Ухвала суду № 27969340, 27.11.2012, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
27.11.2012
Номер справи
2а-13021/10/0570
Номер документу
27969340
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"27" листопада 2012 р. м. Київ К-37228/10

Колегія Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючої - судді Васильченко Н.В.

Суддів - Розваляєвої Т.С., Черпіцької Л.Т.

при секретарі - Крушеніцькому В.М.

за участю представників сторін: від позивача -Білої Д.О., Білої О.О., Заніної К.О., від відповідача -Вакуленко О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 6 вересня 2010 р. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 жовтня 2010 р. по справі № 2а-13021\10\0570 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Всеукраїнська управляюча компанія»до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування розпорядження та постанови, -

в с т а н о в и л а:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Всеукраїнська управляюча компанія" звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 12.08.2009 року № 687-ДМ, та постанови про накладення санкцій за порушення на ринку цінних паперів від 28.07.2010 року № 262-ДМ (з урахуванням уточнень - а.с. 198).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 06 вересня .2010 року, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 жовтня 2010 р., позовна заява задоволена.

Ухвалюючи рішення суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що позивач двічі притягнений до відповідальності за одне і теж порушення, та, крім того, постанова відповідача винесена з порушенням строку, передбаченого Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів.

Не погоджуючись із прийнятими судовими рішеннями, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку подала касаційну скаргу, в якій просить ці рішення скасувати, ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову. Скарга обґрунтована невірним застосуванням судами норм матеріального права.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи на предмет повноти та всебічності дослідження їх судами та обґрунтованості застосування норм матеріального права до спірних правовідносин, вивчивши доводи касаційної скарги, колегія суддів підстав до її задоволення не вбачає.

Як вбачається із матеріалів справи, досліджених судом, 12 серпня 2009 року Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку видане розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 687-ДМ, яким встановлено порушення ТОВ "Всеукраїнська управляюча компанія" вимог пунктів 5 та 13 частини 1 статті 49 Закону України "Про недержавне пенсійне забезпечення" та підпунктів 2 та 10 пункту 3.1 Положення про вимоги до осіб, що здійснюють професійну діяльність з управління активами недержавних пенсійних фондів щодо складу та структури зазначених активів, затвердженого рішенням Комісії від 10.12.2003 року № 560, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 24.12.2003 року № 1210/8531, в частині невідповідності складу та структури активів недержавного пенсійного фонду ВНПФ "Причетність" (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 33320710) вимогам, встановленим законодавством, а саме: придбання або додаткове інвестування в цінні папери одного емітента складає більш як 5 відсотків загальної вартості пенсійних активів фонду та додаткове інвестування в банківські метали складає більш як 10 відсотків загальної вартості пенсійних активів фонду (а.с.22).

ЗО січня 2010 року уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів (ас. 23).

Постановою № 262-ДМ від 28 квітня 2010 року уповноваженою особою комісії за несвоєчасне виконання розпорядження комісії № 687-ДМ від 12 серпня 2009 року, до ТОВ "Всеукраїнська управляюча компанія" застосована санкція у вигляді штрафу у розмірі 17000 гривень (а.с.20).

Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції, у період з 17.02.2009 року по 31.03.2009 року посадовими особами Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку проведено планову перевірку дотримання Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів Товариством з обмеженою відповідальністю "Всеукраїнська управляюча компанія", за результатами якої складено акт від 31.03 2009 року (а.с. 147).

На підставі вищезазначеного акту складени акти про правопорушення на ринку цінних паперів № 216-ДО та№ 217-ДО (а.с. 180, 182).

За результатами перевірки, зокрема, встановлено порушення вимог пп.. 1, 2, 10 п. 3.1 Положення про вимоги до осіб, що здійснюють професійну діяльність з управління активами інституційних інвесторів (діяльність з управління активами), щодо складу і структури активів недержавних пенсійних фондів, якими вони управляють, затвердженого рішенням комісії № 560 від 10.12.2003 року, в частині заборони інвестувати в цінні папери одного емітента більш як 5%, тримати на банківських депозитних рахунках більш як 40% загальної вартості пенсійних активів пенсійного фонду та придбавати банківських металів більш як на 10% загальної вартості пенсійних активів, про що зазначено в акті № 216-ДО,.

14 квітня 2009 року Донецьким територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено розпорядження № 176-ДО про усунення порушень законодавства про цінні папери (а.с. 189).

