також, вказана угода фактично вносить зміни до договору оренди землі, а відтак вона повинна була бути укладена у тій самій формі, як і договір оренди. Проте, суду не було надано доказів державної реєстрації вказаної угоди.
Таким чином, податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Ялта АРК ДПС № 0004171503 від 21.05.2012р. є протиправним в частині нарахування штрафних санкцій в сумі 36 266, 82 грн., а тому підлягає скасуванню в цій частині.
Отже, позовні вимоги підлягаю частковому задоволенню.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 04.12.2012р. У повному обсязі постанову відповідно до ст.163 КАС України складено 07.12.2012р.
Керуючись ст.ст.122, 158, 160-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Ялта Автономної Республіки Крим Державної податкової служби від 21.05.2012р. за № 0004171503 в частині визначення штрафних санкцій у сумі 36 266, 82 гривень.
У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Москаленко С.А.