Рішення № 28027236, 10.12.2012, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
10.12.2012
Номер справи
28н/5014/2397/2012
Номер документу
28027236
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ______

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

10.12.12 Справа № 28н/5014/2397/2012

Суддя Семендяєва І.В., при секретарі судового засіданні Мартинцевій Н.М., розглянувши матеріали за позовом

Заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Київ

до відповідача Новоайдарської районної державної адміністрації, м. Новоайдар

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Новоайдарський професійний аграрний ліцей, Луганська область, смт. Новоайдар

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача фізичну особу -Дідоха Зіновій Георгійович, Луганська область, смт. Новоайдар

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Новоайдарська селищна рада Новоайдарського району Луганської області, смт. Новоайдар

про визнання недійсним та скасування розпоряджень № 305 від 26.07.2011, № 455 від 05.12.2011 та повернення земельної ділянки

за участю представників сторін:

від заявника: Омельченко О.С., посвідчення № 007738 від 06.10.2012, старший прокурор відділу;

від позивача: Левченко О.Я., довіреність № 9/1-9-70 від 04.10.2012, директор Новоайдарського професійного аграрного ліцею;

від відповідача: Мухіна О.М., довіреність № 15/10 від 03.01.2012, головний спеціаліст-юрисконсульт апарату Новоайдарської державної адміністрації;

від третьої особи (Новоайдарський професійний аграрний ліцей): Левченко О.Я., директор Новоайдарського професійного аграрного ліцею.

від третьої особи: Мягков М.О., свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № 1037 від 26.04.2012; договір про надання послуг адвоката б/н від 10.09.2012, адвокат - представник Дідохи Зіновія Георгійовича;

від третьої особи (Новоайдарська селищна рада Новоайдарського району Луганської області): представник не прибув

в с т а н о в и в:

Заступник прокурора Луганської області звернувся до господарського суду Луганської області в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки, молоді і спорту України з позовом до Новоайдарської районної державної адміністрації про визнання недійсними та скасування розпоряджень голови Новоайдарської районної райдержадміністрації № 305 від 26.07.2011, № 455 від 05.12.2011 та про зобов'язання відповідача повернути земельну ділянку площею 293,6778 га у користування Новоайдарського професійного аграрного ліцею.

Відповідач у відзиві від 05.10.2012 № 15/2779 просить відмовити у задоволенні вимог, посилаючись на те, що розпорядження № 305 від 26.07.2011 прийнято на підставі листа Ліцею від 14.07.2011 № 270; припинення права користування земельною ділянкою ліцеєм відбулося відповідно ст. 142 Земельного кодексу України. Відповідач вважає, що припинення права користування земельною ділянки ліцеєм не потребує погодження Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України. Відповідач також вважає безпідставними доводи позивача про те, що передача в оренду земельних ділянок Дідосі З.Г. має здійснюватися на підставі проекту землеустрою, а не технічної документації. Крім того відповідач вважає необґрунтованим посилання позивача на ст. 150 Земельного кодексу України.

Ухвалою господарського суду Луганської області від 09.10.2012 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Новоайдарський професійний аграрний ліцей; залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача фізичну особу -Дідоху Зіновія Георгійовича та Новоайдарську селищну раду Новоайдарського району Луганської області.

Позивач у поясненні № 9/1-7-272 від 29.10.2012 позов вважає таким, що не підлягає задоволенню, в той же час просить задовольнити позовні вимоги заступника прокурора Луганської області. Так, позивач вказує про те, що колишній директор ліцею Дідоха З.Г. не мав повноважень щодо передачі у власність відповідача частки об'єкту державної власності та при вчиненні таких дій не дотримався положення ст. 5 Закону України «Про управління об'єктами державної власності». Крім того, позивач не погоджував відчуження земельної ділянки державної власності ліцею площею 293,6778 га.

Третя особа - Новоайдарський професійний аграрний ліцей у поясненні № 441 від 06.11.2012 зазначив, що для його статутної діяльності, а саме навчального процесу, необхідно мати приблизно 300 га землі.

