ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ______
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
11.12.12 Справа № 27/5014/2635/2012
Суддя Лазненко Л.Л, за участю секретаря судового засідання Дрожанової О. В., розглянувши матеріали справи за позовом
Прокурор Перевальського району Луганської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Луганській області,
м. Луганськ
до Державного підприємства «Луганськвугілля»в особі відокремленого підрозділу «Шахта Фащівська», м. Луганськ
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:
- Луганської обласної ради, м. Луганськ
- Головного управління Державної казначейської служби у Луганській області, м. Луганськ
- Фащівської селищної ради Перевальського району Луганської області, смт. Фащівка, Перевальський район Луганської області
про стягнення збитків у розмірі 269987 грн. 15 коп.
за участю представників сторін:
від заявника: старший прокурор відділу - Трофименко П.В., посвідчення № 008305 від 09.10.2012;
від позивача: юрисконсульт - Землянська О.С., довіреність № 45 від 03.12.2012;
від відповідача: помічник директора з правових питань ВП «Шахта «Фащівська»ДП «Луганськвугілля»- Батюшина Т.С., довіреність № 03/5-556 від 30.12.2011;
від 3-іх осіб: представники не прибули.
В С Т А Н О В И В:
Обставини справи: прокурором заявлена вимога про стягнення з відповідача збитків, завданих державі внаслідок порушення водоохоронного законодавства у розмірі 269687 грн. 15 коп.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 22.11.2012 розгляд справи, згідно ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, був відкладений на 11.12.2012.
У судове засідання прибули заявник та повноважні представники сторін у даній справі.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача явки своїх представників у засідання суду не забезпечили, про час та місце проведення судового засідання судом повідомлялися належним чином, про що свідчать наявні у матеріалах справи повідомлення про вручення поштових відправлень.
Заявником та представником позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримані у повному обсязі.
Письмовим відзивом № 09/944 від 13.11.2012 на позовну заяву відповідач проти позову заперечив з підстав, зазначених у відзиві.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши присутніх у судовому засіданні під час судового розгляду справи заявника та повноважних представників сторін, суд встановив такі фактичні обставини.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності»та згідно з наказом Державної екологічної інспекції у Луганській області від 04.01.2012 № 1/1 Інспекцією у період з 20.02.2012 по 12.03.2012 була проведена планова перевірка дотримання Державним підприємством «Луганськвугілля», до складу якого входить відокремлений підрозділ «Шахта «Фащівська», вимог природоохоронного законодавства.
В ході проведеної перевірки встановлено, що відокремлений підрозділ «Шахта «Фащівська»має дозвіл на спеціальне водокористування № Укр. 18.3 Луг, виданий Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Луганській області з 18.08.2011 терміном до 18.08.2014 року.
Строк дії попереднього дозволу № Укр. 104 Луг на спеціальне водокористування закінчився 01.04.2010.
Крім того, під час перевірки дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства, встановлено факт скиду в період з 02.04.2010 по 18.08.2011 забруднюючих речовин із зворотними водами по випуску № 1 у р. Біла, басейн р. Лугань, без дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням вимог ст. 44 Водного кодексу України.
Внаслідок виявлення зазначеного порушення складений двосторонній Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ДП «Луганськвугілля»з 20.02.2012 по 12.03.2012 (далі за текстом -Акт) (а.с. 9-11), один примірник якого підписано та вручено відповідачу.
Загальний розмір збитків, завданий державі внаслідок порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства обчислений згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів (далі за текстом - Методика), затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 № 389, зареєстрованої в Міністерстві юстиції від 14.08.2009 № 767/16783 та становить 269 987 грн. 15 коп. за період з 02.04.2010 по 18.08.2011.
Під час судового розгляду справи доказів часткового або повного погашення суми позову відповідачем надано не було.
Письмовим відзивом № 09/944 від 13.11.2012 на позовну заяву відповідач проти позову заперечив з підстав, зазначених у відзиві (а.с. 42-44).
Дослідивши обставини справи, надані матеріали, оцінивши надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність задоволення позову з таких підстав.
У відповідності з приписами ст.ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Згідно ст. 43 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
На підставі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», п. 6.17 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві і Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 № 429, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 25.11.2011 за №1347/20085 Державна екологічна інспекція в Луганській області є належним позивачем за позовами щодо відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.
Відносини у галузі навколишнього природного середовища в Україні регулюються Конституцією України, міжнародними угодами України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.
Згідно зі ст. 6 Водного кодексу України води (водні об'єкти) є виключно власністю народу України і надаються тільки у користування.
Відповідно до ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані економічно використовувати водні ресурси, дбати про їх відтворення і поліпшення якості вод; використовувати воду (водні об'єкти) відповідно до цілей та умов їх надання; дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Відповідно до ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування -це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Відповідно до ст. 68 закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»та ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати збитки, заподіяні ними внаслідок порушення водоохоронного законодавства, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Розрахунок розміру відшкодування збитків зроблений позивачем відповідно до пункту 7.3 Методики, заподіяних водним об'єктам (крім морських вод) внаслідок аварійного або самовільного скиду забруднюючих речовин зі зворотними водам, таким чином, розрахунок збитків виконано в рамках «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів».
З урахуванням викладеного вище позивачем обґрунтовано нараховано та заявлено до стягнення з відповідача 269687 грн. 15 коп. збитків.
Незважаючи на заперечення відповідача, факт відсутності відповідного дозволу на спеціальне водокористування у період з 02.04.2010 по 18.08.2011 та сума завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства збитків останнім не спростовані.
За таких обставин позовні вимоги підтверджені матеріалами справи, відповідають фактичним обставинам, а тому підлягають задоволенню з віднесенням на відповідача витрат зі сплати судового збору згідно зі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
Судовий збір стягується на користь Державного бюджету України, оскільки заявник звільнений від його сплати у встановленому законом порядку.
Керуючись ст.ст. 22, 43, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Державного підприємства «Луганськвугілля», м. Луганськ, вул. Лермонтова, 1В, ідентифікаційний код 26478408:
- на користь держави (Фащівської селищної ради Перевальського району Луганської області) збитки у розмірі 269687 грн. 15 коп., зарахувавши кошти на аналітичний рахунок, відкритий в ГУ ДКУ за балансовим рахунком 3311 «Кошти, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами Плану рахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій»на п/р № 33119331700251 спеціального фонду місцевого бюджету Фащівської селищної ради Перевальського району Луганської області, код ЄДРПОУ 37934445, УДКСУ у Перевальському районі Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач: УДК у Луганській області, МФО 804013, видати наказ після набрання рішенням законної сили;
- на користь Державного бюджету України на рахунок № 31214206783006, банк отримувача: ГУ ДКСУ у Луганській області, отримувач: УДК СУ у м. Луганську, МФО: 804013, ОКПО: 37991503, по коду класифікації доходів (ККД): 22030001, назва «Судовий збір»Державна судова адміністрація України - 050, символ звітності банку: 206, код суду: 02844564, судовий збір у сумі 5393 грн. 74 коп., видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання рішення: 14.12.2012.
Суддя Л.Л. Лазненко