ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 грудня 2012 р. № 2а-5551/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Дем’яновського Г.С.
при секретарі Бугарі Д.Р.
розглянувши у відкритому судовому з асіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліфт-Еко»до Управління пенсійного фонду України у Личаківському районі м. Львова про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ліфт –Еко” звернулось до суду з вищезазначеним позовом про визнання протиправним та скасування рішення Управління пенсійного фонду України у Личаківському районі м.Львова №320\04\31658533 від 20.03.2012 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити, посилаючись на викладені в позові обставини.
Представником відповідача в судовому засіданні проти позову заперечено.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до Рішення відповідача від 20.03.2012р. №320/04/31658533 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування ) єдиного внеску, позивачу нараховано 52389,25 грн. - 10% штрафу за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску відповідно до п.п.10 та 2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», також вказаним рішенням нараховано пеню за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску в сумі 48318,84 грн.
Позивач посилається на те, що в оскаржуваному рішенні № 320/04/31658533 від 20.03.2012р. штраф та пеня нараховані за розрахункові періоди сумарно з 20 вересня 2011 року по 15 березня 2012 року. Однак, крім оскаржуваного рішення, відповідачем вже були винесені рішення про застосування штрафних санкцій щодо позивача, які охоплюють повністю чи в частині період з 20.09.2011р. по 15.03.2012р, зокрема: рішення №890/04/31658533 від 14.11.2011 року нараховано штраф 6422,75 грн. та пеню 4405,01 грн. Період за який здійснювалося нарахування згідно даного рішення розрахований з 20.06.2011р. по 03.11.2011р. Рішенням № 84/04/31658533 від 27.01.2012 року нараховано штраф на загальну суму 15628,47 грн. та пеню 22290,37 грн. Період за який здійснювалося нарахування згідно даного рішення розрахований з 20.07.2011р. по 25.01.2012р. Рішенням № 1321/04/31658533 від 23.12.2011 року нараховано штраф на загальну суму 343,80 грн., пеня 63,94 грн. Період за який здійснювалося нарахування згідно даного рішення розрахований з 21.03.2011р. по 23.11.2011р.
З огляду на це, позивач стверджує, що відповідачем нараховано штрафні санкції щодо позивача двічі за один розрахунковий період і на основі однієї норми закону, яка передбачає відповідальність за правопорушення.
28.04.2012 року Управлінням пенсійного фонду в Личаківському районі м. Львова проведено планову перевірку позивача щодо правильності нарахування і обчислення єдиного соціального внеску за період з 21.09.2010 р. по 31.03.2012р. Пунктом 2.10 даного акту перевірки встановлено порушення своєчасності сплати позивачем єдиного соціального внеску при виплаті заробітної плати, зокрема встановлено несвоєчасну сплату в повному розмірі при виплаті заробітної плати протягом червня 2011 року по 05 березня 2012 року, внаслідок чого загальна сума недоотриманих авансових платежів становить 433018,29 грн. На підставі зазначеного акту перевірки винесено Рішення № 487/04/31658533 від 04.05.2012 року, згідно якого на позивача було накладено штраф в розмірі 43301,83 грн. Сума штрафних санкцій, визначена вказаним рішенням позивачем оплачена у встановленому порядку.
Позивач стверджує що в даному випадку вбачається подвійне застосування відповідачем штрафних санкцій до позивача за період з 20.09.2011 р. по 15.03.2012 р.
В своїх запереченнях відповідач зазначив наступне :
Відповідно до ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування «ТзОВ “Ліфт-Еко” є платником єдиного внеску на загальнобов'язкове державне соціальне страхування та несе обов'язки з нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску в установлені строки та в повному обсязі.
Згідно з ч.4 ст.8 Закону порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається виключно цим Законом та прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами.
Пунктом 1 ч.2 ст.6 Закону передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний вчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Згідно з ч.12 ст.9 Закону єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до абз.1 п.8 ст.9 Закону та п.п.4.3.6 п.4.3 Розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління ПФУ 27.09.2010 №21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 за №994/18289 (надалі - Інструкція), платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, вирахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що гає за базовим звітним періодом.
Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Відповідно до ст.25 Закону та п.7.1 Розділу VII Інструкції за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до платників, на яких згідно з Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи . пеня) відповідно до Закону.
_У пункті 2 ч. 11 ст.25 Закону зазначено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування \: єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплаченої суми .
Відповідно до ч.10 ст.25 Закону, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0.1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Згідно з п.п.7.2.2 п.7.2 Розділу VII Інструкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10 до Інструкції. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників. Картки особового рахунку формуються на підставі поданих платником Звітів про нарахування єдиного соціального внеску та виписки казначейства окремо по рахунках, які відповідають призначенню платежу.
Відповідно до ч.ІЗ ст.25 Закону нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення платежу на відповідний рахунок, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
У рішенні № 320\04\31658533 зазначено суми штрафів та пені за особовими рахунками :
-особового рахунку платника єдиного внеску юридичної особи або фізичної особи ,яка має найманих працівників \38,57 % згідно класу ризику\,
-особового рахунку утримання ЄСВ із зарплати найманих працівників \3,6 %\,
-особового рахунку нарахування ЄСВ на допомогу з тимчасової непрацездатності \33,2 %\
-особового рахунку нарахування ЄСВ на заробітну плату працюючих інвалідів \8.41 %\
-особового рахунку нарахування ЄСВ на виплати за угодами ЦПХ \34,7%\
Згідно різних особових рахунків,заборгованість погашалась в різні терміни.Рішення про застосування фінансових санкцій виставляються платнику по мірі повного погашення заборгованості за базовий період.
Так,зокрема, платник 05.01.2012 року заплатив 154669,68 грн. внесків в розмірі 38,57 % згідно класу ризику на рахунок 37196054001309 ,чим було погашено остаточно суму заборгованих внесків за червень 2011 року \41129,96 грн.\,повністю за липень \78692,41 грн.\-а отже нараховані фінансові санкції та пеня за цей період включені до рішення № 84 від 27.01.2012 року \було попередній до оскаржуваного\.а частка платежу від 05.01.2012 року в сумі 34847,31 грн. зарахована в рахунок заборгованості зі сплати внесків за серпень 2011 року \термін сплати-20.09.2011\,заборгованість за цей місяць остаточно погашена платежами з 11.01.2012 по 14.03.2012 ,фінансова санкція та пеня.нарахована за цей період, включена до оскаржуваного рішення №320 від 20.03.2012 року. До цього ж рішення включено нараховані фінансові санкції та пеня на суми заборгованості за вересень,жовтень,листопад,грудень 2011 року та січень 2012 року ,які були повністю погашені14.03.2012 року.
Суд оглянув також розрахунки \Додатки 2-6\ фінансових санкцій та пені по інших особових рахунках і погоджується з позицією відповідача про послідовність виставлення рішень про застосування фінансових санкцій та пені.
Також суд приймає до уваги заяву відповідача ,що рішення № 487\04\31658533 від 04.05.2 012 року прийнято на підставі п.6 част.11 статті 25 Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов”язкове державне соціальне страхування” за несплату,неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачою сум виплат,на які нараховується єдиний внесок. Крім цього означене рішення позивачем не оскаржується.
Таким чином суд приходить до висновку ,що відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов’язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску, регламентується Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»що визначено ст. 2 цього Закону. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску та пропорції його розподілу за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.
В силу вимог ст.4 Закону, позивач є платником єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та несе обов’язки з нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску в установлені строки та в повному обсязі.
Згідно з ч.4 ст.8 Закону порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається виключно цим Законом та прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами.
Пунктом 2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Таж сама відповідальність передбачена і п.п.4.3.6 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженою Постановою правління ПФ України 27.09.2010 р. за № 994/18289. Відтак, дана норма передбачає умову для застосування штрафної санкції - несплату або несвоєчасну сплату сум єдиного соціального внеску.
Пунктом 1 ч.2 ст.6 Закону передбачено, що платник єдиного внеску зобов’язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Частиною 5 ст.7 Закону, визначено, що єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати. Згідно з ч.12 ст.9 Закону єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до ч.8 ст.9 Закону та п.п.4.3.6. Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, платники єдиного внеску зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Згідно із ч.10 ст.9 Закону, днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду - день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду.
