Постанова № 28027512, 10.12.2012, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2012
Номер справи
0870/10865/12
Номер документу
28027512
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2012 року Справа № 0870/10865/12

м.Запоріжжя

10 год. 20 хв.

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Каракуші С.М.

при секретарі Лазько Д.В.

за участю представника позивача Деревянко Д.В.

представника відповідача Гончаренко А.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу

за позовом: Приватного підприємства «Агроснаб-Запоріжжя 2005»

до: Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби

про: визнання наказу та дій протиправними

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «Агроснаб-Запоріжжя 2005» (далі - позивач або ПП «Агроснаб - Запоріжжя 2005») звернулось з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби (далі - відповідач або ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області ДПС) про визнання наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки №538 від 05.09.2012 та дій щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки протиправними.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем прийнято наказ про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПП «Агроснаб - Запоріжжя 2005», яке він вважає протиправним, оскільки були відсутні будь-які підстави для проведення такої перевірки, що створює негативні наслідки для позивача.

Також в обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що на відповідний запит податкового органу ним своєчасно була надана відповідь та документи, у зв'язку з чим підстави для призначення та проведення такої перевірки у відповідача були відсутні, а тому просить суд визнати протиправними наказ на проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та дії щодо проведення такої перевірки, за наслідками якої складено акт.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та дав суду пояснення в їх обґрунтування аналогічні викладеним у позовній заяві, просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, про що подав заперечення проти адміністративного позову, в обґрунтування яких зазначив, що співробітниками ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області ДПС були дотримані встановлені вимоги статті 79 Податкового кодексу України як при прийнятті рішення про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки позивача, так і під час проведення такої перевірки, у зв'язку з чим вважає дії податкової інспекції під час призначення та проведення перевірки законними та обґрунтованими, просить суд відмовити ПП «Агроснаб - Запоріжжя 2005» у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 13.07.2012 ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області ДПС на адресу ПП «Агроснаб - Запоріжжя 2005» направлений запит №3238/10/16-313 щодо надання пояснень та документального підтвердження фінансово-господарської діяльності підприємства при здійсненні операцій з ПП «Сервістранс-Н-08» та ПП «Автопромресурс Н09» за період з 01.01.2009 по теперішній час, який був отриманий уповноваженою особою підприємства 25.07.2012, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення, копія якого міститься в матеріалах справи (а.с. 59-60).

Листом від 02.08.2012 №1328 ПП «Агроснаб - Запоріжжя 2005» були надані пояснення з приводу віднесення ПП «Агроснаб - Запоріжжя 2005» до складу податкового зобов'язань суми ПДВ по отриманих податкових накладних від ПП «Автопромресурс Н09» та копії первинних документів, а саме: рахунки - фактури, видаткові накладні та податкові накладні за липень, серпень, вересень 2010 року, договір переуступки боргу між підприємства ПП «Агроснаб - Запоріжжя 2005» і ПП «Автопромресурс Н09», банківські виписки за липень, серпень, вересень 2010 року та регістр обліку по рахунках бухгалтерського та податкового обліку за період липень, серпень, вересень 2010 року.

Вищевказаний лист подано до податкового органу 13.08.2012, про що свідчить особистий підпис уповноваженої особи ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області ДПС на даному листі (а.с. 32), та не заперечується представником позивача.

04.09.2012 на адресу ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області ДПС надійшов лист №6717/7/16-211 першого заступника голови - начальника УПМ ДПС у Запорізькій області Коваля О.О. про призначення перевірки, згідно якого ДПС у Запорізькій області на виконання завдання ДПС України (лист від 10.07.2012 №18801/7/16-3017) щодо організації проведення перевірки ПП «Агроснаб - Запоріжжя 2005» з питань дотримання податкового законодавства при правових відносинах із суб'єктом господарської діяльності - ПП «Автопромресурс Н09», по якому постановою Самарського районного суду м. Дніпропетровськ від 05.08.2011 по справі №1-301/11 винесено рішення за фактом фіктивного підприємництва та на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78, п. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України доручає начальнику ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області ДПС видати наказ та направлення на проведення позапланової невиїзної перевірки ПП «Агроснаб - Запоріжжя 2005» з 06.09.2012 та письмово повідомити посадових осіб ПП «Агроснаб - Запоріжжя 2005» про початок проведення перевірки з 06.09.2012.

Даний лист був отриманий податковим органом 04.09.2012, про що свідчить відповідна відмітка канцелярії податкового органу на даному листі за вх. №2282/8 (а.с. 40).

У зв'язку з чим начальником ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області ДПС було прийнято рішення, яке оформлено наказом № 538 від 05.09.2012, про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПП «Агроснаб - Запоріжжя 2005» з питань дотримання податкового законодавства при правових відносинах з ПП «Автопромресурс Н09» за період з 01.07.2010 по 30.09.2010 (а.с. 6).

Як зазначено в наказі, він винесений на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78, пункту 79.1, пункту 79.2 статті 79 Податкового кодексу України.

