Категорія №5.8.2
ПОСТАНОВА
Іменем України
11 грудня 2012 року Справа № 2а/1270/9380/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Широкої К. Ю.,
при секретарі судового засідання: Бондар К. Ю.,
за участю:
представника позивача: Селезньової О. О. (довіреність № 269 від 26.09.2012 року),
представника відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі інспекції з Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" до державного підприємства "Донбасантрацит" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Хрустальська" про стягнення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики в сумі 34000,00 грн.,-
В С Т А Н О В И В :
27 листопада 2012 року державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі інспекції з Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" (далі - Позивач) звернулось до суду з позовом до державного підприємства "Донбасантрацит" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Хрустальська" (далі - Відповідач) про стягнення штрафу в сумі 34000,00 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на таке.
Відповідно ст. 5 Закону України «Про електроенергетику», ст. 6 Закону України «Про теплопостачання» до принципів державної політики в енергетиці, у сфері теплопостачання належать створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, теплопостачання, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів, суб'єктів теплопостачання. Частина 1 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна
інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (далі - Інспекція) у порядку, визначеному законодавством України, частина 5 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» надає інспекції повноваження застосовувати в установленому порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.
Так у відповідності з ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У зв'язку з невиконанням вимог припису № 02/26-03-0253 від 15.08.2011 року та № 02/26-03-0055 від 20.02.2012 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 34000,00 грн.
Оскільки добровільно відповідач не сплатив суму штрафу, позивач просив стягнути з відповідача зазначену суму в судовому порядку.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, надав пояснення аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надав суду відгук на позовну заяву, в якому визнав позовні вимоги у повному обсязі (аркуш справи 32).
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Центральним органом державної виконавчої влади, на який покладено здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу відповідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999 року. № 1573/99, є Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, яке є правонаступником Міністерства палива та енергетики України. Державне підприємство «Нащональна енергетична компанія «Укренерго» підпорядковано Міністерству енергетики та вугільної промисловості України і засновано на державній власності.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії відповідно до Законів України «Про електроенергетику», «Про теплопостачання» здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго» при виконанні функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року із змінами від 13 лютого 2006 року №131, наказом Міністерства палива та енергетики України №4 22 від 03 листопада 2006 року «Про державний енергетичний нагляд» та діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі - ДП НЕК «Укренерго») та його територіальних структурних підрозділів.
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області є одним зі структурних підрозділів відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія Укренерго».
Головною метою діяльності ДП НЕК «Укренерго» є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України, задоволення інтересів держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, запобігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій з найменшими витратами для країни (абзаци 1, 2 пункту 2.2. Статуту), до основних напрямків діяльності підприємства відноситься здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику», Закону України «Про теплопостачання» та Положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України (абзац 14 пункту 2.3. Статуту).
Відповідно ст. 5 Закону України «Про електроенергетику», ст. 6 Закону України «Про теплопостачання» до принципів державної політики в енергетиці, у сфері теплопостачання належать створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, теплопостачання, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів, суб'єктів теплопостачання. Частина 1 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (далі - Інспекція) у порядку, визначеному законодавством України, частина 5 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» надає інспекції повноваження застосовувати в установленому порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.
Так, у відповідності з ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Краснолуцьким відділенням інспекції Держенергонагляду у Луганській області було видано відповідачу приписи № 02/26-03-0253 від 15 серпня 2011 року та №02/26-03-0055 від 20 лютого 2012 року, якими зобов'язано останнього здійснити заходи щодо приведення надійності струмоприймачів 1-ої категорії відповідно до вимог нормативних документів, а також надати протоколи профілактичних випробувань та вимірювань встановлених параметрів електрообладнання (аркуші справи 11-12, 14-16).
31 серпня 2012 року у присутності представників відповідача було проведено перевірку виконання вимог виданого припису. Актом перевірки від 31 серпня 2012 року №02/26-03-0034 встановлено повне невиконання зазначених приписів (аркуш справи 10).
На підставі цього Акту перевірки, постановою від 12 вересня 2012 року №02/26-03-0034 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 34000,00 грн. Постанову про накладення штрафу відповідач, згідно поштового повідомлення, отримав 14 вересня 2012 року (зворотній бік аркуша справи 9).
Пунктом 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312, передбачено, що суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови, а у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Станом на момент подання позову штраф відповідачем не сплачений. Припис та постанова про накладення штрафу відповідачем до теперішнього часу не оскаржувались.
Частиною 6 ст.27 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 року визначено, що суми штрафів повинні сплачуватися до Державного бюджету України.
Оскільки відповідачем приписи та постанова про накладення штрафу не були оскаржені, штрафні санкції у добровільному порядку сплачено не було, позовні вимоги відповідачем визнано, суд вважає за необхідне задовльнити позовні вимоги позивача та стягнути з державного підприємства "Донбасантрацит" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Хрустальська" штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики в сумі 34000,00 грн.
Згідно ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України, або пропорційно до задоволених вимог.
Керуючись ст. ст. 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі інспекції з Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" до державного підприємства "Донбасантрацит" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Хрустальська" про стягнення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики в сумі 34000,00 грн., задовольнити повністю.
Стягнути з державного підприємства "Донбасантрацит" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Хрустальська" (94506, Луганська область, м. Красний Луч, вул. Косіора, 10, р\р 2600730120636 у відділенні ПІБ м. Красний Луч, МФО 304375, код 32446546) до Державного бюджету України (п\р № 31115106700039 до УДКС у м. Красний Луч Луганської області, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 804013, і.к. 37983618) штраф у сумі 34000,00 грн. (тридцять чотири тисячі гривень 00 копійок).
Стягнути з Державного бюджету України на користь державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі інспекції з Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 340,00 грн. (триста сорок гривень 00 коп.).
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
СуддяК.Ю. Широка