Відповідно до ст.25 Закону та п.7.1 Інструкції за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до платників, на яких згідно з Законом покладено обов’язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Відповідно до ч.10 ст.25 Закону, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Згідно з п.п.7.2.2. Інструкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10 до Інструкції.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.
Відповідно до ч.13 ст.25 Закону нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
З розрахунку штрафних санкцій та пені ,викладеному у Рішенні № 320 \04\31658533 вбачається ,що штраф і пеня по особовому рахунку платника єдиного внеску юридичної особи або фізичної особи ,яка має найманих працівників \38,57 % згідно класу ризику\, нараховані за періоди ,починаючи з вересня 2011 р.по березень 2012 р. , в той час ,коли :
з розрахунку штрафних санкцій та пені ,викладеному у Рішенні № 890\04\31658533 вбачається ,що штраф і пеня по особовому рахунку платника єдиного внеску юридичної особи або фізичної особи ,яка має найманих працівників \38,57 % згідно класу ризику\, нараховані за періоди ,починаючи з 20.06 2011 р. не дублюючі період ,зазначений в оспорюваному рішенні,.
з розрахунку штрафних санкцій та пені ,викладеному у Рішенні № 84\04\31658533 вбачається ,що штраф і пеня по особовому рахунку платника єдиного внеску юридичної особи або фізичної особи ,яка має найманих працівників \38,57 % згідно класу ризику\, нараховані за періоди ,починаючи з 20.07 2011 р. ,не дублюючі періоди ,вказані в оспорюваному рішенні,
Рішенням №1321\04-31658533 штрафні санкції та пеня штраф і пеня по особовому рахунку платника єдиного внеску юридичної особи або фізичної особи ,яка має найманих працівників \38,57 % згідно класу ризику\, не нараховувались.
З розрахунку штрафних санкцій та пені ,викладеному у Рішенні № 320 \04\31658533 вбачається ,що штраф і пеня по особовому рахунку платника єдиного внеску юридичної особи або фізичної особи -особового рахунку утримання ЄСВ із зарплати найманих працівників \3,6 %\, нараховані за періоди ,починаючи з жовтня 2011 р.по лютий 2012 р. , в той час ,коли :
з розрахунку штрафних санкцій та пені ,викладеному у Рішенні № 890\04\31658533 вбачається ,що штраф і пеня по особовому рахунку платника єдиного внеску юридичної особи або фізичної особи , -особового рахунку утримання ЄСВ із зарплати найманих працівників \3,6 %\нараховані за періоди ,починаючи з липня і вересня 2011 р., не дублюючі період ,зазначений в оспорюваному рішенні,.
з розрахунку штрафних санкцій та пені ,викладеному у Рішенні № 84\04\31658533 вбачається ,що штраф і пеня по особовому рахунку платника єдиного внеску юридичної особи або фізичної особи , -особового рахунку утримання ЄСВ із зарплати найманих працівників \3,6 %\, не нараховувались,
Рішенням №1321\04-31658533 штрафні санкції та пеня штраф і пеня по особовому рахунку платника єдиного внеску юридичної особи або фізичної особи , -особового рахунку утримання ЄСВ із зарплати найманих працівників \3,6 %\,не нараховувались.
З розрахунку штрафних санкцій та пені ,викладеному у Рішенні № 320 \04\31658533 вбачається ,що штраф і пеня по особовому рахунку платника єдиного внеску юридичної особи або фізичної особи --особового рахунку нарахування ЄСВ на допомогу з тимчасової непрацездатності \33,2 %\нараховані за періоди січень-лютий 2012 р. , в той час ,коли :
з розрахунку штрафних санкцій та пені ,викладеному у Рішенні № 890\04\31658533 вбачається ,що штраф і пеня по особовому рахунку платника єдиного внеску юридичної особи або фізичної особи , особового рахунку нарахування ЄСВ на допомогу з тимчасової непрацездатності \33,2 %\-нараховані за періоди серпень-вересень 2011 р., не дублюючі період ,зазначений в оспорюваному рішенні,.