На підставі наказу від 05.09.2012 №538, виданого ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області ДПС, Волоховою Т.О. - завідувачем сектору аналітичної роботи, моніторингу фінансових операцій та ведення баз даних управління боротьби з відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом ДПС у Запорізькій області, радником податкової служби ІІ рангу, Бекіш О.Ф. - головним державним податковим ревізором - інспектором сектору аналітичної роботи, моніторингу фінансових операцій та ведення баз даних управління боротьби з відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом ДПС у Запорізькій області, радником податкової служби ІІ рангу та головним державним податковим ревізором - інспектором відділу податкового контролю ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області ДПС, інспектором податкової служби І ранку Приходько М.С., у період з 10.09.2012 по 14.09.2012 проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ПП «Агроснаб - Запоріжжя 2005» з питань дотримання вимог податкового законодавства при правових взаємовідносинах з ПП «Автопромресурс Н09» за період з 01.07.2010 по 30.09.2010, за результатами якої складений акт перевірки №82/22-10/33210737 від 21.09.2012 (а.с. 7-27).

Вказана перевірка проведена безпосередньо в приміщенні ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області ДПС, на підставі даних автоматизованої системи АІС «Податки» в Запорізькій області, а також на підставі наданих директором ПП «Агроснаб - Запоріжжя 2005» Жук В.В. документів щодо фінансово - господарської діяльності ПП «Агроснаб - Запоріжжя 2005» при здійсненні операцій з ПП «Автропромресурс Н09» за липень, серпень, вересень 2010 року.

Вважаючи дії відповідача щодо проведення документальної невиїзної позапланової перевірки неправомірними позивач звернувся до суду.

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України (надалі -ПК України), органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому Податковим кодексом України.

Відповідно до підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України, документальною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Перелік обставин, визначених статтями 77 та 78 ПК України, за наявності яких проводиться перевірка, є вичерпним і не підлягає розширеному тлумаченню.

Згідно з пунктом 79.1 статті 79 ПК України, документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 ПК України. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документів та даних, наданих платником податків у визначених ПК України випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Згідно з п.79.2. ст.79 ПК України, документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Таким чином, обов'язковими умовами здійснення невиїзної позапланової перевірки платника податків є: 1) наявність обставин для проведення документальної перевірки визначених статтями 77 та 78 Податкового кодексу України; 2) надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Наказ на проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПП «Агроснаб - Запоріжжя 2005» від 05.09.2012 № 538, прийнятий на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78, пункту 79.1, пункту 79.2 статті 79 Податкового кодексу України.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, письмовий запит про надання пояснень та їх документального підтвердження за № 3238/10/16-313 був направлений на адресу позивача 13.07.2012, тобто до дня прийняття керівником ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області ДПС рішення про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, та отриманий позивачем до початку її проведення - 25.07.2012, що підтверджується наданою в судовому засіданні представником відповідача засвідченою копією повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення, яке долучено до матеріалів справи.

При цьому, як встановлено судом, відповідь на вищевказаний запит від 13.07.2012 №3238/10/16-313 про надання інформації щодо фінансово - господарської діяльності ПП «Агроснаб - Запоріжжя 2005» при здійсненні операцій з ПП «Сервітранс-Н-08» та ПП «Автопромресурс Н09» за період з 01.01.2009 по теперішній час була отримана уповноваженою особою ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області ДПС лише 13.08.2012.

Разом з тим, обставини, за наявності яких здійснюється документальна позапланова перевірка передбачені статтею 78 ПК України.

Відповідно до підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України, документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: за наслідками перевірки інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Враховуючи положення підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України, а також ту обставину, що наказ про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки № 538 від 05.09.2012 був прийнятий відповідачем вже після спливу передбаченого законом строку для надання пояснень та їх документального підтвердження, тобто після спливу 10 робочих днів з дня отримання відповідного запиту, суд приходить до висновку, що у органу податкової служби були наявні обставини для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, визначені статтями 77 та 78 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим перевірка призначена та проведена правомірно.

Крім того, суд вважає необґрунтованими твердження представника позивача про те, що у податкового органу були відсутні будь-які підстави для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПП «Агроснаб - Запоріжжя 2005», оскільки позивачем своєчасно була надана відповідь та документи на запит податкового органу.

Як встановлено судом, саме ненадання пояснення та їх документального підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання такого запиту стало підставою для призначення та проведення перевірки, що підтверджує правомірність прийнятого відповідачем рішення про призначення та проведення такої перевірки, а тому суд приходить до висновку, що податковий орган здійснив проведення перевірки за наявності передбачених обставин для її проведення.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, суд вважає, що документальна позапланова невиїзна перевірка позивача призначена та проведена за наявності встановлених законом обставин для її проведення, у зв'язку з чим дії ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області ДПС по проведенню такої перевірки є правомірними та такими, що відповідають вимогам Податкового кодексу України.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підстави викладеного, а також враховуючи те, що податковим органом доведено наявність обставин для призначення та проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, визначених статтями 77 та 78 ПК України, суд приходить до висновку, що відповідачем доведена правомірність дій як при прийнятті рішення про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, так і під час призначення та проведення такої перевірки позивача, у зв'язку з чим позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 157, 158, 160, 162,163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя С.М. Каракуша