Постанова № 27994883, 05.12.2012, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2012
Номер справи
2а/0570/12439/2012
Номер документу
27994883
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Кравченко Т.О.

Суддя-доповідач - Губська Л.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2012 року справа №2а/0570/12439/2012

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Губської Л.В.,

суддів: Арабей Т.Г., Шишова О.О.,

при секретарі: Мосіній К.С.,

за участю: представника позивача Степанченко О.А. (довіреність від 04.12.2012р.),

представника відповідача Мартиненко Н.Л. (довіреність від 12.09.2012р.),

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2012 року в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ландорра» до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька про визнання неправомірними дій та скасування рішення від 9 серпня 2012 року № 614, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ландорра» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з даним адміністративним позовом, в якому просило визнати дії УПФУ про застосування до ТОВ штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску неправомірним та скасувати рішення УПФУ від 9 серпня 2012 року № 614 про застосування до ТОВ штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску. На обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що УПФУ прийнято рішення від 9 серпня 2012 року № 614 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, відповідно до якого позивачу нарахований штраф в розмірі 33,2% - 23 218,74 грн., 2% - 1 458,73 грн. та пеню в розмірі 33,2% - 99 348,99 грн., 2% - 9 849,06 грн. за період з 13 квітня 2009 року по 10 листопада 2011 року. Вказане рішення позивач вважає протиправним, оскільки заборгованість перед УПФУ ліквідована в повному обсязі ще 10 листопада 2011 року, а спірне рішення прийнято на підставі ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка на час його прийняття вже не діяла, тобто оскаржуване рішення прийнято на підставі неіснуючої правової норми.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2012 року позов задоволено частково, а саме: визнано протиправним та скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків від 9 серпня 2012 року № 614. В решті позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. На обґрунтування апеляційної скарги посилається на наявність правових підстав для прийняття оскаржуваного рішення, оскільки цьому слугували норми ч.7 Прикінцевих положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які передбачають можливість застосування фінансових санкцій на підставі ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В судовому засіданні представник апелянта доводи апеляційної скарги підтримала і просила її задовольнити, в той час, як представник позивача проти цього заперечувала, просила залишити без змін рішення суду першої інстанції.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників судового розгляду, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до наступного.

Судом установлено і підтверджується матеріалами справи, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Ландорра», (код ЄДРПОУ 24465962), зареєстроване у якості юридичної особи 25 жовтня 1996 року Виконавчим комітетом Донецької міської ради, перебуває на обліку в УПФУ за № 05-17-03-8064.

В період з 13 квітня 2009 року по 10 листопада 2011 року у Позивача була наявна недоїмка зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що встановлено на підставі даних картки особового рахунку страхувальника та підтверджується актом звіряння розрахунків з УПФУ, складеним між Позивачем та Відповідачем станом на 11 жовтня 2012 року (а.с.28-29).

10 листопада 2011 року ТОВ ліквідувало недоїмку зі сплати страхових внесків, перерахувавши на користь УПФУ в сумі 13 837,57 грн. - страхові внески за ставкою 2% за період з квітня 2009 року по грудень 2010 року, що підтверджується платіжним дорученням за № 175, та в сумі 112 981,68 грн. - страхові внеску за ставкою 33,2% та 4% за період з квітня 2009 року по червень 2011 року, про що свідчить платіжне доручення № 174 (а.с.10).

9 червня 2012 року УПФУ прийнято рішення за № 614 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, (а.с.8), зі змісту якого вбачається, що Відповідач відповідно до ч.7 Прикінцевих положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», п.2 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 12 жовтня 2010 року за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду України, вирішив застосувати до ТОВ штраф в розмірі 33,2% - 23 218,74 грн., 2% - 1 458,73 грн. та нарахована пеня в розмірі 33,2% - 99 348,99 грн., 2% - 9 849,06 грн. за період з 13 квітня 2009 року по 10 листопада 2011 року. Розрахунок штрафних санкцій та пені, (а.с.9).

Вказані обставини сторонами не оспорюються.

Згідно із частиною 2 статті 17 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Частиною 6 статті 19 цього Закону встановлено, що страхові внески нараховуються на суми, зазначені в частинах 1 та 2 цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.

Стаття 20 Закону визначає порядок обчислення та сплати страхових внесків. В абзаці 1 частини 6 цієї статті зазначено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Частинами 1, 2, 5, 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції до 01 січня 2011 року) передбачалось, що у разі виявлення своєчасно несплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

За рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

01 січня 2011 року набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Пунктом 11 Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону внесено зміни в Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме: виключено частини 1-9 статті 106.

Абзацом 5 пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону встановлено, що стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що закон, на підставі якого до позивача нараховані санкції, втратив чинність, а тому це рішення є протиправним.

Проте, такі висновки суду є необґрунтованими.

Фактично суд прийшов до висновку, що внесення змін шляхом виключення частин 1-9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до пункту 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" унеможливлює їх застосування після 01 січня 2011 року.

Проте, така позиція судів не узгоджується зі змістом пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки вказана норма передбачає вчинення органами Пенсійного фонду стягнення заборгованості із сплати страхових внесків та штрафних санкцій відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, тобто в порядку статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Колегія суддів не вбачає колізії в змісті пунктів 7 та 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Дана правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 18.10.2012р. по справі К/9991/28728/12, а також у постанові Верховного Суду України від 03.07.2012 р. у справі № 21-452а11 за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області про скасування вимоги щодо сплати недоїмки зі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції рішення ухвалено з помилковим застосуванням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, і, в свою чергу, є підставою для скасування постанови.

Постанова в повному обсязі складена 07 грудня 2012 року.

Керуючись ст..ст.195,196.198,202,205,207,211,212,254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2012 року - задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2012 року в адміністративній справі № 2а/0570/12439/2012 - скасувати.

Прийняти нову постанову.

В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Ландорра» до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька про визнання неправомірними дій та скасування рішення від 9 серпня 2012 року № 614, - відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

Головуючий: Л.В.Губська

Судді: Т.Г.Арабей

ОСОБА_4