У відзиві Новоайдарський професійний аграрний ліцей від 30.10.2012 підтримав позовні вимоги прокурора, посилаючись на те, що колишній директор ліцею не мав повноважень самостійно відмовлятися від права постійного користування земельною ділянкою.

Третя особа - Новоайдарська селищна рада у відзиві на позовну заяву від 01.11.2012 зазначила про те, що розмежування земель державної та комунальної власності на території Новоайдарської селищної ради не проводилось. Спірна земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту, який знаходиться в межах Новоайдарської селищної ради. Узгоджень з приводу вилучення спірної земельної ділянки із користування ліцею або надання її в оренду Дідосі З.Г. Новоайдарська селищна рада не надавала. У відзиві зазначено, що спірна земельна ділянка знаходиться у розпорядженні Новоайдарської районної державної адміністрації. Третя особа просить справу розглядати без участі свого представника.

Третя особа -Дідоха З.Г. не погодився з позовними вимогами, про що зазначив у поясненні від 20.11.2012. Третя особа вважає, що прокурором неправильно обраний спосіб захисту права. Так, на думку третьої особи, лист ліцею № 270 від 14.07.2011, яким директор ліцею відмовився від користування спірною земельною ділянкою, є правочином у розумінні ст. 201 ЦК України, який на даний час є дійсним, оскільки ніким не оскаржений. Крім того, Статутом ліцею передбачено право директора ліцею укладати господарські та інші угоди. Третя особа вважає, що відповідач не має повноважень визначати або перевіряти дійсність правочинів юридичних осіб. Також третя особа зазначає про те, що сторонами правовідносин по користуванню спірною земельною ділянкою є Новоайдарська районна державна адміністрація та Новоайдарський професійний аграрний ліцей та погодження розірвання правовідносин між сторонами не потребує погодження з позивачем.

Прокуратура у відзиві від 04.12.2012 № 05/3вих на письмові пояснення третьої особи зазначила про те, що позивач відповідно до Закону України «Про освіту»є центральним органом державної виконавчої влади, який здійснює керівництво у сфері освіти. Згідно ст. 8 Закону України «Про професійно-технічну освіту»до повноважень міністерств, яким підпорядковані професійно-технічні навчальні заклади, належить розпорядження державним майном, що перебуває у користуванні підпорядкованих ним професійно-технічних навчальних закладів. Ліцею видано Державний акт на право постійного користування землею серії ЯЯ № 165965; листом від 30.10.2012 позивач у справі повідомив суд про те, що він не давав ліцею згоди на припинення права постійного користування земельною ділянкою площею 293, 6778 га. Таким чином, як зазначає прокурор, ліцей при відмові від земельної ділянки, на якій розташовано державне майно, повинен був отримати згоду Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, оскільки він не є власником переданого йому майна та об'єктів.

Новоайдарська селищна рада у письмових поясненнях № 854 від 30.11.2012 погодилась з доводами третьої особи -Дідохи З.Г., оскільки згідно п. 12 р. 10 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів -відповідні органи виконавчої влади, тобто згідно чинного законодавства ця спірна земельна ділянка знаходиться у розпорядженні Новоайдарської районної державної адміністрації. Відомостей щодо її належності в будь-якій формі до позивача -Міністерства у Новоайдарській селищній раді не має. Представник ради просить справу розглянути без участі свого представника.

Новоайдарський професійний аграрний ліцей у поясненні від 01.12.2012 зазначив про те, що він не згоден з доводами Дідохи З.Г. В обґрунтування своїх доводів третя особа - ліцей посилається на те, що відмова колишнього директора від права користування земельною ділянкою суперечить вимогам Земельного кодексу України і ця відмова зроблена без дозволу позивача.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши доводи представників сторін та прокурора, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області встановив наступне.

Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст.20 Закону України „Про прокуратуру" (в редакції, чинній на час звернення з даним позовом) прокурор або його заступник при виявленні порушень закону має право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Статтею 36-1 Закону України „Про прокуратуру" (в редакції, чинній на час звернення з даним позовом) визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.