з розрахунку штрафних санкцій та пені ,викладеному у Рішенні № 84\04\31658533 вбачається ,що штраф і пеня по особовому рахунку платника єдиного внеску юридичної особи або фізичної особи , особового рахунку нарахування ЄСВ на допомогу з тимчасової непрацездатності \33,2 %\-нараховані за період грудень 2011 р., не дублюючі період ,зазначений в оспорюваному рішенні,.
Рішенням №1321\04-31658533 штрафні санкції та пеня штраф і пеня по особовому рахунку платника єдиного внеску юридичної особи або фізичної особи , особового рахунку нарахування ЄСВ на допомогу з тимчасової непрацездатності \33,2 %\-нараховані за період жовтень-листопад 2011 р. не дублюючі період ,зазначений в оспорюваному рішенні,.
З розрахунку штрафних санкцій та пені ,викладеному у Рішенні № 320 \04\31658533 вбачається ,що штраф і пеня по особовому рахунку платника єдиного внеску юридичної особи або фізичної особи ---особового рахунку нарахування ЄСВ на заробітну плату працюючих інвалідів \8.41 %\нараховані за періоди грудень 2011 р., січень-лютий 2012 р. , в той час ,коли:
з розрахунку штрафних санкцій та пені ,викладеному у Рішенні № 890\04\31658533 вбачається ,що штраф і пеня по особовому рахунку платника єдиного внеску юридичної особи або фізичної особи , -особового рахунку нарахування ЄСВ на заробітну плату працюючих інвалідів \8.41 %\ нараховані за періоди серпень-вересень 2011 р., не дублюючі період ,зазначений в оспорюваному рішенні,.
з розрахунку штрафних санкцій та пені ,викладеному у Рішенні № 84\04\31658533 вбачається ,що штраф і пеня по особовому рахунку платника єдиного внеску юридичної особи або фізичної особи , особового рахунку нарахування ЄСВ на заробітну плату працюючих інвалідів \8.41 %\ не нараховувались
Рішенням №1321\04-31658533 штрафні санкції та пеня штраф і пеня по особовому рахунку платника єдиного внеску юридичної особи або фізичної особи , особового рахунку нарахування ЄСВ на заробітну плату працюючих інвалідів \8.41 %\ нараховані за період жовтень-листопад 2011 р. не дублюючі період ,зазначений в оспорюваному рішенні,.
З розрахунку штрафних санкцій та пені ,викладеному у Рішенні № 320 \04\31658533 вбачається ,що штраф і пеня по особовому рахунку платника єдиного внеску юридичної особи або фізичної особи - особового рахунку нарахування ЄСВ на виплати за угодами ЦПХ \34,7%\ нараховані за періоди грудень 2011 р., січень 2012 р. , в той час ,коли :
з розрахунку штрафних санкцій та пені ,викладеному у Рішенні № 890\04\31658533 вбачається ,що штраф і пеня по особовому рахунку платника єдиного внеску юридичної особи або фізичної особи , особового рахунку нарахування ЄСВ на виплати за угодами ЦПХ \34,7%\ нараховані за періоди серпень-вересень 2011 р., не дублюючі період ,зазначений в оспорюваному рішенні,.
з розрахунку штрафних санкцій та пені ,викладеному у Рішенні № 84\04\31658533 вбачається ,що штраф і пеня по особовому рахунку платника єдиного внеску юридичної особи або фізичної особи , особового рахунку нарахування ЄСВ на виплати за угодами ЦПХ \34,7%\ не нараховувались
Рішенням №1321\04-31658533 штрафні санкції та пеня штраф і пеня по особовому рахунку платника єдиного внеску юридичної особи або фізичної особи , , особового рахунку нарахування ЄСВ на виплати за угодами ЦПХ \34,7%\ не нараховувались
На вимогу суду сторони акти звірок по платежах в двохсторонньому порядку не склали.
Таким чином суд приходить до висновку ,що позовну вимоги не підтверджені наданими первинними документами і в позові слід відмовити.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливе неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 160-163 КАС України, суд –
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Ліфт –Еко” про визнання протиправним та скасування рішення Управління пенсійного фонду України у Личаківському районі м.Львова №320\04\31658533 від 20.03.2012 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку та в строки, передбачені ст.186 КАС України та набуває законної сили в порядку, передбаченому ст.254 КАС України.
Суддя Дем’яновський Г.С.