Згідно вищезазначеного розпорядження товариство зобов'язано привести до 01.06.2009 року структуру активів Відкритого недержавного пенсійного фонду "Причетність" у відповідність до вимог Положення про вимоги до осіб, що здійснюють професійну діяльність з управління активами інституційних інвесторів (діяльність з управління активами), щодо складу і структури активів недержавних пенсійних фондів; привести до 01.06.2009 року структуру активів Пайового інвестиційного фонду "Консул" диверсифікованого виду інтервального типу і Пайового інвестиційного фонду "Патрон" диверсифікованого виду відкритого типу привести у відповідність до вимог Закону України "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)"; працівнику, відповідальному за організацію і проведення в ТОВ "Всеукраїнська управляюча компанія" фінансового моніторингу, забезпечити отримання кваліфікаційного посвідчення фахівця з питань фінансового моніторингу; договори про обслуговування зберігачем активів пайових інвестиційних фондів Компанії привести у відповідність до вимог Положення про вимоги до договору про обслуговування зберігачем активів інституту спільного інвестування, затвердженого рішенням Комісії № 312 від 23.10.2001 року

29 травня 2009 року Донецьким територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено розпорядження № 226-ДО про усунення порушень законодавства про цінні папери.

Згідно вищезазначеного розпорядження товариство зобов'язано привести до 01.09.2009 року структуру активів Відкритого недержавного пенсійного фонду "Причетність" у відповідність до вимог Положення про вимоги до осіб, що здійснюють професійну діяльність з управління активами інституційних інвесторів (діяльність з управління активами), щодо складу і структури активів недержавних пенсійних фондів; привести до 01.09.2009 року структуру активів Пайового інвестиційного фонду "Консул" диверсифікованого виду інтервального типу і Пайового інвестиційного фонду "Патрон" диверсифікованого виду відкритого типу привести у відповідність до вимог Закону України "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)"; працівнику, відповідальному за організацію і проведення в ТОВ "Всеукраїнська управляюча компанія" фінансового моніторингу, забезпечити отримання кваліфікаційного посвідчення фахівця з питань фінансового моніторингу. Відповідно до зазначеного розпорядження, втрачає чинність розпорядженням 176-ДО від 14.04.2009 року (ах. 191).

07 вересня 2009 року Донецьким територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено розпорядження №. 312-ДО про усунення порушень законодавства, про цінні папери.

Згідно вищезазначеного розпорядження позивача зобов'язано забезпечити до 15.10.2009 року отримання працівником, відповідальним за організацію і проведення в ТОВ "Всеукраїнська управляюча компанія" фінансового моніторингу, кваліфікаційного посвідчення фахівця з питань фінансового моніторингу; привести до 06.11.2009 року структуру активів Відкритого недержавного пенсійного фонду "Причетність" у відповідність до вимог Положення про вимоги до осіб, що здійснюють професійну діяльність з, управління активами інституційних інвесторів (діяльність з управління активами), щодо складу і структури активів недержавних пенсійних фондів; привести до 31.03.2010 року структуру активів Пайового інвестиційного фонду "Консул" диверсифікованого виду інтервального типу і Пайового інвестиційного фонду "Патрон" диверсифікованого виду відкритого типу привести у відповідність до вимог Закону України "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)".

Згідно зазначеного розпорядження, втрачає чинність розпорядження № 226-ДО від 29.05.2009 року (а.с.25).

06 листопада 2009 року Донецьким територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено розпорядження № 422-ДО про усунення порушень законодавства про цінні папери (ас.24).

Згідно вищезазначеного розпорядження товариство зобов'язано привести до 15.01.2010 року структуру активів Відкритого недержавного пенсійного фонду "Причетність" у відповідність до вимог Положення про вимоги до осіб, що здійснюють професійну діяльність з управління активами інституційних інвесторів (діяльність з управління активами), щодо складу і структури активів недержавних пенсійних фондів; привести до 31.03.2010 року структуру активів Пайового інвестиційного фонду "Консул" диверсифікованого виду інтервального типу і Пайового інвестиційного фонду "Патрон" диверсифікованого виду відкритого типу привести у відповідність до вимог Закону України "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)".

В розпорядженні зазначено, що розпорядження Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 312-ДО від 07.09.2009 року втрачає чинність.

