Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 грудня 2012 р. Справа № 2а/0570/15005/2012
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Дворникова М.С.
розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до державного підприємства «Артемвугілля» про стягнення штрафу в сумі 1020,00 грн.
В С Т А Н О В И В:
Позивач, державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні», звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до державного підприємства «Артемвугілля» про стягнення штрафу в сумі 1020,00 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що державним інспектором з енергетичного нагляду інспекції Держенергонагляду в Донецькій області 13.01.2012 року на підставі ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», відповідачу видано припис № 02/12-10-017, яким відповідача зобов'язано в термін до 13.04.2012 року виконати заходи з усунення порушень діючого законодавства з електроенергетики. Станом на 12.06.2012 року відповідачем не виконано п. 1 вищезазначеного припису, про що складено акт перевірки № 02/12-10-193/29 від 12.06.2012 року.
Позивач зазначає, що припис № 02/12-10-017 від 13.01.2012 року, який отримано та підписано уповноваженою особою ДП «Артемвугілля», не оскаржувався та є чинним. Відтак, відповідно до п. 2 ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» старшим державним інспектором з енергонагляду за невиконання припису № 02/12-10-017 від 13.01.2012 року, постановою № 02/12-02-105 від 16.06.2012 року на ДП «Артемвугілля», накладено штраф в сумі 1020,00 грн. Дана постанова отримана відповідачем 26.06.2012 року. Проте, у встановлений ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» в строк не виконано, доказів сплати накладеного штрафу в інспекцію Держенергонагляду у Донецькій області не надано.
З огляду на викладене позивач просив суд стягнути з відповідача до державного бюджету штраф у сумі 1020,00 грн.
Ухвалу суду про відкриття скороченого провадження відповідач отримав 23 листопада 2012 року, про що свідчить його підпис на поштовому повідомленні, яке міститься у матеріалах справи.
Відповідно до частини 4 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
Дослідивши наявні в матеріалах справи документи, надані позивачем, суд дійшов висновку про достатність повідомлених позивачем обставин та про можливість розгляду справи в порядку скороченого провадження.
Пунктом 2 частини 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу у порядку скороченого не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» є юридичною особою, здійснює свою діяльність на підставі статуту затвердженому Міністерством палива та енергетики.
Основною метою діяльності підприємства є здійснення централізованого оперативно-технологічного управління об'єднаною енергетичною системою України, запобігання порушенням режимів і аварій системного значення та ліквідація наслідків можливих аварій з найменшими втратами для країни.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про електроенергетику» № 575/97-ВР від 16.10.1997 р. (Закон України № 575/97-ВР від 16.10.1997 р.) одними із основних принципів, на яких базується державна політика в електроенергетиці, є державне регулювання діяльності в електроенергетиці, створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, забезпечення раціонального споживання палива і енергії, додержання єдиних державних норм, правил і стандартів усіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, збереження цілісності та забезпечення надійного і ефективного функціонування об'єднаної енергетичної системи України, забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.
З урахуванням викладеного, використання об'єктів електроенергетики з порушенням умов експлуатації та ухилення від сплати штрафних санкцій у цій сфері порушує принципи державної політики, що ставить під загрозу економічні інтереси держави у даній сфері.
Відповідач - державне підприємство «Артемвігілля» є юридичною особою, про що свідчить довідка з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Як вбачається з матеріалів справи, 13.01.2012 року відповідачу видано припис № 02/12-10-017, яким останнього зобов'язано в термін до 13.04.2012 року виконати заходи з усунення виявлених порушень з питань технічного стану та дотримання режимів споживання теплової енергії, експлуатації тепловикористовальних установок і мереж, систем опалення, вентиляції, гарячого водопостачання та систем збору і повернення конденсату. Зазначений припис отримано генеральним директором ДП «Артемвугілля» Гончаровим А.Д., про що свідчить підпис та печатка підприємства на самому приписі.
12.06.2012 року в присутності представника відповідача державним інспектором по енергетичному нагляду Папуловим В.М. проведено перевірку виконання вимог виданого припису. Актом перевірки від 12.06.2012 року № 02/12-10-193/29 встановлено невиконання відповідачем пункту № 1 припису № 02/12-10-017 від 13.01.2012 року. При цьому, з вказаними актом ознайомлений генеральний директор ДП «Артемвугілля» Гончаров А.Д. та отримано останнім копію зазначеного акту.
