ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/7500/12
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Чеснокової А.О.,
при секретарі - Пшенишному В.С.,
за участю: представника позивача - Столович В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Полтавського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства "Глобинський елеватор хлібопродуктів" про стягнення штрафної санкції, -
В С Т А Н О В И В:
29 листопада 2012 року позивач Полтавське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ВАТ "Глобинський елеватор хлібопродуктів" про стягнення штрафної санкції в розмірі 85000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за вчинене відповідачем правопорушення на ринку цінних паперів винесено постанову про накладення санкції в розмірі 85000,00 грн. Враховуючи, що відповідач добровільно не сплатив суму штрафних санкцій, позивач звернувся до суду про стягнення коштів у примусовому порядку.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідач у судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином про дату, час та місце розгляду справи. Про причини неявки у судове засідання не повідомив, заперечень проти позову до суду не надав.
Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Полтавським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 175-ПО від 26 вересня 2011 року, у якому зафіксовано, що ВАТ "Глобинський елеватор хлібопродуктів" в порушення вимог Закону України "Про акціонерні товариства" не приведено статут Товариства у відповідність із нормами Закону України "Про акціонерні товариства" не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом (а.с.9).
Зазначеним розпорядженням відповідача зобов'язано у термін до 26 березня 2012 року усунути порушення законодавства про цінні папери, а саме: привести статут Товариства у відповідність із нормами Закону України "Про акціонерні товариства" та до 29 березня 2012 року письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження з наданням підтверджуючих документів.
Докази оскарження відповідачем розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 175-ПО від 26 вересня 2011 року в матеріалах справи відсутні.
11 травня 2012 року позивачем у відношенні ВАТ "Глобинський елеватор хлібопродуктів" винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів (а.с. 4), зумовлено невиконанням розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 175-ПО від 26 вересня 2011 року. Зазначеною постановою справу прийнято справу до провадження Уповноваженої особи Комісії та приписано керівнику або уповноваженому представнику відповідача з'явитись для підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів та надання пояснень 23 травня 2012 року.
23 травня 2012 року Уповноваженою особою Комісії у відношенні ВАТ "Глобинський елеватор хлібопродуктів" складено акт № 30-ПО-1-Е (а.с. 8).
Актом № 30-ПО-1-Е від 23 травня 2012 року про порушення на ринку цінних паперів встановлено невиконання відповідачем вимог розпорядження Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери № 175-ПО від 26 вересня 2011 року, що є порушенням пункту 10 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".
23 травня 2012 року Уповноваженою особою Комісії у відношенні ВАТ "Глобинський елеватор хлібопродуктів" винесено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів призначено на 31 травня 2012 року та постановлено направити відповідачу примірник акта про правопорушення на ринку цінних паперів № 30-ПО-1-Е від 23 травня 2012 року (а.с. 11).
Судом встановлено, що акт № 30-ПО-1-Е від 23 травня 2012 року та постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 23 травня 2012 року направлені відповідачу рекомендованим поштовим відправленням, що підтверджується фіскальним чеком "Укрпошта", копія якого наявна в матеріалах справи.
За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів Уповноваженою особою Комісії винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 30-ПО-1-Е від 31 травня 2012 року, якою за невиконання розпорядження Уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства з цінних паперів на відповідача накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 85000,00 грн. (а.с. 13).
Вказана постанова направлена на адресу відповідача рекомендованим поштовим відправленням, що підтверджується належними у розумінні статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами. (а.с. 14-15).
На вищезазначену постанову відповідачем подано скаргу до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 04 вересня 2012 року № 1212 постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 31 травня 2012 року № 30-ПО-1-Е залишено без змін, а скаргу ВАТ "Глобинський елеватор хлібопродуктів" від 11 червня 2012 року № 24 - без задоволення (арк.с. 20-21).
