Постанова № 28043676, 12.07.2012, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2012
Номер справи
2а/0470/4330/12
Номер документу
28043676
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2012 р. Справа № 2а/0470/4330/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіРищенко А. Ю. при секретаріХанієвій Ф.М., за участю: представників позивача - представника відповідача - Хижниченко Є.Л., Волошиної А.М., Сіренко А.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби до Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області, третя особа без самостійних вимог - Комунальне підприємство «Дніпродзержинське експлуатаційне управління мостів та шляхопроводів» про стягнення з рахунків у банках кошти у розмірі податкового боргу у сумі 568 673, 18 грн., -

ВСТАНОВИВ:

10.04.2012 року Дніпродзержинська об'єднана державна податкова інспекція Дніпропетровської області Державної податкової служби звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області, третя особа без самостійних вимог - Комунальне підприємство «Дніпродзержинське експлуатаційне управління мостів та шляхопроводів» про стягнення з рахунків у банках кошти у розмірі податкового боргу у сумі 568 673, 18 грн.

Свої вимоги, з урахуванням уточнень до позовної заяви, позивач обґрунтовує тим, що на обліку в Дніпродзержинській об'єднаній державній податковій інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби перебуває Комунальне підприємство «Дніпродзержинське експлуатаційне управління мостів та шляхопроводів», код ЄДРПОУ - 32697725, податковий борг якого, з урахуванням уточнень до позовної заяви, станом на 10.07.2012 року становить - 568 673, 18 грн. Так, згідно даних особових рахунків податковий борг відповідача складається з:

535 001, 82 грн. - зі сплати податку на додану вартість;

32 965, 04 грн. - зі сплати податку на прибуток організацій, що належать до комунальної власності міста;

706, 32 грн. - зі сплати податку з власників транспортних засобів.

Просить суд, з урахуванням уточнень до позовної заяви, стягнути з рахунків Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ - 24604168, у банках, обслуговуючих Дніпродзержинську міську раду Дніпропетровської області, кошти у розмірі податкового боргу Комунального підприємства «Дніпродзержинське експлуатаційне управління мостів та шляхопроводів» у сумі 568 673, 18 грн., а саме:

- з податку на додану вартість у розмірі - 535 001, 82 грн.;

- з податку на прибуток організацій, що належать до комунальної власності у розмірі - 32 965, 04 грн.;

- з податку з власників транспортних засобів у розмірі - 706, 32 грн.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю та пояснив обставини справи таким чином, як вони викладені вище.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав у повному обсязі, та пояснив, що виконавчими органами Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області неодноразово проводились робочі наради з питань доцільності подальшого функціонування Комунального підприємства ««Дніпродзержинське експлуатаційне управління мостів та шляхопроводів», з питання розробки заходів щодо ліквідації чи банкрутства. За результатами робочих нарад було вирішено, що проводити заходи з ліквідації зазначеного підприємства є економічно недоцільним у зв'язку із тим, що на підприємстві відсутнє ліквідне майно та здійснення процесу ліквідації потребує виділення значних коштів з міського бюджету для погашення боргів підприємства. Отже, Дніпродзержинська міська рада Дніпропетровської області зі свого боку вжила всі передбачені чинним законодавством заходи для вирішення вказаних питань.

З адреси Комунального підприємство «Дніпродзержинське експлуатаційне управління мостів та шляхопроводів», зазначено відповідно даних позовної заяви та копії Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців повернулись конверти із поштовим вкладенням.

Так, відповідно до ч. 8 ст. 35 КАС України, вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.

Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним у задоволенні позову відмовити повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що 31.10.2003 року виконавчим комітетом Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області було здійснено державну реєстрацію юридичної особи - Комунального підприємства «Дніпродзержинське експлуатаційне управління мостів та шляхопроводів», код ЄДРПОУ - 32697725, що підтверджується копією Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, яка є наявною в матеріалах справи.

Згідно Статуту Комунального підприємства «Дніпродзержинське експлуатаційне управління мостів та шляхопроводів», зареєстрованого виконавчим комітетом Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області від 31.10.2003 року № 04052072Ю002119, засновником Комунального підприємства «Дніпродзержинське експлуатаційне управління мостів та шляхопроводів» є Дніпродзержинська міська рада; форма власності - комунальна; майно, що є комунальною власністю та закріплене за Комунальним підприємством «Дніпродзержинське експлуатаційне управління мостів та шляхопроводів» для виконання статутних завдань, належить йому на праві повного господарського відання; відчуження майна від Комунального підприємства «Дніпродзержинське експлуатаційне управління мостів та шляхопроводів» та надання його під заставу здійснюється виключно з дозволу фонду комунальної власності міста або за рішенням засновника; у своїй фінансово-господарській діяльності Комунальне підприємство «Дніпродзержинське експлуатаційне управління мостів та шляхопроводів» підпорядковується Дніпродзержинській міській раді, управлінню житлово-комунального господарства, в питаннях належного використання комунального майна - фонду комунальної власності м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно даних особових рахунків загальна сума податкового боргу відповідача становить - 568 673, 18 грн., що складається з:

535 001, 82 грн. - зі сплати податку на додану вартість;

32 965, 04 грн. - зі сплати податку на прибуток організацій, що належать до комунальної власності міста;

706, 32 грн. - зі сплати податку з власників транспортних засобів.

Це підтверджується довідкою про суми податкового боргу Комунального підприємства «Дніпродзержинське експлуатаційне управління мостів та шляхопроводів».