Підставою своїх позовних вимог прокурор зазначає те, що проведеною 20.08.2012 перевіркою було виявлено, що розпорядженням голови Новоайдарської райдержадміністрації від 26.07.2011 № 305 було припинено право постійного користування частиною земельної ділянки державної власності Новоайдарському професійному аграрному ліцею (далі - ліцей) у зв'язку з відмовою від цієї частини колишнім директором ліцею Дідохою З.Г., який повноважень щодо такої відмови не мав, оскільки право розпорядження цією земельною ділянкою, яка має статус навчального господарства, закріплене за Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України. Тому вищеназване розпорядження є незаконним та підлягає скасуванню.

Також прокурор вважає незаконним та таким, що підлягає скасуванню розпорядження голови Новоайдарської державної адміністрації від 05.12.2011 № 455, яким передано в оренду гр. Дідосі З.Г. 270,2575 га земельної ділянки, яка раніше знаходилась у постійному користуванні ліцею, з тих підстав, що дане розпорядження повинно було прийматися на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, а не технічної документації, оскільки межі цієї ділянки не визначені в натурі.

Судом з'ясовано, що розпорядженням Новоайдарської райдержадміністрації від 15.04.2008 № 136 затверджено технічну документацію із землеустрою та надано в постійне користування Новоайдарському професійному аграрному ліцею земельні ділянки загальною площею 344,7208 га для ведення дослідних і навчальних цілей, пропаганди передового досвіду, ведення сільського господарства за рахунок земель державної власності.

На підставі зазначеного розпорядження ліцею 28.12.2010 видано Державний акт на право постійного користування землею серії ЯЯ №165965.

Розпорядженням голови Новоайдарської райдержадміністрації від 26.07.2011 №305 припинено право постійного користування земельною ділянкою державної власності ліцею загальною площею 293,6778га, у тому числі 208,3136 га ріллі, 62,8224га пасовищ та 22,5418га інших угідь та переведено їх до складу земель запасу.

Частину зазначених земельних ділянок загальною площею 270,2575 га, а саме: 208,0125 га ріллі та 62,2450 га пасовищ розпорядженням голови Новоайдарської районної державної адміністрації від 05.12.2011 № 455 передано в оренду гр. Дідосі З.Г для ведення городництва та випасання худоби терміном на 25 років.

Зазначене розпорядження містить посилання на ст. 142 Земельного Кодексу України, яка передбачає припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача, і прийняте на підставі листа директора ліцею від 14.07.2011 № 270.

Судом встановлено, що лист від 14.07.2011, яким колишній директор ліцею Дідоха З.Г. відмовився від права користування спірною земельною ділянкою, не зареєстровано у книзі вихідних документів Новоайдарського професійного аграрного ліцею за 14.07.2011.

У «Книзі вихідних документів Новоайдарського професійного аграрного ліцею» № 270 від 14.07.2011 зареєстрований вихідний документ «Про придбання паливно-мастильних матеріалів», який адресований голові Новоайдарській райдержадміністрації. Це свідчить про те, що колишній директор ліцею Дідоха З.Г. діяв як з перевищенням своїх повноважень, так і всупереч інтересам ліцею щодо збереження навчального господарства.

Судом при дослідженні повноважень директора ліцею щодо відмови від користування частиною земельної ділянки навчального господарства встановлено наступне.

Пунктом 6.10 Статуту ліцею, затвердженого у т.ч. заступником міністра освіти та науки України 29.01.2004, передбачено, що об'єкти права власності: навчально-виробничі, побутові, культурно-освітні, оздоровчі, спортивні будівлі та споруди, житло, комунікації, обладнання, засоби навчання, транспортні засоби та інше майно ліцею є державною власністю, закріпленою Міністерством освіти і науки України за ліцеєм і перебувають у його користуванні.

Функції управління майном, закріпленим за ліцеєм, контроль за ефективністю його використання і збереження здійснює Міністерство освіти і науки України.

Зазначене Міністерство є центральним органом виконавчої влади, його діяльність спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України.

Крім того, Статутом також передбачено, що для забезпечення організації навчально-виробничого процесу, здійснення підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів ліцей має навчальне господарство, яке є навчально-виробничим структурним підрозділом ліцею.

Діяльність навчального господарства здійснюється відповідно до Положення, затвердженого директором ліцею, начальником Управління агропромислового розвитку Новоайдарської райдержадміністрації та керівником управління освіти облдержадміністрації.

