ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16
тел. 230-31-77
ПОСТАНОВА
Іменем України
"27" травня 2008 р. Справа № А18/215-08
м. Київ, вул. Комінтерну, 16
(зал судових засідань № 205)
Господарський суд Київської області у складі головуючого судді А.Ю. Кошика при секретарі Кантарія Д.Ю. розглянувши матеріали адміністративної справи
за позовом Баришівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Баришівської ОДПІ
до Комунального підприємства "Березаньтепломережа"
про стягнення 235203,79 грн.
За участю представників:
Позивач - Савенко І.В., Білановська К.М.
Відповідач - Онашко А.О.
від прокуратури - Матвієць В.В.
Суть спору:
До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Баришівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Баришівської об’єднаної державної податкової інспекції (далі –позивач) до Підприємства «Березаньтепломережа»(далі –відповідач) про стягнення 235203,79 грн. заборгованості перед бюджетом.
Відповідно до ухвали від 07.04.2008 року було відкрите провадження у справі за правилами Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) та призначено справу до розгляду на 05.05.2008 року.
Позовні вимоги ґрунтуються на порушенні відповідачем Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, внаслідок чого за ним утворився податковий борг перед бюджетом.
У судовому засіданні 05.05.2008 року представник позивача повідомив, що позов визнає частково, оскільки частина боргу ним сплачена, у зв’язку з чим просить суд відкласти розгляд справи для надання можливості проведення звірки взаєморозрахунків.
Розгляд справи було відкладено на 27.05.2008 року.
У судовому засіданні 27.05.2008 року сторони повідомили, що звірку взаєморозрахунків не було проведено. Відповідач просить суд закрити провадження у справі у зв’язку з тим, що Постановою Кабінету Міністрів №440 від 25.04.2008 року «Про реалізацію ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів»затверджено Порядок перерахування у 2008 році субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості різниці в тарифах на теплову енергію, послуги водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися і постачалися населенню, яка виникла у зв’язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, затвердженим органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування.
Розглянувши клопотання відповідача про закриття провадження у справі судом встановлено, що дане клопотання не підлягає задоволенню, оскільки, відповідач не надав належних доказів укладання відповідних договорів про перерахування субвенцій на погашення заборгованості, чим не підтвердив врегулювання спору, який підлягає вирішенню по суті.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача встановлено наступне.
Відповідно до розрахунку позивача, станом на день подання позову відповідачем не сплачено 235203,79 грн. податкових зобов’язань перед бюджетом, що складаються з комунального податку у сумі 11,12 грн.(в тому числі пеня у сумі 0,87 грн.), з податку на додану вартість у сумі 235178,59 грн.( в тому числі пеня у сумі 8543,32 грн.), з плати за землю у сумі 14,08 грн. ( в тому числі пеня у сумі 1,88грн.).
В підтвердження суми заборгованості позивачем надано для огляду в судовому засіданні розрахунки заборгованості, довідку про наявність заборгованості, податкові вимоги, податкові повідомлення –рішення, дані Актів перевірки, розрахунки комунального податку, розрахунки по платі за землю, податкові декларації з податку на додану вартість.
Відповідач посилається на сплату боргу в період з 01.04.2007 року по 01.02.2008 року згідно платіжних доручень наданих суду.
Дослідивши пояснення відповідача та зазначені платіжні доручення судом встановлено, що сплачені кошти були зараховані в погашення податкового боргу відповідача у відповідності до п.7.7 ст. 7 Закону України № 2181-ІІІ.
Відповідно до п.7.7 ст. 7 Закону України № 2181-ІІІ податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов’язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов’язковими платежами) –у рівних пропорціях.
При цьому, необхідно враховувати, що платнику податку не надається право визначення призначення платежу, яке законом вже надано податковому органу, зокрема, п.7.7 ст. 7 Закону України № 2181-ІІІ з метою забезпечення приоритетних інтересів держави.
Таким чином, позивачем правомірно було спрямовано кошти в рахунок погашення податкового боргу який вже існував на день сплати такого боргу.
Отже, спірний податковий борг відповідачем не погашений, що спростовує його заперечення.
Щодо доказів підтвердження податкової заборгованості відповідача, судом встановлено, що спірні суми підтверджуються не лише довідкою, як зазначає відповідач, а й актами за наслідками проведених перевірок, податковими деклараціями, розрахунками відповідача комунального податку та плати за землю.
Що стосується надання позивачем довідки, вона лише свідчить про загальний розмір податкової заборгованості у відповідача на день розгляду спору, тобто фактично є розрахунком позовних вимог.
При вирішенні спору судом також встановлено, що відповідно до п. 4.1.1. ст.. 4 Закону України № 2181-ІІІ платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом «г»підпункту 4.2.2. пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Таким чином, відповідно до наданих позивачем документів в підтвердження податкової заборгованості (копії долучені до матеріалів справи) станом на день вирішення спору, заборгованість складає 235203,79 грн., що відповідачем не заперечено та не спростовано.
Згідно п. 1.3. ст. 1 Закону України № 2181-ІІІ податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, згідно підпункту 2.3.1. п. 2.3. ст. 2 Закону є виключно податкові органи.
Підпунктом 5.3.1. пункту 5.3. статті 5 Закону України № 2181-ІІІ передбачено, що платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку. У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування. Коли ж податкове зобов'язання визначено контролюючим органом за підставами, зазначеними у п. п. “а”“в”п.п. 4.2.2. п. 4.2 ст. 4, платник податків зобов’язаний погасити нараховану суму податкового зобов`язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення.
У разі, коли платник податків, як це передбачено підпунктом 6.2.1. пункту 6.2. ст. 6 Закону України № 2181-ІІІ не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Так, позивачем у відповідності до Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових вимог, затвердженого наказом ДПА України № 266 від 03.07.2001р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.07.2001р. на адресу відповідача надіслано податкові вимоги. Статтею 5 Закону України № 2181-ІІІ встановлено, що узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків (підпункт 5.4.1.).
Згідно підпункту 7.2.1. пункту 7.2. ст. 7 Закону України № 2181-ІІІ джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення, які є виконавчими документами, є будь-які активи платника податків (його філій, відділень, інших відокремлених підрозділів) з урахуванням обмежень, визначених цим Законом, а також іншими законами.
Як передбачено п. 1.7. ст. 1 Закону України № 2181-ІІІ активи платника податків - це кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Відповідно до підпункту 3.1.1. пункту 3.1. ст. 3 Закону України № 2181-ІІІ активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 № 509-XII, державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Проаналізувавши вищезазначені норми чинного законодавства та всебічно розглянувши матеріали справи господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги правомірні, позивачем обгрунтовані, відповідачем визнані і підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України,
п о с т а н о в и в :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Підприємства «Березаньтепломережа»(07540, Київська обл., м. Березань, вул. Фрунзе, 20, код 20615577) в доход державного бюджету на рахунок Баришівської об’єднаної державної податкової інспекції (07500, Київська обл., смт. Баришівка, вул. Леніна, 48, код 19422347) 235203,79 (двісті тридцять п’ять тисяч двісті три) грн. податкового боргу.
Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня її проголошення, якщо заява про апеляційне оскарження постанови не буде подана. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана, в двадцятиденний строк після надання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя Кошик А. Ю.