Так, відповідно до ст. 96 Цивільного кодексу України, юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями. Юридична особа відповідає за своїми зобов'язаннями усім належним їй майном. Учасник (засновник) юридичної особи не відповідає за зобов'язаннями юридичної особи, а юридична особа не відповідає за зобов'язаннями її учасника (засновника), крім випадків, встановлених установчими документами та законом.

Крім того, згідно з ч. 1 ст. 176 Цивільного кодексу України, територіальні громади не відповідають за зобов'язаннями створених ними юридичних осіб, крім випадків, встановлених законом.

Частинами 1 та 3 ст. 78 Господарського кодексу України встановлено, що комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.

Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).

Частиною 9 ст. 78 Господарського кодексу України, особливості господарської діяльності комунальних унітарних підприємств визначаються відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом щодо діяльності державних комерційних або казенних підприємств.

Відповідно до ч. 7 ст. 77 Господарського кодексу України, казенне підприємство відповідає за своїми зобов'язаннями лише коштами, що перебувають у його розпорядженні. У разі недостатності зазначених коштів держава в особі органу, до сфери управління якого входить підприємство, несе повну субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями казенного підприємства.

Відповідно даних Статуту Комунального підприємства «Дніпродзержинське експлуатаційне управління мостів та шляхопроводів», код ЄДРПОУ - 32697725, останнє є самостійною юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків, штампи та печатки із позначенням найменування підприємства, тощо.

Отже, як вбачається з матеріалів справи та з огляду на аналіз вищевказаних норм чинного законодавства, позивач помилково вважає за необхідне стягнути з Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області податковий борг Комунального підприємства «Дніпродзержинське експлуатаційне управління мостів та шляхопроводів».

Крім того, відповідно до положень ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Вимогами п. 30 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування», виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються питання:

прийняття рішення щодо відчуження відповідно до закону комунального майна;

затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації;

визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності;

вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об'єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійним, про надання у концесію об'єктів права комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.

Згідно вимог ст. 104 Цивільного кодексу України, ст. 59 Господарського кодексу України, юридична особа припиняє своє існування шляхом ліквідації чи реорганізації.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 3 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14.05.1992 року № 2343-ХІІ (в редакції станом на момент виникнення правовідносин між сторонами), засновники (учасники) боржника - юридичної особи, власник майна, центральні органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень зобов'язані вживати своєчасних заходів для запобігання банкрутству підприємства-боржника.

Частиною 2, ст. 6 та ч. 3 ст. 7 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» передбачено, що право на звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство мають боржник, кредитор.

Заява про порушення справи про банкрутство подається боржником або кредитором у письмовій формі, підписується керівником боржника чи кредитора (іншою особою, повноваження якої визначені законодавством або установчими документами), громадянином - суб'єктом підприємницької діяльності (його представником) і повинна містити:

найменування господарського суду, до якого подається заява;

найменування (прізвище, ім'я та по батькові) боржника, його поштову адресу;

найменування кредитора, його поштову адресу, якщо кредитором є юридична особа, якщо кредитор - фізична особа, в заяві зазначаються прізвище, ім'я та по батькові, а також місце його проживання;

номер (код), що ідентифікує кредитора як платника податків і зборів (обов'язкових платежів);

виклад обставин, які підтверджують неплатоспроможність боржника, з зазначенням суми боргових вимог кредиторів, а також строку їх виконання, розміру неустойки (штрафів, пені), реквізитів розрахункового документа про списання коштів з банківського або кореспондентського рахунку боржника та дату його прийняття банківською установою боржника до виконання;

перелік документів, що додаються до заяви.

Так, 30.03.2012 року відповідачем було прийнято рішення № 430-21 «Про надання згоди на звернення Комунального підприємства «Дніпродзержинське експлуатаційне управління мостів та шляхопроводів» до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство», за погодженням з Фондом комунальної власності м. Дніпродзержинська міської ради, копія якого є наявною в матеріалах справи.

Відповідно до вимог ст. 96 Податкового кодексу України, у разі, якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про:

96.1.1. виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради;

96.1.2. затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу;

96.1.3. ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії;

96.1.4. прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.

Відповідь щодо прийняття одного із зазначених рішень надсилається органу державної податкової служби протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення.

У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.

Як вже зазначалось вище, Комунальне підприємство «Дніпродзержинське експлуатаційне управління мостів та шляхопроводів» є самостійною юридичною особою та самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями.

Також, суд зазначає, що відповідно до вимог ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу.

Орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Отже, позивачем не було здійснено жодного із заходів щодо погашення податкового боргу Комунального підприємства «Дніпродзержинське експлуатаційне управління мостів та шляхопроводів» у сумі 568 673, 18 грн., натомість Дніпродзержинська об'єднана державна податкова інспекція Дніпропетровської області Державної податкової служби помилково вважає позовні вимоги такими, що є належними стягненню з Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області. Також позивачем не було дотримано основних вимог ст. ст. 95, 96 Податкового кодексу України, тим більш, що 30.03.2012 року відповідачем було прийнято рішення про надання згоди на звернення Комунального підприємства «Дніпродзержинське експлуатаційне управління мостів та шляхопроводів» до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство. Як вказав відповідач останнім готуються всі необхідні документи для звернення до господарського суду про порушення справи про банкрутство.

Таким чином, суд приходить до висновку, що у задоволенні даного адміністративного позову необхідно відмовити повністю.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби до Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області, третя особа без самостійних вимог - Комунальне підприємство «Дніпродзержинське експлуатаційне управління мостів та шляхопроводів» про стягнення з рахунків у банках кошти у розмірі податкового боргу у сумі 568 673, 18 грн. - відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.

Повний текст постанови складений 16.07.2012 року.

Суддя А. Ю. Рищенко