Відповідачем у добровільному порядку штраф, визначений постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 30-ПО-1-Е від 31 травня 2012 року не сплачено, що стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Частиною 1 статті 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Відповідно до положень статті 6 цього Закону Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Відповідно до положень статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; проводити самостійно чи разом з іншими відповідними органами перевірки та ревізії фінансово-господарської діяльності професійних учасників ринку цінних паперів та саморегулівних організацій професійних учасників ринку цінних паперів, а також перевірки та ревізії діяльності емітентів щодо стану корпоративного управління та здійснення операцій з розміщення та обігу цінних паперів; надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; надсилати матеріали в правоохоронні органи стосовно фактів правопорушень, за які передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність, якщо до компетенції комісії не входить накладення адміністративних стягнень за відповідні правопорушення; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Статтею 9 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що Уповноваженими особами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є: Голова та члени Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; уповноважені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадові особи.
Уповноважені особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку мають право: безперешкодно входити до підприємства, в установи, організації за службовим посвідченням та мати доступ до документів та інших матеріалів, необхідних для проведення перевірки; вимагати необхідні документи та іншу інформацію у зв'язку з реалізацією своїх повноважень; залучати за погодженням з відповідними центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевої влади та самоврядування, підприємствами та об'єднаннями їх спеціалістів, депутатів місцевих рад (за їх згодою) для проведення перевірок та ревізій; відповідно до розподілу обов'язків чи письмового доручення провадити в межах наданих повноважень розгляд справ про порушення чинного законодавства щодо випуску та обігу цінних паперів, у тому числі стандартів, норм і правил, визначених нормативними актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, ставити питання перед органами Прокуратури України та Міністерством внутрішніх справ України про проведення розслідувань або інших заходів відповідно до чинного законодавства; вимагати в межах своєї компетенції в посадових осіб підприємств, установ, організацій надання письмових пояснень.
Згідно пункту 8 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною 1 статті 12 цього Закону встановлено, що штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії та уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.
Згідно положень розділу VІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року № 120/14811, розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення за справою.
Рішення уповноваженої особи за справою оформлюється у вигляді постанови.
Постанова за справою про правопорушення повинна містити вказівку про порядок та строк її оскарження.
Постанова за справою про правопорушення підписується уповноваженою особою, яка розглянула справу, та скріплюється гербовою печаткою.
Постанова за справою про правопорушення оголошується після закінчення розгляду справи про правопорушення.
Примірник постанови надається особі, щодо якої її винесено (про що здійснюється відповідний напис на примірнику постанови, що залишається у справі), або надсилається поштою протягом трьох робочих днів з дати її винесення.
Відповідно до частини 4, 5 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.
У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно з підпунктом 14 пункту 6 Положення про Полтавське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Комісії від 31 січня 2012 року № 212 Голови Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Полтавське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку має право звертатися до суду з позовом по примусове стягнення штрафів, накладених уповноваженою особою Комісії.
Доказів сплати вказаної суми, скасування або невідповідності закону та фактичним обставинам постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 30-ПО-1-Е від 31 травня 2012 року відповідачем не надано, а судом самостійно при виконанні приписів статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України у частині офіційного з'ясування всіх обставин у справі не встановлено.
З огляду на викладене, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 30-ПО-1-Е від 31 травня 2012 року, якою на відповідача накладено штраф у розмірі 85000 грн., прийнята в порядку та спосіб, визначений Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", в судовому порядку не оскаржена, а тому є обов'язковою для виконання.
Як встановлено із пояснень представника позивача в судовому засіданні, штрафна санкція в сумі 85000,00 грн. відповідачем в добровільному порядку до державного бюджету України не сплачена.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Полтавського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства "Глобинський елеватор хлібопродуктів" про стягнення штрафної санкції - задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Глобинський елеватор хлібопродуктів" (ідентифікаційний код 00955667) на користь Полтавського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (ідентифікаційний код 38115963) штраф в сумі 85000 (вісімдесят п'ять тисяч) грн. 00 коп. (код ЄДРПОУ УДКСУ у Глобинському районі Полтавської області 37835651 на р/р 31112106700061 в ГУДКСУ в Полтавській області, МФО 831019, код бюджетної класифікації 21081100 символу 106 "Адміністративні штрафи та інші санкції".
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 14 грудня 2012 року.
Суддя А.О. Чеснокова