Згідно з п.п. 1.4, 1.5 зазначеного Положення умовами створення навчального господарства є наявність відповідної ділянки землі сільськогосподарського призначення, матеріально-технічної бази для вирощування сільськогосподарських культур, що є необхідним для забезпечення функціонування навчального господарства.

Земельна ділянка навчального господарства оформлюється згідно з законодавством України державним актом на землю є державною власністю і не може бути відчужена.

Відповідно до Державного акту ліцею на праві постійного користування належали земельні ділянки загальною площею 344, 7208 га.

Право на розпорядження отриманою земельною ділянкою, у т.ч. на відмову від користування нею, статутом учбового закладу не передбачено. Отже, такими повноваженнями орган управління (Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України) свій підпорядкований заклад не наділило та в його статуті таке право не закріпило.

Відповідно до п.60 Положення про Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 №410/2011, цей орган виконує, у встановленому законодавством порядку, функцію з управління майном, що перебуває у державній власності, і належить до сфери його управління.

Позивач -Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України надало пояснення № 9/1-7-272, в якому послалось на Закон України «Про управління об'єктами державної власності», яким передбачено, що міністерства є суб'єктами управління об'єктами державної власності, які ведуть облік об'єктів державної власності, що перебувають в їх управлінні, здійснюють контроль за ефективним використанням та збереженням таких об'єктів (ст. ст. 4, 6).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 5-1 Закону України «Про управління об'єктами державної власності»Міністерство здійснює управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави, що належать до сфери його управління.

Разом з тим, в п. 32 Положення про державний вищий навчальний заклад, затвердженого постановою КМУ від 05.09.1996 № 1074, зазначається, що управління вищим навчальним закладом здійснюється на основі суміщення прав центральних органів виконавчої влади та керівництва вищого навчального закладу, розмежування повноважень, поєднання єдиноначальності та самоврядування, реалізації прав власника на використання свого майна.

У вищезазначеному листі позивач -Міністерство освіти і науки, молоді і спорту України -вказує на те, що колишній директор ліцею -Дідоха З.Г. не мав повноважень щодо передачі у власність відповідача частки об'єкту державної власності та при вчиненні вищевказаних дій не дотримався положення ст. 5 Закону України «Про управління об'єктами державної власності», де зазначається, що Кабінет Міністрів України визначає порядок відчуження об'єктів державної власності.

Міністерство не погоджувало відчуження земельної ділянки державної власності Новоайдарському професійному аграрному ліцею площею 293,6778 га.

Позивач також зазначив, що п. 1 ст. 4 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності»чітко визначено, що передача об'єктів державної власності здійснюється виключно за рішенням КМУ.

Новоайдарський професійний аграрний ліцей довів факт наявності навчального господарства у ліцею та його необхідності для учбового процесу. Складовою частиною навчального господарства є земельна ділянка, саме в тому розмірі, який був наданий Новоайдарському професійному аграрному ліцею у постійне користування у 2010 році.

Навчальне господарство ліцею створюється на підставі нормативних документів і доцільності його створення, адже відповідно до Положення про навчальне господарство професійно-технічного закладу, що здійснює підготовку кваліфікованих робітників для сільського господарства, затвердженого наказом МОН 10.07.2006 № 527, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.09.2006 за № 1012/12886, навчальне господарство професійно-технічного навчального закладу Міністерства освіти і науки України, що здійснює підготовку кваліфікованих робітників для сільського господарства є навчально-виробничим структурним підрозділом професійно-технічного училища сільськогосподарського профілю, що здійснюють підготовку робітничих кадрів для аграрного сектору економіки.

Навчальне господарство є основною базою для проведення виробничого навчання та виробничої практики учнів, слухачів, впровадження прогресивних технологій вирощування сільськогосподарської продукції, механізації трудомістких процесів у тваринництві, переробки та реалізації сільськогосподарської продукції.

Навчальне господарство створюється і ліквідується розпорядчим актом директора професійно-технічного навчального закладу за погодженням із Міністерством освіти і науки АРК, управлінням освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

Умовами створення навчального господарства є наявність відповідної земельної ділянки сільськогосподарського призначення.