На підставі зазначеного Акту перевірки постановою від 16 червня 2012 року № 02/12-02-105 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 1020,00 грн.
При цьому, 19.06.2012 року позивачем було направлено на адресу ДП «Артемвугілля» лист № 15-29/1330, в якому інспекція повідомила відповідача про порушення ним Закону України «Про електроенергетику» у зв'язку з невиконанням пункту припису № 02/12-10-017 від 13.01.2012 року, повідомляла про накладення штрафу з підстав наведених у постанові 02/12-02-105 від 19.06.2012 року, а також зазначила, що у випадку несплати штрафу в зазначений чинним законодавством України термін, він буде стягнений у судовому порядку.
Вказаний лист та постанову про накладення штрафу, відповідач, згідно зворотнього боку поштового повідомлення, отримав 26 червня 2012 року.
Відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику визначена статтею 27 Закону України «Про електроенергетику» та статтею 31 Закону України «Про теплопостачання».
Частина 1 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, визначеному законодавством України, а частина 5 ст. 9 Закону надає Інспекції повноваження застосовувати в установленому порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.
Так, відповідно з частиною 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензій штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Центральним органом державної виконавчої влади, на який покладено здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу відповідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999р. № 1573/99, є Міністерство палива та енергетики України. Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» підпорядковано Міністерству палива та енергетики України і засновано на державній власності.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року, та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» та його структурних підрозділів.
Головною метою діяльності ДП «НЕК «Укренерго» є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України, задоволення інтересів держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, запобігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій для країни (абзаци 1-4 пункту 2.1. Статуту), а до основних напрямків діяльності є здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» та Положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України (підпункт 2.2.16 пункту 2.2. Статуту).
Законодавством України не встановлено методику визначення суми штрафу за правопорушення в електроенергетиці, тому старший державний інспектор Держенергонагляду встановлює розмір штрафу в постанові з урахуванням складу правопорушення та негативних наслідків, до яких можуть привести виявлені порушення.
Згідно з Положенням про відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Донбаському регіоні», затвердженим директором Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» від 21 березня 2006 р., Держенергонагляд у Донбаському регіоні утворено з метою забезпечення функціонування електроенергетичної системи регіону в межах Донецької та Луганської областях, як складової частини цілісної об'єднаної енергосистеми України. Згідно з затвердженим 12.03.2006 р. Положенням про відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» від 21.03.2006 р. встановлено, що останній не є юридичною особою та має структурні підрозділи, зазначені у додатку 1 до вказаного Положення. Юридичною особою є Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» згідно з Додатком 1 до вказаного Положення Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області є одним зі структурних підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Відповідно до п. 2 Положення порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року за № 1312 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.08 року № 970, штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Пунктом 3 «Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання» встановлено, що накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право, зокрема, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Відповідно до пункту 10 «Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання» суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку
Відповідно до статті 27 Закону України «Про електроенергетику», суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
В контексті викладеного, оскільки постанова № 02/12-02-105 від 19.06.2012 року та припис від 13.07.2012 року за № 02/12-10-017 не оскаржені відповідачем та не скасовані в судовому порядку, та предметом даного спору є стягнення штрафу а не законність винесення припису та постанови, та відповідач не сплатив суму штрафу у встановлений законом строк, суд дійшов висновку про те, що возовні вимоги Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд в Донбаському регіоні» до державного підприємства «Артемвугілля» про стягнення штрафу у сумі 1020,00 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 112, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до державного підприємства «Артемвугілля» про стягнення штрафу в сумі 1020,00 грн. - задовольнити.
Стягнути з державного підприємства «Артемвугілля» (84601, Донецька область, м. Горлівка, пр. Леніна 13, ЄДРПОУ 32270533) до Державного бюджету України суму штрафу у розмірі 1020 (одна тисяча двадцять) грн. 00 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» (вул. Крупської 13, м. Горлівка, Донецька область, 84634, ЄДРПОУ 34190827) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 107 (сто сім) гривень 30 копійок.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Повний текст постанови виготовлений 11 грудня 2012 року.
Судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Дворников М.С.