14 січня 2010 року на виконання розпорядження Донецького територіального управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 422-ДО про усунення порушень законодавства про цінні папери, товариством надіслано на адресу територіального управління супровідний лист про виконання п. 1 вищезазначеного розпорядження з підтверджуючими документами, копія зазначених документів, також, направлена управлінню (а.с.35).

Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом.

Відповідно до ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначає Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" статтею 5 якого повноваження щодо державного регулювання ринку цінних паперів надане Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Статтею 6 зазначеного Закону визначено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, якому чинним законодавством надані владні управлінські функції на ринку цінних паперів.

Метою державного регулювання ринку цінних паперів, в розумінні ст. 2 зазначеного Закону, є дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства.

З аналізу положень статей 1, 8, 9, 11, 12 зазначеного Закону вбачається, що комісія здійснює державне регулювання ринку цінних паперів, вживає комплексні заходи щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігає зловживанням і порушенням у цій сфері, у тому числі шляхом застосування штрафних санкцій.

Відповідно до п.10 ст. 8 цього Закону комісія має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до п. 12 розділу 1 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, справи про правопорушення розглядаються відповідно до повноважень уповноважених осіб центрального апарату комісії або територіальних органів комісії, на підвідомчій території яких було виявлено порушення або перебуває особа, щодо якої порушено справу про правопорушення. Справи про адміністративні правопорушення розглядаються центральним апаратом Комісії або територіальними органами Комісії відповідно до законодавства.

Розпорядження Комісії є заходом юридичного впливу, спрямованого на усунення порушень законодавства.

Як зазначалось раніше, розпорядженням Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 422-ДО позивач зобов'язаний усунути порушення до 14.01.2010 року, яке виконане позивачем 14.01.2010 року, тобто, у встановлений строк.

Крім зазначеного, колегія суддів враховує наступне.

Статтею 61 Конституції України кожному громадянину гарантується, ще ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.

Враховуючи те, що розпорядженням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 12.08.2010 року № 687-ДМ до позивача застосовані санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, тоді як на момент його винесення діяло розпорядження, винесене Донецьким територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 29.05.2009 року № 226-ДО з ідентичного правопорушення, колегія суддів погоджується із висновкои суду про подвійне застосування до позивача санкцій .

Щодо постанови Державної комісії з цінних паперів, та фондового ринку від 28.04.2010 року № 262-ДМ, колегія суддів вважає правомірним висновок суду про задоволення позовної заяви в частині скасування зазначеної постанови, з наступних підстав.

Враховуючи норми Положення про вимоги до осіб, що здійснюють професійну діяльність з управління активами інституційних інвесторів (діяльність з управління активами, колегія суддів вважає, що у спірних правовідносинах мало місце триваюче правопорушення, оскільки воно пов'язано з довгостроковим і безперервним невиконанням обов'язків, що передбачені у нормі права.

Відповідно до п. 10 розділу 1 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій юридична особа може бути притягнена до відповідальності за вчинення правопорушення при триваючому правопорушенні - не пізніше двох місяців з дня його виявлення.

Тобто, строк для винесення рішення про накладення санкції, в розумінні п. 10 розділу 1 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, складає не пізніше двох місяців з дня його виявлення.

Як встановлено судами, та не заперечується відповідачем, датою виявлення порушення у спорі, що розглядався, є 22.01.2010 року - дата отримання відповідачем листа позивача від 19.01.2010 року, яким повідомлено про виконання розпорядження.

Таким чином постанова Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 262-ДМ від 28.04.2010 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів винесена з порушенням строків, передбачених п. 10 розділу 1 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Колегія суддів погоджується із висновком суду, що відповідачем не надані належні докази правомірності винесення розпорядження та постанови, які оскаржувались, в розумінні статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів дійшла висновку, що суди першої та апеляційної інстанцій повно та всебічно дослідили обставини справи, вірно встановили характер спірних правовідносин та обґрунтовано застосували норми матеріального права до їх вирішення. Порушень норм процесуального закону, які б потягли за собою ухвалення незаконного рішення, колегія суддів не вбачає.

Твердження касаційної скарги зазначений висновок суду не спростовують.

Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення -без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 220, 221, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів, -

у х в а л и л а:

Касаційну скаргу Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 6 вересня 2010 р. 2010 р. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 жовтня 2010 р. по справі № 2а-13021\10\0570 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним судом України з підстав, в порядку та у строки, визначені ст.ст. 236 -238, 239-1 КАС України.

Судді :