Навчальне господарство може припинити свою діяльність у випадках: реорганізації або ліквідації професійно-технічного навчального закладу, у складі якого він створений; повного перепрофілювання професійно-технічного навчального закладу сільськогосподарського профілю та інших випадках, передбачених чинним законодавством України.

За поясненням ліцею № 441 від 06.11.2012 Новоайдарський професійний аграрний ліцей проводить підготовку кваліфікованих робітників з професії: «Тракторист-машиніст с/г виробництва; слюсар ремонту с/г машин та устаткування; водій автотранспортних засобів категорії «С».

З метою якісної підготовки спеціалістів ліцею необхідно мати землі учбового господарства для вивчення всіх циклів обробки землі (оранка, боронування, культивація, дискування, посів, міжрядна обробка землі тощо). Згідно навчальних планів на землях учбового господарства учні проходять виробниче навчання та виробничу практику.

Щорічно середньорічний контингент учнів з професії «Тракторист -машиніст»складає 100 чоловік. Користуючись нормами виробітку і робочими планами, підраховано, що для повноцінної підготовки кадрів ліцею необхідно мати близько 300 га землі, так як кожній групі потрібно пройти повний цикл обробітки землі.

Доводи третьої особи Дідохи З.Г. про те, що прокурором невірно обраний спосіб захисту, судом до уваги не приймаються. Третя особа Дідоха З.Г. вважає, що відмова від частини земельної ділянки у вигляді листа, підписаного директором ліцею Дідохою З.Г., є правочином, який є дійсним і ніким не оскаржений, але вказаний лист не є правочином у розумінні ст. 202 ЦК України.

Так, ст. 202 ЦК України передбачено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Правочини можуть бути односторонніми та дво- чи багатосторонніми (договори). Одностороннім правочином є дія однієї сторони, яка може бути представлена однією або кількома особами. Односторонній правочин може створювати обов'язки лише для особи, яка його вчинила. Односторонній правочин може створювати обов'язки для інших осіб лише у випадках, встановлених законом, або за домовленістю з цими особами. Дво- чи багатостороннім правочином є погоджена дія двох або більше сторін. До правовідносин, які виникли з односторонніх правочинів, застосовуються загальні положення про зобов'язання та про договори, якщо це не суперечить актам цивільного законодавства або суті одностороннього правочину.

Отже, сам по собі лист керівника закладу про відмову від права постійного користування спірною земельною ділянкою не припиняє право постійного користування цією земельною ділянкою, а є тільки підставою для припинення права на користування земельною ділянкою (ст. 141 Земельного кодексу України), а користування земельною ділянкою припиняється з моменту прийняття рішення про припинення відповідним органом, який має право розпоряджатися земельною ділянкою.

Ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами ст. 84 Земельного кодексу України у державній власності знаходяться усі землі України, окрім земель комунальної та приватної власності.

Відповідно до ст. 24 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття спірних розпоряджень) державним і комунальним сільськогосподарським підприємствам, установам та організаціям надаються земельні ділянки із земель державної і комунальної власності у постійне користування для науково-дослідних, навчальних цілей та ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно ст. 92 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття спірних розпоряджень) право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають: а) підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності; б) громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації; в) релігійні організації України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, виключно для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення їх діяльності.

Право постійного землекористування є безстроковим, на відміну від права оренди, і може бути припинено лише з підстав, передбачених законодавством, вичерпний перелік яких встановлений ст. 141 Земельного кодексу України.

Так, однією з підстав припинення права користування земельною ділянкою ст. 141 Земельного кодексу України визначає добровільну відмову від права користування земельною ділянкою, яка, відповідно до ст. 142 цього кодексу, оформлюється заявою землекористувача до власника земельної ділянки. Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.

Оскільки матеріалами справи доведено, що відмова колишнього директора Ліцею Дідохи З.Г. від постійного користування спірною земельною ділянкою площею 293, 6778 га є незаконною, прийняте на підставі цієї відмови розпорядження Новоайдарської районної державної адміністрації № 305 від 26.07.2011 «Про припинення права постійного користування на земельну ділянку Новоайдарського професійного аграрного ліцею»слід визнати недійсним.

