Постанова № 28016972, 01.10.2012, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
01.10.2012
Номер справи
1522/16831/12
Номер документу
28016972
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

01.10.2012

Справа № 1522/16831/12

Номер провадження № 2а/1522/1448/12

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

1 жовтня 2012 року Приморський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого судді Бондар В.Я.

при секретарі Іщик О.В.

розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії по перерахунку та виплаті пенсії на підставі наказів МО України № 50 від 28.01.2011р. та № 355 від 25.06.2011 року , суд, -

ВСТАНОВИВ:

16 липня 2012 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату про зобов'язання вчинити певні дії, вказуючи на те, що відповідачем, в порушення ст. 63 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" не проведено перерахунок призначеної йому пенсії з урахуванням підвищення посадових окладів для діючих військовослужбовців Збройних сил України.

У своєї заяві позивач просив визнати незаконними дії відповідачів з не проведення йому перерахунку пенсії, у зв'язку з підвищенням посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців на підставі наказів Міністра оборони України від 25.06.2011 року № 355 «Про внесення змін до Наказу Міністра Оборони № 50 від 28.01.2011 року «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік»за період з 01.01.2011 р. та провести перерахунок пенсії з врахування введеної надбавки.

Ухвалою від 18 липня 2012 року позивні вимоги позивача залишені без руху. 02.08.2012 року позивач усунув недоліки за ухвалою.

Відповідно до п.2 ч.1, ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. Підстав для направлення запиту до Міністерства оборони країни щодо тлумачення положень вказаних наказів та розгляду справи в порядку загального провадження судом не знайдено.

Ухвалою суду від 8 серпня 2012 року, позовні вимоги позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату залишені без розгляду вимоги про перерахунок на підставі наказу від 25.06.2011 року № 355, а саме за період з 01.01.2011 р. по 18.01.2012 р., в зв'язку з пропуском процесуального строку звернення до суду.

Відповідач ГУ ПФУ надало до суду письмові заперечення, в яких вказане, що позові вимоги задоволенню не підлягають та що немає передбачених чинним законодавством підстав для перерахунку пенсії позивачу, так як Кабінетом Міністрів України не видано постанову, якою встановлюється порядок проведення перерахунку призначеної позивачу пенсії на підставі наказів Міністра оборони України № 50 та № 355 від 25.06.2011 року

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що вимоги адміністративного позову не підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підставах.

Умови та порядок обчислення, виплати та перерахунку пенсій пенсіонерів Міністерства оборони України встановлено Законом України „Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»усі призначені за цим Законом пенсії підлягай перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 2 вказаного Порядку встановлено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (п.З Порядку).

Як вбачається з матеріалів справи Головним управлінням пенсійного фонду України в Одеський області, не отримано (позивачем не надано) у встановленому порядку інших відомостей (довідки) про зміну розміру грошового забезпечення позивача у зв'язку з запровадженням надбавок, ніж встановлені постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу»від 07 листопада 2007 року.

Постанова Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», якою були запроваджені нові умови грошового забезпечення військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу, набула чинності з 1 січня 2008 року. Отже, з цієї дати за рішенням Кабінету Міністрів України відбулися зміни розміру та введення нових видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу таким чином, моментом виникнення права на перерахунок пенсій було 1 січня 2008 року.

Органами Пенсійного фонду України проведено перерахунок раніше призначених пенсій з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. №1294 та керівниками органів у межах наданих їм повноважень (пункт 2 та 5 постанови).

Законом України, від 14.06.2011, № 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік"", пунктом 4 Прикінцевих положень установлене, що у 2011 році норми і положення статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік". Вказаний Закон набрав чинності з 19.06.2011 року, є діючим та не скасованим.

На виконання вказаного вище Закону України від 14.06.2011 року, Постановою КМ України № 745 від 6.07.2011 року, пунктом 5 установлене, що особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", мінімальний розмір пенсії, що призначається відповідно до зазначеногоЗакону: 1) за вислугу років встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність. Дана Постанова набрала чинності з 23.07.2011 року, є діючою та не скасованою.