Прокурором було заявлено заявлено вимоги про визнання рішення відповідача недійсним та про його скасування.

Суд вважає, що у даному випадку позовні вимоги "визнати недійсним" та "скасувати" є тотожними. Тому, суд залишає вимогу про скасування рішення поза увагою, як дублюючу та зайву.

Також, як наслідок визнання недійсним розпорядження Новоайдарської районної державної адміністрації № 305 від 26.07.2011 «Про припинення права постійного користування на земельну ділянку Новоайдарського професійного аграрного ліцею», слід визнати недійсним розпорядження Новоайдарської районної державної адміністрації № 455 від 05.12.2011 «Про затвердження технічної документації та передачу в оренду земельних ділянок гр. Дідосі З.Г.», оскільки не може бути передана в оренду земельна ділянка, надана в оренду іншій особі, без законного припинення права користування цією земельною ділянкою особою, яка користувалась земельною ділянкою раніше на законних підставах.

Тому не розглядаються доводи прокурора про те, що розпорядження щодо передачі спірної земельної ділянки в оренду Дідосі З.Г. повинно було прийматися на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, а не технічної документації, оскільки межі цієї ділянки не визначені в натурі.

Суд зауважує про те, що у третьої особи -Дідохи З.Г. не виникло право користування земельною ділянкою та спірна земельна ділянка не була передана третій особі у фактичне користування.

Крім того, орендні правовідносини Дідохи З.Г. з відповідачем не є предметом розгляду даної справи і в даному спорі не вирішується питання позбавлення третьої особи Дідохи З.Г. права на оренду земельної ділянки та самої земельної ділянки.

Така правова позиція викладена у постанові Вищого господарського суду України у справі № 1н/5014/1347/2012 від 08.11.2012.

За таких обставин, позовні вимоги прокурора про визнання недійсними розпоряджень голови Новоайдарської районної райдержадміністрації № 305 від 26.07.2011, № 455 від 05.12.2011 підлягають задоволенню у повному обсязі. Також підлягає задоволенню вимога прокурора про зобов'язання відповідача повернути земельну ділянку площею 293,6778 га у користування Новоайдарського професійного аграрного ліцею, оскільки земельна ділянка із розпорядження відповідача не вибула і фактично третій особі -Дідосі З.Г. не була передана.

Відповідно до статей 44, 49 ГПК України судовий збір стягується з відповідача в дохід державного бюджету України, оскільки прокурор згідно Закону України «Про судовий збір»звільнений від сплати судового збору.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

На підставі викладеного, керуючись статтями 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

в и р і ш и в:

1. Позов Заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України до відповідача Новоайдарської районної державної адміністрації про визнання недійсним та скасування розпоряджень № 305 від 26.07.2011, № 455 від 05.12.2011 та повернення земельної ділянки задовольнити повністю.

2. Визнати недійсним розпорядження Новоайдарської районної державної адміністрації № 305 від 26.07.2011 «Про припинення права постійного користування на земельну ділянку Новоайдарського професійного аграрного ліцею».

3. Визнати недійсним розпорядження Новоайдарської районної державної адміністрації № 455 від 05.12.2011 «Про затвердження технічної документації та передачу в оренду земельних ділянок Дідосі З.Г.».

4. Зобов'язати Новоайдарську районну державну адміністрацію, смт. Новоайдар, вул. Пролетарська, 2, ідентифікаційний код 04051572, повернути земельну ділянку площею 293,6778 га, у користування Новоайдарського професійного аграрного ліцею, смт. Новоайдар, вул. Пролетарська, 68, ідентифікаційний код 05536047, видати наказ позивачу.

5. Стягнути з Новоайдарської районної державної адміністрації, смт. Новоайдар, вул. Пролетарська, 2, ідентифікаційний код 04051572, в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31214206783006, МФО 804013, код отримувача 37991503, одержувач -УДКСУ у м. Луганську, банк -ГУ ДКСУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22030001, судовий збір у сумі 1073 грн. 00 коп., видати наказ Новоайдарському відділенню Старобільської МДПІ.

Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Дата підписання рішення: 17.12.2012.

Суддя І.В. Семендяєва