Згідно п.п. 31.1- 31.2 Інструкції «Про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовців ЗС України та деяким іншим особам»затверджений наказом міністра оборони України № 260 від 11.06.2008 року, Командир військової частини має право позбавляти військовослужбовців премії повністю або частково. Преміювання здійснюється згідно з інструкцією про преміювання військовослужбовців, яка розробляється у військових частинах виходячи зі специфіки та особливостей виконання завдань конкретної військової частини і затверджується вищим командуванням. Розміри премій, але не вище 10 процентів посадових окладів встановлюються рішенням міністра оборони, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого кошторисом МО України та особливостей проходження служби. Вказана Інструкція зареєстрована у Міністерстві юстиції України від 14.07.2008 року.

З аналізу наказу Міністра оборони України № 50 від 28.01.2011р. та наказу № 355 від 25.06.2011 року яким внесені зміни до № 50 від 28.01.2011 року «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік»слід дійти висновку, що характер та умови цього преміювання свідчать про те, що вказана премія носить тимчасовий характер, виплата її дозволена лише в межах видатків передбачених у кошторисах військових частин у відповідному році та згідно п. 3 наказів виконання покладене на окремі військові частині.

Зі змісту інформаційної довідки до наказу № 50, яка видана Департаментом фінансів МО України вбачається, що необхідність видання цього наказу обумовлена забезпеченням виконання економічного використання бюджетних коштів та його упровадження не потребує додаткових фінансових витрат.

Вказаними наказами, на яки посилається позивач фактично не було змінено розмір премії, яка бере участь у розрахунку пенсії, а визначено максимальний розмір премій, що можуть бути призначені військовослужбовцям, які на даний час проходять військову службу, в залежності від їх особистого вкладу в загальний результат служби.

Таким чином зазначені накази, якими звеличені граничні розміри премій, що можуть встановлюватися посадовими особами частин ЗС України як заохочення окремим військовослужбовцям в індивідуальному порядку, та не є новим додатковим видом грошового забезпечення, а отже не дає підстав для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".

Також суд враховує, що вказані накази № 50 та 355 не зареєстровані у Мінюсті України тому не відноситься до нормативного документу, що входить до складу законодавства України, а є актом внутрішньовідомчого регулювання по використанню бюджетних коштів.

Згідно Указу Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне використання бюджетних коштів за цільовим призначенням, фінансування та виплату пенсій. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, накази Міністра оборони України № 50 від 28.01.2011 року та № 355 від 25.06.2011 року «Про внесення змін до Наказу Міністра Оборони № 50 від 28.01.2011 року «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік»не є обов'язковими до виконання нормативними актами для Пенсійного фонду України, що перерахунку пенсії позивачу.

Згідно положень порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" від 13.02.08 (далі -Порядок), визначені випадки коли проводиться перерахунок, порядок звернення за перерахунком, дії органів державної влади щодо перерахунку. Цим «Порядком»передбачене, що органи Пенсійного фонду не проводять перерахунок пенсій самостійно, а виключно після отримання документів з уповноважених органів, оскільки до компетенції органів Пенсійного фонду не входить визначення розміру грошового забезпечення. Звідси, перерахунок пенсії позивачу Головним правлінням ПФУ може буди здійснений тільки після того, як уповноваженим органом МО України - Одеським обласним військовим комісаріатом будуть подані відповідні довідки про зміну розміру грошового забезпечення позивача. В свою чергу позивач вимагає здійснити йому перерахунок пенсії з видів грошового забезпечення, що не були введені у дію у порядку передбаченому законодавством України та що не були зазначені в поданих довідках.

Таким чином, суд встановлює відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 7-9, 11, 71, 158, 160, 162, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії по перерахунку та виплаті пенсії на підставі наказів МО України № 50 та № 355 від 25.06.2011р. - відмовити у повному обсязі.

Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови.

Суддя Бондар В.Я.